Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by billy View Post
    Τζίμη, τώρα που τα ξαναβλέπω..... θέλω να σε ρωτήσω κάτι..... 10 μήνες κουρεύεστε μόνοι σας;;; ή είστε χωρίς μπαρμπέρη οπότε έχετε γίνει σαν τον Tom Xanks στον "Ναυαγό"!!!!!???? χαχαχα
    Έχουμε πάρει μία χειροκίνητη κουρευτική μηχανή για το γκαζόν κ κάνουμε εξάσκηση μεταξύ μας...
    Το μόνο θέμα είναι ότι πρέπει να ξαπλώνουμε σε πεζοδρόμιο που έχει γκαζόν για να μην κολλάει...
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      καλησπερα μπραβω για την λεπτομερη αναφορα ,ειμαι ενασ απο αυτουσ που θα ερθουν στην αυστραλία θελω να στηλω ολο τον οικιακο εξοπλησμο με κοντεινερ. μπορω να στηλω μαζι και το μηχανακι μου μιασ και δεν θα το παρει η τραπεζα εαν γνωρηζεται πιοσ μπωρει να μου πει εαν εχει φορο αυτο

      Comment


        Originally posted by ΗΛΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ View Post
        καλησπερα μπραβω για την λεπτομερη αναφορα ,ειμαι ενασ απο αυτουσ που θα ερθουν στην αυστραλία θελω να στηλω ολο τον οικιακο εξοπλησμο με κοντεινερ. μπορω να στηλω μαζι και το μηχανακι μου μιασ και δεν θα το παρει η τραπεζα εαν γνωρηζεται πιοσ μπωρει να μου πει εαν εχει φορο αυτο
        Ηλία σίγουρα έχει φόρο αλλά δεν ξέρω να σου πω πόσο, αν γνωρίζει κάποιος άλλος θα σου απαντήσει.
        Μόνο αν έχει μεγάλη αξία συμφέρει να το φέρεις αλλιώς το πουλάς κ παίρνεις τα λα λα...
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          Lol Lol Lol......
          10 δολαριακια το κεφαλι στα Merrylands. Ok Τούρκος ο μπαρμπερης αλλά δεν βαριέσαι, ούτως ή άλλως όλοι ίδιοι είμαστε στο χοστρελια!!!!
          Να αναφέρω ότι είναι πολύ καλός στην δουλειά του αλλά δεν μιλάει γρι Αγγλικά... Τον λένε Seed (σπόρο) και ο τύπος είναι 1, 50cm. Όνομα και πράμα!

          Comment


            Originally posted by george lucas View Post
            Lol Lol Lol......
            10 δολαριακια το κεφαλι στα Merrylands. Ok Τούρκος ο μπαρμπερης αλλά δεν βαριέσαι, ούτως ή άλλως όλοι ίδιοι είμαστε στο χοστρελια!!!!
            Να αναφέρω ότι είναι πολύ καλός στην δουλειά του αλλά δεν μιλάει γρι Αγγλικά... Τον λένε Seed (σπόρο) και ο τύπος είναι 1, 50cm. Όνομα και πράμα!
            10 $ ? Σπέσιαλ τιμή.
            Αν είσαι ψηλός πρέπει να ανεβαίνει σε σκαμπό σίγουρα.
            Το μόνο να έχεις τον νου σου να είναι σταθερό το σκαμπό.
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Originally posted by jimathens View Post
              10 $ ? Σπέσιαλ τιμή.
              Αν είσαι ψηλός πρέπει να ανεβαίνει σε σκαμπό σίγουρα.
              Το μόνο να έχεις τον νου σου να είναι σταθερό το σκαμπό.
              Xexexe
              Βρήκα κι άλλον με 7 αλλα αυτος παίρνει και αυτιά μαζί με τις τρίχες. Χε χε χε
              Γενικά εχω παρατηρήσει ότι όσο ψάχνεις βρίσκεις και εχω να πω οτι αρκετά προϊόντα είναι ποιο φτηνά και απο πατρίδα!

              Comment


                Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαίδα σε όλα τα πατριωτάκια.


                Σχετικά με Φωτοβολταϊκά και βίζα εργασίας.

                Σε μερικούς μήνες μία εταιρεία* που δουλεύει ένας γνωστός ίσως να ζητήσει από χώρες τις ευρωπαϊκής ένωσης ηλεκτρολόγους με άδειες κ προϋπηρεσία στην τοποθέτηση τέτοιων συστημάτων φυσικά οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να περνάνε το τεστ του IELTS.

                *Η εταιρεία αυτή τώρα καταθέτει τα χαρτιά που χρειάζεται για να πάρει το οκ. από το immigration κ να έχει το δικαίωμα να γίνει sponsor σε ορισμένους εργαζομένους.

                Όποιος έχει τα ανάλογα προσόντα ας μου στείλει το βιογραφικό του κ ένα τηλέφωνο κινητό ή σταθερό εδώ: jimyathens@gmail.com

                (Προσοχή: δεν χρειάζεται κανείς να δώσει εξετάσεις για το IELTS πριν μιλήσουμε τηλεφωνικώς κ δεν έχω το οκ. της εταιρείας)
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  Originally posted by jimathens View Post
                  Σχετικά με Φωτοβολταϊκά και βίζα εργασίας.......

                  ..........φυσικά οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να περνάνε το τεστ του IELTS.

                  Αν δεν είναι απαραίτητο να περάσουν ILETS, (γιατί εχουν viza 309/100 ή 820/801) θα μπορούν να τους πάρουν ;
                  Δεν μιλάω για έμενα, (γιατί δεν έχω τα προσόντα) μιλάω υποθετικά.
                  Think before you driving@world.......

                  Comment


                    Originally posted by Sakis230 View Post
                    Αν δεν είναι απαραίτητο να περάσουν ILETS, (γιατί εχουν viza 309/100 ή 820/801) θα μπορούν να τους πάρουν ;
                    Δεν μιλάω για έμενα, (γιατί δεν έχω τα προσόντα) μιλάω υποθετικά.
                    Ενοείται ότι θα μπορέσει να γίνει αυτό εφ όσον πρώτα πάρει το δικαίωμα ή εταιρεία από το immigration κ να θέλει ανθρώπους από την Ελλάδα.
                    Φυσικά πρέπει να μιλάνε άπταιστα τα αγγλικά κ να έχουν το δικαίωμα νόμιμης εργασίας.
                    Εγώ το συγκεκριμένο ποστ το έγραψα για όσους είναι στην Ελλάδα, έχουν τα προσόντα αλλά δεν έχουν αυτού του είδους τις βίζες κ ψάχνουν να βρουν σπόνσορα.
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      Χρόνια σου πολλά jim, να χαίρεσαι το όνομα σου! Να μην ξεχνάμε τις ελληνικές γιορτές παιδια!!!
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        Originally posted by leyteris77 View Post
                        Χρόνια σου πολλά jim, να χαίρεσαι το όνομα σου! Να μην ξεχνάμε τις ελληνικές γιορτές παιδια!!!
                        Ευχαριστώ να είσαι καλά κ να χαίρεσαι την οικογένειά σου κ όποιους γιορτάζουν.
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.


                          Τα Άσχημα της Αυστραλίας.

                          1. Απόσταση Ελλάδας - Αυστραλίας.
                          Δυστυχώς είναι πολύ μακριά... μόνο 13.578 χλμ σε ευθεία γραμμή... (Απλά στην άλλη άκρη της γης).
                          Με λίγα λόγια όποιοι θέλουν να επισκέπτονται συχνά την Ελλάδα είναι κομματάκι δύσκολο...!!!

                          2. Ήλιος.
                          Δυστυχώς εδώ καίει περισσότερο από της Ελλάδας κ όσοι έχουν ευαίσθητη επιδερμίδα ας το έχουν στα υπ όψιν...!!!

                          3. Οι αποστάσεις είναι μεγάλες μέσα κ έξω από την πόλη.
                          Κ το αυτοκίνητο ή μηχανή για τους εργένηδες είναι πολύ απαραίτητα από τις πρώτες μέρες κιόλας... !!!

                          4. Σπίτια.
                          Τα σπίτια εδώ σχεδόν το 80 % ο σκελετός τους είναι από ξύλο όπως φτιάχνουμε εμείς τις αποθήκες στην Ελλάδα κ τα περισσότερα έχουν μοκέτες στο πάτωμα...!!!

                          5. Ενοικίαση Σπιτιού.
                          Είναι πολύ δύσκολο να νοικιάσουν σπίτι σε κάποιον που έχει 1-2-3 ή κ 4 μήνες μόνο στηναυστραλία εκτός κ πληρώσει προκαταβολίκά από 5 εώς κ 6 μήνες ενοίκιο συν την εγγύηση που είναι υποχρεωτική για όλους ανεξαιρέτως...!!!

                          6. Πάρκινγκ.
                          Σχεδόν το 80% στους δρόμους έχει παρκόμετρα που αναγκαστικά πληρώνεις εκτός από ορισμένες ώρες κ μέρες ή σε συνοικιακούς δρόμους που είναι δωρεάν...!!!
                          Ενημερωτικά: υπάρχουν πολλοί υπάλληλοι του Δήμου που κάνουν έλεγχο για τα αυτοκίνητα που δεν έχουν χαρτί από παρκόμετρο για να δώσουν κλήση.

                          7. Άδειες Επαγελμάτων.
                          Δυστυχώς δεν ισχύουν εδώ κ πρέπει για τις περισσότερες να πληρώσεις για να στις αναγνωρίσουν ή να κάνεις μαθήματα για να γίνεις πιστοποιημένος κ να μπορείς να δουλέψεις...!!!

                          8. Νοσοκομεία.
                          Εδώ θα πρέπει να έχετε υπομονή αναλόγως την σοβαρότητα του προβλήματος που αντιμετωπίζει ο καθένας...!!!
                          Το καλύτερο θα ήταν να μπορέσετε να κάνετε κ μία ιδιωτική ασφάλιση.

                          9. Τηλέφωνο - σταθερό - κινητό - ίντερνετ.
                          Εδώ υπάρχει ένα θέμα που πρέπει να έχεις το χέρι συνέχεια στην τσέπη όπως κ σε όλα τα υπόλοιπα φυσικά...!!!

                          10. Ταχύτητα στους δρόμους.
                          Δυστυχώς το ανώτερο όριο σε δρόμο εδώ είναι τα 110 χιλιόμετρα κ κατεβαίνει σε 90, 80, γύρω από την πόλη στα 60, μέσα στην πόλη κ στις συνοικίες 50-40, μπροστά από τα σχολεία 25 όπως κ όταν κάνουν έργα στους δρόμους 25-40...!!!

                          11. Φαγητά.
                          Για τους καλοφαγάδες... Αηδία...!!!

                          12. Γλυκά.
                          Για τους λάτρεις του είδους... Χάλια...!!!

                          13. Ψωμί.
                          Μέτριο κ μετά την δεύτερη μέρα τρίβετε σαν το φελιζόλ...!!!

                          14. Ντύσιμο.
                          Ότι γουστάρει φοράει ο καθένας...!!!

                          15. Διασκέδαση.
                          Καμία σχέση με της Ελλάδας...!!!

                          16. Γυναίκες.
                          Το 60% είναι γεματούλες...!!!

                          17. Άνδρες.
                          Το 80% είναι σε καλή κατάσταση...!!!

                          18. Απατεώνες - εγκληματικότιτα κτλ.
                          Υπάρχει αναλώγως τις πόλεις κ τις περιοχές που ζει ο καθένας.
                          Μεγάλη προσοχή στις κάρτες από τις τράπεζες γιατί έχουν πολύ εξελιγμένα μηχανήματα για να σπάσουν τους κωδικούς κ να χάσετε χρήματα από τον λογαριασμό σας σε περίπτωση που τις χάσετε ή κ όχι ακόμη μπορεί να συμβεί αυτό...!!!
                          Το καλύτερο είναι να έχετε πολύ χαληλό όριο ημερήσιας ανάληψης χρημάτων κ αγορών.

                          19. Μύγες.
                          Για όσους έχουν θέμα με τις μύγες: δυστυχώς παρόλο ότι είναι πολύ μικρές είναι πάρα πολύ ενοχλητικές γιατί δεν φοβούνται κ εκτός αυτού έχουν πολύ θράσος γιατί πάνε να μπουν σε όποια τρύπα βρουν...!!!
                          Για αυτούς που σκέφτονται να δουλέψουν στα χωράφια θα είναι λίγο παλτό αλλά υπάρχουν διάφορα σπρέι για τα έντομα ή ένα ειδικό τούλι μόνο για το κεφάλι με 3 $ από το Kmart το οποίο αγόρασα κ ο ίδιος όταν το χρειάστηκα.
                          Προσοχή όσοι είστε φανατικοί γυμνιστές σκεφτήτε πως θα το αντιμετωπίσετε...!!!
                          (Μάλλον με ολόσωμο τούλι... χα χα χα).

                          20. Οι "Έλληνες".
                          Γι'αυτό το θέμα επειδή είναι πολύ μεγάλο... θα γράψω κάποια στιγμή όταν θα έχω την ανάλογη διάθεση, χρόνο κ ίντερνετ στο λάπι τόπι.
                          Εδώ θα πω ότι θα γελάσει κ ο κάθε πικραμένος...!!!




                          υ.γ. Όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου γνώμη όπως τα ζω κ τα βλέπω από την δική μου οπτική γωνία κ όπως τα αντιλαμβάνομαι εγώ μετά από 11 μήνες στην Αδελαΐδα...!!!




                          Εύχομαι σε όλους μας υγεία κ χρόνια πολλά σε όλλους-ες που γιορτάζουν σήμερα...!!!
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Ρε παιδια σημερα ειναι του Αγιου Τζημ?

                            Χρονια Πολλα Τζημμμμμμμμμμ !!!!
                            Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                            Comment


                              Χρονια Πολλά Jim!

                              Ευτυχία, υγεία και δύναμη πάντα!

                              Comment


                                Σας ευχαριστώ πολύ όλους-ες παιδιά...
                                Εύχομαι να είναι όλα τα πατριωτάκια επί γης καλά...
                                Ακόμη κ αυτά που ταξιδεύουν κ στο διάστημα...
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X