Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τα θερμά μου συλλυπητήρια!!

    Comment


      Συλλυπητήρια...

      Comment


        Originally posted by dim-mar View Post
        Συλλυπητήρια...
        Συλλυπητήρια Jim!
        Το ότι δεν ήσουν εκεί σου επιτρέπει να την θυμάσαι όπως την ήξερες, γερή, υγιής, δυνατή! (Σου το λέω από προσωπική εμπειρία)
        Ξέρω ότι ότι οι στιγμές αυτές είναι δύσκολες και δεν απαλύνεται ο πόνος............

        Να είσαι καλά να την θυμάσαι.
        Seize the day .....

        Comment


          Αφιερωμένα στην Μανούλα μου...!!!

          1. http://m.youtube.com/watch?feature=r...&v=CsbkoTgeczQ

          2. https://www.youtube.com/watch?v=AVBI...e_gdata_player

          3. http://m.youtube.com/watch?v=ort4deA...eature=related

          4. https://www.youtube.com/watch?v=0SxM...e_gdata_player

          5. https://www.youtube.com/watch?v=twZx...e_gdata_player

          6. https://www.youtube.com/watch?v=twZx...e_gdata_player

          7. Πασχάλης Τερζής'' Μαννούλα μου'' ....HD - YouTube
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            Τα θερμά μου συλλυπητήρια.Δεν έχουμε μιλήσει πότε αλλά ένιωσα την ανάγκη να σου γράψω.Να είσαι καλά εσύ και η οικογένειά σου για να την θυμάστε.Είναι δύσκολο το ξέρω από πείρα έχω χάσει τους γονείς μου αρκετά χρόνια τώρα και ακόμα πονάω.Κουράγιο και να την θυμάσαι. Της μάνας η καρδιά-Παντελής Θαλασσινός - YouTube

            Comment


              Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.


              Η Μετανάστευση είναι σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας.

              1. Αν είσαι Αυστραλός υπήκοος, ζεις στην Ελλάδα αλλά οι γονείς σου είναι στην Αυστραλία:
              Τότε είναι σαν να το τρως το καλοκαίρι δροσερό, ψιλοκομμένο παρέα με ντομάτα, λαδάκι, αλατάκι κ φυσικά ρίγανη για νοστιμιά.★★★★★

              2. Αν είσαι Αυστραλός υπήκοος που ζεις στην Ελλάδα χωρίς να έχεις κανέναν συγγενή στην Αυστραλία αλλά έχεις αρκετά χρήματα:
              Τότε είναι σαν να το τρως όπως στην κατηγορία Νο: 1.★★★★★

              3. Αν είσαι παντρεμένος-νη με Αυστραλό υπήκοο:
              Είναι σαν να το τρως καλοκαιράκι, δροσερό, κομμένο σε ροδέλες κ με λίγο αλατάκι παρέα με ουζάκι.★★★★★

              4. Αν έχεις βίζα λόγο επαγγέλματος:
              Είναι σαν να το τρως βράδυ σε μπαράκι κομμένο κατά μήκος στα τέσσερα με λίγο αλατάκι κ ξυδάκι παρέα με το ουισκάκι.★★★★

              5. Αν έρθεις με φοιτητική βίζα κ με αρκετά χρήματα:
              Είναι σαν να το τρως ακαθάριστο πρωί στην λαϊκή για δοκιμή. ★★★

              6. Αν έρθεις με φοιτητική βίζα χωρίς αρκετά χρήματα:
              Είναι σαν να το τρως τουρσί μόνο με ψωμί κ ελιές.★★

              7. Αν ανήκεις σε μία από τις παραπάνω κατηγορίες αλλά είσαι μαμάκιας κ αγαπάς ♥ υπερβολικά τους γονείς σου ή κ τα αδέρφια σου αν έχεις:
              Είναι σαν να το τρως πνιγμένο στο ξύδι κ στο αλάτι (Λύσσα)...!!!★

              8. Αν ανήκεις στην κατηγορία Νο 3 (ίσως κ στις 1, 2) κ έχεις Ποινικό Μητρώο:
              Το αγγούρι ξαφνικά μπορεί να πάει σύννεφο (Ξαφνική καταιγίδα)...!!!☆

              9. Αν έρθεις με τουριστική βίζα χωρίς να έχεις συγγενείς - γνωστούς, μιλάς λίγα αγγλικά κ με ελάχιστα χρήματα:
              Είναι σαν να κάνεις βουτιά ↓ από 30 μέτρα ύψος χωρίς μαγιό σε πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων γεμάτη με Αγγούρια...!!!@@@@@
              (Κ δυστυχώς σε αυτήν την περίπτωση θα είναι ολόκληρα, καυτά κ πολύ μεγάλα...!!!)

              10. Αυτή η κατηγορία περιλαμβάνετε σε όλες τις προηγούμενες κ είναι η εξής.
              Αν κρεμαστείς 100 % στα λόγια συγγενών, φίλων, γνωστών αλλά κ αγνώστων που ζουν στην Αυστραλία ότι θα σε βοηθήσουν:
              Είναι σαν να δίνεις το δικαίωμα σε άλλους που έχουν πρόβλημα όρασης να αποφασίσουν για το μέγεθος, την ποιότητα κ την ποσότητα για τα Αγγούρια που θα φας...!!! Δυστυχώς...!!!@@@@@
              ●Γνώμη μου: Καλύτερα στην Ελλάδα που στο φινάλε τα αγγούρια της μπορείς να τα κάνεις κ μία πολύ ωραία αγγουροσαλάτα ή ένα τέλειο τζατζίκι●
              (Φιλικά: Πριν πάρεις μια βαλίτσα κ ξεκινήσεις "για οπουδήποτε εκτός Ελλάδας" διασταύρωσε όλες τις πληροφορίες, αξιολόγησε τα προσόντα σου, τα οικονομικά σου κ αφού έχεις τις απαιτούμενες δυνατότητες τότε κάτσε κ σκέψου μέχρι τι είσαι ικανός να αντέξεις για να πετύχεις τον στόχο σου...!!!
              Με λίγα λόγια ποντάρισε μόνο σε σένα κ ότι επιπλέον βοήθεια έρθει καλοδεχούμενη).


              υ.γ.
              Αν ανήκεις στις κατηγορίες: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 σου εύχομαι καλή τύχη...!!!
              Αν όμως ανήκεις στην κατηγορία Νο: 9 κ 10 τότε πρέπει να σου πω ξανά σκέψου το...!!!

              ▶Ενημερωτικά: ◀
              Όλα τα παραπάνω διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο γιατί ο κάθε ένας μας έχει το δικό του Αστέρι★.

              Με λίγα λόγια... η μετανάστευση είναι Μεγάλο Αγγούρι...!!! Κ διαφορετικό για όλους μας...!!!
              Εξ αυτού κ το: Άλλος το τρώει κ δροσίζεται♥ κ άλλος το τρώει κ ζορίζεται@@@@@...!!!!!!!!

              ▶Όλες αυτές οι κατηγορίες είναι αποτέλεσμα μακροχρόνιας έρευνας κ προσωπικής εμπειρίας.◀




              Να έχετε πάντα υγεία κ καλή τύχη σε ότι κ αν κάνετε...!!!
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                Δημήτρη μια τέτοια κίνηση είναι απο τη φύση της δύσκολη.Όσο περισσότερη βοήθεια έχεις (συγγενείς,φίλους κλπ )τόσο ποιο εύκολη είναι ,όσο ποιο προσαρμοστικός είσαι ,επίσης.Ξεκινάς απο την αρχή , από το μηδέν με ότι και αν σημαίνει αυτό.Ο ZAKARI έγραψε το πόσο δύσκολα είναι και συμφωνώ. Σήμερα δεν υπάρχει πουθενά γή της επαγγελίας ,απλά υπάρχουν κάποιες χώρες ακόμα που μπορείς να έχεις ένα καλό επίπεδο διαβίωσης αν έχεις προσόντα.Είπαμε ,θέλει

                1. φυσική και πνευματική κατάσταση που να σου επιτρέπει να ΑΓΩΝΙΣΤΕΙΣ ,τίποτα δεν σου χρωστάει κανένας

                2. Εσωτερικό κίνητρο και φιλοδοξίες ,

                3.Προετοιμασία ,στην γλώσσα ,στα νέα ήθη και έθιμα ,στον καινούργιο τρόπο ζωής ,στο τί μπορείς να κάνεις ,αυτά όλα πρέπει να τα ξέρεις νωρίτερα της άφιξής σου σε ένα ξένο τόπο.

                4. ΤΥΧΗ ,ΤΥΧΗ και καλή τύχη .Αν δεν σε θέλει και στραβώνουν όλα ότι και να κάνεις δεν θα σου βγεί.

                Και μην ξεχνάμε ότι όλα δεν είναι για όλους ,το παρατήρησες εύστοχα με τα αγγουριά.Το σίγουρο πάντως είναι ότι κανένας δεν σου χρωστάει τίποτα και ότι θα πρέπει να αγωνιστείς ιδιαίτερα για να τα καταφέρεις. Όλοι όσοι το σκέφτονται να φύγουν από την Ελλάδα να είναι προετοιμασμένοι για πολλά ΑΓΓΟΥΡΙΑ ειδικά στην αρχή και πολλούς ακόμα συμβιβασμούς.Γιατί όταν πας κάπου με όλα σου τα υπάρχοντα μέσα σε μια βαλίτσα ,έχεις ήδη αποφασίσει ότι και σκατοδουλειές θα κάνεις και θα ανεχθείς πολλά μέχρι να στεριώσεις.Το "ζήσανε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα υπάρχει μόνον στα παραμύθια.'Οταν θα πάς στην Αυστραλία ή σε κάποια άλλη χώρα σαν μετανάστης θα είσαι ακριβώς το ανάλογο με τους Αλβανούς όταν πρωτοήρθανε στην Ελλάδα ,απλά εκεί υπάρχει μεταναστευτική πολιτική και οι νόμοι τηρούνται.

                Καλή τύχη στα παρτιωτάκια που το σκεφτονται.

                Comment


                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    Γειά σου Δημήτρη με τα ωραία σου !
                    Μακράν η πιό διασκεδαστική ,κατατοπιστική και η πιό ενημερωτική ανταπόκριση,γιά υποψήφιους μετανάστες, πρός Αυστραλία, γιά αποφυγή λανθασμένων αποφάσεων, και λάθος συμπερασμάτων,με σκοπό να προστατεύσεις πατριωτάκια, αυτούς και τις οικογένειες τους ,από κακοτοπιές και άσχημες περιπέτειες.
                    Από μένα μπράβο, πολύ καλό !
                    Originally posted by jimathens View Post
                    Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.


                    Η Μετανάστευση είναι σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας.

                    1. Αν είσαι Αυστραλός υπήκοος, ζεις στην Ελλάδα αλλά οι γονείς σου είναι στην Αυστραλία:
                    Τότε είναι σαν να το τρως το καλοκαίρι δροσερό, ψιλοκομμένο παρέα με ντομάτα, λαδάκι, αλατάκι κ φυσικά ρίγανη για νοστιμιά.★★★★★

                    2. Αν είσαι Αυστραλός υπήκοος που ζεις στην Ελλάδα χωρίς να έχεις κανέναν συγγενή στην Αυστραλία αλλά έχεις αρκετά χρήματα:
                    Τότε είναι σαν να το τρως όπως στην κατηγορία Νο: 1.★★★★★

                    3. Αν είσαι παντρεμένος-νη με Αυστραλό υπήκοο:
                    Είναι σαν να το τρως καλοκαιράκι, δροσερό, κομμένο σε ροδέλες κ με λίγο αλατάκι παρέα με ουζάκι.★★★★★

                    4. Αν έχεις βίζα λόγο επαγγέλματος:
                    Είναι σαν να το τρως βράδυ σε μπαράκι κομμένο κατά μήκος στα τέσσερα με λίγο αλατάκι κ ξυδάκι παρέα με το ουισκάκι.★★★★

                    5. Αν έρθεις με φοιτητική βίζα κ με αρκετά χρήματα:
                    Είναι σαν να το τρως ακαθάριστο πρωί στην λαϊκή για δοκιμή. ★★★

                    6. Αν έρθεις με φοιτητική βίζα χωρίς αρκετά χρήματα:
                    Είναι σαν να το τρως τουρσί μόνο με ψωμί κ ελιές.★★

                    7. Αν ανήκεις σε μία από τις παραπάνω κατηγορίες αλλά είσαι μαμάκιας κ αγαπάς ♥ υπερβολικά τους γονείς σου ή κ τα αδέρφια σου αν έχεις:
                    Είναι σαν να το τρως πνιγμένο στο ξύδι κ στο αλάτι (Λύσσα)...!!!★

                    8. Αν ανήκεις στην κατηγορία Νο 3 (ίσως κ στις 1, 2) κ έχεις Ποινικό Μητρώο:
                    Το αγγούρι ξαφνικά μπορεί να πάει σύννεφο (Ξαφνική καταιγίδα)...!!!☆

                    9. Αν έρθεις με τουριστική βίζα χωρίς να έχεις συγγενείς - γνωστούς, μιλάς λίγα αγγλικά κ με ελάχιστα χρήματα:
                    Είναι σαν να κάνεις βουτιά ↓ από 30 μέτρα ύψος χωρίς μαγιό σε πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων γεμάτη με Αγγούρια...!!!@@@@@
                    (Κ δυστυχώς σε αυτήν την περίπτωση θα είναι ολόκληρα, καυτά κ πολύ μεγάλα...!!!)

                    10. Αυτή η κατηγορία περιλαμβάνετε σε όλες τις προηγούμενες κ είναι η εξής.
                    Αν κρεμαστείς 100 % στα λόγια συγγενών, φίλων, γνωστών αλλά κ αγνώστων που ζουν στην Αυστραλία ότι θα σε βοηθήσουν:
                    Είναι σαν να δίνεις το δικαίωμα σε άλλους που έχουν πρόβλημα όρασης να αποφασίσουν για το μέγεθος, την ποιότητα κ την ποσότητα για τα Αγγούρια που θα φας...!!! Δυστυχώς...!!!@@@@@
                    ●Γνώμη μου: Καλύτερα στην Ελλάδα που στο φινάλε τα αγγούρια της μπορείς να τα κάνεις κ μία πολύ ωραία αγγουροσαλάτα ή ένα τέλειο τζατζίκι●
                    (Φιλικά: Πριν πάρεις μια βαλίτσα κ ξεκινήσεις "για οπουδήποτε εκτός Ελλάδας" διασταύρωσε όλες τις πληροφορίες, αξιολόγησε τα προσόντα σου, τα οικονομικά σου κ αφού έχεις τις απαιτούμενες δυνατότητες τότε κάτσε κ σκέψου μέχρι τι είσαι ικανός να αντέξεις για να πετύχεις τον στόχο σου...!!!
                    Με λίγα λόγια ποντάρισε μόνο σε σένα κ ότι επιπλέον βοήθεια έρθει καλοδεχούμενη).


                    υ.γ.
                    Αν ανήκεις στις κατηγορίες: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 σου εύχομαι καλή τύχη...!!!
                    Αν όμως ανήκεις στην κατηγορία Νο: 9 κ 10 τότε πρέπει να σου πω ξανά σκέψου το...!!!

                    ▶Ενημερωτικά: ◀
                    Όλα τα παραπάνω διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο γιατί ο κάθε ένας μας έχει το δικό του Αστέρι★.

                    Με λίγα λόγια... η μετανάστευση είναι Μεγάλο Αγγούρι...!!! Κ διαφορετικό για όλους μας...!!!
                    Εξ αυτού κ το: Άλλος το τρώει κ δροσίζεται♥ κ άλλος το τρώει κ ζορίζεται@@@@@...!!!!!!!!

                    ▶Όλες αυτές οι κατηγορίες είναι αποτέλεσμα μακροχρόνιας έρευνας κ προσωπικής εμπειρίας.◀




                    Να έχετε πάντα υγεία κ καλή τύχη σε ότι κ αν κάνετε...!!!
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.

                      Αυστραλία κ Παγκόσμια κρίση.

                      Από τις 30-11-2012 που ήρθαμε στην Αδελαΐδα μέχρι σήμερα είναι 8 μήνες από τους οποίους δουλεύω τους 4 κ συγκεκριμένα από τις 20-3-2013 σε μία μεγάλη εταιρεία που φτιάχνει μεγάλες μεταλλικές κατασκευές πάσης φύσεως.
                      Αυτό που με έκανε να γράψω αυτό το ποστ είναι ότι βλέπω κ ακούω ότι τα πράγματα δεν είναι όπως πριν μερικά χρόνια τώρα θα μου πείτε ότι πουθενά δεν είναι κ φυσικά στην Ελλάδα όπου οι νόμοι κ οι υποχρεώσεις του κράτους απέναντι στον πολίτη είναι τελείως άνισες αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας μας αυτός ήταν κ ο λόγος που προτιμήσαμε να έρθουμε στην άλλη άκρη της γης κ ναξεκινήσουμε από την αρχή (0) την ζωή μας δυστυχώς.
                      Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ασυναίσθητα στο μυαλό μου όλο αυτό το σκηνικό που βλέπω εδώ είναι το ίδιο ακριβώς με αυτό που έζησα στην Ελλάδα κ θα συμβεί μία μέρα αλλά όχι στο σημείο της Ελλάδας φυσικά.
                      Το κακό σε 80 % γίνεται από την Κίνα κ όλες τις γειτονικές χώρες που έχουν πολύ χαμηλά ημερομίσθια στα εργατικά χέρια κ εκτός από αυτό τα περισσότερα είδη στην αγορά είναι από αυτές τις χώρες με αποτέλεσμα να χάνονται πολλές δουλειές συν ότι έρχονται κ πολλοί από αυτούς με νόμιμο τρόπο μιας κ οι κυβερνήσεις τους έχουν υπογράψει πολλές συμφωνίες συνεργασίας μεταξύ τους ενώ η δικιά μας κυβέρνηση (όλες οι κυβερνήσεις που πέρασαν από την Ελλάδα μέχρι κ σήμερα) δεν το κάνουν εσκεμμένα για να μην φύγουν όλοι οι Έλληνες.

                      Εδώ έχουν κλείσει πολλές επιχειρήσεις κ ορισμένες αυτοκινητοβιομηχανίες κ προσεχώς θα κλείσει κ η Holden κ υπολογίζουν ότι αυτοί που θα επηρεαστούν εκτός από αυτούς που θα χάσουν την δουλειά τους θα είναι ίσως κ 50.000 εργαζόμενοι των οποίων τα επαγγέλματα είναι γύρω από το αυτοκίνητο δηλ.: μαγαζιά πώλησης, συνεργεία επισκευής κ πάρα πολλά άλλα.


                      15-02-2014 http://neoskosmos.com/news/el/%CE%91...B4%CE%B5%CF%82

                      Δείτε κ διάφορα άλλα λινκ:
                      Crisis payments and allowances | australia.gov.au
                      Το αδιέξοδο του οικονομικού μοντέλου της Κίνας και η καθυστερημένη αναγνώριση της κρίσης. Τα διλήμματα της κινεζικής ηγεσίας. Οι φόβοι για


                      Με λίγα λόγια το μεγαλύτερο πρόβλημα θα το έχουν αυτοί που ζούνε μόνο κ μόνο από τα επιδόματα που δίνει το κράτος της Αυστραλίας (κ είναι κ πολλοί δυστυχώς)
                      κ φυσικά όλοι αυτοί που έχουν πάρει μεγάλα δάνεια από τις τράπεζες κ με εγγυήσεις χωρίς να έχουν το ανάλογο εισόδημα για να μπορέσουν να το αποπληρώσουν σε λίγο καιρό όπως πάνε τα πράγματα.
                      (π.χ. Σε πολλές δουλειές που ζητάνε νέους-ες για παρτ-τάιμ τα περισσότερα παιδιά δεν πάνε γιατί παίρνουν πιο πολλά από το Centrelink → 'ταμείο ανεργίας' την εβδομάδα απ'ότι να δούλευαν.)

                      υ.γ. Όλα αυτά δεν τα λέω για να σας απογοητεύσω απλά κ μόνο να σας ενημερώσω πως είναι τα πράγματα εδώ.
                      (Όλα τα παραπάνω είναι το πως τα βλέπω κ νιώθω εγώ προσωπικά).


                      Εύχομαι υγεία κ ότι καλύτερο σε όλους μας...!!!
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        Ειμαι Συδνευ απο αρχές Απριλη.Είμαι τόσο απογοητευμένη που δε μπορω ουτε να γράψωω!!!

                        Comment


                          Originally posted by vasilikis View Post
                          Ειμαι Συδνευ απο αρχές Απριλη.Είμαι τόσο απογοητευμένη που δε μπορω ουτε να γράψωω!!!
                          Καλησπέρα vasilikis σε καταλαβαίνω απόλυτα
                          Αν έχεις κινητό στείλε μου το με προσωπικό μήνυμα κ
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Σε ευχαριστώ για την καλή σου την διαθεση!!

                            Comment


                              Originally posted by vasilikis View Post
                              Ειμαι Συδνευ απο αρχές Απριλη.Είμαι τόσο απογοητευμένη που δε μπορω ουτε να γράψωω!!!
                              Μην το βάζεις κάτω. Είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα αλλά πρέπει να το πολεμήσεις.

                              Comment


                                Καλησπέρα!! Θα ήθελα να παρακαλέσω,οποιος γνωριζει για σπίτι στο Συδνευ ,εστω και συγκατοικηση στην περιοχη St George area (Rockdale ,Kogarah,Brigton etc.) το πολύ με $250 την εβδομάδα σας παρακαλώ πολύ να με ενημερωσει.Φιλοξενουμε σε ενα σπιτι απο παλιους μετανάστες και μου έχουνε βγάλει την ψυχη.Δουλευω και σε ενα nursing home 3 φορες την εβδομάδα και έτσι πιστεύω οτι θα μπορέσω να καλύψω τα έξοδα.Αν δεν βρω ένα σπιτι ,δεν ξέρω αν θα αντέξω.Εχω ψαξει παντου.....

                                Comment

                                Working...
                                X