Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Giannhs Stefanidis View Post
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ jim απο ΕΛΛΑΔΑ εύχομαι το καλύτερο για εσένα και την ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ σου φίλε

    Ευχαριστώ Γιάννη.

    Επίσης κ σε σένα κ να έρθετε με το καλό όλοι μαζί στην Αυστραλία.
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      ευχαριστώ πολλή jim απο εβδομάδα θα την ψάξω πολλή για τα χαρτιά για αυστραλεια
      θα ηθελα να σε ρωτήσω αμα μπορέσω να έρθω στην αυστραλεια μεσώ ΣΠΟΝΣΟΡΑ
      οσο για τον πατερα μου δεν μπορω να τον βρω θα τον ψαξω αυτην την εβδομαδα

      Comment


        Originally posted by jimathens View Post
        Εργοδότης στην Αδελαΐδα θέλει να γίνει sponsor σε Έλληνες.

        http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...559/#post63210
        Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια

        Από τις 27-3-2013 που έγραψα το παραπάνω ποστ δεν είδα κανέναν που να τον ενδιαφέρει η συγκεκριμένη αγγελία

        υ.γ. σκέφτομαι να πω στον αδερφό μου να μου στείλει στην Αδελαΐδα την ψησταριά του που θέλει λίγο κόλλημα να του την κολλήσουμε γιατί απ'ότι κατάλαβα δεν έχει ηλεκτρσυγκολητές στην Ελλάδα...!!



        Πληροφορία για το προσεχές μέλλον... (με επιφύλαξη δεν ξέρω αν κ πότε θα γίνει).
        Σήμερα στην δουλειά ήρθανε κάποιοι συνεργάτες του αφεντικού κ απ'ότι μου είπε μετά υπάρχει μία περίπτωση στο προσεχές μέλλον να πάρουν Έλληνες εργάτες (μπορεί ακόμη κ ανειδίκευτους)
        Εδώ θα ήθελα να πω σε όλους τους άνδρες που θα τους ενδιέφερε να έρθουν για δουλειά στην Αδελαΐδα πρέπει:
        Να είναι ηλικίας από 25-40.
        Να μην έχει πρόβλημα υγείας.
        Να μιλάει άπταιστα τα αγγλικά κ φυσικά να περνάει IELTS με (6).
        Αν είναι κάποιος Ηλεκτροσυγκολλητής πρέπει να έχει πτυχίο, πιστοποίηση κ προϋπηρεσία.
        Να ξέρει να διαβάζει σχέδιο για την κατασκευή διαφόρων μεταλλικών πλαισίων.
        Όποιος έχει κάποια ειδικότητα πιστεύω ότι θα βοηθούσε ακόμη πιο πολύ: πχ. αν έχει δουλέψει σε ναυπηγεία όπως του Σκαραμαγκά κ να ξέρει από ρομπότ που κάνουν ηλεκτροσυγκόλληση, μηχανήματα για κοπή ήττα (Η) αυτοματοποιημένα με ρομπότ.

        υ.γ.Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          Originally posted by jimathens View Post
          Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια κ Χριστός Ανέστη.

          Εταιρείες τηλεπικοινωνίας στην Αυστραλία για απεριόριστα τηλέφωνα με 50 $ τον μήνα.

          1. Call Lebara Unlimited | Prepaid Plan |Lebara

          2. Unlimited Mega Saver


          Να είστε όλοι καλά κ πάντα με υγεία...!!!


          κανε update Jimako , η Νο 2 επιλογη δεν ισχυει πλεον !!!!!!!!!!!!!!
          ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

          Comment


            LEBARA UNLIMITED INTERNATIONAL CALLS .......όρεξη να έχεις να μιλάς με Ελλαδα και Αυστραλια.
            Δουλεύει στο δίκτιο της VODAFONE και εχει πολυ καλη κάλυψη.
            Προσφέρει και 3gb internet.
            49,90 $ in cash
            39,90 με πιστωτικη καρτα.
            ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ - ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ: ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ RECHARGE ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ Ο ΜΗΝΑΣ.ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ.

            Comment


              Μια πολη καλη Λυση παιδια !!!την δοκιμασα και λειτουργει!!!!!!!!!!!!!!
              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

              Comment


                Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.


                Εφορία.

                Σήμερα 30-06-2013 λήγει το οικονομικό έτος του 2012 κ ο κάθε πολίτης πρέπει να κάνει την δήλωση στην Εφορία κ απ'ότι ξέρω υπάρχει ένα περιθώριο τριών μηνών για να την κάνεις χωρίς να υπάρξει πρόβλημα.
                Αυτό που με έκανε να γράψω το συγκεκριμένο ποστ είναι ότι όταν κάποιος κάνει πρώτη φορά δήλωση η Εφορία της Αυστραλίας του επιστρέφει όλα τα χρήματα που του έχει κρατήσει σαν φόρο.
                Δηλαδή εγώ στην δουλειά μου σαν απλός κ ανειδίκευτος εργάτης (Labourer) από τις 20-03-2013 έως κ την 26-06-2013
                έχω βγάλει μικτά: 16.550 $
                έχω πάρει καθαρά: 13.173 $
                μου έχουν κρατήσει φόρο: 3.377 $

                Πιστεύω ότι είναι αλήθεια αυτό γιατί μου το έχουν πει πάνω από 30 διαφορετικά άτομα χωρίς όμως να το έχω ψάξει στο σάιτ της εφορίας ή να έχω ρωτήσει κάποιον Λογιστή για να πάρω 100% σίγουρη απάντηση
                Αν τελικά πάρω πίσω όλο τον φόρο που μου έχουν κρατήσει 3.377 $ "ΣΏΘΗΚΑ"
                κ επιπλέον μου έχουν πει ότι μπορώ να πάρω ακόμη όλα τα λεφτά που έχω δώσει για:
                το δίπλωμα οδήγησης του αυτοκινήτου
                το δίπλωμα οδήγησης του κλαρκ
                για ρούχα κ παπούτσια ασφαλείας για την δουλειά
                για γιατρούς
                για γυαλιά ηλίου
                κ μερικά ακόμη που είναι διαφορετικά αναλόγως με το επάγγελμα που κάνει ο καθένας κ θα το ξέρω όταν πάρω το χαρτί που θα μου φέρει ο κουμπάρος του θείου μου.

                υ.γ. για ότι νεότερο θα επανέλθω.



                Εύχομαι σε όλους μας υγεία κ ότι καλύτερο
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  Φίλε Jim νομίζω ατύχησες που έφυγες από Ελλάδα.....εδώ τώρα κάνουμε τις δηλώσεις όλες ηλεκτρονικά (είναι η "ηλεκτρονική διακυβέρνηση" του γαπ )
                  Επίσης αν δεν έχεις πληροφορηθεί από συγγενείς, εδώ όταν το κράτος καταλάβει ότι έχεις δώσει όλα σου τα υπάρχοντα, σου ζητάει να του επιστρέψεις κι άλλα, άσχετα αν δεν σου έχει αφήσει τπτ!!!! πολύ μπροστά λέμε!!!! (αυτό είναι η "επανίδρυση του κράτους" που είχε πει ο Κωστάκης ο Καρ....)
                  Τέλος υπάρχει ειδική μέριμνα για τους άνεργους, τους συνταξιούχους & τους άπορους. Αν δεν έχουν τη δυνατότητα να κάνουν δήλωση μέσω Η/Υ, πάνε σε ένα ΚΕΠ (έχετε εκεί ΚΕΠ;;;; δεν έχετε!!!!!) & κάποιος από τους βολεμένους εκεί τους την κάνει!!!!! ΔΩΡΕΑΝ!!!!! έτσι λοιπόν μπορεί το κράτος να εισπράξει φόρους & από αυτές τις κατηγορίες των "κλεφτών"& των "φοροφυγάδων"!!!!! δυστυχώς χάσατε όσοι βιαστήκατε & φύγατε!!!!! ΛΥΠΑΜΑΙ!!!!! (αλλά ελπίζω να μπορέσω να σας ακολουθήσω.....& σύντομα!!!!)

                  υ.γ. πολλές καλές ειδήσεις μαζεμένες!!!!! μακάρι να τους τα πάρεις όλα (για να ρεφάρεις!!!!! )
                  Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                  Comment


                    @ billy images.jpg
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      Originally posted by jimathens View Post
                      Αυτό που με έκανε να γράψω το συγκεκριμένο ποστ είναι ότι όταν κάποιος κάνει πρώτη φορά δήλωση η Εφορία της Αυστραλίας του επιστρέφει όλα τα χρήματα που του έχει κρατήσει σαν φόρο.
                      Αν αληθευει ,πολυ καλό! Ηδη το ειπα στον γιο ,για να ρωτησει λογιστη
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        Originally posted by vertigo View Post
                        Αν αληθευει ,πολυ καλό! Ηδη το ειπα στον γιο ,για να ρωτησει λογιστη
                        Ρε παιδιά δεν χρειάζεται να ρωτήσετε λογιστή! Το εισόδημα των 16550$ για το οικονομικό έτος 2012-2013 είναι κάτω από το αφορολόγητο όριο, άρα δεν θα πρέπει να πληρώσει καθόλου φόρο. Επιβεβαιώστε εδώ. Αν ο jim δούλευε από τις 1/7/12 με αυτο το μισθό, πιθανόν να του κρατούσαν κάθε μήνα το ίδιο ποσό, το οποίο θα αντιστοιχούσε στο φόρο για εισόδημα ίσο με το μηνιαίο του x12.

                        Ούτε ο εργοδότης ούτε το ATO ξέρουν πόσο τελικά θα είναι το ετήσιο εισόδημα σου και γι'αυτό σου κρατάνε το φόρο κανονικά σαν να δούλευες όλους τους 12 μήνες του έτους. Και εγώ και η γυναίκα μου ξεκινήσαμε να δουλεύουμε Ιούνιο και παρόλα αυτά μας κρατήσαν τον φόρο που θα αναλογούσε αν είχαμε αυτό το εισόδημα x12. Μόλις κάνεις την φορολογική δήλωση τα παίρνεις όλα πίσω!

                        Άρα jim, κάνε σχέδια πως θα τα ξοδέψεις αλλά θα πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμα!

                        Υ.Γ. Καλό μήνα και καλή οικονομική χρονιά σε όλους!
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια

                          Δίπλωμα οδήγησης HC.

                          Επειδή έψαξα αρκετά το συγκεκριμένο θέμα γιατί με αφορά λόγο ότι έχω το Δ' κ το Ε' στην Ελλάδα κ με 25 χρόνια προϋπηρεσία αποφάσισα πρώτα να βγάλω το δίπλωμα οδήγησης για το κλαρκ (Forklift) εδώ στο οποίο πλήρωσα 400 $ με μία μόνο μέρα για το τεστ λόγο ότι έχω κ το ελληνικό αντίστοιχο δίπλωμα για κλαρκ κ μεταφρασμένο το οποίο κ το κράτησαν φωτοτυπία για να μην δώσω κ θεωρία ξανά γιατί δεν μιλάω ούτε γράφω τέλεια αγγλικά.
                          Μόλις πέρασα την οδήγηση ο δάσκαλος με έγραψε στο CITB - Construction Industry Training Board Construction Industry Training Board > Home κ μετά από μισή ώρα μου έστειλαν email για την εγγραφή μου κ έναν προσωπικό κωδικό.
                          Τώρα θα μου πείτε γιατί τα λέω όλα αυτά...? Καταλαβαίνω την απορία σας κ θα σας εξηγήσω...
                          Με το ελληνικό δίπλωμα (ροζ) συν το διεθνές της ΕΛΠΑ μαζί κ την μετάφραση του υπουργείου συγκοινωνιών (ροζ) μπορώ να πάω στο registration κ να πάρω ένα χαρτί (Book Test) που θα λέει:
                          TEMPORARY DRIVING PERMIT
                          Cection 80, Motor Vehicles Act
                          Με: Conditions of issue:
                          Overseas licence transfer.
                          To be carried in conjunction with overseas licence.
                          Practical test to be passed
                          during currency of this permit.

                          Το παραπάνω χαρτί ισχύει για 30 μέρες κ θα δώσω μόνο οδήγηση για να δούνε αν ξέρω τις ταχύτητες των αμερικάνικων φορτηγών που έχουν πολλά εδώ κ αυτό γιατί όσοι έχουν δίπλωμα οδήγησης φορτηγών αρκετά χρόνια στην Ελλάδα δεν δίνουν θεωρία κατά εξαίρεση.
                          Εδώ θα πω ότι έχω βρει κ το γραφείο σχολή οδηγών για φορτηγά κ μου είπε ότι με το παραπάνω χαρτί συν ένα γράμμα από τον εργοδότη μου κ το αυστραλέζικο δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου θα πληρώσω μόνο 305 $
                          Προσοχή: (ζητάνε ότι θέλει ο καθένας στα γραφεία σχολές οδηγών)
                          το περισσότερο ήταν 2.300 $ , 2.000 $ , 1.800 $ , 1.500 $ , 1.200 $ , 1.000 $ , 800 $ .
                          Αν πάλι πάω στο γραφείο με τα 2.300 $ μου είπε ο δάσκαλος ότι θα μου επιστρέψουν 1.000 $ περίπου λόγο ότι έχω τον κωδικό του CITB δηλαδή είναι κάτι σαν έκπτωση.

                          Μία πληροφορία ακόμη με επιφύλαξη γιατί δεν την έχω διασταυρώσει.
                          Μου είπε ένας γνωστός ο οποίος είναι στην διαδικασία να το κάνει ότι όσοι είναι υπήκοοι κ έχουν έρθει από την Ελλάδα κ έχουν το δίπλωμα Ε' μπορούν να πάνε για έναν μήνα σε σχολή οδηγών της κυβέρνησης κ να δώσουν εξετάσεις μόνο οδήγησης με 400 $.

                          Πληροφοριακά το μεγαλύτερο δίπλωμα οδήγησης για φορτηγά είναι το MC - Multi Combination κ με το οποίο μπορείς να οδηγάς δύο κ περισσότερες νταλίκες μαζί...... (Road Train).

                          υ.γ. για ότι νεότερο θα επανέλθω.




                          Εύχομαι σε όλους μας υγείακ ότι καλύτερο
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Originally posted by leyteris77 View Post
                            Ρε παιδιά δεν χρειάζεται να ρωτήσετε λογιστή! Το εισόδημα των 16550$ για το οικονομικό έτος 2012-2013 είναι κάτω από το αφορολόγητο όριο, άρα δεν θα πρέπει να πληρώσει καθόλου φόρο. Επιβεβαιώστε εδώ. Αν ο jim δούλευε από τις 1/7/12 με αυτο το μισθό, πιθανόν να του κρατούσαν κάθε μήνα το ίδιο ποσό, το οποίο θα αντιστοιχούσε στο φόρο για εισόδημα ίσο με το μηνιαίο του x12.

                            Ούτε ο εργοδότης ούτε το ATO ξέρουν πόσο τελικά θα είναι το ετήσιο εισόδημα σου και γι'αυτό σου κρατάνε το φόρο κανονικά σαν να δούλευες όλους τους 12 μήνες του έτους. Και εγώ και η γυναίκα μου ξεκινήσαμε να δουλεύουμε Ιούνιο και παρόλα αυτά μας κρατήσαν τον φόρο που θα αναλογούσε αν είχαμε αυτό το εισόδημα x12. Μόλις κάνεις την φορολογική δήλωση τα παίρνεις όλα πίσω!

                            Άρα jim, κάνε σχέδια πως θα τα ξοδέψεις αλλά θα πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμα!

                            Υ.Γ. Καλό μήνα και καλή οικονομική χρονιά σε όλους!
                            Μπορει τα 16550$(που ειχε μεικτα ο Jim) να ειναι κατω απ το αφορολογητο ,οπως ειπες Λευτερη -και οπως ειδα ετσι ειναι- και αρα θα του επιστρεψουν πισω ολους τους φορους που του κρατησαν,ομως ο Jim εγραψε οτι του ειπαν πως οταν κανει καποιος για πρωτη φορα δηλωση ,του επιστρεφονται οι φοροι ,που ειναι αλλο πραγμα.Δεν ανεφερε πως του ειπαν οτι σημασια εχει το ποσό των εισοδηματων ,αλλά το αν καποιος κανει δηλωση για πρωτη φορα.

                            Αρα, σημασια εχει το υψος των εισοδηματων ,οποτε αν ξεπερναει κανεις το αφορολογητο ,δεν μετραει το αν ειναι η πρωτη δηλωση;Και απλα του επιστρεφονται φοροι που κρατηθηκαν με υπολογισμο για εισοδημα ισο με το μηνιαιο επι 12 , αν στην πραγματικοτητα ειχε δουλεψει κατω απο 12 μηνες; ή αν ειναι η πρωτη δηλωση ,επιστρεφονται ολοι οι φοροι που κρατηθηκαν;γιατι το τελευταιο εγραψε ο Jim ,πως του ειπαν οτι ισχυει,πανω απο 30 ατομα.

                            υ.γ καλο μηνα!

                            ***Παντως τωρα που εψαξα το site του ATO ,δεν βρηκα κατι σχετικα με πρωτη φορολογικη δηλωση ,οτι επιστρεφονται οι φοροι.
                            Ειτε επελεξα ερωτηματολογιο σαν καποιος που μεταναστατευσε προσφατα ,ή Αυστραλο που επεστρεψε ,μου βγαλε και στις 2 περιπτωσεις ,οτι θα φορολογηθουν με resident rates που περιλαμβανει και το tax-free threshold.(που ειναι 18.200$-το αφορολογητο οριο δλδ) ,οπως ειδα στο site).Για επιστροφη φορων λογω πρωτης δηλωσης ,δεν εγραφε κατι.Οποτε ,ακρη δεν εβγαλα!
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Δεν νομίζω οτι ισχύει κάτι τέτοιο. Απλά συμπίπτει την πρώτη χρονιά, να έχεις δουλέψεις λιγότερο ή πολύ λιγότερο από 12 μήνες και άρα να δικαιούσε μέρος ή όλο τον παρακρατηθέντα φόρο πίσω. Ίσως εκεί να είναι η παρεξήγηση.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                Originally posted by leyteris77 View Post
                                Δεν νομίζω οτι ισχύει κάτι τέτοιο. Απλά συμπίπτει την πρώτη χρονιά, να έχεις δουλέψεις λιγότερο ή πολύ λιγότερο από 12 μήνες και άρα να δικαιούσε μέρος ή όλο τον παρακρατηθέντα φόρο πίσω. Ίσως εκεί να είναι η παρεξήγηση.
                                Eτσι οπως στο θετεις ,το καταλαβαινω απολυτα και μαλλον εκει πρεπει να εγκειται η παρεξηγηση.Αλλωστε ,πουθενα δεν βρηκα οτι αν ειναι η πρωτη δηλωση ,επιστρεφονται ολοι οι φοροι ,ασχετως εισοδηματων ή μηνων εργασιας μεσα στο ετος,οποτε τοτε και καποιος που δουλεψε 12 μηνες ,θα δικαιουνταν ολους τους φορους ,πισω κι ας ξεπερνουσε το αφορολογητο.
                                Επισης ,στην περιπτωση του Jim-που δεν δουλεψε 12 μηνες- ,ειναι και κατω απ το αφοροληγητο τα εισοδηματα ,οποτε ετσι κι αλλιως θα παρει πισω ολους τους φορους κι οχι καποιο μερος,οπως καταλαβα κι απ αυτα που εγραψες και απ το εργαλειο υπολογισμου ,που ανεβασες κι απ το όριο του αφορολογητου ,που διαβασα οτι ειναι τα 18200$.
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X