Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Τζιμακο πολυ χαιρομαι για σενα και τις προοδους που κανεις στη νεα σου πατριδα!Ευχομαι γρηγορη ανοδο στην εργασια σου και σ ευχαριστουμε εμεις οι απο πανω που τοσο λεπτομεριακα αλλα κι απλοχερα δινεις τις πολυτιμες για μας πληροφοριες απο down under.Καλη συνεχεια στην πραγματοποιηση των στοχων σου!

    Comment


      #93
      ευχομαι ολα να σου πανε καλα jim απο εδω και μπρος και καλοριζικος στη δουλεια!!!!!!!!!!!!!!!οταν βρεις χρονο θα ηθελα καποιες διευκρυνησεις σε παρακαλω γιατι εχουμε μπερδευτει λιγο!ο κουνιαδος μου ετοιμαζει τα χαρτια του για να κατεβει αυστραλια τα οποια θα τα καταθεσει απο εκει για partner χωρις την οικογενεια η οποια θα ακολουθησει αργοτερα.ποτε μπορει να εργασθει νομιμα?οταν θα καταθεσει τα χαρτια για τη βιζα, οπου αυτο γινεται μολις ληξει η τουριστικη?και κατι αλλο δικαιουται καποιο επιδομα απο τη στιγμη που θα ειναι νομιμος?ευχαριστω πολυ και καλη τυχη σε οτι και να κανεις!!!!!!!!

      Comment


        #94
        Originally posted by ari2002 View Post
        ευχομαι ολα να σου πανε καλα jim απο εδω και μπρος και καλοριζικος στη δουλεια!!!!!!!!!!!!!!!οταν βρεις χρονο θα ηθελα καποιες διευκρυνησεις σε παρακαλω γιατι εχουμε μπερδευτει λιγο!ο κουνιαδος μου ετοιμαζει τα χαρτια του για να κατεβει αυστραλια τα οποια θα τα καταθεσει απο εκει για partner χωρις την οικογενεια η οποια θα ακολουθησει αργοτερα.ποτε μπορει να εργασθει νομιμα?οταν θα καταθεσει τα χαρτια για τη βιζα, οπου αυτο γινεται μολις ληξει η τουριστικη?και κατι αλλο δικαιουται καποιο επιδομα απο τη στιγμη που θα ειναι νομιμος?ευχαριστω πολυ και καλη τυχη σε οτι και να κανεις!!!!!!!!
        Οταν θα αιτηθεί την Partner Visa: Onshore Temporary and Permanent (Subclasses 820 and 801) θα αιτηθεί και bridging visa με δικαίωμα εργασίας.
        Επίδομα θα δικαιούται όταν εγκριθεί η visa.

        Comment


          #95
          Originally posted by ari2002 View Post
          ευχομαι ολα να σου πανε καλα jim απο εδω και μπρος και καλοριζικος στη δουλεια!!!!!!!!!!!!!!!

          1. οταν βρεις χρονο θα ηθελα καποιες διευκρυνησεις σε παρακαλω γιατι εχουμε μπερδευτει λιγο!ο κουνιαδος μου ετοιμαζει τα χαρτια του για να κατεβει αυστραλια τα οποια θα τα καταθεσει απο εκει για partner χωρις την οικογενεια η οποια θα ακολουθησει αργοτερα.

          2. ποτε μπορει να εργασθει νομιμα? οταν θα καταθεσει τα χαρτια για τη βιζα, οπου αυτο γινεται μολις ληξει η τουριστικη?
          Καλησπέρα Άρη κ ευχαριστώ.

          1. Απ'ότι κατάλαβα η γυναίκα του είναι υπήκοος...
          Πως θα καταθέσει την αίτηση μόνος του όταν πρέπει να την υπογράψει η γυναίκα του ?

          2. Όπως σου είπε κ ο australian... μόλις εγκριθεί η βίζα του από 2-6 μήνες
          (μπορεί κ 8 μήνες καμιά φορά αν δεν τα πάει καλά με το Σύμπαν...)
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #96
            ευχαριστω για την αμεση απαντηση australian και jim!απο την εμπειρια σας ποια θεωρειται πως ειναι η πιο γρηγορη λυση για να φυγει γιατι υπαρχει μεγαλη αναγκη,τι κινησεις θα πρεπει να κανει ?να σημειωσω πως υπαρχει δουλεια και σπιτι για να μεινει,ειναι απο τους τυχερους!να περνατε παντα καλα!!!!

            Comment


              #97
              Originally posted by ari2002 View Post
              ευχαριστω για την αμεση απαντηση australian και jim!απο την εμπειρια σας ποια θεωρειται πως ειναι η πιο γρηγορη λυση για να φυγει γιατι υπαρχει μεγαλη αναγκη,τι κινησεις θα πρεπει να κανει ?να σημειωσω πως υπαρχει δουλεια και σπιτι για να μεινει,ειναι απο τους τυχερους!να περνατε παντα καλα!!!!
              Σημείωσε την απάντηση No1 του Jim.
              Γρήγορη λύση για τη visa δεν υπάρχει!
              Αυτός θα αποφασίσει τι θα κάνει.

              Comment


                #98
                Originally posted by ari2002 View Post
                ευχαριστω για την αμεση απαντηση australian και jim!απο την εμπειρια σας ποια θεωρειται πως ειναι η πιο γρηγορη λυση για να φυγει γιατι υπαρχει μεγαλη αναγκη,τι κινησεις θα πρεπει να κανει ?να σημειωσω πως υπαρχει δουλεια και σπιτι για να μεινει,ειναι απο τους τυχερους!να περνατε παντα καλα!!!!
                Προσωπική μου γνώμη.
                Η πιο γρήγορη λύση είναι να πάρουν τα παιδιά-παιδί τους την υπηκοότητα από την μητέρα, στην συνέχεια να βγάλουν Αυστραλέζικο Διαβατήριο κ τέλος να έρθουν όλοι μαζί στην Αυστραλία κ να κάνουν μαζί την αίτηση εδώ.
                Η διαφορά είναι ότι η αίτηση για την partner visa μέσα από την Αυστραλία είναι πιο ακριβή (800 $ νομίζω) αλλά με το που θα έρθει η γυναίκα του (υπήκοος) εδώ κ γραφτεί αμέσως από τις πρώτες μέρες στο Centrelink θα παίρνει περίπου 930 $ τον μήνα εκείνη κ επιπλέον ότι αναλογεί κ στο κάθε παιδί.

                Αυτό έκανα εγώ. Διάβασε εδώ: https://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE...imathens-4309/

                υ.γ. Διάβασε καλά το Patriotaki σε ότι αφορά την μετανάστευση για την Αυστραλία κ θα σου λυθούν όλες οι απορίες....!!!
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  #99
                  ενα μεγαλο ευχαριστω για τις απαντησεις σας australian και jim!ευχομαι τα καλυτερα!!!

                  Comment


                    Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαίδα σε όλα τα πατριωτάκια...!!!

                    Εχθές στην δουλειά μου έδωσαν τον φάκελο πληρωμής μου που γράφει αναλυτικά:
                    πόσα λεφτά μπήκαν ηλεκτρονικά στον λογαριασμό μου κ πόσα πήγαν για την εφορία: ΤΑΧ.

                    Αναλυτικά:
                    Είδος εργασίας: Βοηθός - Laburer + (ασφαλισμένος στην AustralianSuper)
                    Για 5 μέρες εργασίας (8ωρο)
                    Από τις 7:00 πμ - 3:30 μμ
                    Με 40 ώρες δουλειά
                    Με 25 $ την ώρα
                    Σύνολο μεικτά: 1.000 $
                    Μείον εφορία (ΤΑΧ): 178 $
                    Καθαρά στην τράπεζα: 822 $ . . .για μία εβδομάδα . . . (για αρχή είναι πολύ καλά...!!!)


                    Ενημερωτικά:
                    Όλοι οι εργαζόμενοι (80 άτομα) έχουν πάρκινγκ για το αυτοκίνητό τους η την μηχανή τους.
                    Κατά την ώρα εργασίας απαγορεύεται το κάπνισμα παρά μόνο στα διαλύματα κ όχι μέσα στο εργοστάσιο.
                    Κατά την ώρα εργασίας απαγορεύονται τα κινητά τηλέφωνα κ όποιος θέλει να επικοινωνήσει με κάποιον εργαζόμενο
                    πρέπει να πάρει στο τηλεφωνικό κέντρο για να μας συνδέσουν από εκεί.
                    Δίνουν 3 φόρμες εργασίας: η μία για την ώρα που δουλεύεις, η δεύτερη στο σπίτι κ την τρίτη στο εργοστάσιο όπου την πλένουν.
                    Ακόμα σου δίνουν 1 ζευγάρι γάντια δερμάτινα, γυαλιά πλαστικά, κράνος με μάσκα για όλο το πρόσωπο, παπούτσια ασφαλείας κ ωτοασπίδες.

                    υ.γ. 1. Για όλα τα παραπάνω υπέγραψα σχεδόν 20 χαρτιά γιατί αλλιώς δεν σε προσλαμβάνει η συγκεκριμένη επιχείριση αλλά κ πολλές άλλες εδώ.

                    υ.γ. 2. Όποιος έχει την απορία γιατί κ πως τα κατάφερα προς το παρόν κ μέχρι τώρα ??? Ένα θα πω...!!!
                    Από το πολύ διάβασμα στο πατριωτάκι μάζεψα όλα τα παρακάτω χαρτιά κ στην συνέχεια μεταφράστηκαν με 600 ευρώ.
                    http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%...8E%CE%BD-2740/
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      Μπράβο Τζίμ !!!
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        μπραβο τζιμαρε !!!!!
                        Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                        Comment


                          Jim !!!! Δεν ξέρω αν είναι καλά για αρχή, αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα από Ελλάδα!!!!....και αφού έγινε η αρχή, τα υπόλοιπα είναι θέμα χρόνου νομίζω! Έχω όμως μια απορία (αφού διάβασa & το "βιογραφικό" σου & έμεινα άφωνος με τις δουλειές που έχεις κάνει...) τα χρήματα αυτά είναι λόγω εμπειρίας, λόγω ηλικίας, συνδυασμός αυτών ή/και κάτι άλλο;
                          Εύχομαι να είστε καλά και να περνάτε ακόμη καλύτερα!!!
                          Καλή συνέχεια....
                          Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                          Comment


                            Originally posted by billy View Post
                            Jim !!!! Δεν ξέρω αν είναι καλά για αρχή, αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα από Ελλάδα!!!!....και αφού έγινε η αρχή, τα υπόλοιπα είναι θέμα χρόνου νομίζω!
                            Έχω όμως μια απορία τα χρήματα αυτά είναι λόγω εμπειρίας, λόγω ηλικίας, συνδυασμός αυτών ή/και κάτι άλλο;
                            Είναι πολύ καλά που έπιασα δουλειά γιατί:
                            1. Δεν σε παίρνουν εύκολα αν δεν έχεις Αυστραλέζικη Προϋπηρεσία.
                            2. Μιλάω στο 50-60% τα αγγλικά κ στο 30% την τεχνική ορολογία δηλαδή των εργοταξίων.
                            3. Δεν ισχύει κανένα από τα διπλώματα της Ελλάδας εδώ εκτός του Ι.Χ. αυτοκινήτου κ της μηχανής.
                            (πρέπει να ξαναδώσω εξετάσεις ξανά για φορτηγό, νταλίκα, γερανό, κλαρκ κ γερανογέφυρες).

                            Τα λεφτά αυτά είναι του ανειδίκευτου εργάτη σε αυτή την επιχείρηση δηλαδή ο πιο χαμηλός μισθός.
                            Με λίγα λόγια... για αρχή κ με όλα τα μείον που προανέφερα είμαι καλά κ έχω πολλά σκαλοπάτια ακόμη να ανέβω...!!!



                            Εργοδότης.
                            Εκτός από καλός άνθρωπος γιατί θα με έπαιρνε ας ήμουν κ ανειδίκευτος λόγο του γνωστού που με σύστησε
                            επειδή θέλει να βοηθήσει (αν ήμουν τεμπέλης φυσικά θα με έδιωχνε),
                            είναι κ έξυπνος επιχειρματίας γιατί επενδύει σε μένα στο ότι έχω να του προσφέρω αρκετά στο μέλλον..!!!
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              ti na po re filaraki exo mini afonos exis kani poli kali doulia mpravo sou!! poli kalo arthro eyxome kai se anotera se esena kai tin oikogenia sou sto neo xekinima .ayta ta oliga pros stigmis

                              Comment

                              Working...
                              X