Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Μπράβο ρε Γέρο Νέγρο Jim!!!!!!!

    O γέρο νέγρο Τζιμ - Μίλτος Πασχαλίδης - YouTube
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #77
      Πολλά μπράβο & από μένα Jim!!!!! Καλή αρχή!!!!
      Τελικά με "υπομονή & επιμονή" όλα γίνονται!!!!
      Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

      Comment


        #78
        Αν και ευχήθηκα στο chat Θα σου μεταφέρω την αίσθηση αισιοδοξίας που βγαίνει από την είδηση σου!
        Είμαι πάνω από 1 1/2 χρόνο άνεργος στην Αθήνα και από εταιρία σε πτώχευση. Σημαίνει ότι ακόμη δεν έχω ούτε ταμείο ανεργίας ( Θέμα ΙΚΑ και ενσήμων - ΟΑΕΔ τρέχα γύρευε). Πιστεύω ότι και η δική μου μετάβαση στην Μελβούρνη να επουλώσει τις πληγές των τελευταίων μηνών.
        Καλή συνέχεια και από εδώ και πέρα με τον απαραίτητο και όχι περιττό κόπο και προσπάθεια για όλου σας. Για ένα ωραίο και ζωντανό όνειρο.!!!!
        Seize the day .....

        Comment


          #79
          congratulation jim !!!!!!!!!

          καλή αρχή


          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

          Comment


            #80
            Jim!!! σιδεροκέφαλος...με το καλό και στο πρώτο μηνιάτικο...καλή συνέχεια
            Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
            ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

            Comment


              #81
              Σου ευχομαι με ολη μου την Καρδια
              !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

              Comment


                #82
                Σου ευχομαι με ολη μου την καρδια
                !!!!!ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ!!!!
                θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                Comment


                  #83
                  Συγχαρητήρια Δημήτρη. Βρήκες κάτι σχετικά με φορτηγά κλπ?
                  A journey of a thousand miles begins with a single step.

                  Comment


                    #84

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by jimathens View Post

                      σήμερα έκανα το πρώτο μεροκάματο στην δουλειά που έπιασα...
                      Ου τοις αθύμοις η τύχη ξυλλαμβάνει. (η τύχη δεν πιάνει αυτούς που δεν έχουν ψυχή (ή -ίσως- ενθουσιασμό, κέφι)

                      Σοφοκλής, 496-406 π.Χ.

                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        #86
                        Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.

                        Εργασία.

                        Αφού ο Δικηγόρος έκανε την αίτησή μου για την Parthner Visa κ πήρα το οκ. για να μπορώ να δουλέψω άρχισα την αναζήτηση εργασίας. (Η αίτηση έγινε εδώ στην Αυστραλία).
                        Από τις πρώτες μέρες είχα φτιάξει ένα USB (στικάκι) με διάφορες φωτογραφίες από τις δουλειές που είχα κάνει στην Ελλάδα,
                        επίσης είχα βάλει όλα τα μεταφρασμένα χαρτιά μου κ τις συστατικές επιστολές από τους εργοδότες μου στην Ελλάδα κ φυσικά ένα βιογραφικό με όλα τα πρωτότυπα χαρτιά κ τις άδειες για να μπορώ να αποδείξω αυτά που θα πω.
                        Την Δευτέρα 4-3-2013 πήγαμε σε ένα εργοστάσιο κ πήραμε 2 φόρμες να συμπληρώσουμε για δουλειά με έναν άλλο Έλληνα που είναι
                        Αυστραλός υπήκοος από το πέραμα που είναι 9 μήνες εδώ με την γυναίκα του κ τα δύο παιδιά του αλλά είναι συγγενείς από της θείας μου το σόϊ.
                        Την Κυριακή 10-3-2013 πήγα στο καφενείο όπου πάει ο θείος μου κ εκεί που μίλαγα με τον κουμπάρο του μόλις του είπα το τι επάγγελμα έκανα μου λέει ότι ένας φίλος του είναι κουμπάρος με κάποιον που έχει επιχείρηση κ μήπως με πάρει για δουλειά του αυτός.
                        Κλείσαμε ραντεβού για την Πέμπτη 14-3-2013 όπου πήγαμε στον φίλο του κ αφού πήρε τηλέφωνο τον κουμπάρο του μας είπε να πάμε εκείνη την στιγμή.
                        Τελικά πήγαμε κ αφού μιλήσαμε είπε ότι θα με ειδοποιήσουν από βδομάδα αν θα πάω. Εδώ θα πω χωρίς να περιαυτολογώ ότι το βιογραφικό μου http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%...8E%CE%BD-2740/ τον εντυπωσίασε αν κ δεν το πολύ έδειξε.
                        Το πρώτο πράγμα που με ρώτησε κ το πιο σημαντικό: με τι είδος βίζα είμαι στην χώρα κ έπρεπε να του την δείξω γιατί αν ήμουνα με τουριστική βίζα δεν θα με έπαιρνε στην δουλειά με τίποτα...!!!
                        (το εργοστάσιο αυτό ήταν το ίδιο εργοστάσιο που είχα πάει με το άλλο πατριωτάκι, αλλά δεν ήταν σύμπτωση γιατί το είχα δει από την Ελλάδα).
                        Την ίδια μέρα κατά τις 2:50 μμ την ώρα που γύριζα με την γυναίκα μου κ τον γιο μου από το σχολείο των αγγλικών χτυπάει το κινητό κ ήταν ο ίδιος ο επιχειρηματίας κ μου είπε να πάω την άλλη μέρα για να μου δείξει το εργοστάσιο (έπαθα σοκ κ δεν πίστευα στα αυτιά μου).
                        Πράγματι την επόμενη μέρα 15-3-2013 πήγα αλλά με περίμενε ο ανιψιός του όπου μου μίλησε πήρε τα χαρτιά μου έδειξε το μέρος κ μου κανόνισε να πάω για ιατρικές εξετάσεις σε μία κλινική εκεί κοντά.
                        όταν έφτασα στην κλινική μου πήραν τα στοιχεία στην συνέχεια μου πήραν ούρα σε πλαστικό κουτάκι κ συνοδεία η γιατρός που με πήγε στις γυναικείες τουαλέτες έβαλε χαρτί στην πόρτα για να μη μπει κανένας άλλος μέσα κ αφού έπλυνα τα χέρια μου με περίμενε σχεδόν δίπλα από την πόρτα για μη τυχόν κ αλλάξω τα ούρα. χα χα χα
                        Μετά τα έλεγξε κ έπαθε πλάκα που δεν έδειξαν αλκοόλ ή διάφορες ναρκωτικές ουσίες, μετά φύσηξα σε μηχάνημα όπως του αλκοτέστ, μετά που πήρε το βάρος, το ύψος, μου είδε τα μάτια κ τέλος τα αυτιά με ήχους στο ειδικό κουτί κ μου έδωσε κ το ακουόγραμμα,
                        (εδώ δυστυχώς μου βρήκε ότι δεν ακούω για πολύ λίγο στο ένα αφτί αλλά χωρίς να είναι πρόβλημα στο να εργαστώ).
                        Τέλος με φώναξαν για να μου πουν ότι μπορώ να φύγω κ ότι οι απαντήσεις εστάλησαν με φαξ στην επιχείρηση που με έστειλε κ δεν πλήρωσα κ τίποτα για όλες τις εξετάσεις.
                        Ξαναπήγα στο εργοστάσιο μίλησα με τον ανιψιό κ μου είπε ότι την Παρασκευή 16-3-2013 θα με πάρει ο εργοδηγός του τηλέφωνο για να πάω την Δευτέρα να μου πει τους κανόνες ασφαλείας κ την Τετάρτη 20-3-2012 να πάω για δουλειά στις 6:55 πμ.θα παίρνω 20 $ την ώρα για αρχή κ το νόμιμο για όλους στις υπερωρίες κ τα Σαββατοκύριακα.
                        Η δουλειά που θα κάνω θα είναι του να σκουπίζω το πάτωμα στην αρχή κ σιγά σιγά θα ανεβαίνω στάδια κ είδος δουλειάς γιατί τα αγγλικά μου είναι στο 50 % κ πρέπει να βελτιωθούν άμεσα κ εκτός από αυτό τα διπλώματα κ τα παπλώματα της Ελλάδας είναι απλώς Χαρτιά Υγείας για την Αυστραλία...
                        (Εκτός του αυτοκινήτου για όλα τα άλλα θα πρέπει να δίνεις τις ανάλογες εξετάσεις όπως για: φορτηγά, νταλίκες, συρόμενο, γερανούς, τσάπες, κλαρκ, γερανογέφυρες κα.)
                        Παρασκευή βράδυ κ τηλέφωνο από τον εργοδηγό (άγγλο) γιοκ. Σάββατο + Κυριακή τηλέφωνο γιοκ (αρχίζω κ τα παίρνω λίγο λίγο).
                        Δευτέρα αφού πήγα τους δικούς μου στο σχολείο στην πόλη πάω καφενείο στον θείο κ από εκεί το κόβω για το εργοστάσιο το οποίο είναι 20 χιλιόμετρα από το σπίτι, φτάνοντας η κοπέλα στις πληροφορίες μου λέει να περιμένω τον ανιψιό κ όταν ήρθε με ρώτησε πως κ πήγα αφού δεν σήκωνα το τηλέφωνο στον εργοδηγό την παρασκευή κ δεν μίλησα μαζί του? του εξήγησα ότι δεν με πήρε κανείς τηλέφωνο κ με κοίταγε με απορία, στην συνέχεια ξερό κατάπιε κ μου είπε να περιμένω στο σαλόνι όπου θα έρθει ο εργοδηγός.
                        Πράγματι ήρθε κ αφού συστηθήκαμε μου λέει σε πήρα τηλέφωνο την Παρασκευή κ του λέω σε ποιο νούμερο κ μου λέει για πες το μου... το λέω κ τελικά ένα νούμερο που είχε γράψει ο ίδιος ήταν λάθος...
                        (ή το έγραψε λάθος... ωραίο το παραμύθι του αλλά βρήκε άνθρωπο να το πει... ο ανιψιός του την είπε άσχημα απ'ότι κατάλαβα).
                        Αφού μου διάβασε για μία ώρα τους κανονισμούς της εταιρείας υπέγραψα καμιά 20 αριά χαρτιά ότι συμφωνώ κ τελειώσαμε μετά από 2 ώρες.
                        (Μέσα στους κανονισμούς είναι κ ότι οι εργαζόμενοι απαγορεύεται να καπνίζουν κ να έχουνε τα κινητά τηλέφωνα μαζί τους ή να μιλάνε εν ώρα εργασίας... Μόνο στα διαλείμματα επιτρέπεται).
                        Τετάρτη 20-3-2013 7:00 πμ ξεκίνησα την πρώτη μου δουλειά στην Αυστραλία χωρίς άγχος κ φόβο αλλά με πολύ περιέργεια... σκούπιζα μέχρι τις 9:30 πμ που σταματάμε όλοι για 15 λεπτά κ μετά στις 12:00 μμ που σταματάμε για φαγητό 30 λεπτά κ τέλος σχολάμε στις 15:30 μμ.
                        (Το εργοστάσιο είναι 30 στρέμματα σκεπασμένο κ άλλα 70 στρέμματα το οικόπεδο περιμετρικά δηλ. 100 στρέμματα σύνολο).
                        Πέμπτη 21-3-2013 σκούπισμα κ χειρισμό τις Γερανογέφυρες (ανεβαίνουμε σιγά σιγά). χα χα χα
                        Παρασκευή 22-3-2013 σκούπισμα κ τρόχισμα 3 ώρες διάφορα σημεία κατασκευών με ηλεκτροκόληση (ανεβαίνουμε κ άλλο) χα χα χα

                        Εντυπώσεις: Όλοι οι εργαζόμενοι είναι πολύ ευγενικοί κ βοηθάνε σε όλα χωρίς γκρίνια κ ειρωνίες λες κ είναι όλοι τους αδέρφια μεταξύ τους κ όλο με το ευχαριστώ κ το παρακαλώ στο στόμα...!!!
                        (Όμως θέλει μεγάλη προσοχή γιατί αν δεν κάνεις ακριβώς κ μόνο αυτό που θα σου πουν θα έχεις πρόβλημα).

                        Ποια επαγγέλματα είναι σε ζήτηση σε διάφορες χώρες: http://www.bbc.co.uk/news/business-21938085


                        Προσοχή:
                        Θα μπορούσα να δουλεύω από την πρώτη βδομάδα αλλά αν με έπιαναν να δουλεύω με την τουριστική βίζα που είχα έρθει θα με έδιωχναν από την χώρα σαν λαθρομετανάστη
                        κ δεν θα μπορούσα να έρθω ξανά για κανέναν λόγο για τα επόμενα 3 χρόνια...!!!

                        υ.γ. κ εδώ πάλι έβαλε το χεράκι του ο θείος μου με τον κουμπάρο του
                        που ήξερε έναν γνωστό κ με σύστησε στον κουμπάρο του
                        (με λίγα λόγια έγινε του κουμπάρου...) χα χα χα
                        Γι'αυτό λέμε ότι παίζει μεγάλο ρόλο να έχεις συγγενείς κ γνωστούς να θέλουν να βοηθήσουν κ φυσικά κ να μπορούν...!!!


                        Επόμενη ενημέρωση κ ανανέωση όταν βρω χρόνο κ $$$ για το ίντερνετ. χα χα χα

                        Να είστε όλοι καλά κ πάντα με υγεία πατριωτάκια...!!!
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          #87
                          όταν έφτασα στην κλινική μου πήραν τα στοιχεία στην συνέχεια μου πήραν ούρα σε πλαστικό κουτάκι κ συνοδεία η γιατρός που με πήγε στις γυναικείες τουαλέτες έβαλε χαρτί στην πόρτα για να μη μπει κανένας άλλος μέσα κ αφού έπλυνα τα χέρια μου με περίμενε σχεδόν δίπλα από την πόρτα για τυχόν κ αλλάξω τα ούρα. χα χα χα
                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            #88
                            Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.

                            Δίπλωμα.

                            Σήμερα με το που σχόλασα από την δουλειά στις 3:30 μμ πήγα σε ένα από τα πολλά γραφεία που έχει στην πόλη για να ρωτήσω πως μπορώ να αντικαταστήσω το ευρωπαϊκό δίπλωμά μου (το ροζ που διπλώνει στα τρία) με το Αυστραλέζικο (κάρτα).
                            Μπαίνοντας μέσα η κοπέλα στις πληροφορίες μου δίνει μία φόρμα που συμπλήρωσα με τα στοιχεία μου κ πήγα σε έναν υπάλληλο ο οποίος μου ζήτησε:το διαβατήριό μου, το δίπλωμά μου (το ροζ), την μετάφραση του ροζ διπλώματος, το διεθνές από την ΕΛΠΑ, ένα χαρτί δημόσιας υπηρεσίας για να δει την διεύθυνση που μένω (της έδωσα της εφορίας το ΑΦΜ μου ή (Tax File Number).
                            Τέλος για 2 χρόνια πλήρωσα 95 $ (για αυτοκίνητο έως 4.5 τόνους κ μηχανής ανεξαρτήτου κυβικών),
                            στη συνέχεια η υπάλληλος με έβγαλε φωτογραφία μου έδωσε ένα επίσημο χαρτί (δίπλωμα) για να κυκλοφορώ κ μου είπε ότι το κανονικό δίπλωμα η κάρτα θα έρθει μέσα σε 2 εβδομάδες στο σπίτι με το ταχυδρομείο.

                            Το ελληνικό δίπλωμα δεν στο κρατάνε, το παίρνεις πίσω μόλις το βγάλουν φωτοτυπία.

                            υ.γ. τα γραφεία κλείνουν στις 5 μμ

                            Όλα αυτά μέσα σε 15 λεπτά...!!! Αααα ρε πατρίδα όλοι σε αντιγράφουν ρε γμτ....!!!!


                            Να είστε όλοι καλά κ πάντα με υγεία πατριωτάκια...!!!
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by jimathens View Post
                              Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.

                              Δίπλωμα.

                              Σήμερα με το που σχόλασα από την δουλειά στις 3:30 μμ πήγα σε ένα από τα πολλά γραφεία που έχει στην πόλη για να ρωτήσω πως μπορώ να αντικαταστήσω το ευρωπαϊκό δίπλωμά μου (το ροζ που διπλώνει στα τρία) με το Αυστραλέζικο (κάρτα).
                              Μπαίνοντας μέσα η κοπέλα στις πληροφορίες μου δίνει μία φόρμα που συμπλήρωσα με τα στοιχεία μου κ πήγα σε έναν υπάλληλο ο οποίος μου ζήτησε:το διαβατήριό μου, το δίπλωμά μου (το ροζ), την μετάφραση του ροζ διπλώματος, το διεθνές από την ΕΛΠΑ, ένα χαρτί δημόσιας υπηρεσίας για να δει την διεύθυνση που μένω (της έδωσα της εφορίας το ΑΦΜ μου ή (Tax File Number).
                              Τέλος για 2 χρόνια πλήρωσα 95 $ (για αυτοκίνητο έως 4.5 τόνους κ μηχανής ανεξαρτήτου κυβικών),
                              στη συνέχεια η υπάλληλος με έβγαλε φωτογραφία μου έδωσε ένα επίσημο χαρτί (δίπλωμα) για να κυκλοφορώ κ μου είπε ότι το κανονικό δίπλωμα η κάρτα θα έρθει μέσα σε 2 εβδομάδες στο σπίτι με το ταχυδρομείο.
                              υ.γ. τα γραφεία κλείνουν στις 5 μμ

                              Όλα αυτά μέσα σε 15 λεπτά...!!! Αααα ρε πατρίδα όλοι σε αντιγράφουν ρε γμτ....!!!!

                              ετσι ακριβως Τζιμ...ολοι αντιγραφουν την Ελλαδα...χαχαχαχα

                              Comment


                                #90
                                Γεια σου φιλε !!!!!!
                                Καλη Αρχη !!!!!!
                                Ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι με τετοια που ακουω!!!!!!!!
                                θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                                Comment

                                Working...
                                X