Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ευχαριστω τζιμ να σαι καλα
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    Comment


      καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.


      Ο μισθός κάθε εβδομάδας κ ή επιστροφή του φόρου από την Εφορία.
      Melde dich bei Facebook an, um dich mit deinen Freunden, deiner Familie und Personen, die du kennst, zu verbinden und Inhalte zu teilen.



      υ.γ. Αααα ρε Ελλάδα με την εφορία σου, τα συστήματά της κ τους εφοριακούς σου που νομίζουν ότι το μαγαζί είναι δικό τους...!!!


      Εύχομαι σε όλους ότι καλύτερο κ πάνω απ'όλα υγεία...!!!
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        Εκλογές.

        Καλημέρα -καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια...!!!

        Σήμερα σάββατο 07-09-2013 η Αυστραλία έχει εκλογές κ ως φυσικό θα πρέπει να ψηφίσουν όλοι όσοι έχουν αυτό το δημοκρατικό δικαίωμα... (κάτι μου θυμίζουν αυτές οι δύο λέξεις).
        Έτσι πήγα με την γυναίκα μου κ τον γιο μου που είναι υπήκοοι για να ψηφίσουν σε ένα κολέγιο εδώ κοντά (500 μέτρα). Καθώς πήγαμε στον έναν από τους δέκα της εφορευτικής επιτροπής βρήκε τα ονόματά τους στο βιβλίο των ψηφοφόρων κ αφού τα έσβησε τους έδωσε τα ψηφοδέλτια κ πολύ ευγενικά τους εξήγησε τι πρέπει να συμπληρώσουν για να είναι έγκυρα.
        Τελικά μέσα σε 5 λεπτά είχαν τελειώσει χωρίς κανένα πρόβλημα.

        Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι εδώ κ τρεις μήνες δεν έχω ακούσει τίποτα απολύτως στους δρόμους από συγκεντρώσεις κ τα πολλά άσχημα που γινόντουσαν για χρόνια στην Ελλάδα κ που δυστυχώς γίνονται ακόμα...!!!

        Με λίγα λόγια είναι πάρα πολύ μπροστά οι άνθρωποι εδώ κ τα συστήματά τους κ πάνω απ'όλα: Έχουν Δημοκρατία που λειτουργεί 100%....!!!

        Ενημερωτικά:
        Στην πρώτη σελία της ανταπόκρισής μου κ συγκεκριμένα στο ποστ Νο: 2 εδώ: http://www.patriotaki.net/ανταπόκρισ...309/#post60103 έχω βάλει τα πιο σημαντικά από τα δικά μου ποστ για να είναι μαζεμένα κ να μην ψάχνετε όλες τις σελίδες για να τα βρείτε.


        υ.γ. Επειδή δεν μπορώ τις αντιπαραθέσεις τύπου: που τα είδες αυτά...???????????????????
        Αν κάποιος που είναι εδώ κ έχει δει κάτι άλλο διαφορετικό από μένα ας το γράψει... τι είδε δηλαδή... ακόμα κ αν αυτό είναι κ εξωγήινος...!!!



        Εύχομαι να είστε όλοι καλά...!!!
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          καλησπέρα πατριωτάκια!!!Είμαι η Δήμητρα!
          θα ήθελα να με βοηθήσετε γιατί έχω απελπιστεί...... τι περίεργο για έναν Έλληνα της γενιάς μας!!!
          Πρόσφατα μετακόμισε η αδερφή μου στο Σίδνευ με τον άντρα της και τα δύο τους παιδιά(δεν έχουν πάρει ακόμα τη μόνιμη βίζα). Είναι με sponsored visa, του θείου του γαμπρού μου (μόνο εκείνος δουλεύει). Επειδή διαπίστωσα πως δεν υπάρχει σωτηρία εδώ στην Ελλάδα, θέλω να πάω και εγώ να μείνω εκεί, μπας και βρω μια οποιαδήποτε δουλειά να μπορέσω να ζήσω σαν άνθρωπος και όχι να δουλεύω για 300 ευρώ με υπερωρίες και και..... το θέμα είναι ΠΩΣ???
          όλοι μου λένε με φοιτητική βίζα. Έχω τελειώσει κοινωνική λειτουργός στο πανεπιστήμιο της Κομοτηνής. Τα αγγλικά μου δεν είναι καλά και από πτυχία έχω μόνο το κρατικό(που εννοείται δεν μετρά στην Αυστραλία)!!!! Δύσκολο να βρεθεί κάποιος σπόνσορας για μένα και αυτό που με τρομάζει είναι μήπως τα αγγλικά μου δεν είναι ικανά ή γενικά πάει κάτι στραβά και αναγκαστώ να γυρίσω πίσω... θα ήθελα να μείνω μόνιμα. άκουσα κάτι για μαθήματα αγγλικών... πού τα κάνεις αυτά και για πόσο? Από την άλλη ο φίλος μου(δεν έχουμε παντρευτεί) έχει καναδική υπηκοότητα και σκέφτεται να έρθει μαζί μου, τι μας συμβουλεύετε να κάνουμε? Πρέπει υποχρεωτικά να πάρει την partner visa για να έρθει μαζί μου με την φοιτητική βίζα? Μπορείτε να με καθοδηγήσετε λιγάκι???
          Ευχαριστώ παρα πολύ προκαταβολικά....!!!!

          Comment


            Dimitra88 η ταπεινη μου γνωμη ειναι να πατε Καναδα αφου η σχεση σου σου ειναι Καναδος υπηκοος και σκεφτεστε να παντρευτειτε!!! Στις δυο αυτες Χωρες(Καναδα & Αυστραλια) εκεινο που μετραει πανω απ'ολα ειναι η υπηκοοτητα!!!! Αλλο να πας σε μια χωρα και να κυνηγας τροπο για την παραμονη σου και αλλο να πας στην χωρα που την εχεις και με το παραπανω.Αλλο να πας καπου και να τρεχουν τα επιδοματα και αλλο να πας και να κυνηγας μεροκαματο για την επιβιωση.Υστερα εκτος απο το κρυο στον Καναδα, αυτες οι χωρες εχουν πολλα κοινα χαρακτηριστικα και ενα αρκετα ομοιο μοντελο αναπτυξης και διοικησης.Ολα ειναι ποιο ευκολα οταν εχεις την υπηκοοτητα ειδικα σ'αυτες τις χωρες!!!!
            θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

            Comment


              Originally posted by sotiris th View Post
              Dimitra88 η ταπεινη μου γνωμη ειναι να πατε Καναδα αφου η σχεση σου σου ειναι Καναδος υπηκοος και σκεφτεστε να παντρευτειτε!!! Στις δυο αυτες Χωρες(Καναδα & Αυστραλια) εκεινο που μετραει πανω απ'ολα ειναι η υπηκοοτητα!!!! Αλλο να πας σε μια χωρα και να κυνηγας τροπο για την παραμονη σου και αλλο να πας στην χωρα που την εχεις και με το παραπανω.Αλλο να πας καπου και να τρεχουν τα επιδοματα και αλλο να πας και να κυνηγας μεροκαματο για την επιβιωση.Υστερα εκτος απο το κρυο στον Καναδα, αυτες οι χωρες εχουν πολλα κοινα χαρακτηριστικα και ενα αρκετα ομοιο μοντελο αναπτυξης και διοικησης.Ολα ειναι ποιο ευκολα οταν εχεις την υπηκοοτητα ειδικα σ'αυτες τις χωρες!!!!
              Συμφωνω απολυτα ,με τα γραφομενα σου ,Σωτηρη !Επισης ,εμενα το Τοροντο ,μου θυμιζει πολυ την Μελβουρνη !Αν εξαιρεσεις το κρυο και τα χιόνια ! Κι ο Καναδας ,αξιζει πολυ για να μεταναστευσει καποιος .Αν δεν ηταν ετσι ,δεν θα προσπαθουσαν απ ολον τον κοσμο ,να καταφερουν να βγαλουν βιζα για Καναδα.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Originally posted by vertigo View Post
                Συμφωνω απολυτα ,με τα γραφομενα σου ,Σωτηρη !Επισης ,εμενα το Τοροντο ,μου θυμιζει πολυ την Μελβουρνη !Αν εξαιρεσεις το κρυο και τα χιόνια ! Κι ο Καναδας ,αξιζει πολυ για να μεταναστευσει καποιος .Αν δεν ηταν ετσι ,δεν θα προσπαθουσαν απ ολον τον κοσμο ,να καταφερουν να βγαλουν βιζα για Καναδα.
                Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας πατριωτάκια!!!! Όμως πέρα από το ότι σιχαίνομαι τα χιόνια και το κρύο... δεν θέλω να πάω Καναδά, δεν έχω κανένα εκεί και επιπρόσθετα, ο φίλος μου είναι σύμφωνος να με ακολουθήσει Αυστραλία, όπου διαμένει η αδερφή μου με την οικογένεια της!!! Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν έχει κάποια διευκόλυνση στην Αυστραλία λόγω του ότι είναι Καναδός και κάτι άλλο... ποια επαγγέλματα έχουν ζήτηση στην Αυστραλία; Βλέπω γράφουν κάτι SOL, CSOL....τι είναι αυτά ρε παιδιά; Skilled Visa? Μπορείς να την αποκτήσεις προσωρινά με την κατοχή του πτυχίου σου;;;; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

                Comment


                  Originally posted by Dimitra88 View Post
                  Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας πατριωτάκια!!!! Όμως πέρα από το ότι σιχαίνομαι τα χιόνια και το κρύο... δεν θέλω να πάω Καναδά, δεν έχω κανένα εκεί και επιπρόσθετα, ο φίλος μου είναι σύμφωνος να με ακολουθήσει Αυστραλία, όπου διαμένει η αδερφή μου με την οικογένεια της!!! Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν έχει κάποια διευκόλυνση στην Αυστραλία λόγω του ότι είναι Καναδός και κάτι άλλο... ποια επαγγέλματα έχουν ζήτηση στην Αυστραλία; Βλέπω γράφουν κάτι SOL, CSOL....τι είναι αυτά ρε παιδιά; Skilled Visa? Μπορείς να την αποκτήσεις προσωρινά με την κατοχή του πτυχίου σου;;;; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
                  Dimitra88 ψάξε καλά στις σελίδες της Αυστραλίας γιατί είναι γραμμένα πάρα πολλές φορές κ με πολύ διάβασμα θα τα καταλάβεις όλα.
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Kαλησπερα Δημητρα. Αν ο φιλος σου εχει καναδικη υπηκοοτητα και μπορεις να παρεις και εσυ πηγαινε στον Καναδα γιατι η Αυστραλια ειναι πολυ δυσκολη και ακριβη χωρα και αν δεν εχεις βιζα παρα-παρα πολυ δυσκολα, θα απογοητευτεις και θα κουρασθεις, και ισως στο τελος γυρισεις πισω. Σκεψου το πολυ καλα πριν ελθεις.

                    Comment


                      Originally posted by Dimitra88 View Post
                      Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας πατριωτάκια!!!! Όμως πέρα από το ότι σιχαίνομαι τα χιόνια και το κρύο... δεν θέλω να πάω Καναδά, δεν έχω κανένα εκεί και επιπρόσθετα, ο φίλος μου είναι σύμφωνος να με ακολουθήσει Αυστραλία, όπου διαμένει η αδερφή μου με την οικογένεια της!!! Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν έχει κάποια διευκόλυνση στην Αυστραλία λόγω του ότι είναι Καναδός και κάτι άλλο... ποια επαγγέλματα έχουν ζήτηση στην Αυστραλία; Βλέπω γράφουν κάτι SOL, CSOL....τι είναι αυτά ρε παιδιά; Skilled Visa? Μπορείς να την αποκτήσεις προσωρινά με την κατοχή του πτυχίου σου;;;; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
                      Dimitra88, παρόλο που είναι και οι δυο χώρες comonwealth δεν συνεργάζονται κατα τρόπο που να βοηθάει η υπηκοότητα του ενος στο άλλο κράτος(Αυστραλία, Καναδάς).
                      Ίσως το μαναδικό που υπερτερεί αυτή την στιγμή η Καναδική υπηκοότητα είναι οτι μπορεί να βγάλει τουριστική εργασίας ενώ με Ελληνική υπηκοότητα ακόμα δεν μπορείς. Απο εκεί και πέρα και οι δυο υπηκοότητες, Ελληνική ή Καναδική είναι στις κατηγορίες επεξεργασίας οσο πιο γρήγορα γίνεται και αποτελούν χαμηλού ρίσκου χώρες για το DIAC.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        Έξοδα διαβίωσης τον μήνα για 3 άτομα στην Αυστραλία.

                        Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.

                        Έξοδα διαβίωσης τον μήνα για 3 άτομα στην Αυστραλία.
                        Το σπίτι που μένουμε τώρα είναι Unit πλήρες επιπλωμένο στον πρώτο όροφο μαζί με άλλα 9 δηλ. 5 κάτω κ 5 πάνω σε στυλ (Γ).
                        (Όλα τα παρακάτω διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο κ από πόλη σε πόλη).



                        *Motel: 50 $ - 70 $ την ημέρα χωρίς φαγητό
                        *Ενοίκιο Σπιτιού: 250 $ την εβδομάδα = 1.000 $ τον μήνα
                        *Εγγύηση για το σπίτι (Bond): 1.000 $
                        *Ρεύμα: 400 $ το 3μηνο = 133 $ τον μήνα
                        *Νερό: ανάλογα με το πόσο δίνει ο καθένας γιατί εμείς στο Unit δεν πληρώνουμε καθόλου για νερό κ αυτό επειδή είναι μέσα στο ενοίκιο.
                        *Γκάζι σπιτιού: δεν ξέρω γιατί πολύ απλά δεν έχουμε.
                        *Διάφορα έξοδα σπιτιού όταν υπάρχουν ελλείψεις όποιες κ αν είναι αυτές
                        *Οικιακές ηλεκτρικές συσκευές: δεν έχουμε αγοράσει κ δεν ξέρω να σας πω εκτός από τις τιμές στα διαφημιστικά φυλάδια που έχω γράψει στο ποστ Νο: 1 της πρώτης σελίδας
                        *Ρουχισμός: το ίδιο με το παραπάνω
                        *Τρόφιμα: 150 $ την εβομάδα ή 600 $ τον μήνα.
                        *Νερό: 1 $ το εμφιαλομένο του 1.5 λίτρου.
                        *Εργαλεία: (για διάφορες δουλειές όταν πιάνουν τα χέρια σας) πολλά $.$$$
                        *Τηλέφωνο - Ίντερνετ: 50 $ τον μήνα στο κινητό κ με 3 GB ίντερνετ
                        *Αυτοκίνητο: μποτείτε να αγοράσετε από 500 $ - 100.000 $ ανάλογα την τσέπη σας... (εμένα μου το χάρισε ο ξάδερφός μου)
                        *Συντήρηση αυτοκινήτου: Ασφάλεια 165 $ το τρίμηνο
                        δυστυχώς είναι πολύ ακριβά π.χ. αλαγή λαδιών μόνο 100 $ - 150 $
                        *Αναγώμωση ελαστικών: 280 $ (δια 12 μήνες = 23 $ τον μήνα)
                        *Βενζίνη: παίζει από 1.30 $ - 1.60 $
                        *Γκάζι: 70 $ - 80 $ το λίτρο
                        *Εισιτήρια Λεωφορείου - Μετρό: $$$
                        *Καφές σε καφετέρια: 4 $ - 6 $
                        *Κολατσιό - αναψυκτικό - νερό εκτός σπιτιού: 10 $ έτσι για πλάκα.
                        *Τσιγάρα: 10.70 $ το πιο φθηνό πακέτο 20 τσιγάρων κ φθάνει έως κ 20 $
                        *Καπνός: 28 $
                        *Κινηματογράφος: 13 $ - 15 $
                        *Γιατρός: μακρυά κ αγαπημένοι ($$$$)
                        *Οδοντίατρος: το ίδιο με το παραπάνω
                        *Φάρμακα: τσιμπάνε ολίγον τι... ($$$$)

                        *Αίτηση για την Partner Visa: 3.975 $
                        *Δικηγόρος: 3.000 $ - 4.000 $ να κάνει την αίτηση αυτός.
                        *Δικηγόρος για μία (1) ώρα επίσκεψη: 200 $




                        Πάγια έξοδα τον μήνα:
                        Ενοίκιο: 1.000 $
                        Ρεύμα: 133 $
                        Τρόφιμα: 600 $
                        Βενζίνη: 300 $
                        Ασφάλεια αυτοκινήτου: 53 $
                        Τσιγάρα: 150 $ (1 πακέτο κάθε 2 μέρες)
                        Τηλέφωνο: 110 $ (για 3 νούμερα κινητών)
                        Βόλτες - μάσα - πιόμα: 300 $ (για 3 άτομα)
                        Εισιτήρια λεωφορείών: 100 $ (για 2 άτομα)




                        Σε 10 μήνες έχω δώσει σύνολο:
                        Motel: 2.500 $
                        Ενοίκιο: 9.000 $
                        Εγγύηση: 1.000 $
                        Partner Visa: 3.975 $
                        Δικηγόρος: 4.000 $
                        Τρόφιμα: 6.000 $
                        Βενζίνη: 2.000 $
                        Ρεύμα: 800 $
                        (κ πολλά άλλα που θα τα γράψω κάποια άλλη στιγμή)





                        Ενημερωτικά:

                        @ Motel.
                        70 $ την ημέρα χωρίς φαγητό. Εμένα το πλήρωσε ο ξάδερφός μου δηλ. 2.500 $ για έναν μήνα όταν ήρθαμε.
                        (Σκεφτήτε να καθόμασταν 3-6 μήνες σε Motel κ το λέω αυτό γιατί αν έρθεις νέος εδώ κανένας δεν σου νοικιάζει σπίτι αν δεν πληρείς ορισμένες προυποθέσεις εκτός κ πληρώσεις για 6 μήνες τα ενοίκια μπροστά όπως μας ζήτησε ένας μεσίτης εμάς κ μας κουνήθηκε το μυαλό... δηλ. 7.500 $ όλα μαζί με λίγα λόγια όσα λεφτά είχαμε μαζί μας...!!!)


                        @ Εγγύηση για το σπίτι (Bond).
                        1.000 $ τα οποία χρήματα με το κλείσιμο του σπιτιού τα παίρνετε όλα πίσω όταν το ξενοικιάσετε κ φυσικά δεν έχετε κάνει ζημιές γιατί τότε θα σας τις αφαιρέσουν από αυτά.
                        Οπότε αυτά τα 1.000 $ είναι πάγια κ αναγκαία για τον πρώτο χρόνο κ φυσικά πρέπει να τα συμπεριλάβεται μέσα στα έξοδα του πρώτου χρόνου διαιρώντας τα δια 12 που είναι κ οι μήνες = 87 $ τον μήνα περίπου.


                        @ Οικιακές ηλεκτρικές συσκευές.
                        Εδώ θα πω ότι τα σπίτια δεν έχουν κεντρική θέρμανση σαν τα δικά μας καλοριφέρ παρά μόνο ερκοντίσιον άν είστε τυχεροί θα έχει σε όλα τα δωμάτια ή σόμπα εντοιχισμένη που λειτουργεί με γκάζι.
                        (εμείς έχουμε αγοράσει ηκεκτρικά υποστρώματα 20 $ το μονό κ 30 $ το διπλό γιατί το σπίτι έχει μόνο ένα ερκοντίσιον παλιό με ζεστό - κρύο).


                        @ Νερό.
                        1 $ το εμφιαλομένο του 1.5 λίτρου ή 5 $ η συσκευασία των έξι κ το λέω αυτό γιατί ορισμένοι δεν μπορούν να πιουν το νερό της βρύσης, υπάρχει κ η λύση να αγοράσετε με $$$ φίλτρο νερού αν δεν υπάρχει ως συνήθως στα ενοικιαζόμενα σπίτια.

                        @ Αυτοκίνητο.
                        Τώρα... Αν πάρετε πολύ φθηνό αυτοκίνητο ίσως να σας βγει καλό ή κ όχι, όμως παίζει να σας σταματήσει για έλεγχο η αστυνομία κ νας σας κολλήσει ένα αυτοκόλητο χαρτάκι το οποίο στην καλύτερη θα λέει ότι θέλει επισκευή (2.000 $ - 3.000 $) κ στην χειρότερη πέταμα...!!!

                        @ Βενζίνη.
                        Δυστυχώς η δουλειά μου είναι 22 χιλιόμετρα μακρυά δηλ. σύνολο 44 πήγαινε-έλα κ συν τα υπόλοιπα που μπορεί να κάνω κάθε μέρα αυξάνουν το κόστος των εξώδων αλλά είναι αναγκαία κ απαραίτητα.

                        @ Τσιγάρα.
                        10.70 $ το πιο φθηνό πακέτο 20 τσιγάρων κ φθάνει έως κ 20 $
                        δηλ. 30 μέρες επί 10.70 = 321 $ επί 12 μήνες = 3.852 $ κ με δύο πακέτα την ημέρα τον χρόνο φτάνουμε στα 7.702 $ κ τέλος στα 10 χρόνια γίνονται 77.702 $


                        @ Οδοντίατρος.
                        Ευτύχως ότι κουφάλες είχα τις επισκεύασα στην ελλάδα εκτός από δύο οπότε μόλις πάω θα το μάθετε κ εσείς.
                        (Τι ήθελα κ το είπα...??? αρχίζουν κ με ενοχλούνε δύο κ δεν μπορώ να έρθω κ στην Ελλάδα να τα φτίαξω κ να κάνω κ τις διακοπές μου... όπως κάνανε σχεδόν όλοι οι παλιοί που ήταν εδώ κ το έπαιζαν κ κουρβαντάδες στην πατρίδα κάποτε...!!!)


                        @ Δικηγόρος.
                        Για μία (1) ώρα επίσκεψη: 200 $
                        Για τον δικηγόρο φυσικά σε περίπτωση που χρειαστεί για να φτιάξει τα χαρτιά σας αν δεν ξέρετε πως γίνετε ή έχετε κάποιο άλλο πρόβλημα κ θέλετε την γνώμη του.


                        @@@ Με λίγα λόγια...
                        Εκτός από την κατάληλη προετοιμασία εφ όσον έχετε κ τις ανάλογες πρυποθέσεις...
                        όσα πιο πολλά $$.$$$ μπορείτε να έχετε τόσο πιο καλά θα περάσετε ειδικά στην Αρχή...!!!
                        Π.Χ.:
                        http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...html#post70623

                        υ.γ. Επλίζω να μην σας έκανα την καρδιά περιβόλι.
                        (Να με συγχωρίτε για κάποια λάθη ή ατέλειες... ουδείς αλάθητος...!!!)



                        Εύχομαι σε όλους μας υγεία κ ότι καλύτερο...!!!
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Originally posted by sotiris th View Post
                          Dimitra88 η ταπεινη μου γνωμη ειναι να πατε Καναδα αφου η σχεση σου σου ειναι Καναδος υπηκοος και σκεφτεστε να παντρευτειτε!!! Στις δυο αυτες Χωρες(Καναδα & Αυστραλια) εκεινο που μετραει πανω απ'ολα ειναι η υπηκοοτητα!!!! Αλλο να πας σε μια χωρα και να κυνηγας τροπο για την παραμονη σου και αλλο να πας στην χωρα που την εχεις και με το παραπανω.Αλλο να πας καπου και να τρεχουν τα επιδοματα και αλλο να πας και να κυνηγας μεροκαματο για την επιβιωση.Υστερα εκτος απο το κρυο στον Καναδα, αυτες οι χωρες εχουν πολλα κοινα χαρακτηριστικα και ενα αρκετα ομοιο μοντελο αναπτυξης και διοικησης.Ολα ειναι ποιο ευκολα οταν εχεις την υπηκοοτητα ειδικα σ'αυτες τις χωρες!!!!

                          Σωτήρη συμφωνώ απολύτως και επαυξάνω !!!
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            ΝΑ σαι καλά ρε Τζιμ, που μας πληροφορείς για να ξέρουμε που πατάμε!!!!
                            Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που δίνεις!!!
                            Keep.... informing mate!!!
                            Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                            Comment


                              Originally posted by jimathens View Post
                              Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.

                              Έξοδα διαβίωσης τον μήνα για 3 άτομα στην Αυστραλία.
                              Το σπίτι που μένουμε τώρα είναι Unit πλήρες επιπλωμένο στον πρώτο όροφο μαζί με άλλα 9 δηλ. 5 κάτω κ 5 πάνω σε στυλ (Γ).
                              (Όλα τα παρακάτω διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο κ από πόλη σε πόλη).



                              *Motel: 50 $ - 70 $ την ημέρα χωρίς φαγητό
                              *Ενοίκιο Σπιτιού: 250 $ την εβδομάδα = 1.000 $ τον μήνα
                              *Εγγύηση για το σπίτι (Bond): 1.000 $
                              *Ρεύμα: 400 $ το 3μηνο = 133 $ τον μήνα
                              *Νερό: ανάλογα με το πόσο δίνει ο καθένας γιατί εμείς στο Unit δεν πληρώνουμε καθόλου για νερό κ αυτό επειδή είναι μέσα στο ενοίκιο.
                              *Γκάζι σπιτιού: δεν ξέρω γιατί πολύ απλά δεν έχουμε.
                              *Διάφορα έξοδα σπιτιού όταν υπάρχουν ελλείψεις όποιες κ αν είναι αυτές
                              *Οικιακές ηλεκτρικές συσκευές: δεν έχουμε αγοράσει κ δεν ξέρω να σας πω εκτός από τις τιμές στα διαφημιστικά φυλάδια που έχω γράψει στο ποστ Νο: 1 της πρώτης σελίδας
                              *Ρουχισμός: το ίδιο με το παραπάνω
                              *Τρόφιμα: 150 $ την εβομάδα ή 600 $ τον μήνα.
                              *Νερό: 1 $ το εμφιαλομένο του 1.5 λίτρου.
                              *Εργαλεία: (για διάφορες δουλειές όταν πιάνουν τα χέρια σας) πολλά $.$$$
                              *Τηλέφωνο - Ίντερνετ: 50 $ τον μήνα στο κινητό κ με 3 GB ίντερνετ
                              *Αυτοκίνητο: μποτείτε να αγοράσετε από 500 $ - 100.000 $ ανάλογα την τσέπη σας... (εμένα μου το χάρισε ο ξάδερφός μου)
                              *Συντήρηση αυτοκινήτου: Ασφάλεια 165 $ το τρίμηνο
                              δυστυχώς είναι πολύ ακριβά π.χ. αλαγή λαδιών μόνο 100 $ - 150 $
                              *Αναγώμωση ελαστικών: 280 $ (δια 12 μήνες = 23 $ τον μήνα)
                              *Βενζίνη: παίζει από 1.30 $ - 1.60 $
                              *Γκάζι: 70 $ - 80 $ το λίτρο
                              *Εισιτήρια Λεωφορείου - Μετρό: $$$
                              *Καφές σε καφετέρια: 4 $ - 6 $
                              *Κολατσιό - αναψυκτικό - νερό εκτός σπιτιού: 10 $ έτσι για πλάκα.
                              *Τσιγάρα: 10.70 $ το πιο φθηνό πακέτο 20 τσιγάρων κ φθάνει έως κ 20 $
                              *Καπνός: 28 $
                              *Κινηματογράφος: 13 $ - 15 $
                              *Γιατρός: μακρυά κ αγαπημένοι ($$$$)
                              *Οδοντίατρος: το ίδιο με το παραπάνω
                              *Φάρμακα: τσιμπάνε ολίγον τι... ($$$$)

                              *Αίτηση για την Partner Visa: 3.975 $
                              *Δικηγόρος: 3.000 $ - 4.000 $ να κάνει την αίτηση αυτός.
                              *Δικηγόρος για μία (1) ώρα επίσκεψη: 200 $




                              Πάγια έξοδα τον μήνα:
                              Ενοίκιο: 1.000 $
                              Ρεύμα: 133 $
                              Τρόφιμα: 600 $
                              Βενζίνη: 300 $
                              Ασφάλεια αυτοκινήτου: 53 $
                              Τσιγάρα: 150 $ (1 πακέτο κάθε 2 μέρες)
                              Τηλέφωνο: 110 $ (για 3 νούμερα κινητών)
                              Βόλτες - μάσα - πιόμα: 300 $ (για 3 άτομα)
                              Εισιτήρια λεωφορείών: 100 $ (για 2 άτομα)




                              Σε 10 μήνες έχω δώσει σύνολο:
                              Motel: 2.500 $
                              Ενοίκιο: 9.000 $
                              Εγγύηση: 1.000 $
                              Partner Visa: 3.975 $
                              Δικηγόρος: 4.000 $
                              Τρόφιμα: 6.000 $
                              Βενζίνη: 2.000 $
                              Ρεύμα: 800 $
                              (κ πολλά άλλα που θα τα γράψω κάποια άλλη στιγμή)





                              Ενημερωτικά:

                              @ Motel.
                              70 $ την ημέρα χωρίς φαγητό. Εμένα το πλήρωσε ο ξάδερφός μου δηλ. 2.500 $ για έναν μήνα όταν ήρθαμε.
                              (Σκεφτήτε να καθόμασταν 3-6 μήνες σε Motel κ το λέω αυτό γιατί αν έρθεις νέος εδώ κανένας δεν σου νοικιάζει σπίτι αν δεν πληρείς ορισμένες προυποθέσεις εκτός κ πληρώσεις για 6 μήνες τα ενοίκια μπροστά όπως μας ζήτησε ένας μεσίτης εμάς κ μας κουνήθηκε το μυαλό... δηλ. 7.500 $ όλα μαζί με λίγα λόγια όσα λεφτά είχαμε μαζί μας...!!!)


                              @ Εγγύηση για το σπίτι (Bond).
                              1.000 $ τα οποία χρήματα με το κλείσιμο του σπιτιού τα παίρνετε όλα πίσω όταν το ξενοικιάσετε κ φυσικά δεν έχετε κάνει ζημιές γιατί τότε θα σας τις αφαιρέσουν από αυτά.
                              Οπότε αυτά τα 1.000 $ είναι πάγια κ αναγκαία για τον πρώτο χρόνο κ φυσικά πρέπει να τα συμπεριλάβεται μέσα στα έξοδα του πρώτου χρόνου διαιρώντας τα δια 12 που είναι κ οι μήνες = 87 $ τον μήνα περίπου.


                              @ Οικιακές ηλεκτρικές συσκευές.
                              Εδώ θα πω ότι τα σπίτια δεν έχουν κεντρική θέρμανση σαν τα δικά μας καλοριφέρ παρά μόνο ερκοντίσιον άν είστε τυχεροί θα έχει σε όλα τα δωμάτια ή σόμπα εντοιχισμένη που λειτουργεί με γκάζι.
                              (εμείς έχουμε αγοράσει ηκεκτρικά υποστρώματα 20 $ το μονό κ 30 $ το διπλό γιατί το σπίτι έχει μόνο ένα ερκοντίσιον παλιό με ζεστό - κρύο).


                              @ Νερό.
                              1 $ το εμφιαλομένο του 1.5 λίτρου ή 5 $ η συσκευασία των έξι κ το λέω αυτό γιατί ορισμένοι δεν μπορούν να πιουν το νερό της βρύσης, υπάρχει κ η λύση να αγοράσετε με $$$ φίλτρο νερού αν δεν υπάρχει ως συνήθως στα ενοικιαζόμενα σπίτια.

                              @ Αυτοκίνητο.
                              Τώρα... Αν πάρετε πολύ φθηνό αυτοκίνητο ίσως να σας βγει καλό ή κ όχι, όμως παίζει να σας σταματήσει για έλεγχο η αστυνομία κ νας σας κολλήσει ένα αυτοκόλητο χαρτάκι το οποίο στην καλύτερη θα λέει ότι θέλει επισκευή (2.000 $ - 3.000 $) κ στην χειρότερη πέταμα...!!!

                              @ Βενζίνη.
                              Δυστυχώς η δουλειά μου είναι 22 χιλιόμετρα μακρυά δηλ. σύνολο 44 πήγαινε-έλα κ συν τα υπόλοιπα που μπορεί να κάνω κάθε μέρα αυξάνουν το κόστος των εξώδων αλλά είναι αναγκαία κ απαραίτητα.

                              @ Τσιγάρα.
                              10.70 $ το πιο φθηνό πακέτο 20 τσιγάρων κ φθάνει έως κ 20 $
                              δηλ. 30 μέρες επί 10.70 = 321 $ επί 12 μήνες = 3.852 $ κ με δύο πακέτα την ημέρα τον χρόνο φτάνουμε στα 7.702 $ κ τέλος στα 10 χρόνια γίνονται 77.702 $


                              @ Οδοντίατρος.
                              Ευτύχως ότι κουφάλες είχα τις επισκεύασα στην ελλάδα εκτός από δύο οπότε μόλις πάω θα το μάθετε κ εσείς.
                              (Τι ήθελα κ το είπα...??? αρχίζουν κ με ενοχλούνε δύο κ δεν μπορώ να έρθω κ στην Ελλάδα να τα φτίαξω κ να κάνω κ τις διακοπές μου... όπως κάνανε σχεδόν όλοι οι παλιοί που ήταν εδώ κ το έπαιζαν κ κουρβαντάδες στην πατρίδα κάποτε...!!!)


                              @ Δικηγόρος.
                              Για μία (1) ώρα επίσκεψη: 200 $
                              Για τον δικηγόρο φυσικά σε περίπτωση που χρειαστεί για να φτιάξει τα χαρτιά σας αν δεν ξέρετε πως γίνετε ή έχετε κάποιο άλλο πρόβλημα κ θέλετε την γνώμη του.


                              @@@ Με λίγα λόγια...
                              Εκτός από την κατάληλη προετοιμασία εφ όσον έχετε κ τις ανάλογες πρυποθέσεις...
                              όσα πιο πολλά $$.$$$ μπορείτε να έχετε τόσο πιο καλά θα περάσετε ειδικά στην Αρχή...!!!
                              Π.Χ.:
                              http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...html#post70623

                              υ.γ. Επλίζω να μην σας έκανα την καρδιά περιβόλι.
                              (Να με συγχωρίτε για κάποια λάθη ή ατέλειες... ουδείς αλάθητος...!!!)



                              Εύχομαι σε όλους μας υγεία κ ότι καλύτερο...!!!
                              Έτσι οπως τα λες Τζιμη...
                              Ακριβη η ζωη αλλα αν δουλεύει ο ενας απο τους 2 βγαίνουν τα εξοδα, αν δουλεύουν και οι δυο... και με το παραπάνω και δεν μιλαω για καμια καλη δουλειά απλα 2 βασικοι να υπαρχουν κατω απο μια στεγη κανεις και καβατζα....

                              Comment


                                Τζίμη, τώρα που τα ξαναβλέπω..... θέλω να σε ρωτήσω κάτι..... 10 μήνες κουρεύεστε μόνοι σας;;; ή είστε χωρίς μπαρμπέρη οπότε έχετε γίνει σαν τον Tom Xanks στον "Ναυαγό"!!!!!???? χαχαχα
                                Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                                Comment

                                Working...
                                X