Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by australian
    Αυτές είναι οι επίσημες αργίες για την Australia.
    Aν κάποια από αυτές τις ημέρες επισκεφθείς Αυστραλιανή πρεσβεία σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου θα είναι κλειστά!
    Άρα στην παραπάνω περίπτωση δικό σου το λάθος.


    Αustralian Public holidays 2013


    The Embassy will be closed on:
    1 January New Years Day
    28 January Australia Day (in Lieu)
    18 March Ash Monday
    25 March Independence National Day / Annunciation
    8 April Additional APS Holiday
    1 May Labor Day
    3 May Good Friday
    6 May Easter Monday
    24 June Holy Spirit Day
    15 August Assumption Day
    28 October 'OXI' National Day
    25 December Christmas Day
    26 December Boxing Day/Synaxis of the Mother of God
    27 December Additional APS Holiday

    Εγώ είπα για το Ελληνικό Προξενείο ότι είναι για τον γάιδαρο καβάλα δυστυχώς
    κ ότι δεν του είπαν τίποτα ότι όλες τις επόμενες εργάσιμες ημέρες θα είναι κλειστά...!!!

    Δηλαδή αυτή είναι εξυπηρέτηση κοινού ???
    Κ μετά όλοι αυτοί οι υπάλληλοι κάθονται κ λένε ότι οι Έλληνες δεν δουλεύουν κ είναι τεμπέληδες...!!!

    ΑΊΣΧΟΣ...!!!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      Originally posted by jimathens View Post
      Εγώ είπα για το Ελληνικό Προξενείο ότι είναι για τον γάιδαρο καβάλα δυστυχώς
      κ ότι δεν του είπαν τίποτα ότι όλες τις επόμενες εργάσιμες ημέρες θα είναι κλειστά...!!!

      Δηλαδή αυτή είναι εξυπηρέτηση κοινού ???
      Κ μετά όλοι αυτοί οι υπάλληλοι κάθονται κ λένε ότι οι Έλληνες δεν δουλεύουν κ είναι τεμπέληδες...!!!

      ΑΊΣΧΟΣ...!!!
      Δεν διατύπωσα σωστά αυτό που ήθελα να πω.(οι πρεσβειες-προξενεια ,ακολουθουν τις αργιες της χωρας που εκπροσωπουν συν τις αργιες της χωρας που βρισκονται)

      Συμφωνώ,αλλά θα αλλάξω τη λέξη "γάιδαρο" με τη γνωστή.....

      Comment


        Originally posted by australian View Post
        Δεν διατύπωσα σωστά αυτό που ήθελα να πω.(οι πρεσβειες-προξενεια ,ακολουθουν τις αργιες της χωρας που εκπροσωπουν συν τις αργιες της χωρας που βρισκονται)

        Συμφωνώ,αλλά θα αλλάξω τη λέξη "γάιδαρο" με τη γνωστή.....


        Αυτή ήθελα να γράψω κ'γω αλλά έγινε λάθος λόγο κινητού...
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          Originally posted by jimathens View Post
          Αυτή ήθελα να γράψω κ'γω αλλά έγινε λάθος λόγο κινητού...

          Comment


            Δίπλωμα οδήγησης Κλαρκ (Forklift).

            Καλημέρα - καλησπέρα σε όλα τα πατριωτάκια.


            Δίπλωμα οδήγησης Κλαρκ ( Forklift).

            Μετά από 5 μήνες στην Αδελαΐδα εχθές έδωσα εξετάσεις κ πήρα το δίπλωμα οδήγησης Κλαρκ
            ή (Forklift Licence Class: LF) Μηχανήματος Έργων (ΜΕ στην Ελλάδα) κ με δυνατότητα εργασίας σε δουλειές υψηλού κινδύνου (High Risk Work) όπως σε Διυλιστήρια, Ορυχεία ή κατασκευές κτηρίων κα.
            Αφού έψαξα πολλά σάιτ κ ρώτησα όλους τους γνωστούς τελικά έκλεισα ραντεβού σε ένα γραφείο από τα πολλά που έχει εδώ κ είναι κοντά στην δουλειά μου 5 χιλιόμετρα για 17-5-13 ενώ στην συνέχεια ενημέρωσα κ τον εργοδηγό στην δουλειά μου ότι θα λείψω την Παρασκευή για να μην έχω πρόβλημα.
            Λόγω ότι έχω την Άδεια κ την προϋπηρεσία από την Ελλάδα μεταφρασμένα αντί για δύο μέρες που είναι κανονικά εγώ έκανα μόνο μία, εκτός από το ότι τα κράτησε φωτοτυπία έπαθε κ πλάκα με όλα τα υπόλοιπα χαρτιά που διάβασε ενώ μου είπε ότι θα με βοηθήσουν πολύ για τα επόμενα διπλώματα που θα προσπαθήσω να βγάλω κ ακόμη ότι δεν έχει ξαναδεί κανέναν να έχει τόσα πολλά κ προϋπηρεσία μαζί φυσικά.
            Το τεστ ήταν από τις 8 πμ έως τις 4 μμ, στοίχισε 395 $, περιελάμβανε οδήγηση κ ερωτήσεις για θέματα ασφαλείας ως προς τον χειρισμό του κλαρκ κ των κανονισμών σε χώρους εργασίας με διάφορες συνθήκες κ αντικειμένων που μπορεί να μεταφέρει κάποιος κ φυσικά κ ως προς το βάρος αυτών.
            Στις 7:45 πμ έφτασα στον χώρο εξέτασης φόρεσα τα παπούτσια ασφαλείας που έχουν σίδερο για την προστασία των ποδιών μαζί κ το φωσφορικό γιλέκο, μετά έδωσα το χρήμα κ στην συνέχεια ξεκίνησα την οδήγηση αφού είπα στον εξεταστή τι πρέπει να ελέγχω πάντα πριν βάλω μπροστά το κλαρκ.
            Αφού τα είπα όλα σωστά με έβαλε κ του μετέφερα διάφορα αντικείμενα όπως παλέτες με λάστιχα φορτηγών, δεξαμενές με νερό - πετρέλαιο, μπουκάλες υγραερίου κα. συν ότι αρκετές παλέτες ήταν πάνω σε μεταλλικά ράφια κ έπρεπε να τις κατεβάσω στο δάπεδο αλλά κ να τις ξαναβάλω στην θέση που μου έλεγε.
            Στην συνέχεια πήγαμε στο γραφείο των θεωρητικών εξετάσεων κ μου έκανε πολλές κ διαφορετικές ερωτήσεις για όλα σχεδόν γύρω από το κλαρκ.
            Τέλος μου έδωσε 3 χαρτιά με τα οποία πήγα στο registration (γραφείο για διπλώματα οδήγησης αυτοκινήτου, μηχανής κα.) πλήρωσα 69 $ μου πήρε το ένα χαρτί κ με το Αυστραλέζικο δίπλωμα έπιασα 40 βαθμούς κ με το Ελληνικό διαβατήριο έπιασα 25 βαθμούς = σύνολο 65 βαθμούς κ το αναφέρω αυτό γιατί θέλουν να περνάς την βάση που είναι 60 βαθμούς (χωρίς τους 60 βαθμούς κ πάνω δεν έχεις το δικαίωμα να πάρεις δίπλωμα).
            Το δίπλωμα με την σημερινή νομοθεσία ισχύει για 5 χρόνια κ πριν την λήξη του δίνεις πάλι 69 $ για ανανέωση ακόμη μιας πενταετίας.
            Τέλος με έβγαλε φωτογραφία έβαλα κ την υπογραφή μου σε ένα τάμπλετ για να την βάλουν ενσωματωμένη ηλεκτρονικά μέσα στο δίπλωμα όπως κ την φωτογραφία μου.
            Τελικά στις 3 μμ μου έδωσε την απόδειξη των 69 $ κ με την οποία από αύριο μπορώ να δουλεύω όλα τα κλαρκ σε όλη την Αυστραλία κ Νέα Ζηλανδία ενώ το κανονικό δίπλωμα θα μου το στείλουν το πολύ σε δύο εβδομάδες με το ταχυδρομείο στο σπίτι.




            υ.γ. 1. Επόμενοι στόχοι : Δίπλωμα Ε' (Σεμιτρέλας), Λεωφορείου, Γερανών, Μηχανημάτων Ορυχείων (Τσάπες - Τάμπερ κ ότι άλλο έχει ρόδες ή ερπύστριες), Πιστοποίηση του διπλώματός μου του Ηλεκτρολόγου κα.
            Με λίγα λόγια ότι μπορέσω να πάρω θα το πάρω...!!!


            υ.γ. 2. Ενημερωτικά: Όποιος έχει $$$ μπορεί να βγάλει ότι δίπλωμα θέλει κ όσα θέλει γιατί είναι πολύ εύκολο εδώ στην Αυστραλία ενώ στην Ελλάδα πρέπει να έχεις 600 ημερομίσθια στο ΙΚΑ σαν βοηθός πρώτα κ μόνο για ένα δίπλωμα κ για κάθε επόμενο θέλει 400 ημερομίσθια αν θυμάμαι καλά.
            Εδώ θα πω πληροφοριακά ότι οι περισσότερες εταιρίες πληρώνουν αυτές για να βγάλουν οι χειριστές τους ότι δίπλωμα χρειάζεται αλλά ορισμένες δεν το κάνουν για να τους δίνουν πιο λίγα λεφτά αλλά κ για να μην φύγουν σε περίπτωση κάποιας διαφωνίας μεταξύ τους.
            Επειδή τα έχω πάθει όλα... εχθές με το που τελείωσα το γραφείο διπλωμάτων έστειλε Email στο γενικό σωματείο κ αυτό μάλλον στην επιχείρηση που δουλεύω με αποτέλεσμα σήμερα Σάββατο που πήγα στη δουλειά ένας προϊστάμενος μάλλον νόμισε ότι θα τα πληρώσει η επιχείρηση κ για να το παίξει καλός (πήγε να με αδειάσει κοινώς που λέμε) μπροστά στους εργοδότες με ρώτησε ποιος μου είπε να πάω κ εγώ του βούλωσα το στόμα λέγοντας: ο γιος του εργοδότη κ δίνοντάς του το προσωρινό δίπλωμα κ την απόδειξη των 395 $ του γραφείου συν την απόδειξη των 69 $ του registration κ οι δύο στο όνομά μου.
            (Εγώ το έβγαλα για να τους δείξω ότι: δεν είμαι ζήτουλας, έχω σκοπό να ανέβω, δεν έχω σκοπό να φύγω κ ενδιαφέρομαι να προσφέρω όπως μπορώ για το καλό αυτής της επιχείρησης).


            υ.γ. 3. Όσα πιο πολλά διπλώματα πάρω πιστεύω ότι:
            Α. Θα με βοηθήσουν στο πρόβλημα που έχω για να μου δώσει την βίζα το Immigration.
            Β. Θα ανέβω στο επόμενο επίπεδο στην δουλειά μου κ ίσως αλλάξει κ ο μισθός μου κάποια στιγμή με αύξηση.
            Γ. Θα κάνω πιο λίγες ώρες τρόχισμα που είναι πάρα πολύ κουραστικό.
            Δ. Θα δημιουργήσω την Αυστραλέζικη προϋπηρεσία μου πάνω σε διάφορα μηχανήματα που είναι πάρα πολύ σημαντικό ατού εδώ για την εύρεση εργασίας σε περίπτωση που φύγω από αυτή την δουλειά.


            υ.γ. 4. Για όσους θα πουν γιατί έδωσα 395 $ σας απαντώ: Για 2 μέρες που είναι κανονικά στα περισσότερα γραφεία διπλωμάτων θα έδινα 340 $ ή στην καλύτερη πες τε 200 $ κ 400 $ για τις δύο μέρες που θα έχανα από την δουλειά μας κάνουν 600 $ συν ότι ήθελαν να έχω μαζί μου κ έναν μεταφραστή (γιατί μιλάω 50% τα αγγλικά) που θα μου έπαιρνε αν όχι το κεφάλι το παντελόνι σίγουρα κ άντε μετά να πάω στο registration για φωτογραφία.... χα χα χα.


            Ανοίγω τα φτερά μου σιγά σιγά...!!!
            Εκτός κ φάω καμιά ντουφεκιά από το Immigration...
            αν κ έχω συνηθίσει γιατί στην Ελλάδα νομίζανε ότι ήμουνα πάπια κ με είχαν ταράξει στις ντουφεκιές από παντού...!!!
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              WELL DONE JIMMAKO!!!!!
              ΠΑΡΤΑ ΟΛΑ & ΤΡΕΛΑΝΕ ΤΟΥΣ!!!!!

              ΜΠΡΑΒΟ!!!! ΜΠΡΑΒΟ!!!! ΜΠΡΑΒΟ!!!!
              Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

              Comment


                Τελεια Τζιμ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!!
                Παντα τετοια ,και Παντα επιτυχιες!!!!!]
                θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                Comment


                  Originally posted by jimathens View Post
                  Καλημέρα - καλησπέρα σε όλα τα πατριωτάκια.


                  [B][COLOR="#000000"]Δίπλωμα οδήγησης Κλαρκ ( Forklift).


                  Ανοίγω τα φτερά μου σιγά σιγά...!!!
                  Εκτός κ φάω καμιά ντουφεκιά από το Immigration...
                  αν κ έχω συνηθίσει γιατί στην Ελλάδα νομίζανε ότι ήμουνα πάπια κ με είχαν ταράξει στις ντουφεκιές από παντού...!!!
                  Μπράβο Jim! Μπράβο!!!

                  Comment


                    Μπράβο Jimathens

                    Originally posted by jimathens View Post

                    Τελικά στις 3 μμ μου έδωσε την απόδειξη των 69 $ κ με την οποία
                    από αύριο μπορώ να δουλεύω όλα τα κλαρκ σε όλη την Αυστραλία κ Νέα Ζηλανδία ενώ το κανονικό δίπλωμα θα μου το στείλουν το πολύ σε δύο εβδομάδες με το ταχυδρομείο στο σπίτι.
                    Έτσι ακριβώς είναι. Υπάρχει αμοιβαία αναγνώριση των επαγγελματικών δικαιωμάτων μεταξύ
                    των δύο χωρών.
                    Link :
                    Trans-Tasman Mutual Recognition Arrangement

                    Comment


                      Μπράβο για όλα αυτά αλλά αν δεν έχεις * μπαρμπα στην Κορονη*δύσκολα βρίσκεις εδώ δουλειά σου το λέω εκ πείρας μόνο για αεροπλάνο δεν έχω πάρει ακόμα εγώ και ακόμα ..........

                      Comment


                        Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                        Μπράβο για όλα αυτά αλλά αν δεν έχεις * μπαρμπα στην Κορονη*δύσκολα βρίσκεις εδώ δουλειά σου το λέω εκ πείρας μόνο για αεροπλάνο δεν έχω πάρει ακόμα εγώ και ακόμα ..........
                        Ευχαριστώ πολύ αλλά εγώ έχω σοβαρό λόγο που τα θέλω.
                        Κώστα σου εύχομαι να βρεις γρήγορα δουλειά στο αντικείμενό σου.
                        Το ότι είναι δύσκολα σε όλο τον κόσμο αλλά κ εδώ ακόμη τα τελευταία χρόνια το λέμε οι περισσότεροι που ζούμε στο εξωτερικό αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας.
                        Πάντα θα υπάρχουν οι εξαιρέσεις κ το μόνο σίγουρο είναι ότι ο καθένας μας έχει το δικό του αστέρι.
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          μια χαρα σε βρισκω Jim
                          και εις ανωτερα

                          ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

                          Comment


                            Originally posted by W.AUSTRALIAN View Post
                            μια χαρα σε βρισκω Jim
                            και εις ανωτερα

                            http://www.greenprophet.com/wp-conte...alia-truck.jpg
                            Ευχαριστώ West κ σε σας εύχομαι ότι καλύτερο...!!!
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Originally posted by jimathens View Post
                              Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.

                              Ελληνικό Προξενείο.

                              Όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ μου ζήτησαν από το Immigration να τους πάω το Ποινικό Μητρώο από την Ελλάδα κ να κάνω τις Ιατρικές εξετάσεις που πρέπει για την Parthenr Visa που κατέθεσε ο Δικηγόρος μου.
                              Στέλνω λοιπόν τον γιο μου για να κάνει την αίτηση για μένα την τρίτη 1-5-13 κ μία υπάλληλος του Προξενείου του είπε ότι δεν δουλεύουν διότι είναι η Πρωτομαγιά κ είναι αργία σήμερα
                              (στην Ελλάδα εννοούσε) αλλά το έχουνε κ εδώ.
                              στην συνέχεια του λέει να πάει την Παρασκευή γιατί είναι ανοιχτά μόνο Δευτέρα, Τρίτη κ Παρασκευή χωρίς να του πει ότι είναι κλειστά λόγω Πάσχα
                              (δηλ. ότι την Μεγάλη Παρασκευή δεν δουλεύουνε στην Ελλάδα αλλά κ εδώ).
                              Την Παρασκευή τελικά πήγε η Alice για να μην φύγω από την δουλειά
                              κ φτάνοντας εκεί βλέπει ένα χαρτί κολλημένο στην πόρτα που έγραφε : Κλειστά λόγο Πάσχα.
                              Τελικά ήταν κλειστά κ την Δευτέρα καθώς το έχουμε στην Ελλάδα κάθε πρώτη μέρα μετά από το Πάσχα να είναι αργία άρα το ίδιο ισχύει κ εδώ.

                              υ.γ. Θα μπορούσε να πάρει την αίτηση κ να την στείλουν όταν άνοιγε το μαγαζί αλλά βλέπεις είναι ωραία η ξάπλα...!!!

                              Κύριε Πρόξενε της Αδελαΐδας
                              αλλά κ στους υπαλλήλους σας αφιερώνω μερικά τραγουδάκια:
                              1. Μπάμπης Παπαδόπουλος - Γαμώ τα υπουργεία - YouTube (κ τα Προξενεία σας)
                              2. Goin' Through - Kalimera Ellada 2007 - YouTube
                              3. Goin Through - Κύριε Υπουργέ - YouTube



                              Όλοι ίδιοι είσαστε...!!! Τι εκεί τι εδώ...!!! Καρεκλοκένταυροι του Κερατά...!!!!!!!!!!


                              Γεια σε όλους-ες πατριωτάκια.

                              Ενημερωτικά θέλω να σας πω ότι όσοι πήγανε για μένα στο Ελληνικό Προξενείο ζήτησαν να τους δώσουν μία βεβαίωση ότι έγινε η αίτηση για το Ποινικό Μητρώο αλλά ο υπάλληλος τους είπε ότι δεν δίνουν τέτοια βεβαίωση σε κανέναν κ ούτε έχουν δώσει ποτέ τέτοιο χαρτί,
                              εγώ όμως το χρειαζόμουν για να αποδείξω στο Immigration ότι έκανα την αίτηση κ να μη έχω πρόβλημα με την βίζα μου.
                              Τελικά πήγα ο ίδιος κ αφού τους έκανα ρεζίλι με ωραίο τρόπο κ χαμόγελο μπροστά σε 6 ακόμη που περίμεναν για άλλα χαρτιά κ τους καθυστερούσαν κ αυτούς βγήκε ο πρόξενος του οποίου τα είπα από την καλή στην συνέχεια μου ζήτησε το Διαβατήριο κ σε 10 λεπτά μου έφερε το χαρτί με σφραγίδα κ την υπογραφή του κ δεν έφτανε μόνο αυτό αλλά τον έβαλα κ μου το έβγαλε κ φωτοτυπία για τον δικηγόρο μου.
                              Τέλος μου είπε ότι θα με ειδοποιήσουν αμέσως μόλις έχουν απάντηση κ με ευχαρίστησε κ από πάνω για την υπομονή μου...!!!



                              Συμπέρασμα:
                              Οι Έλληνες που είναι σε τέτοιες θέσεις στο 90 % θέλουν σπρώξιμο για να κουνηθούν...!!!
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                ΚΑΛΗΜΕΡΑ jim απο ΕΛΛΑΔΑ εύχομαι το καλύτερο για εσένα και την ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ σου φίλε

                                Comment

                                Working...
                                X