Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by mariasiran View Post
    Να είστε καλά και όλα να σας έρχονται όπως επιθυμείτε.
    Συμφωνώ και εγώ με τον kostaskavala.
    Καλά θα ήταν να κανεις έναν απολογισμό των δυο αυτών χρόνων για να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι. Αν και είσαι απο αυτούς τους λίγους που μας ενημερώνουν για τη ζωή εκεί.
    Βέβαια για εμένα δεν θα αλλάξει κατι γιατί ήδη βγάλαμε τα εισιτήρια μας αλλά καλο θα ήταν να ξέρουμε όλοι τι γίνεται και τι πρέπει να προσέξουμε.
    Καλο θα ήταν βέβαια και οι υπόλοιποι που πήγαν ή που γύρισαν να μας πουν κάποια πράγματα αλλά δυστυχώς αυτο δεν γίνεται.
    Μόλις πηγαίνουν Αυστραλια ξεχνάνε την αγωνία που έζησαν πριν την μεγάλη απόφαση και δεν σκέφτονται να γράψουν έστω λίγα λόγια για τη νέα τους ζωή εκτός βέβαια πάντα απο μερικές εξαιρέσεις που φροντίζουν και μας ενημερώνουν.
    Καλημέρα mariasiran, kostaskavala κ σας ευχαριστώ για τις ευχές.
    Δυστυχώς όλοι έχουμε προβλήματα άλλοι μικρά κ άλλοι μεγάλα κ το αναφέρω αυτό γιατί εγώ προσωπικά έχω πάρα πολλά κ μεγάλα (ας όψεται το μυαλό μου κ η τύχη μου ειδικά το δεύτερο γιατί δεν με πάει με τίποτα εδώ κ πολλά χρόνια) από τα οποία ένα είναι πολύ σοβαρό (όχι υγείας ευτυχώς) κ θα δω πως θα το αντιμετωπίσω αν κ το ήξερα ότι μια μέρα θα συμβεί είχα την ελπίδα 50-50% ότι θα το προσπεράσω με λίγη τύχη φυσικά την οποία δεν έχω όπως προαναφέρα κ αυτό σημαίνει ότι θα ξοδέψω πολλά $$.$$$ στον δικηγόρο κ ίσως να μην κερδίσει την δίκη.
    Ευτυχώς είμαι δυνατός χαρακτήρας κ θα δω πως θα το χειριστώ.
    Όταν θα έχω την διάθεση κ τον χρόνο θα γράψω για όλα.

    υ.γ. Στα ποστ Νο:1 κ Νο:2 αλλά κ στις υπόλοιπες σελίδες της ανταπόκρισής μου έχει πολλές πληροφορίες, λινκ κ φωτογραφίες που έχουν ενδιαφέρον.


    Εύχομαι πάνω από όλα υγεία κ με το καλό να έρθετε στην Αυστραλία.
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      Originally posted by jimathens View Post
      Καλημέρα mariasiran, kostaskavala κ σας ευχαριστώ για τις ευχές.
      Δυστυχώς όλοι έχουμε προβλήματα άλλοι μικρά κ άλλοι μεγάλα κ το αναφέρω αυτό γιατί εγώ προσωπικά έχω πάρα πολλά κ μεγάλα (ας όψεται το μυαλό μου κ η τύχη μου ειδικά το δεύτερο γιατί δεν με πάει με τίποτα εδώ κ πολλά χρόνια) από τα οποία ένα είναι πολύ σοβαρό (όχι υγείας ευτυχώς) κ θα δω πως θα το αντιμετωπίσω αν κ το ήξερα ότι μια μέρα θα συμβεί είχα την ελπίδα 50-50% ότι θα το προσπεράσω με λίγη τύχη φυσικά την οποία δεν έχω όπως προαναφέρα κ αυτό σημαίνει ότι θα ξοδέψω πολλά $$.$$$ στον δικηγόρο κ ίσως να μην κερδίσει την δίκη.
      Ευτυχώς είμαι δυνατός χαρακτήρας κ θα δω πως θα το χειριστώ.
      Όταν θα έχω την διάθεση κ τον χρόνο θα γράψω για όλα.

      υ.γ. Στα ποστ Νο:1 κ Νο:2 αλλά κ στις υπόλοιπες σελίδες της ανταπόκρισής μου έχει πολλές πληροφορίες, λινκ κ φωτογραφίες που έχουν ενδιαφέρον.


      Εύχομαι πάνω από όλα υγεία κ με το καλό να έρθετε στην Αυστραλία.
      σ ευχαριστουμε για τις πληροφοριες Jim, εχεις κάνει πολύ καλή δουλειά
      εύχομαι η υπόθεσή σου να πάει καλά.
      μακάρι να μπορεσουμε να τα πουμε κι απο κοντα....ποιος ξερει....

      καλά κάνεις και το παλευεις...
      οι άνθρωποι προσπαθούμε για το καλύτερο και καλά κάνουμε παρόλες τις προτροπες του Σοπεναουερ (που ήταν λίγο απαισιόδοξες) αλλά εχουν κι αυτές την σημασία τους......
      παραθέτω το παρακάτω κείμενο όχι γιατί είναι απαισιόδοξο. ¨ΟΧΙ. αλλά γιατί καμιά φορά είναι ανακουφιστικό να θυμόμαστε ότι.....

      "Κάθε ανάσα που παίρνουμε απωθεί τον θάνατο που συνεχώς μας πολιορκεί...Στο τέλος ο θάνατος πρέπει να θριαμβεύσει, γιατί ορίστηκε για μας από τη γέννησή μας και παίζει με το θύμα του μόνο για λίγο, πριν το καταβροχθίσει. Κι όμως, συνεχίζουμε με μεγάλο ενδιαφέρον και με πολλή φροντίδα τη ζωή μας για όσο μεγαλύτερο διάστημα γίνεται, όπως θα φτιάχναμε μια σαπουνόφουσκα, όσο μεγαλύτερη μπορούμε, παρά την απόλυτη βεβαιότητά μας πως στο τέλος θα σκάσει."
      Arthur Schopenhauer

      Comment


        Originally posted by jimathens View Post
        Καλημέρα mariasiran, kostaskavala κ σας ευχαριστώ για τις ευχές.
        Δυστυχώς όλοι έχουμε προβλήματα άλλοι μικρά κ άλλοι μεγάλα κ το αναφέρω αυτό γιατί εγώ προσωπικά έχω πάρα πολλά κ μεγάλα (ας όψεται το μυαλό μου κ η τύχη μου ειδικά το δεύτερο γιατί δεν με πάει με τίποτα εδώ κ πολλά χρόνια) από τα οποία ένα είναι πολύ σοβαρό (όχι υγείας ευτυχώς) κ θα δω πως θα το αντιμετωπίσω αν κ το ήξερα ότι μια μέρα θα συμβεί είχα την ελπίδα 50-50% ότι θα το προσπεράσω με λίγη τύχη φυσικά την οποία δεν έχω όπως προαναφέρα κ αυτό σημαίνει ότι θα ξοδέψω πολλά $$.$$$ στον δικηγόρο κ ίσως να μην κερδίσει την δίκη.
        Ευτυχώς είμαι δυνατός χαρακτήρας κ θα δω πως θα το χειριστώ.
        Όταν θα έχω την διάθεση κ τον χρόνο θα γράψω για όλα.

        υ.γ. Στα ποστ Νο:1 κ Νο:2 αλλά κ στις υπόλοιπες σελίδες της ανταπόκρισής μου έχει πολλές πληροφορίες, λινκ κ φωτογραφίες που έχουν ενδιαφέρον.


        Εύχομαι πάνω από όλα υγεία κ με το καλό να έρθετε στην Αυστραλία.
        Να είσαι καλά Jimathens και εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να ξεπεράσεις τα προβλήματα που έχεις. Το σημαντικότερο όλων είναι να έχεις υγεία εσύ και η οικογένεια σου και τα υπόλοιπα φτιάχνονται
        Η ανταπόκριση σου είναι πολύ σημαντική και κατατοπιστική για πολλούς από εμάς. Είσαι ένας από τους λίγους που μας ενημερώνεις για τη ζωή στην Αυστραλία και σε ευχαριστούμε γι΄ αυτό.
        Και πάλι όλα να σου έρθουν όπως επιθυμείς και κουράγιο!!!

        Comment


          Αφιερωμένα σε όλους τους Προδότες πολιτικούς της Ελλάδας που προσπαθούν να μας καταστρέψουν...!!!




          Μια μικρή μαυροφορούσα - Νότης Σφακιανάκης

          Μα εγώ είμαι Έλληνας - Νότης Σφακιανάκης

          Φτου Ξελευθερία - Νότης Σφακιανάκης

          Εγώ ποτέ δεν κρύφτηκα - Νότης Σφακιανάκης

          Πέτα ψηλά - Νότης Σφακιανάκης

          Ο γιος της κυρά Λένης - Νότης Σφακιανάκης


          Εύχομαι κάποια μέρα να πληρώσουν για όλα όσα μας έχουν κάνει αν φυσικά πρώτα ξυπνήσουν οι πωρωμένοι ψηφοφόροι τους.
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            Για όσους πετάνε στα σύννεφα...!!!

            "Νέα ταλέντα ψάχνουν μόνα"


            Νεοφερμένες Ελληνίδες στην Αυστραλία καταθέτουν τις εμπειρίες τους στο «Νέο Κόσμο»

            Νέες υψηλού μορφωτικού επιπέδου, με αξιόλογα τυπικά προσόντα, δεξιότητες και εργασιακή εμπειρία. Τρεις γυναίκες, οι οποίες ανταποκρίνονται πλήρως στο προφίλ του «νεοφερμένου», όπως προκύπτει από την πρόσφατη Έρευνα της Αυστραλο-Ελληνικής Κοινωνικής Πρόνοιας, μιλούν για τα εμπόδια που συνάντησαν και συναντούν στην προσπάθειά τους να προσεγγίσουν την αυστραλιανή αγορά εργασίας.

            H Ντόρα Λακουμέντα είναι κάτοχος BSc in Genetics και Post Graduate Diploma in Education από το University of Melbourne. Μετά από 20 χρόνια διδασκαλίας Αγγλικών και διεύθυνσης του οικογενειακού φροντιστηρίου στην Πάτρα, επέστρεψε στον τόπο γέννησής της, τη Μελβούρνη, το 2012. Σήμερα εργάζεται σε Call Center. «Η θέση συνδυάζει Εξυπηρέτηση Πελατών με Τηλεφωνικές Πωλήσεις» λέει η κ. Λακουμέντα. «Το άγχος είναι πολύ και τα χρήματα λίγα. Όμως όταν ήρθα εδώ τρόμαξα με το υψηλό κόστος ζωής και επιδίωξα να εργαστώ το συντομότερο. Έστειλα αρκετές αιτήσεις, χωρίς να έχω την παραμικρή ανταπόκριση. Βρήκα αυτή τη δουλειά μέσω γνωστού και τη δέχτηκα. Σήμερα, με λιγότερο άγχος, θέλω να ψάξω για κάτι καλύτερο. Όμως οι γνώσεις και η εμπειρία μου σε ό,τι αφορά την προετοιμασία βιογραφικού ή τις συνεντεύξεις είναι πρακτικά ανύπαρκτες. Ποτέ πριν δεν χρειάστηκε να αναζητήσω εργασία και πραγματικά δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω».

            Στην περίπτωση της Αλκμήνης Μπαλντά, που στη διάρκεια της εικοσαετούς καριέρας της στην Αμερική, την Ευρώπη και την Ελλάδα είχε αρκετές φορές βιώσει τη διαδικασία διεκδίκησης μίας θέσης εργασίας, η προηγούμενη εμπειρία δεν φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμη. «Χρειάστηκε να ξεχάσω όσα γνώριζα σχετικά με το πώς λειτουργεί η αγορά εργασίας. Η επιλογή προσωπικού στην Αυστραλία ακολουθεί διαφορετικούς κανόνες» παρατηρεί η κ. Μπαλντά.

            Με επαγγελματική διαδρομή σε θέσεις ευθύνης σημαντικών οργανισμών και σπουδές σε Πολιτικές Επιστήμες, Διεθνείς Σχέσεις και Ναυτικό Δίκαιο, στην Ελβετία και το Λονδίνο, κατέφθασε στη Μελβούρνη μαζί με τις δύο κόρες της, γεμάτη αισιοδοξία. «Σε αναμονή για την έκδοση της βίζας μου, και έχοντας στο μυαλό μου τον τρόπο που λειτουργεί το σύστημα στην Ευρώπη, προσπάθησα να έρθω σε επαφή με τοπικούς head hunters. Η εντύπωση που μου έδωσαν όσοι με δέχθηκαν ήταν εσφαλμένα αισιόδοξη - πιθανώς γιατί γνώριζαν ότι χωρίς βίζα δεν μπορούσα να εργαστώ, άρα δεν θα χρειαζόταν άμεσα να μου προτείνουν κάποια θέση. Δυστυχώς, αυτό λειτούργησε αρνητικά για μένα, διότι αν γνώριζα πόσο δύσκολο θα ήταν να βρω δουλειά στη συνέχεια, θα είχα φροντίσει να αποκτήσω τοπική εμπειρία, έστω εργαζόμενη εθελοντικά».
            Η ανώμαλη προσγείωση για την κ. Μπαλντά έρχεται μετά την έκδοση της βίζας της, όταν ξεκινά τις αιτήσεις εργασίας. «Οι λίγες θέσεις που μου προτείνονται είναι με συμβόλαια μικρής διάρκειας. Γρήγορα διαπιστώνω ότι οι υπεύθυνοι επιλογής προσωπικού απλώς δεν λαμβάνουν υπόψη τους οποιαδήποτε εργασιακή εμπειρία έχει αποκτηθεί εκτός Αυστραλίας. Πιθανώς αυτό να μην ισχύει αν κάποιος έχει εργαστεί για πολυεθνικές όπως Coca Cola, Deloitte και PwC. Οι περισσότεροι, προκειμένου να ελαχιστοποιήσουν το ρίσκο, δεν αξιολογούν προηγούμενη εμπειρία και δυνατότητες εξέλιξης, αλλά αναζητούν υποψήφιους που θα ταιριάξουν «φωτογραφικά» στα ζητούμενα της θέσης. Κάποιοι είναι αρνητικά προκατειλημμένοι απέναντι στην Ελλάδα, ενώ ούτε τα τυπικά μου προσόντα φαίνεται να βαρύνουν στη διαδικασία της αξιολόγησής μου».

            Στο σημείο αυτό η κ. Μπαλντά ξεκινά μια δομημένη προσπάθεια προσαρμογής στα νέα δεδομένα. Με τη βοήθεια εξειδικευμένου συμβούλου καριέρας, επιχειρεί «συνολικό re-packaging» του εαυτού της. Μαθαίνει πώς να ανταποκρίνεται στα ζητούμενα των recruiters: από το βιογραφικό και τις απαντήσεις στα key selection criteria, έως τη συνέντευξη. Το κόστος φτάνει τα $1.500, ωστόσο η ίδια συνιστά μια τέτοια επένδυση, επισημαίνοντας πως «χρειάζεται προσοχή στην επιλογή του ειδικού, δεν διακρίνονται όλοι από επαγγελματισμό και γνώση». Παράλληλα, αποκτά τοπική εργασιακή εμπειρία μέσα από θέσεις προσωρινής απασχόλησης. Σήμερα εργάζεται σε μία θέση ανάλογη του προφίλ της, στο Πανεπιστήμιο RMIT.

            «Είναι πολύ εύκολο να σε καταβάλλουν οι συνεχείς απορρίψεις. Χρειάζεται επιμονή. Υπομονή. Γερό στομάχι. Να μάθεις να παρουσιάζεις τον εαυτό σου με διαφορετικό τρόπο, στοιχειοθετώντας το γιατί κάνεις για τη θέση. Πιστεύω ότι η Ελληνική Κοινότητα μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο εδώ, εμπλουτίζοντας τις υπηρεσίες που παρέχει, έχοντας στο μυαλό της τη νέα σύνθεση πληθυσμού που καλείται να εξυπηρετήσει» τονίζει η κ. Μπαλντά. «Η σωστή ενημέρωση είναι ένα ακόμη ζήτημα» προσθέτει. «Ο τρόπος που παρουσιαζόταν η χώρα από τα ελληνικά media ήταν παραπλανητικός. Μιλούσαν για οικογένειες που μετοικούσαν με όλα τα έξοδα πληρωμένα. Παραλείποντας να αναφέρουν ότι αυτά ίσχυαν μόνο για πολύ συγκεκριμένες, δυσεύρετες ειδικότητες».

            Η Τίνα Νικηφοράκη, (η οποία πότε-πότε γράφει και για το «Νέο Κόσμο»), σε αντίθεση με τις δύο προηγούμενες κυρίες που άφησαν την Ελλάδα λόγω κρίσης, άφησε τη Νέα Υόρκη για τη Μελβούρνη, λόγω... έρωτα. Σύζυγος Αυστραλού υπηκόου, με μεταπτυχιακό στο Global Fashion Management, πτυχίο στα Οικονομικά και συνεργασίες με ονόματα όπως Calvin Klein και John Varvatos, χρειάστηκε να ξεκινήσει από την αρχή. Η πρώτη της δουλειά ήταν στις πωλήσεις ενδυμάτων, σε Outlet. Σήμερα εργάζεται ως Βοηθός Υπεύθυνη Καταστήματος σε αλυσίδα επώνυμων ενδυμάτων.

            «Νιώθω ότι έκανα ένα πισωγύρισμα» λέει για το ότι η εργασιακή εμπειρία και οι γνώσεις της δεν εκτιμήθηκαν από την τοπική αγορά. «Οι recruiters άρχισαν να ανταποκρίνονται μόνο όταν απέκτησα εργασιακή εμπειρία στη Μελβούρνη. Και πάλι, οι θέσεις που μου πρότειναν ήταν στις Πωλήσεις και casual». Η δική της συμβουλή στους νεοφερμένους είναι «Δικτύωση! Ο σημερινός μου εργοδότης με βρήκε μέσα από το LinkedIn. Την πρώτη μου δουλειά στην Αυστραλία την βρήκα μέσω ενός networking event του HACCI. Και να είναι ανοιχτοί σε κάθε εργασία στην αρχή» προσθέτει. «Είναι σημαντικό να εμφανίζουν τοπική εμπειρία στο βιογραφικό τους».

            Πηγή: Neos Kosmos



            Συμβουλή: Με καλή ενημέρωση, σωστή προετοιμασία, κατάλληλα προσόντα, ανάλογα χρήματα διαβίωσης, υπομονή, αγώνα, κουράγιο και λίγο τύχη όλα μπορούν να γίνουν...!!!
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Είχα καιρό να μπω πατριωτακι και με πονεσαν τα φρυδια μου με αυτά που διαβασα. Μα καλά κάθεστε και αναμασατε αυτές τις αηδίες άρθρα;;;;;

              Ωχ Θεέ μου σώσε μας τους αμαρτωλους!!!

              Comment


                Ένα από τα καλύτερα πράγματα που έκανα είναι ότι διαγράφτηκα από όλες τις πσεφτο ομάδες και πσεφτο group που φτηαξατε στο FB. ΗΣΥΧΑΣΑ αλλα μπαίνοντας μέσα στο πατριωτάκι μετά από πολύ καιρό βλέπω και εδώ τα ίδια κάνετε.

                Η ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΠΟΝΑΝΕ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΜΕΤΑ.

                Comment


                  Originally posted by Dionysis68 View Post
                  Ένα από τα καλύτερα πράγματα που έκανα είναι ότι διαγράφτηκα από όλες τις πσεφτο ομάδες και πσεφτο group που φτηαξατε στο FB. ΗΣΥΧΑΣΑ αλλα μπαίνοντας μέσα στο πατριωτάκι μετά από πολύ καιρό βλέπω και εδώ τα ίδια κάνετε.

                  Η ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΠΟΝΑΝΕ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΜΕΤΑ.
                  Επειδή γράφεις στην ανταπόκρισή μου, μιλάς γενικά... αλλά κ στον πληθυντικό... είναι φως φανάρι ότι απευθύνεσαι κ σε μένα σαν μέλος αλλά κ ως Moderator, (εκτός κ κάνω λάθος που δεν νομίζω) οπότε θα σου απαντήσω αναλόγως γιατί μου έδωσες το δικαίωμα.


                  Από τις 25-2-2012 αν είδα καλά μέχρι σήμερα είναι περίπου 3 χρόνια παρά δύο μήνες σχεδόν κ σε αυτό το διάστημα στην ανταπόκρισή σου έχεις γράψει 4-5 ποστ πολύ γενικά σε μόλις 5 σελίδες ας είχες κ ίντερνετ από τον 6 μήνα όπως εσύ λες. Με λίγα λόγια τόσο πολύ ήταν το ενδιαφέρον σου να ενημερώσεις τους υπόλοιπους που περίμεναν νέα σου εεε...???
                  Εγώ προσωπικά δεν περίμενα τόση αδιαφορία κ από εσένα αλλά βλέπεις ότι το 99 % των μελών του φόρουμ κ γενικά των Ελλήνων μόλις πάρουν τις πληροφορίες που ψάχνουν κ πατήσουν τα ποδαράκια τους σε άλλη χώρα είναι λες κ παίρνουν το χάπι "Εξαφανιζόλ" κ στην συνέχεια ούτε φωνή ούτε ακρόαση...!!!
                  Ας είναι καλά ο Agoriani : http://www.patriotaki.net/ερωτήσεις-...html#post72882 γιατί το 99.99 % οι της Αυστραλίας μεριάς κρύβονται πίσω από την ανταπόκρισή του...!!!
                  Εεεε ρε πως αλλάζουν οι καιροί....????

                  Και αφού μου την λες ως Moderator γιατί δεν γινόσουν κ εσύ μιας κ υπάρχει έλλειψη για να βάλεις μία τάξη στο φόρουμ...???
                  (Αν φυσικά σου άφηναν ελεύθερο χρόνο οι τόσες πολλές υποχρεώσεις που έχεις 34 μήνες τώρα...!!!)

                  Είχες ησυχάσει...??? κ γιατί μπήκες πάλι κ'συ στο Πατριωτάκι...???
                  Για να χάσεις την ησυχία σου...??? Ή για να περάσεις τον ελεύθερο χρόνο σου...???
                  (Συγνώμη αν σου χαλάσαμε την ησυχία πατριωτάκι...!!!)

                  Ενημερωτικά: Όσο για το Φέισμπουκ, τις Ομάδες, τα Γκρουπ αλλά κ ότι άλλο αν υπάρχει εγώ δεν τα έχω φτιάξει κ ούτε συμμετέχω αν κ από ορισμένα από αυτά διαγράφηκα μόνος μου κ από άλλα με έχουν διαγράψει (δυστυχώς το έριξα στο φαγητό από την στεναχώρια μου) γιατί δεν ξέρω...???

                  Αλήθειες...??? Έχεις πει τίποτα αλήθειες που πονάνε κ δεν το ξέρω...???
                  Θα ήθελα πολύ να τις δω να τις λες... αν βρεις ελεύθερο χρόνο φυσικά...!!!
                  Τώρα για τις διαγραφές που λες ένα θα σου πω.....
                  "Δώσε αέρα στον χωριάτη να σ'αναίβει στο κρεβάτι...!!!"
                  (Αν δεν το κατάλαβες να στο εξηγήσω αν θέλεις)
                  Δηλαδή αν κατάλαβα καλά εσύ θέλεις να γράφει ο καθένας στο φόρουμ ότι του έρθει στον εγκέφαλο κ όλοι οι υπόλοιποι απλά να παρακολουθούμε...???
                  Με λίγα λόγια δεν μας αρέσουν οι κανόνες γενικά...???
                  Και στην Μελβούρνη πως τους αποδέχεσαι τους κανόνες κ τους νόμους...???

                  Η ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΠΟΝΑΝΕ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΜΕΤΑ.
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    δεν απευθυνόμουνα σε εσένα δεν με νιαζί σε πιάνου post έγγραφα αλλα βλέπω σε τσίμπησε μίγα ΤΣΕ ΤΣΕ και εσένα μιας και είσαι moderator να το χαίρεσαι δεν θέλω εξουσίες εγώ κάτσε και γράφε τις αρλούμπες σου και εσύ όπως όλοι σας που έχετε μεγάλο πρόβλημα μεταξύ σας μοντεράτο και πρόεδροι γινήκατε και γίνεστε κώλος μεταξύ σας και δεν έχω όρεξη να παίξω το παιχνίδι σας.

                    ΤΟ έχω γράψει και σε αλλα post αν δεν ήταν ο Αγόριανη κανένας μα κανένας δεν θα έβγαζε άκρη τι άλλο να γράψουμε δηλαδή τα έχει κάλυψη όλα.
                    μιας και είμαστε εδώ κύριε MODERATOR το ξέρεις πολύ καλά ότι υπάρχουν MARA agents που δίνουνε πληροφορίες για μετανάστευση εδώ δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι λέω και τι εννοώ.


                    Άντε και εσύ σε κάνανε moderator και την βρήκες και εξουσία

                    GET A LIFE MATE

                    Comment


                      Συνολικά το φόρουμ προσφέρει πολλές πληροφορίες και είναι ως επί το πλείστον σοβαρό. Κανείς όμως δεν έχει υποχρέωση ούτε να βοηθήσει, ούτε να μπαίνει να απαντάει κάθε τρεις και λίγο. Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να ζητάτε από ανθρώπους που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα να μπαίνουν και να γράφουν. Δεν ξέρετε καν αν τα καταφέρανε να μείνουνε στη χώρα ή σε τι συνθήκες ζούνε! Και στην τελική αυτό είναι που σας μάρανε ; Υπάρχουν άνθρωποι που εδώ μέσα γράψανε τέρατα, τους είχατε ώρες να αλωνίζουνε και να προσβάλλουν κόσμο και δεν τους κάνατε ΚΑΜΙΑ υπόδειξη. Προτιμήσατε να κλείσετε το thread με συνοπτικές διαδικασίες. Τους κανόνες δεν τους φτιάχνουν πέντε άτομα όπως τους καπνίσει! Δυστυχώς αυτό συμβαίνει εδώ, και όταν δεν μπορείτε να επιχειρηματολογήσετε γιατί πήρατε κάποιες αποφάσεις, τη σκαπουλάρετε γράφοντας ότι δεν έχετε χρόνο. Μετά από 2 μέρες γράφετε κατεβατό ολόκληρο (τώρα ξαφνικά έχετε χρόνο) όπου αποφεύγετε να απαντήσετε στην καθ'εαυτό κριτική που σας γίνεται. Προσπαθείτε να βγάλετε τον άνθρωπο σκάρτο για να μην απαντήσετε επί της ουσίας. Δεν θα πάθετε τίποτα να ακούσετε την κριτική που γίνεται. Κατά μία έννοια όσοι γράφουν εδώ είναι "πελάτες" [Κόψε κάτι]. Χαλαρώστε, ακούστε και γίνετε καλύτεροι. Αν και αυτά που γράφει ο Dionysis68 δεν είναι και πολύ εποικοδομητικά ... Δεν βγάζω άκρη ούτε γω, οπότε ως κριτική θα την αγνοούσα αν δεν γινόταν πιο συγκεκριμένος.

                      Comment


                        Originally posted by Dionysis68 View Post
                        δεν απευθυνόμουνα σε εσένα δεν με νιαζί σε πιάνου post έγγραφα αλλα βλέπω σε τσίμπησε μίγα ΤΣΕ ΤΣΕ και εσένα μιας και είσαι moderator να το χαίρεσαι δεν θέλω εξουσίες εγώ κάτσε και γράφε τις αρλούμπες σου και εσύ όπως όλοι σας που έχετε μεγάλο πρόβλημα μεταξύ σας μοντεράτο και πρόεδροι γινήκατε και γίνεστε κώλος μεταξύ σας και δεν έχω όρεξη να παίξω το παιχνίδι σας.

                        ΤΟ έχω γράψει και σε αλλα post αν δεν ήταν ο Αγόριανη κανένας μα κανένας δεν θα έβγαζε άκρη τι άλλο να γράψουμε δηλαδή τα έχει κάλυψη όλα.
                        μιας και είμαστε εδώ κύριε MODERATOR το ξέρεις πολύ καλά ότι υπάρχουν MARA agents που δίνουνε πληροφορίες για μετανάστευση εδώ δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι λέω και τι εννοώ.


                        Άντε και εσύ σε κάνανε moderator και την βρήκες και εξουσία

                        GET A LIFE MATE
                        Πόσο πονάνε οι Αλήθειες εεε...???
                        Δεν ξέρεις σε ποιανού ποστ έγραψες...???
                        Σε πείραξε κάτι για να γράφεις τόσα...???
                        Ξαφνικά πως βρήκες τόσο χρόνο...???
                        Μήπως εσύ γράφεις αρλούμπες...???
                        Γιατί δεν γράφεις τίποτα πιο χρήσιμο...???
                        Μα μόνο εσύ είσαι ο σωστός κ όλοι οι άλλοι λάθος...???

                        Μην κάνεις τον ανήξερο γιατί οι MARA agent κ οι δικηγόροι παίρνουν από 150$ - 250$ την ώρα για να δίνουν τέτοιου είδους πληροφορίες ας είναι κ μέσω τηλεφώνου ή διαδικτύου ακόμα...!!!
                        Μόνο για να σου συμπληρώσουν τις φόρμες για την Partner Visa κ τα καταθέσουν στο immigration παίρνουν 4.000$ άσε που για την Students visa παίρνουν την μάνα τους κ τον πατέρα τους κ τάζουν λαγούς με πετραχίλια στους κακομοίρηδες φοιτητές ακόμη κ ηλικίας 50-52 μόνο κ μόνο για να τους φέρουν στην Αυστραλία κ να τους αρμέγουν κ για πολλά χρόνια αφού έχουν την ανάγκη τους με τελικό αποτέλεσμα να έχουν δώσει 50.000$ - 70.000$ συν εφορία $$$$$$ κ τέλος να μην παίρνουν βίζα μόνιμης παραμονής στην χώρα.

                        Μετά αναρωτιόσαστε γιατί φτάσαμε στο σήμερα σαν λαός.... Περαστικά μας...!!!


                        Μην στεναχωριέσαι για τίποτα... κάτσε ήσυχος κ "GET A LIFE MATE"
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Originally posted by A_Qnn View Post
                          Συνολικά το φόρουμ προσφέρει πολλές πληροφορίες και είναι ως επί το πλείστον σοβαρό. Κανείς όμως δεν έχει υποχρέωση ούτε να βοηθήσει, ούτε να μπαίνει να απαντάει κάθε τρεις και λίγο. Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να ζητάτε από ανθρώπους που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα να μπαίνουν και να γράφουν. Δεν ξέρετε καν αν τα καταφέρανε να μείνουνε στη χώρα ή σε τι συνθήκες ζούνε! Και στην τελική αυτό είναι που σας μάρανε ; Υπάρχουν άνθρωποι που εδώ μέσα γράψανε τέρατα, τους είχατε ώρες να αλωνίζουνε και να προσβάλλουν κόσμο και δεν τους κάνατε ΚΑΜΙΑ υπόδειξη. Προτιμήσατε να κλείσετε το thread με συνοπτικές διαδικασίες. Τους κανόνες δεν τους φτιάχνουν πέντε άτομα όπως τους καπνίσει! Δυστυχώς αυτό συμβαίνει εδώ, και όταν δεν μπορείτε να επιχειρηματολογήσετε γιατί πήρατε κάποιες αποφάσεις, τη σκαπουλάρετε γράφοντας ότι δεν έχετε χρόνο. Μετά από 2 μέρες γράφετε κατεβατό ολόκληρο (τώρα ξαφνικά έχετε χρόνο) όπου αποφεύγετε να απαντήσετε στην καθ'εαυτό κριτική που σας γίνεται. Προσπαθείτε να βγάλετε τον άνθρωπο σκάρτο για να μην απαντήσετε επί της ουσίας. Δεν θα πάθετε τίποτα να ακούσετε την κριτική που γίνεται. Κατά μία έννοια όσοι γράφουν εδώ είναι "πελάτες" [Κόψε κάτι]. Χαλαρώστε, ακούστε και γίνετε καλύτεροι. Αν και αυτά που γράφει ο Dionysis68 δεν είναι και πολύ εποικοδομητικά ... Δεν βγάζω άκρη ούτε γω, οπότε ως κριτική θα την αγνοούσα αν δεν γινόταν πιο συγκεκριμένος.
                          Επειδη εγω -και μονο εγω- κλειδωσα τον εν λογω θρεντ,-μολις επεσαν στην αντιληψη μου ,οσα απαραδεκτα συνεβησαν...-που πλεον ειχε ξεφυγει και δεν εξυπηρετουσε τον σκοπο που ανοιχτηκε ,σε πληροφορω ,οτι ναι μεν ,το εκλεισα με συνοπτικες διαδιακασιες , χωρις να συζητησω με άλλους την αποφαση ,οπως αφηνεις να εννοηθει...αλλά οχι χωρις να προβω ,σε μετρα κατ αυτου που προσεβαλε εσενα κι άλλα μελη, με ακρως προσβλητικους χαρακτηρισμους....Κι οχι μονο ,στο περι ου ο λογος θρεντ ,αλλά και σε άλλο.,εχει προβει σε προσβολες.,οπου κι εκει τις διεγραψα....Το οτι ειχε προκυψει θεμα ,σχετικα με την διαδικασια που ακολουθειται σε τετοιες περιπτωσεις ,ειναι γεγονος ,αλλά στο τελος ,πριν λιγο ,καταφερα κι ελυσα το προβλημα και προχωρησα στα δεοντα που οριζουν οι κανονες του site.Επειδη ,ησουν απ τα μελη ,που σου απευθυνθηκαν αισχρες προσβολες ,σε εχω ενημερωσει και με πμ για το προβλημα που ειχε προκυψει ,αλλά το ελυσα πριν λιγο.Aλλωστε ,ειναι ξεκαθαρο ,απ το ποστ που εγραψα οταν κλειδωσα το εν λογω θρεντ...οτι το ζητουμενο ,δεν ηταν απλα ,το κλειδωμα του.Κι ουτε εννοουσα ,ν αποχωρησει μονος του ,για άλλα sites ,οπου δεν ενοχλουνται απο τετοιες αισχρες προσβολες,προς άλλα μελη....

                          Originally posted by vertigo View Post
                          Το θεμα κλειδωνεται, μετα απο διαγραφη και επεξεργασια,ακρως προσβλητικων σχολίων.Τετοιες συμπεριφορες ,δεν επιτρεπονται και οποιοι δεν σεβονται την φιλοξενια του patriotaki.net ,θα πρεπει να βρουν άλλον χωρο,που ανεχεται απαραδεκτες συμπεριφορες..
                          Θα σε παρακαλεσω ,να μην χρησιμοποιεις πληθυντικο αριθμο,γιατι καμμια σχεση δεν εχω ,με οσα γραφεις για σκαπουλαρισματα λογω ελλειψης χρονου και αποφυγη επιχειρηματολογιας και κατεβατα μετα απο δυο μερες κλπ κλπ .Μπηκα ,διαβασα ,τις προσβολες , τις διεγραψα ,εκανα edit ,κλειδωσα ,προσπαθησα να προβω στα δεοντα ,υπηρξε θεμα ,διευθετηθηκε πριν λιγο και το ατομο που σε προσβαλε αισχρα , ελαβε τα δεοντα..
                          Best regards
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            καλημερα καλη χρονια να εχουμε!!!!!!
                            αυτα γινονται αμα καβαλησει ο αλλος το καλαμι!!!!

                            Comment


                              Vertigo ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ! Είσαι και ο πρώτος !

                              Comment


                                Originally posted by A_Qnn View Post
                                Συνολικά το φόρουμ προσφέρει πολλές πληροφορίες και είναι ως επί το πλείστον σοβαρό.
                                Αυτό είναι το μόνο σίγουρο κ για να γίνει αυτό κάποιοι ασχολήθηκαν αλλά κ ασχολούνται πολλές ώρες...!!!

                                Κανείς όμως δεν έχει υποχρέωση ούτε να βοηθήσει, ούτε να μπαίνει να απαντάει κάθε τρεις και λίγο.
                                Πολλοί όμως σαν αυτούς που λες είχαν κάποτε την ανάγκη κ ορισμένοι-ες ακόμα κ την απαίτηση να πάρουν πληροφορίες...!!!
                                Και μετά... το φυσιολογικό... Εξαφανιζόλ...!!! Έλληνα αθάνατε...!!!


                                Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να ζητάτε από ανθρώπους που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα να μπαίνουν και να γράφουν.
                                Επειδή έγινες μέλος τον Ιούλιο του 2014 δεν μπορείς να έχεις πλήρη εικόνα για το τι εννοώ κ ποτέ δεν είπα για όσους δεν έχουν στον ήλιο μοίρα (αυτό είναι αυτονόητο) αλλά ότι πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη ανταπόκριση από τα μέλη που έχουν μεταναστεύσει ήδη κ έχουν τακτοποιηθεί γιατί έτσι βοηθιούνται οι μελλοντικοί μετανάστες κ όχι μόνο.

                                Δεν ξέρετε καν αν τα καταφέρανε να μείνουνε στη χώρα ή σε τι συνθήκες ζούνε!
                                Εγώ μιλάω για όλους-ες που κάθονται με τις ώρες κ ανεβοκατεβάζουν φωτογραφίες κ ότι άλλο τους έρθει στον εγκέφαλο (δικό τους θέμα φυσικά) κ από την άλλη πριν φύγουν από την Ελλάδα ξημεροβραδιάζονταν με τις ώρες εδώ μέσα (κ σχεδόν παρακαλώντας ορισμένοι-ες) για να πάρουν τις όποιες χρήσιμες αλλά κ έγέγκυρες πληροφορίες.
                                Και μόλις πήγαν όπου πήγαν αυτοί ή κάποιος δικός τους μετά την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια...!!!

                                Αααα κ που να δεις καποιους-ες που μόλις πάνε στην Ελλάδα για διακοπές καβαλάνε το καλάμι κ νομίζουν ότι είναι ο Brad Pitt κ η Angelina Jolie...!!!


                                Και στην τελική αυτό είναι που σας μάρανε ;
                                Όχι αυτό... αλλά η αχαριστία...!!! Απέναντι στους υπόλοιπους που περίμεναν νέα τους από την πραγματική ζωή στην χώρα που πήγαν κ φυσικά αν τα κατάφεραν ή όχι...!!! Ενώ πριν φύγουν υπόσχονταν εδώ στο φόρουμ δημόσια ακόμα κ σε προσωπικές μας συναντήσεις για καφέ ότι θα γράφουν, ότι θα..., ότι θα..., θα, θα, θα...!!!
                                (Θα γράψω κ τα ονόματα όταν έρθει η ώρα για του λόγου το αληθές)


                                Υπάρχουν άνθρωποι που εδώ μέσα γράψανε τέρατα, τους είχατε ώρες να αλωνίζουνε και να προσβάλλουν κόσμο και δεν τους κάνατε ΚΑΜΙΑ υπόδειξη.
                                Συγνώμη που δεν καθόμαστε να παρακολουθούμε το φόρουμ 24 ώρες το 24ωρο κ δεν επεμβαίνουμε την όποια στιγμή θα γράψει κάποιος κάτι εκτός κανόνων...!!!

                                Προτιμήσατε να κλείσετε το thread με συνοπτικές διαδικασίες. Τους κανόνες δεν τους φτιάχνουν πέντε άτομα όπως τους καπνίσει!
                                Όταν οποιοδήποτε θέμα ξεφεύγει πρέπει να κλειδώνεται γιατί μόνο έτσι καταλαβαίνουν ορισμένοι-ες...!!!
                                Ενημερωτικά: Δεν είμαστε 5 αλλά 3 Moderator που ασχολούμαστε τώρα τελευταία. Τι να κάνουμε...??? Η κρίση βλέπεις...!!!
                                (Αφού έχεις τόσο πολύ χρόνο γιατί δεν γράφεις πληροφορίες για την Βιέννη που λες ότι ζεις...??? Ξέρεις... θα ήταν πολύ χρήσιμο αν το έκανες αντί να βρεις το τι δεν κάνουν σωστά κάποιοι άλλοι...!!!


                                Δυστυχώς αυτό συμβαίνει εδώ, και όταν δεν μπορείτε να επιχειρηματολογήσετε γιατί πήρατε κάποιες αποφάσεις, τη σκαπουλάρετε γράφοντας ότι δεν έχετε χρόνο.
                                Τα ίδια σαν αυτά που λες κ πολύ χειρότερες κόντρες κ αντί παραθέσεις έχουν γίνει αμέτρητες φορές στα 4 χρόνια που είμαι μέλος στο φόρουμ...!!! Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν θα βγάλω εγώ τα μάτια μου για να γεμίσω το κεφάλι του καθενός εδώ μέσα...!!!

                                Μετά από 2 μέρες γράφετε κατεβατό ολόκληρο (τώρα ξαφνικά έχετε χρόνο) όπου αποφεύγετε να απαντήσετε στην καθ'εαυτό κριτική που σας γίνεται.
                                Εγώ προσωπικά θα γράφω όποτε μπορώ κ θέλω γιατί έχω πολύ περισσότερα κ σοβαρά προβλήματα για να ασχοληθώ κ όχι με το σκέφτεσαι εσύ για μένα...!!!

                                Προσπαθείτε να βγάλετε τον άνθρωπο σκάρτο για να μην απαντήσετε επί της ουσίας.
                                Πολύ γρήγορα βγάζεις συμπεράσματα (εκτός κ είσαι παλιό μέλος του φόρουμ με καινούριο όνομα όπως κάνουν ορισμένοι-ες)
                                Μόλις κάτσεις κ διαβάσεις πολύ καλά πολλές σελίδες του φόρουμ κ για όλες τις χώρες τότε θα έχεις πλήρη εικόνα για όλους-ες κ τις συμπεριφορές του καθενός...!!!


                                Δεν θα πάθετε τίποτα να ακούσετε την κριτική που γίνεται.
                                Παθαίνουμε αν διαβάζουμε Ειρωνείες, Βρισιές, Αντι παραθέσεις κ.α.

                                Κατά μία έννοια όσοι γράφουν εδώ είναι "πελάτες"
                                Πελάτες είναι μόνο όσοι δίνουν χρήματα για οποιοδήποτε συναλλαγή κ όχι για αφιλοκερδώς πληροφορίες επειδή νιώθουν την "Ηθική Υποχρέωση" όπως ο Agoriani, εγώ κ κάποια άλλα μέλη (να βοηθήσουμε όσο περισσότερο μπορούμε τους μελλοντικούς μετανάστες) που είναι όμως πολύ λίγα αντί να είναι πάρα πολλά κ από όλες τις χώρες...!!!

                                [Κόψε κάτι]. Χαλαρώστε, ακούστε και γίνετε καλύτεροι.
                                Αυτό να το πεις σε όλους-ες αυτούς-ες που μπαίνουν εδώ για να κάνουν την πλάκα τους ή να δημιουργήσουν διαμάχες με κάθε τρόπο...!!!

                                Αν και αυτά που γράφει ο Dionysis68 δεν είναι και πολύ εποικοδομητικά ... Δεν βγάζω άκρη ούτε γω, οπότε ως κριτική θα την αγνοούσα αν δεν γινόταν πιο συγκεκριμένος.
                                Αν μπαίνεις κάθε μέρα εδώ μετά από κανέναν χρόνο θα έχεις άλλη άποψη για πολλούς-ες...!!!



                                Οποιαδήποτε άλλη συζήτηση του χρόνου αφού διαβάσεις πολύ καλά το φόρουμ.



                                Καλή Χρονιά κ πάντα με υγεία σε όλους μας πατριωτάκια...!!!
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X