Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αν σε θέλει αυτή η ρημάδα η τύχη...!!!

    Ελληνίδα καθαρίστρια κέρδισε $50.000.000 στο Λόττο!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      New pathway to permanent residency in South Australia.
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        Καλημέρα- καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια κ προσοχή ποιους θα σταυρώσετε σήμερα...!!!

        Τυχαία εχθές μίλαγα με έναν παιδικό γείτονα κ φίλο που είναι γυψαδόρος κ μετά αφού κλείσαμε έψαξα λίγο την λίστα με τα επαγγέλματα που χρειάζονται στην Αυστραλία κ είδα ότι υπάρχει μέσα, εδώ: SkillSelect νομίζω ότι είναι το 7 πριν το τέλος.
        Απλά το γράφω για οποιονδήποτε τον ενδιαφέρει.
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          παίρνω το θάρρος να κάνω μια διόρθωση στο παραπάνω link και
          SOL είναι εδώ: SOL ( η μικρή λίστα )
          CSOL είναι εδώ: CSOL ( η μεγάλη λίστα )

          ο κωδικός που λέει ο Jimm είναι μάλλον ο 333211

          όχι ότι δεν είναι σωστό το link αλλά υποθέτω ότι αυτά τα link ήθελε να βάλει.
          Think before you driving@world.......

          Comment


            Όταν έχεις τα προσόντα κ δουλεύεις σε αυτή την χώρα πας πάντα μπροστά...!!!

            Πριν από πέντε χρόνια πήγε στην Αυστραλία για μεταπτυχιακές σπουδές, ενώ σήμερα φιγουράρει στη λίστα των πιο επιτυχημένων επιχειρηματιών της μακρινής χώρας!
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Η Κέλλυ Βλαχάκη, κόρη του θρυλικού επιχειρηματία της αμερικανικής ομογένειας Ευτύχιου Βλαχάκη, που «έφυγε» πριν από λίγες μέρες, στέλνει μήνυμα από την Καλιφόρνια μέσω συνέντευξης στην Μάγδα Λιβέρη του «Εθνους της Κυριακής» στην πατρίδα την οποία ο πατέρας της δεν λησμόνησε ποτέ.

              Φτιάχνω εργοστάσιο στην Ελλάδα. Δεν θα υπάρχει μισθός κάτω από 1.500 ευρώ !


              Άλλο Άνθρωποι και άλλο ανθρωπάκια...!!!
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                Διάφορες εταιρείες για δουλειές στο Dubai κ σε άλλες χώρες.

                Gulf Jobs | الشبكة

                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  Ενημερωτικά για όσους δεν γνωρίζουν το LinkedIn και την χρησιμότητά του.

                  Το LinkedIn http://el.m.wikipedia.org/wiki/LinkedIn είναι ένας ιστοχώρος επαγγελματικής κοινωνικής δικτύωσης. Ιδρύθηκε τον Δεκέμβριο του 2002, αλλά ξεκίνησε επίσημα στις 5 Μαΐου του 2003.
                  Τα εγγεγραμμένα μέλη του έχουν τη δυνατότητα να δημιουργήσουν το προσωπικό επαγγελματικό τους προφίλ, να συνδεθούν με άλλους χρήστες, να αναζητήσουν εργασία, αλλά και να δημιουργήσουν πελατολόγιο.





                  υ.γ. Για κάποιους ίσως να είναι κάτι αδιάφορο όμως για άλλους μπορεί να αποδειχθεί πάρα πολύ χρήσιμο και φυσικά γιατί ο κάθε ένας έχει το δικό του αστέρι μέσα σε αυτή την ζωή...!!!
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Προσοχή...!!!

                    Το έχουμε πει πολλές φορές ότι το 99,9 % από τα γραφεία ευρέσεως εργασίας στο εξωτερικό κ πολλοί δικηγόροι που τάζουν λαγούς με πετραχίλια (βίζες για Αμερική - Καναδά - Αυστραλία κ άλλες χώρες) είναι "Απατεώνες"...!!!


                    Εξαθρώθηκε σπείρα από την αστυνομία οι οποίοι έταζαν δουλειά στο εξωτερικό και εξαπατούσαν τα θύματά τους παίρνοντας χρηματικά ποσά από 100 - 150 - 300 €.
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      Ααα ρεε Ελλάδα με τους καρεκλοκένταυρους κ τα συστήματά σου...!!!

                      Απερρίφθη από το Δικατσά και τώρα διαπρέπει στο εξωτερικό ως καρδιολόγος
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        Originally posted by jimathens View Post
                        Ααα ρεε Ελλάδα με τους καρεκλοκένταυρους κ τα συστήματά σου...!!!

                        Απερρίφθη από το Δικατσά και τώρα διαπρέπει στο εξωτερικό ως καρδιολόγος
                        Καλός ή κακός υπάρχει ένας κώδικας τον οποίο θα πρέπει να είμαστε εντός. Όπως έχουμε ξαναπεί ο καθένας έχει το δικό του αστέρι και κάποια στιγμή θα λάμψει όπου και αν βρεθεί.
                        Καλή επιτυχία στο πατριωτακι και καλή συνέχεια......
                        Think before you driving@world.......

                        Comment


                          Εφορία κ επιστροφή Φόρου δεύτερη χρονιά

                          Originally posted by jimathens View Post

                          Εφορία κ επιστροφή φόρου.

                          Πριν από λίγες μέρες 5-8-2013 Δευτέρα κ μόλις σχόλασα στις 3:00 μμ πήγα σε ένα Λογιστικό γραφείο κοντά στην δουλειά μου για να κάνω την φορολογική μου δήλωση, τελικά με δέχτηκε εκείνη την στιγμή να μου κάνει την φορολογική μου δήλωση κ το λέω αυτό γιατί μόνο με ραντεβού μπορείς να πας στον Λογιστή.
                          Αφού πρώτα ρώτησα πόσα λεφτά $ θα πληρώσω στο γραφείο τα οποία ήταν 134 $ φυσικά κ έδωσα αφού προηγουμένως μου έκανε την δήλωση μέσω ίντερνετ μέσα σε 10 λεπτά *(μόνο)* ακριβώς όπως στην πατρίδα χμμμμ ή σχεδόν κάπως έτσι... μου είπε ότι η επιστροφή του φόρου που μου έχουν κρατήσει θα γίνει μέσα σε 2 εβδομάδες αν είναι όλα τα στοιχεία σωστά κ δεν λείπει κάτι άλλο.
                          Σήμερα Κυριακή 18-8-2013 καθώς πήγα σε ένα ΑΤΜ για να δω την κίνηση του λογαριασμού μου έμεινα με το στόμα ανοιχτό...
                          κ αυτό γιατί στις 15-8-2013 (δηλ. σε 10 μέρες μόνο) η εφορία μου έβαλε στον λογαριασμό την επιστροφή του φόρου που μου είχαν κρατήσει κ τα οποία ήταν 3.377 $ από το σύνολο των 16.500 $ μικτά που έχω πάρει από τον εργοδότη μου για 3.5 σχεδόν μήνες δουλειάς.
                          Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.

                          Δεύτερη χρονιά φέτος που έκανα την φορολογική δήλωση στις 14-7-2014 κ σήμερα ήρθε το γράμμα από την εφορία για το πόσο που θα μου επιστρέψει.
                          Συνολικά από την 1-7-2013 έως κ την 30-6-2014 έχω πάρει από τον εργοδότη μου 56.000 $ μικτά.
                          Φόρος για την εφορία 10.000 $ ο οποίος πρώτα πάρα κρατείται αυτός με το που γίνεται ή μεταφορά των χρημάτων στον λογαριασμό μου
                          Επιστροφή 1.700 $

                          Τώρα πως με 20 $ την ώρα μικτά παίρνω σχεδόν 1000 $ καθαρά την εβδομάδα η απάντηση είναι ότι δουλεύω 9.5 ώρες τις καθημερινές, όλα τα σάββατα κ επιπλέον όλα τα ρεπό (RDO) που είναι ένα κάθε μήνα κ το οποίο βγαίνει διπλό το μεροκάματο αυτής της ημέρας.

                          Ενημερωτικά:
                          Πολλοί στην Αυστραλία δουλεύουν πολλές μέρες του χρόνου σε μαύρη εργασία για να παίρνουν τα επιδόματα όμως δυστυχώς αυτοί δεν θα έχουν το δικαίωμα να αγοράσουν σπίτι, αυτοκίνητο ή οτιδήποτε άλλο που χρειάζεται δάνειο από κάποια τράπεζα γιατί πολύ απλά δεν πληρούν τις προϋποθέσεις οι οποίες στο 90 % εξαρτώνται από το αν εργάζονται κ εκτός αυτού υπάρχει μία υπηρεσία η οποία ασχολείται μόνο κ μόνο στο να ελέγχει όσους παρανομούν δουλεύοντας μαύρα κ παίρνουν επιδόματα κ φυσικά τα πρόστιμα είναι πολύ βαριά συν ότι τους τα παίρνουν πίσω αναδρομικά κ με μεγάλο τόκο.


                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Σε καλη μερια η επιστροφη Τζιμη. Καλοφαγωτα.

                            Comment


                              Που το περίεργο και το αναφέρεις. Έτσι ακριβώς γίνεται και στην Ελλάδα!!!
                              Με το καλό να τα πάρεις και καλοφάγωτα!

                              Comment


                                έχει γίνει το μυαλο μου πουρές από τα forum, blog και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς...είχα διαβάσει από τα δικά σου αλλά όχι αυτό που έλεγε για τη δουλειά.Για να σκεφτείς μέχρι να καταλάβω τι ήταν το centerlinκ και να "χωνέψω" το γεγονός πως με το που πήγατε εκεί πήρατε το αντίστοιχο δικό μας επίδομα ανεργείας έπαθα μια μικρή κολούμπρα!!!!!αυτές είναι λεπτομέρειες που κανείς δεν τις ξέρει εκ των προτέρων. Είναι σημαντική η βοήθεια σου. Θα ήθελα να στείλω ένα βιογραφικό στο εργοστάσιο που εργάζεσαι μέσω email. Γίνεται????ή εν το θεωρείς εσύ σωστό σε εσένα ή σε κάποιον συγγενή σου? Θέλω μόνο μια συμβουλή για το αν είναι ανταγωνίσιμο.Ευχαριστώ

                                Comment

                                Working...
                                X