Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vertigo View Post
    Eτσι οπως στο θετεις ,το καταλαβαινω απολυτα και μαλλον εκει πρεπει να εγκειται η παρεξηγηση.Αλλωστε ,πουθενα δεν βρηκα οτι αν ειναι η πρωτη δηλωση ,επιστρεφονται ολοι οι φοροι ,ασχετως εισοδηματων ή μηνων εργασιας μεσα στο ετος,οποτε τοτε και καποιος που δουλεψε 12 μηνες ,θα δικαιουνταν ολους τους φορους ,πισω κι ας ξεπερνουσε το αφορολογητο.
    Επισης ,στην περιπτωση του Jim-που δεν δουλεψε 12 μηνες- ,ειναι και κατω απ το αφοροληγητο τα εισοδηματα ,οποτε ετσι κι αλλιως θα παρει πισω ολους τους φορους κι οχι καποιο μερος,οπως καταλαβα κι απ αυτα που εγραψες και απ το εργαλειο υπολογισμου ,που ανεβασες κι απ το όριο του αφορολογητου ,που διαβασα οτι ειναι τα 18200$.
    Αν ΕΣΥ δεν μπόρεσες να το βρεις τότε είμαι σίγουρος οτι δεν υπάρχει.

    Αν ίσχυε αυτό που συζητάμε, τότε εφόσον μιλάμε για ένα οργανωμένο κράτος όπως η Αυστραλία, γιατί να σου κρατούσαν φόρο αν θα στον έδιναν πίσω έτσι και αλλιώς? Ρητορική η ερώτηση μου...
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      Originally posted by leyteris77 View Post

      Αν ίσχυε αυτό που συζητάμε, τότε εφόσον μιλάμε για ένα οργανωμένο κράτος όπως η Αυστραλία, γιατί να σου κρατούσαν φόρο αν θα στον έδιναν πίσω έτσι και αλλιώς? Ρητορική η ερώτηση μου...
      Οπως το θετεις ,ειναι πολυ σωστη η ρητορικη ερωτηση σου!
      Οποτε ,δεν σου απαντω επ αυτης! Οι ρητορικες ερωτησεις ,δεν χρηζουν απαντησεως ,εφ οσον η απαντηση διατυπωνεται εμμεσα με την ιδια την ερωτηση!
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.


        Άσχημα νέα.

        Πριν από κανέναν μήνα μίλησα με τον αδερφό μου κ μου είπε ότι η μητέρα μου μπήκε στο νοσοκομείο γιατί δεν ήταν καλά κ μετά από κάτι μέρες που βγήκαν οι απαντήσεις των εξετάσεων του είπαν ότι έχει καρκίνο στο συκώτι.
        Δεν της το είπαν μήπως κ άλλαζε λόγο της ψυχολογίας η κατάσταση προς το καλύτερο.
        Δυστυχώς πριν λίγο με πήρε να μου πει ότι σήμερα ξαναμπήκε στο νοσοκομείο κ υπάρχει περίπτωση να πεθάνει από μέρα σε μέρα.
        Αυτό που με τρέλανε ήταν όταν την άκουσα να μιλάει κ να λέει για μένα κ το όνομά μου.
        Ακόμη δεν το ξέρει κ ρωτάει τους γιατρούς να της πούνε τι έχει.

        Ήθελα να πάω να την δω για τελευταία φορά...!!!
        Όμως δεν μπορώ λόγο αναμονής της βίζας αλλά κ να γινόταν δεν φτάνουν τα λεφτά κ ίσως να χάσω κ την δουλειά μου που θα έχει ως αποτέλεσμα να καταστραφούν όλα.

        Πονάει πολύ κ ας είσαι τόσο μακριά ρε παιδιά...!!!!!!
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          Jim εύχομαι να βελτιωθεί η κατάσταση. Κουράγιο!

          Comment


            Κουραγια jim και υπομονη,δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι.Μακαρι να πανε ολα καλα.Ευχομαι οτι καλυτερο και υπομονη!!

            Comment


              Originally posted by jimathens View Post
              Πονάει πολύ κ ας είσαι τόσο μακριά ρε παιδιά...!!!!!!
              Αυτο πραγματι πρεπει να ποναει πολυ...Ακριβως επειδη εισαι τοσο μακρια ,πρεπει να ποναει και περισσοτερο...

              Ευχομαι να μην υπαρξει περαιτερω ασχημη εξελιξη .Ευχομαι ο,τι καλυτερο....
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                ΚΟΥΡΑΓΙΟ
                ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

                Comment


                  Jim το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι skype συνδεση να σε δει η μανουλα να ηρεμησει...απο λαπ-τοπ/κινητο!!
                  Ειναι δυσκολο...αλλα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι αισθητη την παρουσια σου με οποιο μεσω διαθετεις!
                  Και δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις αν επιτρεπεται σε αυτην την ιδιαιτερη περιπτωση να βγεις απο την χωρα!!
                  “Nothing is forever”

                  Comment




                    Κουράγιο Τζιμάκο!!!!
                    Είναι ΤΟ ΜΟΝΟ δύσκολο που προκύπτει από τη μετανάστευση σε μια χώρα τόσο μακριά, όσο η Αυστραλία....
                    Η ιδέα πάντως της Μαρίας(Greece4ever) είναι πολύ καλή αν μπορέσετε να την υλοποιήσετε.....
                    Εύχομαι όλα να πάνε καλά, μακάρι να τα καταφέρετε (&η μητέρα σου με την αρρώστια & εσύ με τη δουλειά & τη βίζα) & να μπορέσετε να βρεθείτε!!!
                    Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                    Comment


                      Originally posted by Greece4ever View Post
                      Jim το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι skype συνδεση να σε δει η μανουλα να ηρεμησει...απο λαπ-τοπ/κινητο!!
                      Ειναι δυσκολο...αλλα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι αισθητη την παρουσια σου με οποιο μεσω διαθετεις!
                      Και δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις αν επιτρεπεται σε αυτην την ιδιαιτερη περιπτωση να βγεις απο την χωρα!!
                      Υπαρχει τροπος ,αλλά ο Jim ,αν προσεξες ,εγραψε οτι και να γινοταν ,υπαρχουν κι αλλα θεματα...
                      Originally posted by jimathens View Post
                      Όμως δεν μπορώ λόγο αναμονής της βίζας αλλά κ να γινόταν δεν φτάνουν τα λεφτά κ ίσως να χάσω κ την δουλειά μου που θα έχει ως αποτέλεσμα να καταστραφούν όλα. 


                      Παει οποιος ειναι με bridging visa A κι εχει λογο σοβαρο να ταξιδεψει , στο immigration με μια αιτηση για bridging visa B και 125 $ ,οπου εξηγει στην αιτηση τον σοβαρο λογο που θελει να ταξιδεψει.Οταν δοθει η bridging visa B που του επιτρεπει να ταξιδεψει και να επιστρεψει- και που εχει ημερομηνια ληξης ,σε αντιθεση με την bridging A-,παυει να ισχυει η bridging visa A(η οποια Α ,παυει να ισχυει κι οταν καποιος φυγει εκτος χωρας,εχοντας την Α). Οταν επιστρεψει ,ξαναζηταει την bridging visa A -δωρεαν-,πριν ληξει η Β(η οποια Β ,εχει τα ιδια working rights που ειχε και η Α).

                      Αλλά δεν ειναι παντα ευκολο να φυγει καποιος ,ακομα κι αν παρει την bridging B .... Oταν υπαρχουν σοβαροι λογοι ,που τους ανεφερε ο Jim.

                      Πολυ δυσκολες καταστασεις ...Ευχομαι να βελτιωθει η κατασταση της μαμας του.
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        Δυστυχώς δεν άντεξε.

                        Εχθές Τετάρτη το πρωί ένοιωσε πόνο την πήγε ο αδερφός μου στο νοσοκομείο κ στις 7:30 μμ έφυγε ενώ κοιμόταν.



                        Καλό σου ταξίδι ΜΑΝΑ...!!!
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Συλληπητηρια Δημητρη ζωη σε σας,υπομονη!!!

                          Comment


                            Tα συλλυπητήριά μου........Ζωη σε σας

                            Comment


                              Jim συλλυπητηρια και κουραγιο. Δυστηχως ειναι πολυ δυσκολο να εισαι μακρια τετοιες ωρες και αυτο ειναι που ποναει πιο πολυ.
                              ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΤΑΞΙΔΙ και να ξερεις οτι θα σε βλεπει και θα σε προσεχει απο εκει που ειναι.

                              Comment


                                Ότι & να πεις τέτοιες ώρες μοιάζει μάταιο & λίγο....ίσως μόνο όσοι πέρασαν από τη θέση σου, καταφέρουν να σου απαλήνουν λίγο τον πόνο....
                                Από καρδιάς σου εκφράζω τα συλλυπητήριά μου....ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τη σκεπάζει....
                                Εύχομαι ο Θεός να σου δώσει δύναμη, και υγεία να τη θυμάσαι......
                                Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                                Comment

                                Working...
                                X