Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δυστυχώς το σχέδιό τους έχει επιτευχθεί...!!!

    Ο θάνατος του Εµποράκου

    Οι προδότες πολιτικοί της Ελλάδας κ το σχέδιο εξαφάνισης του μικρομεσαίου επαγγελματία
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      Ouch!!!
      Originally posted by jimathens View Post


      [B]Σε καμία χώρα...!!! Δυστυχώς αυτό συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα...!!!
      Εμένα μετά από 4 χρόνια που είχα κλείσει την επιχείρηση (βρήκαν κάπου κάποια πλαστά τιμολόγια ως προς την έδρα της επιχείρησης που τα είχε εκδώσει γιατί ήταν τρυπημένα κ θεωρημένα σε εφορία) μου έβαλαν 34.000 € πρόστιμο γιατί βρήκαν 4 τέτοια τιμολόγια περασμένα στα βιβλία μου.

      _
      Πάντως εξακολουθεί να με αγχώνει το γεγονός οτι πρέπει να δώσω αντίγραφο του εκκαθαριστικού!!! Μη με βάλουν σε καμια black list οι τράπεζες εκεί (Δεν σκοπευω & δε μπορω να πληρωσω εφορια αυτή τη στιγμή ... ειδικα αν θελω να φυγω)

      Comment


        Originally posted by jimathens View Post
        Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια


        Ενημερωτικά:
        Μετά από δύο εβδομάδες κ επειδή δεν έβλεπα να μπαίνουν τα λεφτά της επιστροφής φόρου από την εφορία πήρα τηλέφωνο στις 5:45 μμ αφού σχόλασα κ η υπάλληλος μου είπε ότι έγινε κάποιο λάθος στο νούμερο κ μου έστειλαν τα χρήματα ταχυδρομεικώς με ονομαστική επιταγή κ να μην ανησυχώ κ αν θέλω να μου τα βάλουν μέσω ίντερνετ να τους ξανά στείλω την επιταγή πίσω κ φυσικά να τους γράφω το νούμερο του λογαριασμού στον οποίο θέλω να μπουν.
        Τελικά τα λαλά $$$$ πήγαν εκεί που έπρεπε αλλά δεν τα βλέπω να μένουν κ πολύ....

        Δεν κάνουν κ κανένα λάθος να μου βάλουν 5-6 εκατομμύρια $ στον λογαριασμό μου μπας κ δούμε κ καμιά άσπρη μέρα...



        υ.γ.Η δε τηλεφωνική υπηρεσία της εφορίας όπως κ πολλές άλλες λειτουργούν τις καθημερινές μέχρι τις 6:00 μμ.
        Όσον αφορά το υστερόγραφο ξέχασα να αναφέρω ότι πήρα τηλέφωνο πρώτα στην υπηρεσία με τους μεταφραστές κ αυτοί την εφορία γιατί τα αγγλικά μου όπως έχω πει κ άλλες φορές δεν είναι κ τέλεια μην κάνω κανένα λάθος κ πάρω τα χρήματα μετά από καιρό.
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια


          Την περασμένη εβδομάδα στη δουλειά στην συγκέντρωση που είχαμε μας έδωσαν το παρακάτω ενημερωτικό φυλάδιο

          Άρχισαν τα όργανα... Μείωση από 50 λεπτά του $ έως κ 6 $ την ώρα για τους ηλεκτροσυγγολητές


          Ενημερωτικά: Μία εταιρεία με 200 εργαζόμενους από το ίδιο σύστημα είχε κέρδος 2.100.000 $ σε έναν χρόνο



          υ.γ. Ευτυχώς εμένα δεν με πιάνει... γιατί μέχρι σήμερα 20 $ μεικτά έπαιρνα την ώρα κ 20 $ θα παίρνω
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            καλησπερα JimAthens

            Και δεν σας ειπαν το γιατη !!!

            regards

            Comment


              παιδια εδω δεν παλευεται αλλο εκανα το λαθος να παω περσι σε ενα σεμιναριο του εσπα που ηταν απο τον συνδεσμο μας στο τεχνοπολις και ακομα περιμενουμε να το κλεισουν απο τον φορεα τον ειαδ για να μπορεσω να κλεισω βιβλια και να την κανω και εγω αθανατη ελλαδα κατα τα αλλα μας πλακωσαν στα ψεματα οτι θα τελειωναμε περσι τον μαιο και τωρα πουλανε τρελλα ολοι αυτοι οι βολεμενοι περνουν τους μισθους τους απλα πεθαινοντας εμας αρε μαυρη πετρα που θα βαψω φευγοντας αλλα δεν θα με βαλουν στο τρυπακι ειμαι περηφανος που ειμαι ελληνας ζητω το εθνος μας @@@@ το κρατος τους

              Comment


                Ποινικό Μητρώο.

                Το θέμα αυτό αφορά όσους θέλουν να πάρουν visa αλλά κ τους Αυστραλούς υπήκοους που θα μεταναστεύσουν μόνιμα στην Αυστραλία.
                (περίπου λίγο πολύ το ίδιο ισχύει σχεδόν για όλες τις χώρες που χρειάζεσαι Βίζα για να πας όπως Καναδας, Αμερική κ.α.)

                Αν κάποιος έχει καταδικαστεί κ έχει ποινικό μητρώο μπορεί να διαβάσει τι λέει το σάιτ της πρεσβείας εδώ: Fact Sheet 79 - The Character Requirement.

                Πιστοποιητικό Ποινικού Μητρώου πρέπει να καταθέσουν οι υπήκοοι αλλά κ οι σύζυγοι Αυστραλού υπηκόου που κάνουν αίτηση για την Partner visa.

                Επιπλέον πληροφορίες: How are Permanent Residency Visas Granted in Australia?

                Τώρα... αν η ποινή που θα σε καταδικάσουν είναι πάνω από 6 μήνες κ έχουν περάσει 8 χρόνια μπορείς να κάνεις αίτηση για να διαγραφεί "μόνο" από το ποινικό σου μητρώο
                (αυτό όμως δεν ισχύει για κάποια σοβαρά αδικήματα).
                Για περισσότερες λεπτομέριες οποιοσδήποτε έχει τέτοιο θέμα πρέπει να συμβουλευτεί κάποιον Δικηγόρο...!!!


                υ.γ. πριν κάνετε οτιδήποτε διαβάστε πολύ καλά όλες τις περιπτώσεις για να είστε σίγουροι για το τι πρέπει να κάνετε...!!!



                Για εσάς που είστε Αυστραλοί Υπήκοοι δείτε πάρα πολλές πληροφορίες εδώ:
                Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι

                κ εδώ: Μετανάστευση στην Αυστραλία

                κ εδώ: Ανταπόκριση απο την Αυστραλία


                Ενημερωτικά:
                Όποιος θέλει να δει πληροφορίες για τον χρόνο παραγραφής εγκλημάτων και ποινών εδώ: Νομική Συμβουλή: ο χρόνος παραγραφής εγκλημάτων και ποινών


                Εύχομαι σε όλους-ες σας υγεία κ καλή τύχη...!!!
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  Originally posted by jimathens View Post
                  [B]



                  Πιστοποιητικό Ποινικού Μητρώου πρέπει να καταθέσουν οι υπήκοοι αλλά κ οι σύζυγοι Αυστραλού υπηκόου που κάνουν αίτηση για την Partner visa.

                  Τώρα... αν η ποινή που θα σε καταδικάσουν είναι πάνω από 6 μήνες κ έχουν περάσει 8 χρόνια μπορείς να κάνεις αίτηση για να διαγραφεί "μόνο" από το ποινικό σου μητρώο
                  (αυτό όμως δεν ισχύει για κάποια σοβαρά αδικήματα).
                  Για περισσότερες λεπτομέριες οποιοσδήποτε έχει τέτοιο θέμα πρέπει να συμβουλευτεί κάποιον Δικηγόρο...!!!



                  Ενημερωτικά:
                  Όποιος θέλει να δει πληροφορίες για τον χρόνο παραγραφής εγκλημάτων και ποινών εδώ: Νομική Συμβουλή: ο χρόνος παραγραφής εγκλημάτων και ποινών
                  Συγγνωμη , Jim ,αλλά ΔΕΝ ζητανε ποινικο μητρωο ,απ τον σπονσορα -δλδ τον Αυστραλο υπηκοο ή τον μονιμο κατοικο.... Παρά μόνο αν υπαρχουν στην αιτηση ,για partner visa , παιδια ,κατω απο 18 ετών. Αρα ,δεν ειναι απαραιτητο,παντα,το ποινικο μητρωο του σπονσορα...,γιατι ,οποιος διαβασει το post σου ,αυτο καταλαβαινει.
                  Aν υπαρχουν παιδια ,με Αυστραλιανη υπηκοοτητα και αρα ,δεν μπαινουν στην αιτηση.... ,εξυπακουεται ,οτι ο σπονσορας ,δεν καταθετει ποινικο μητρωο,αφου δεν χρειαζονται σπονσοραρισμα....(Η μονη περιπτωση ,που θα ζητησουν ποινικο μητρωο ,απ τον σπονσορα -οταν δεν υπαρχουν παιδια ,κατω των 18 ετών,στην αιτηση- ,ειναι οταν ο/η συντροφος ,που ζηταει την βιζα ,ειναι κατω απο 18 ετων ).

                  Υπαρχουν ποινες ,πανω απο 6 μηνες ,που δεν διαγραφονται απ το ποινικο μητρωο ( το γενικης χρησης , γιατι απ το δικαστικης ,δεν διαγραφονται ),μετα απο 8 χρονια...αλλά μετα απο 20 χρονια κι αυτες ειναι οι ποινες καθειρξης ,που διαγραφονται ,μετα απο 20 χρονια...
                  .

                  ''Στο δικαστικής χρήσης αναγράφονται τα πάντα, ενώ στο γενικής δεν φαίνονται :
                  α) χρηματικές ποινές ή ποινές φυλάκισης έως 6 μήνες, μετά από 3 χρόνια
                  β) ποινές φυλάκισης άνω των 6 μηνών, μετά από 8 έτη
                  γ) ποινές κάθειρξης, μετά από 20 έτη.
                  Οι προσθεσμίες αυτές ξεκινούν από την απότιση της ποινής, με οποιονδήποτε τρόπο (π.χ εξαγορά). Αν έχουν επιβληθεί παρεπόμενες ποινές ή μέτρα ασφαλείας, επίσης δεν φαίνονται, κατά τους ίδιους , πιο πάνω, όρους. Αν έχει δοθεί αναστολή, η ποινή επίσης δεν θα εμφανιστεί, εφόσον βέβαια δεν μεσολαβήσει νέα καταδίκη ή άλλος λόγος άρσης της αναστολής, υπό τις ίδιες χρονικές προϋποθέσεις.
                  Κατ' εξαίρεση, εάν πρόκειται για πρώτη καταδίκη ή για έγκλημα από αμέλεια ή από δόλο, αλλά με ποινή έως 1 έτος, οι προθεσμίες μπορούν να συντμηθούν στο μισό, με διάταξη του αρμόδιου Εισαγγελέα, εφόσον το ζητήσει ο καταδικασθείς και εφόσον υπάρχει "προσδοκία έντιμου βίου στο μέλλον".

                  * οταν λενε για ποινες φυλακισης ,εννοουν ,ποινες ως και 5 χρονια.Πανω απ τα 5 ,εχουμε ποινες καθειρξης.

                  Οσον αφορά τις ποινες καθειρξης ,- που δινονται σε κακουργηματα ,αφου για σοβαρα αδικηματα ,εγραψες- ,δεν εχω διαβασει να εξαιρουνται καποια ,απ την διαγραφη απ το ποινικο μητρωο ,γενικης χρησης. Σε ποια εγκληματα,αναφερεσαι ; Bεβαια ,γραφεις ,για περισσοτερες λεπτομερειες ,σε δικηγορο ,οποιος εχει τετοια θεματα ,αλλά εγω ,που δεν εχω ,ρωταω ,απλα ,για πληροφοριακους λογους !

                  Απ οτι ξερω κι εχω διαβασει και στην Ποινικη Δικονομία ,δεν ζηταει καποιος ,με δικη του αιτημα,-οπως εγραψες ,οτι ετσι γινεται...-,να σβηστουν οι αμετακλητες καταδικαστικες αποφασεις ,απ το ποινικο μητρωο ,γενικης χρησης ,αλλά αυτο γινεται ,οταν παρελθουν οι προθεσμιες και χωρις να κανει αιτηση ,ο καταδικασθεις ,με μόνη εξαιρεση ,την περιπτωση ,που μπορει καποιος να αιτηθει ,κατ εξαιρεση στον αρμοδιο εισαγγελεα ,να μειωθουν στο μισο οι προθεσμιες ,αν προκειται για πρωτη καταδικη ή για εγκλημα απο αμελεια ή απο δολο ,αλλά με ποινη ως 1 ετος και εφόσον υπαρχει "προσδοκια εντιμου βιου στο μέλλον".

                  Επισης ,το λινκ που εβαλες ,για την παραγραφη εγκληματων και ποινών ,δεν εχει σχεση με την διαγραφη των ποινων ,απ το ποινικο μητρωο γενικης χρησης και το γραφω ,για να μην μπερδευτουν ,πιθανον ,καποιοι.
                  Oι χρονοι ,στο αρθρο ,δεν αναφερονται στις προθεσμιες ,που διαγραφονται οι ποινες ,απ το ποινικο μητρωο ,γενικης χρησης ,αλλά μιλαει για παραγραφη αδικηματων και το πότε απαλασσεται ο κατηγορουμενος ,εφ οσον δεν μπορει πια ,να του επιβληθει ποινη ,οπως επισης κι αν εχει καταδικασθει ερημην ,αλλά δεν εχει συλληφθει ,μεσα σε καποια χρονικα όρια και αρα ,δεν μπορει να εκτισει την ποινη ,διοτι εχει παραγραφει...Οποτε ,εδω μιλαμε ,για το πότε ,δεν καταδικαζεται καποιος ,ή για το πότε ,δεν μπορει να εκτισει την ποινη ...



                  υγ θα ξαναγραψω ,αυτο που ειχα γραψει και περυσι,σε post μου ,για το ποινικο μητρωο

                  ''Επισης ,οσοι Ελληνες -με Αυστραλιανη υπηκοοτητα ,ή μονιμοι κατοικοι-, θα καταθεσουν φορμα σπονσορα ,για αιτουντα partner visa και δεν υπαρχουν παιδια κατω των 18 χρονων στην αιτηση για partner visa ,να μην αγχωνονται αν εχουν καταδικασθει ,ειτε η ποινη αναγραφεται στο ποινικο γενικης χρησης,ειτε εχει διαγραφει .Ποινικο μητρωο δεν τους ζητειται κι ουτε τους ζητειται στην φορμα να δηλωσουν αν εχουν καταδικαστει ,ακομα κι αν το ποινικο τους μητρωο ειναι πια καθαρο''.(δεν μιλαω ,βεβαια ,για αδικηματα ,που αφορουσαν παιδια ,κατω των 18... Υπαρχει ερωτηση ,αν εχει καταδικασθει ο σπονσορας ,για αδικηματα που αφορουσαν παιδια κατω των 18...ακομα κι αν εχουν διαγραφει ,οι ποινες ,απ το ποινικο μητρωο ,που καταθετουν... και αναφερομαι ,παντα σε Ελληνες-που εχουν Αυστραλιανη υπηκοοτητα ,ή ειναι μονιμοι κατοικοι- ,γιατι τους Νεοζηλανδους σπονσορες ,τους ρωτανε κι αν εχουν ,γενικα ,καταδικαστει ,ακομα κι αν η ποινη ,δεν φαινεται ,πια στο police check .Εννοειται ,οτι τους αιτουντες την βιζα ,τους ''ξεσκονιζουν'' κι ακομα κι αν εχουν διαγραφει ,τυχον ποινες ,απ το ποινικο τους μητρωο ,γενικης χρησης , ή αν εκκρεμει δικη κλπ κλπ ...πρεπει να το δηλωσουν....Το γραφει στην φορμα της αιτησης...Και εχουν και δικαιωμα προσβασης και στο ποινικο μητρωο δικαστικης χρησης,μεσω των πρεσβειών τους ,οταν προκειται για μεταναστευση.....Οποτε ,δωρον αδωρον ,για τους αιτουντες την βιζα ,αν η ποινη ,εχει πια διαγραφει ,απ το ποινικο μητρωο γενικης χρησης...Να το κρυψουν ,οτι εχουν καταδικαστει ,δεν γινεται...Σε οποιαδηποτε περιπτωση ,τους ζητηθει ,να δηλωσουν αν εχουν καταδικασθει ποτέ.Ακομα κι οσοι σκοπευουν να κατεβουν με τουριστικη βιζα -και σ αυτους απευθυνομαι- , να ξερουν ,οτι η καρτα αφιξεως ,που πρεπει να συμπληρωσουν ,καταχωρειται ...κι αν γραψουν ,ψεμματα ,οτι δεν εχουν ποτέ καταδικαστει...θα το βρουν μπροστα τους...αν ζηησουν ,καποια άλλη βιζα ,μετα ,για να μεινουν Αυστραλια..Και οι Αυστραλοι ,δεν αστειευονται ,με τετοια θεματα...)

                  υγ 2 φορές ,ποσταρησα , το post μου ,αυτο ,επειδη ,2 φορές ,υπαρχει και το post σου ,που μέρος του ,παρεθεσα ,Jim! Γιατι ,καποιοι ,μπορουν να διαβασουν ,μονο το ενα ή το άλλο thread και ηθελα να κανω καποιες επισημανσεις κι εγω ,για να μην τρεχουν να βγαζουν ποινικο μητρωο και να το μεταφραζουν και κανουν και περιττα εξοδα ,οι σπονσορες ,ειτε Αυστραλοι υπηκοοι ,ειτε μονιμοι κατοικοι...αν δεν θα μπουν παιδια ,κατω των 18 ,στην αιτηση...
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    Originally posted by vertigo View Post
                    Συγγνωμη , Jim ,αλλά ΔΕΝ ζητανε ποινικο μητρωο ,απ τον σπονσορα -δλδ τον Αυστραλο υπηκοο ή τον μονιμο κατοικο.... Παρά μόνο αν υπαρχουν στην αιτηση ,για partner visa , παιδια ,κατω απο 18 ετών. Αρα ,δεν ειναι απαραιτητο,παντα,το ποινικο μητρωο του σπονσορα...,γιατι ,οποιος διαβασει το post σου ,αυτο καταλαβαινει.
                    Aν υπαρχουν παιδια ,με Αυστραλιανη υπηκοοτητα και αρα ,δεν μπαινουν στην αιτηση.... ,εξυπακουεται ,οτι ο σπονσορας ,δεν καταθετει ποινικο μητρωο,αφου δεν χρειαζονται σπονσοραρισμα....(Η μονη περιπτωση ,που θα ζητησουν ποινικο μητρωο ,απ τον σπονσορα -οταν δεν υπαρχουν παιδια ,κατω των 18 ετών,στην αιτηση- ,ειναι οταν ο/η συντροφος ,που ζηταει την βιζα ,ειναι κατω απο 18 ετων ).

                    Υπαρχουν ποινες ,πανω απο 6 μηνες ,που δεν διαγραφονται απ το ποινικο μητρωο ( το γενικης χρησης , γιατι απ το δικαστικης ,δεν διαγραφονται ),μετα απο 8 χρονια...αλλά μετα απο 20 χρονια κι αυτες ειναι οι ποινες καθειρξης ,που διαγραφονται ,μετα απο 20 χρονια...
                    .

                    ''Στο δικαστικής χρήσης αναγράφονται τα πάντα, ενώ στο γενικής δεν φαίνονται :
                    α) χρηματικές ποινές ή ποινές φυλάκισης έως 6 μήνες, μετά από 3 χρόνια
                    β) ποινές φυλάκισης άνω των 6 μηνών, μετά από 8 έτη
                    γ) ποινές κάθειρξης, μετά από 20 έτη.
                    Οι προσθεσμίες αυτές ξεκινούν από την απότιση της ποινής, με οποιονδήποτε τρόπο (π.χ εξαγορά). Αν έχουν επιβληθεί παρεπόμενες ποινές ή μέτρα ασφαλείας, επίσης δεν φαίνονται, κατά τους ίδιους , πιο πάνω, όρους. Αν έχει δοθεί αναστολή, η ποινή επίσης δεν θα εμφανιστεί, εφόσον βέβαια δεν μεσολαβήσει νέα καταδίκη ή άλλος λόγος άρσης της αναστολής, υπό τις ίδιες χρονικές προϋποθέσεις.
                    Κατ' εξαίρεση, εάν πρόκειται για πρώτη καταδίκη ή για έγκλημα από αμέλεια ή από δόλο, αλλά με ποινή έως 1 έτος, οι προθεσμίες μπορούν να συντμηθούν στο μισό, με διάταξη του αρμόδιου Εισαγγελέα, εφόσον το ζητήσει ο καταδικασθείς και εφόσον υπάρχει "προσδοκία έντιμου βίου στο μέλλον".

                    * οταν λενε για ποινες φυλακισης ,εννοουν ,ποινες ως και 5 χρονια.Πανω απ τα 5 ,εχουμε ποινες καθειρξης.

                    Οσον αφορά τις ποινες καθειρξης ,- που δινονται σε κακουργηματα ,αφου για σοβαρα αδικηματα ,εγραψες- ,δεν εχω διαβασει να εξαιρουνται καποια ,απ την διαγραφη απ το ποινικο μητρωο ,γενικης χρησης. Σε ποια εγκληματα,αναφερεσαι ; Bεβαια ,γραφεις ,για περισσοτερες λεπτομερειες ,σε δικηγορο ,οποιος εχει τετοια θεματα ,αλλά εγω ,που δεν εχω ,ρωταω ,απλα ,για πληροφοριακους λογους !

                    Απ οτι ξερω κι εχω διαβασει και στην Ποινικη Δικονομία ,δεν ζηταει καποιος ,με δικη του αιτημα,-οπως εγραψες ,οτι ετσι γινεται...-,να σβηστουν οι αμετακλητες καταδικαστικες αποφασεις ,απ το ποινικο μητρωο ,γενικης χρησης ,αλλά αυτο γινεται ,οταν παρελθουν οι προθεσμιες και χωρις να κανει αιτηση ,ο καταδικασθεις ,με μόνη εξαιρεση ,την περιπτωση ,που μπορει καποιος να αιτηθει ,κατ εξαιρεση στον αρμοδιο εισαγγελεα ,να μειωθουν στο μισο οι προθεσμιες ,αν προκειται για πρωτη καταδικη ή για εγκλημα απο αμελεια ή απο δολο ,αλλά με ποινη ως 1 ετος και εφόσον υπαρχει "προσδοκια εντιμου βιου στο μέλλον".

                    Επισης ,το λινκ που εβαλες ,για την παραγραφη εγκληματων και ποινών ,δεν εχει σχεση με την διαγραφη των ποινων ,απ το ποινικο μητρωο γενικης χρησης και το γραφω ,για να μην μπερδευτουν ,πιθανον ,καποιοι.
                    Oι χρονοι ,στο αρθρο ,δεν αναφερονται στις προθεσμιες ,που διαγραφονται οι ποινες ,απ το ποινικο μητρωο ,γενικης χρησης ,αλλά μιλαει για παραγραφη αδικηματων και το πότε απαλασσεται ο κατηγορουμενος ,εφ οσον δεν μπορει πια ,να του επιβληθει ποινη ,οπως επισης κι αν εχει καταδικασθει ερημην ,αλλά δεν εχει συλληφθει ,μεσα σε καποια χρονικα όρια και αρα ,δεν μπορει να εκτισει την ποινη ,διοτι εχει παραγραφει...Οποτε ,εδω μιλαμε ,για το πότε ,δεν καταδικαζεται καποιος ,ή για το πότε ,δεν μπορει να εκτισει την ποινη ...



                    υγ θα ξαναγραψω ,αυτο που ειχα γραψει και περυσι,σε post μου ,για το ποινικο μητρωο

                    ''Επισης ,οσοι Ελληνες -με Αυστραλιανη υπηκοοτητα ,ή μονιμοι κατοικοι-, θα καταθεσουν φορμα σπονσορα ,για αιτουντα partner visa και δεν υπαρχουν παιδια κατω των 18 χρονων στην αιτηση για partner visa ,να μην αγχωνονται αν εχουν καταδικασθει ,ειτε η ποινη αναγραφεται στο ποινικο γενικης χρησης,ειτε εχει διαγραφει .Ποινικο μητρωο δεν τους ζητειται κι ουτε τους ζητειται στην φορμα να δηλωσουν αν εχουν καταδικαστει ,ακομα κι αν το ποινικο τους μητρωο ειναι πια καθαρο''.(δεν μιλαω ,βεβαια ,για αδικηματα ,που αφορουσαν παιδια ,κατω των 18... Υπαρχει ερωτηση ,αν εχει καταδικασθει ο σπονσορας ,για αδικηματα που αφορουσαν παιδια κατω των 18...ακομα κι αν εχουν διαγραφει ,οι ποινες ,απ το ποινικο μητρωο ,που καταθετουν... και αναφερομαι ,παντα σε Ελληνες-που εχουν Αυστραλιανη υπηκοοτητα ,ή ειναι μονιμοι κατοικοι- ,γιατι τους Νεοζηλανδους σπονσορες ,τους ρωτανε κι αν εχουν ,γενικα ,καταδικαστει ,ακομα κι αν η ποινη ,δεν φαινεται ,πια στο police check .Εννοειται ,οτι τους αιτουντες την βιζα ,τους ''ξεσκονιζουν'' κι ακομα κι αν εχουν διαγραφει ,τυχον ποινες ,απ το ποινικο τους μητρωο ,γενικης χρησης , ή αν εκκρεμει δικη κλπ κλπ ...πρεπει να το δηλωσουν....Το γραφει στην φορμα της αιτησης...Και εχουν και δικαιωμα προσβασης και στο ποινικο μητρωο δικαστικης χρησης,μεσω των πρεσβειών τους ,οταν προκειται για μεταναστευση.....Οποτε ,δωρον αδωρον ,για τους αιτουντες την βιζα ,αν η ποινη ,εχει πια διαγραφει ,απ το ποινικο μητρωο γενικης χρησης...Να το κρυψουν ,οτι εχουν καταδικαστει ,δεν γινεται...Σε οποιαδηποτε περιπτωση ,τους ζητηθει ,να δηλωσουν αν εχουν καταδικασθει ποτέ.Ακομα κι οσοι σκοπευουν να κατεβουν με τουριστικη βιζα -και σ αυτους απευθυνομαι- , να ξερουν ,οτι η καρτα αφιξεως ,που πρεπει να συμπληρωσουν ,καταχωρειται ...κι αν γραψουν ,ψεμματα ,οτι δεν εχουν ποτέ καταδικαστει...θα το βρουν μπροστα τους...αν ζηησουν ,καποια άλλη βιζα ,μετα ,για να μεινουν Αυστραλια..Και οι Αυστραλοι ,δεν αστειευονται ,με τετοια θεματα...)

                    υγ 2 φορές ,ποσταρησα , το post μου ,αυτο ,επειδη ,2 φορές ,υπαρχει και το post σου ,που μέρος του ,παρεθεσα ,Jim! Γιατι ,καποιοι ,μπορουν να διαβασουν ,μονο το ενα ή το άλλο thread και ηθελα να κανω καποιες επισημανσεις κι εγω ,για να μην τρεχουν να βγαζουν ποινικο μητρωο και να το μεταφραζουν και κανουν και περιττα εξοδα ,οι σπονσορες ,ειτε Αυστραλοι υπηκοοι ,ειτε μονιμοι κατοικοι...αν δεν θα μπουν παιδια ,κατω των 18 ,στην αιτηση...

                    Comment


                      Originally posted by Μιχαηλ Μελβουρνη View Post
                      καλησπερα JimAthens

                      Και δεν σας ειπαν το γιατη !!!

                      regards
                      Δεν χρειάζεται να μας πουν.... For the money, you do it all: http://youtu.be/5vVmoflmkcg $$$$$$$$
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        Το Πάτερ Ημών του Έλληνα καφετεριάκια



                        Πιστεύω εις έναν φραπέ, αφρώδη, παγοκράτορα,
                        ρουφηχτόν εκ καλάμου σπαστής, εις στομάχους πάντων ερριμένον.

                        Και εις ένα αφρόγαλα, λευκόν, πηχτόν, του καφέ συνοδό, και λιπογενές
                        το δια τον καφέ ποιηθέντα προ πάντων καπουτσίνο.
                        Milk εκ βοδώς, αφρόν αληθινόν, εκ μιξερός ηλεκτρικού
                        χτυπηθέντα, ού γεννηθέντα, ομοχρήσιμου του φραπέ δι ου το μάτι ορθάνοιξε.
                        Τον δι' ημάς τους ανθρώπους και δια την ημετέραν εργασίαν
                        φυτροθέντα εν καφεοδένδρων και μαζευθέντα εξ άρρενος εργάτου
                        και αγοράσθη εξ εταιρείας και εσυσκευάσθηκε.

                        Αγορασθέντα τε υπό ημών εντός μικρής σακουλίτσας ή κουτιού ή βαζακίου
                        Και ετοιμάσθη τας πρώτας ώρας κατά τας πρωινάς.
                        Και εισέπεσε εντός ποτηριού και ζαχαρώθηκε εκ κουταλιάς του γλυκού.
                        Και πάλιν άφρισε μετά δόξης τσίτα κάνων κοιμητούς
                        ώστε χουζουρίου έλθη το τέλος.

                        Και εις το ρεύμα το πάγιον, το χρήσιμον, το μιξεροκινόν,
                        το εκ της δεής επαραγόμενον το συν ψυγείου και θηκών συνεργαζώμενο,
                        ώστε παρασκευαζώμενο, παγακίων και υδάτων ψυχρών.

                        Εις μίαν, καφετερίαν, ομαδικήν και φιλικήν φραπεδοποσίαν.
                        Ομολογώ εν τσίμπημα εις μπισκότου εκ του μπολ.
                        Προσδοκώ για το τσιγάρο τασάκι καθαρόν.
                        Και η ζάχαρη στον καφέ να είναι λιωμένη.

                        Αμήν.


                        pantamazi_
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Originally posted by vertigo View Post
                          Συγγνωμη , Jim ,αλλά ΔΕΝ ζητανε ποινικο μητρωο ,απ τον σπονσορα -δλδ τον Αυστραλο υπηκοο ή τον μονιμο κατοικο.... Παρά μόνο αν υπαρχουν στην αιτηση ,για partner visa , παιδια ,κατω απο 18 ετών. Αρα ,δεν ειναι απαραιτητο,παντα,το ποινικο μητρωο του σπονσορα...,γιατι ,οποιος διαβασει το post σου ,αυτο καταλαβαινει.
                          Aν υπαρχουν παιδια ,με Αυστραλιανη υπηκοοτητα και αρα ,δεν μπαινουν στην αιτηση.... ,εξυπακουεται ,οτι ο σπονσορας ,δεν καταθετει ποινικο μητρωο,αφου δεν χρειαζονται σπονσοραρισμα....(Η μονη περιπτωση ,που θα ζητησουν ποινικο μητρωο ,απ τον σπονσορα -οταν δεν υπαρχουν παιδια ,κατω των 18 ετών,στην αιτηση- ,ειναι οταν ο/η συντροφος ,που ζηταει την βιζα ,ειναι κατω απο 18 ετων ).

                          Υπαρχουν ποινες ,πανω απο 6 μηνες ,που δεν διαγραφονται απ το ποινικο μητρωο ( το γενικης χρησης , γιατι απ το δικαστικης ,δεν διαγραφονται ),μετα απο 8 χρονια...αλλά μετα απο 20 χρονια κι αυτες ειναι οι ποινες καθειρξης ,που διαγραφονται ,μετα απο 20 χρονια...
                          .

                          ''Στο δικαστικής χρήσης αναγράφονται τα πάντα, ενώ στο γενικής δεν φαίνονται :
                          α) χρηματικές ποινές ή ποινές φυλάκισης έως 6 μήνες, μετά από 3 χρόνια
                          β) ποινές φυλάκισης άνω των 6 μηνών, μετά από 8 έτη
                          γ) ποινές κάθειρξης, μετά από 20 έτη.
                          Οι προσθεσμίες αυτές ξεκινούν από την απότιση της ποινής, με οποιονδήποτε τρόπο (π.χ εξαγορά). Αν έχουν επιβληθεί παρεπόμενες ποινές ή μέτρα ασφαλείας, επίσης δεν φαίνονται, κατά τους ίδιους , πιο πάνω, όρους. Αν έχει δοθεί αναστολή, η ποινή επίσης δεν θα εμφανιστεί, εφόσον βέβαια δεν μεσολαβήσει νέα καταδίκη ή άλλος λόγος άρσης της αναστολής, υπό τις ίδιες χρονικές προϋποθέσεις.
                          Κατ' εξαίρεση, εάν πρόκειται για πρώτη καταδίκη ή για έγκλημα από αμέλεια ή από δόλο, αλλά με ποινή έως 1 έτος, οι προθεσμίες μπορούν να συντμηθούν στο μισό, με διάταξη του αρμόδιου Εισαγγελέα, εφόσον το ζητήσει ο καταδικασθείς και εφόσον υπάρχει "προσδοκία έντιμου βίου στο μέλλον".

                          * οταν λενε για ποινες φυλακισης ,εννοουν ,ποινες ως και 5 χρονια.Πανω απ τα 5 ,εχουμε ποινες καθειρξης.

                          Οσον αφορά τις ποινες καθειρξης ,- που δινονται σε κακουργηματα ,αφου για σοβαρα αδικηματα ,εγραψες- ,δεν εχω διαβασει να εξαιρουνται καποια ,απ την διαγραφη απ το ποινικο μητρωο ,γενικης χρησης. Σε ποια εγκληματα,αναφερεσαι ; Bεβαια ,γραφεις ,για περισσοτερες λεπτομερειες ,σε δικηγορο ,οποιος εχει τετοια θεματα ,αλλά εγω ,που δεν εχω ,ρωταω ,απλα ,για πληροφοριακους λογους !

                          Απ οτι ξερω κι εχω διαβασει και στην Ποινικη Δικονομία ,δεν ζηταει καποιος ,με δικη του αιτημα,-οπως εγραψες ,οτι ετσι γινεται...-,να σβηστουν οι αμετακλητες καταδικαστικες αποφασεις ,απ το ποινικο μητρωο ,γενικης χρησης ,αλλά αυτο γινεται ,οταν παρελθουν οι προθεσμιες και χωρις να κανει αιτηση ,ο καταδικασθεις ,με μόνη εξαιρεση ,την περιπτωση ,που μπορει καποιος να αιτηθει ,κατ εξαιρεση στον αρμοδιο εισαγγελεα ,να μειωθουν στο μισο οι προθεσμιες ,αν προκειται για πρωτη καταδικη ή για εγκλημα απο αμελεια ή απο δολο ,αλλά με ποινη ως 1 ετος και εφόσον υπαρχει "προσδοκια εντιμου βιου στο μέλλον".

                          Επισης ,το λινκ που εβαλες ,για την παραγραφη εγκληματων και ποινών ,δεν εχει σχεση με την διαγραφη των ποινων ,απ το ποινικο μητρωο γενικης χρησης και το γραφω ,για να μην μπερδευτουν ,πιθανον ,καποιοι.
                          Oι χρονοι ,στο αρθρο ,δεν αναφερονται στις προθεσμιες ,που διαγραφονται οι ποινες ,απ το ποινικο μητρωο ,γενικης χρησης ,αλλά μιλαει για παραγραφη αδικηματων και το πότε απαλασσεται ο κατηγορουμενος ,εφ οσον δεν μπορει πια ,να του επιβληθει ποινη ,οπως επισης κι αν εχει καταδικασθει ερημην ,αλλά δεν εχει συλληφθει ,μεσα σε καποια χρονικα όρια και αρα ,δεν μπορει να εκτισει την ποινη ,διοτι εχει παραγραφει...Οποτε ,εδω μιλαμε ,για το πότε ,δεν καταδικαζεται καποιος ,ή για το πότε ,δεν μπορει να εκτισει την ποινη ...



                          υγ θα ξαναγραψω ,αυτο που ειχα γραψει και περυσι,σε post μου ,για το ποινικο μητρωο

                          ''Επισης ,οσοι Ελληνες -με Αυστραλιανη υπηκοοτητα ,ή μονιμοι κατοικοι-, θα καταθεσουν φορμα σπονσορα ,για αιτουντα partner visa και δεν υπαρχουν παιδια κατω των 18 χρονων στην αιτηση για partner visa ,να μην αγχωνονται αν εχουν καταδικασθει ,ειτε η ποινη αναγραφεται στο ποινικο γενικης χρησης,ειτε εχει διαγραφει .Ποινικο μητρωο δεν τους ζητειται κι ουτε τους ζητειται στην φορμα να δηλωσουν αν εχουν καταδικαστει ,ακομα κι αν το ποινικο τους μητρωο ειναι πια καθαρο''.(δεν μιλαω ,βεβαια ,για αδικηματα ,που αφορουσαν παιδια ,κατω των 18... Υπαρχει ερωτηση ,αν εχει καταδικασθει ο σπονσορας ,για αδικηματα που αφορουσαν παιδια κατω των 18...ακομα κι αν εχουν διαγραφει ,οι ποινες ,απ το ποινικο μητρωο ,που καταθετουν... και αναφερομαι ,παντα σε Ελληνες-που εχουν Αυστραλιανη υπηκοοτητα ,ή ειναι μονιμοι κατοικοι- ,γιατι τους Νεοζηλανδους σπονσορες ,τους ρωτανε κι αν εχουν ,γενικα ,καταδικαστει ,ακομα κι αν η ποινη ,δεν φαινεται ,πια στο police check .Εννοειται ,οτι τους αιτουντες την βιζα ,τους ''ξεσκονιζουν'' κι ακομα κι αν εχουν διαγραφει ,τυχον ποινες ,απ το ποινικο τους μητρωο ,γενικης χρησης , ή αν εκκρεμει δικη κλπ κλπ ...πρεπει να το δηλωσουν....Το γραφει στην φορμα της αιτησης...Και εχουν και δικαιωμα προσβασης και στο ποινικο μητρωο δικαστικης χρησης,μεσω των πρεσβειών τους ,οταν προκειται για μεταναστευση.....Οποτε ,δωρον αδωρον ,για τους αιτουντες την βιζα ,αν η ποινη ,εχει πια διαγραφει ,απ το ποινικο μητρωο γενικης χρησης...Να το κρυψουν ,οτι εχουν καταδικαστει ,δεν γινεται...Σε οποιαδηποτε περιπτωση ,τους ζητηθει ,να δηλωσουν αν εχουν καταδικασθει ποτέ.Ακομα κι οσοι σκοπευουν να κατεβουν με τουριστικη βιζα -και σ αυτους απευθυνομαι- , να ξερουν ,οτι η καρτα αφιξεως ,που πρεπει να συμπληρωσουν ,καταχωρειται ...κι αν γραψουν ,ψεμματα ,οτι δεν εχουν ποτέ καταδικαστει...θα το βρουν μπροστα τους...αν ζηησουν ,καποια άλλη βιζα ,μετα ,για να μεινουν Αυστραλια..Και οι Αυστραλοι ,δεν αστειευονται ,με τετοια θεματα...)

                          υγ 2 φορές ,ποσταρησα , το post μου ,αυτο ,επειδη ,2 φορές ,υπαρχει και το post σου ,που μέρος του ,παρεθεσα ,Jim! Γιατι ,καποιοι ,μπορουν να διαβασουν ,μονο το ενα ή το άλλο thread και ηθελα να κανω καποιες επισημανσεις κι εγω ,για να μην τρεχουν να βγαζουν ποινικο μητρωο και να το μεταφραζουν και κανουν και περιττα εξοδα ,οι σπονσορες ,ειτε Αυστραλοι υπηκοοι ,ειτε μονιμοι κατοικοι...αν δεν θα μπουν παιδια ,κατω των 18 ,στην αιτηση...
                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            @@@@@@@@@@@@@@@@@@
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Originally posted by jimathens View Post
                              @@@@@@@@@@@@@@@@@@
                              Οπως ,ειναι γνωστο ,-ακομα και στ ανηλικα ,που μπαινουν στο διαδικτυο...- ,τα @@@@@@ ειναι ιντερνετικη γραφη ,για μια συγκεκριμενη λεξη, που δεν επιτρεπεται να γραφτει ,δημοσιως , στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης και ειδικα οταν υπαρχουν κανονες ,που διεπουν την λειτουργια ενος forum...και εχω δει ,να την γραφεις ,αρκετες φορές ,οταν αναφερεσαι ,ειδικα σε πολιτικους....

                              Επειδη , τα @@@@@@ που εγραψες και μαλιστα ,εις τριπλουν ...γραφτηκαν κατω απο ποστ μελους ,που εβαλε παραθεση ,δικου μου ποστ... θα σε παρακαλεσω ,να διευκρινισεις ,αν τα @@@@@@ ,αφορουν την παραθεση - κι αρα το περιεχομενο του δικου μου ποστ...- , ή το ''μπραβο'' ,που μου εγραψε η Αussie ,για τις επισημανσεις προφανως και τις πληροφοριες ,που εδωσα....Το οτι δεν μου εδωσες απαντηση ,σε ποια εγκληματα ,αναφερεσαι....δικαιωμα σου....Ομως ,το να γραφεται με ιντερνετικη γραφή ,η λεξη '' αρ....α'' ,δλδ @@@@@@ ,κατω απο ποστ ,με παραθεση ,δικου μου ποστ....ειναι άλλο πραγμα.
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                Γράφει η Νίκη Λατινάκη

                                Δεν ήταν επιλογή μου να μεταναστεύσω. Αναγκάστηκα…

                                Ότι ονειρεύτηκα, ότι μόχθησα, ότι αγάπησα. Τα έχασα όλα. Οknow… Startagain. Γιατί όμως; Γιατί;

                                Είμαι πολύ οργισμένη. Δεν ήταν επιλογή μου να ξενιτευτώ, να έλθω να θαυμάσω τις ομορφιές της Αγγλίας. Όμορφη είναι, δε λέω, αλλά θα μπορούσα να έλθω τουρίστας να την θαυμάσω. Αναγκάστηκα. Όπως χιλιάδες Έλληνες, τα τελευταία τρία χρόνια. Διότι το βιοτικό μου επίπεδο κατέρρευσε, το δικαίωμά μου για δουλειά εξανεμίστηκε.
                                Η Παιδεία, η Υγεία εξοντώθηκε! Εργασιακά δικαιώματα ενός αιώνα που κερδήθηκαν με αγώνα κι αίμα από τις παλαιότερες γενιές συν θλίφτηκαν. Μας πήραν και την ανάσα μας. Γιατί; Για να εξοφλήσουμε ένα χρέος που δεν είναι δικό μας, ένα χρέος που δεν το δημιούργησε ο ελληνικός λαός. Αλλά οι πολιτικοί και τα τσιράκια τους.

                                Άσχετα αν εγώ έχω αφήσει την καρδιά μου εκεί κάτω, η αλήθεια είναι δεν πήγαινε άλλο. Φύγαμε για να μην χάσουμε και τα τελευταίο που μας είχε απομείνει. Αξιοπρέπεια, δύναμη.

                                Από τις εκλογές του 2009 που ο ‘αξιόπιστος’ πρωθυπουργός Γιώργος Ανδρέου Παπανδρέου, έλεγε «λεφτά υπάρχουν» άρχισε η κατηφόρα. Λέγοντας «λεφτά υπάρχουν» σίγουρα δεν εννοούσε για τον λαό, την παιδεία, την υγεία, την ανάπτυξη, τους μισθοσυντήρητους, τους συνταξιούχους. Αλλά για τις τσέπες τους.

                                Τις τσέπες των εφοπλιστών, των τοκογλύφων, των καινούριων αφεντάδων. Σκλάβοι, ξανά σκλάβοι. Το καταλαβαίνεις αυτό; Η Ελλάδα ξανά σε κατοχή. Μια κατοχή ύπουλη, κρυμμένη πίσω από μια δήθεν συνταγματική Δημοκρατία. Μια Δημοκρατία και ένα σύνταγμα που το ‘κάναν κουρελόχαρτο.

                                Η Ελλάδα που φώτισε όλο τον κόσμο, γέννησε την δημοκρατία, τώρα ήταν, είναι στο έλεος των αρπακτικών και των δοσίλογων.

                                Όχι ,οχι δεν το άντεχα να γίνω σκλάβος τους. Δεν αντέχαμε, άλλο την ψευτιά την υποκρισία, το ξεπούλημα των αξιών, των ανθρώπινων δικαιωμάτων μας.

                                Δεν άντεχα άλλο τους σωτήρες μου, τους ξεπουλημένους, δοσίλογους, πολιτικούς που δεν είχαν αφήσει τίποτα όρθιο στην Ελλάδα. Δεν άντεχα πια αυτοί οι ξεπουλημένοι να αποφασίζουν για την τύχη μου. Δεν άντεχα που μου είχαν στραγγίξει και την τελευταία μου ελπίδα . Δεν άντεχα που δεν μου επέτρεπαν πια να ονειρευτώ.

                                Αυτό που με εξοργίζει περισσότερο από όλα είναι ότι αυτοί οι ξεπουλημένοι, είναι οι δήθεν επαναστάτες της γενιάς του πολυτεχνείου το 1974. Αυτοί με τα ζιβάγκα, τα ξεθωριασμένα τζιν, την άδεια τσέπη …που υποτίθεται είχαν όραμα για τη Ελλάδα, την Δημοκρατία, τις αξίες, τον λαό.

                                Μόλις τα ζιβάγκα γίνανε κουστούμια και γέμισαν οι τσέπες με κλεμμένα φράγκα οι δήθεν ονειροπόλοι επαναστάτες εξαφανίστηκαν. Έφαγαν, έφαγαν, τρώνε, τρώνε. Ακόμη να χορτάσουν. Άραγε έπεσε η χούντα το 1974;

                                Αναρωτιέμαι… με κάτι τέτοιους έπεσε… ; Και πως έγινε; Γιατί; Πως; Δεν το καταλάβαμε; Βολευτήκαμε, κάποιοι συναλλάχτηκαν, κάποιοι αδιαφορήσαμε, κάποιοι είμαστε απών. Έτσι αφήσαμε το θεριό και θέριεψε και τώρα μας έπνιξε.

                                Ο αγώνας της ζωής και του δικαίου μας θέλει συνέχεια στις επάλξεις . . “Επανάσταση σημαίνει ότι κάθε στιγμή πρέπει να στέκεσαι άγρυπνος, Οι περισσότεροι από εμάς, από τις αγωνιστικές επάλξεις, τα τελευταία τριάντα χρόνια μετακομίσαμε στους καναπέδες, στις καφετερίες, στα λαιφ σταιλ, στα κόμματα μαντριά.

                                Το χειρότερο από όλα καθηλωθήκαμε μπροστά από μια οθόνη όπου μας έλεγξε την κάθε σκέψη μας. Ο καθένας για πάρτη του φιλέ μου. Δεν λέω υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις. Είναι πολλοί αυτοί που αγωνίζονται για ιδανικά, άξιες, δικαιώματα. Το έζησα δυο ολόκληρα χρόνια. Στiς πλατείες, στις γειτονιές, στα συσσίτια.

                                Το Σύνταγμα. Το είδα στα μάτια των νέων παιδιών που πρότασσαν τα στήθια τους μπροστά στα Εγκληματικά Μ.Α.Τ . Δεν φτάναμε όμως. Ήμασταν, είμαστε λίγοι . Θέλει πολύ αγώνα ακόμη το «εγώ να γίνει εμείς». Να ξεχωθούμε ξανά στους δρόμους. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ σαν ποτάμι ορμητικό. Να καθαρίσουμε όλο αυτό το έλος που έχει απλωθεί πάνω από την χώρα μας.

                                Θέλει δουλειά πολύ, να ξανάβγει ο ήλιος στην Ελλάδα. Είμαι όμως σίγουρη ότι θα ξαναβγεί.

                                Καλή λευτεριά Ελλάδα μου...!!!



                                Πηγή: Μια μετανάστρια από την Κρήτη εξιστορείται: Πώς με έδιωξε η χώρα μου...!!!
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X