Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλώς σας βρήκα....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλώς σας βρήκα....

    Καλησπέρα σας!
    Είμαι η Ναταλία (και δεν είμαι καλά )
    Σας βρήκα πριν λίγο καιρό κι εγώ, όπως σας βρήκαν τόσοι άλλοι, στην αγωνιώδη προσπάθειά μου για το τι χρειάζεται για να φύγουμε από την Ελλάδα.
    Ούσα ρομαντική, τώρα στα 40 φεύγα μου, οφείλω να είμαι και ρεαλίστρια μια και έχω δίδυμες κόρες στα 13 που εξαρτώνται ακόμα από εμάς και η ζωή που τους προσφέρω στην Ελλάδα δυστυχώς δεν είναι πια αξιοπρεπής.
    Είχα την τύχη να έχω Γερμανίδα μητέρα και Έλληνα πατέρα, γνωρίζω να μιλάω Γερμανικά αλλά όχι να γράφω, διαθέτω και την Γερμανική υπηκοότητα και μαζεύω σιγά σιγά τα χρήματα που χρειάζεται να βγάλουμε τα διαβατήριά μας να φύγουμε.
    Πέρασα πολλά βράδια διαβάζοντας ό,τι πληροφορίες είχατε την καλοσύνη να δημοσιεύσετε εδώ αλλά ακόμα και για πράγματα που εσείς θεωρείτε αυτονόητα σκοντάφτω ξανά και ξανά στην ελληνική νοοτροπία. (Πχ στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου δεν γνωρίζουν για κανένα χαρτί που μπορώ να πάρω και να το πάω Γερμανία ώστε να δείξω ότι είμαι άνεργη για 1.5 χρόνο).
    Δεν μπορώ να σας κρύψω πόσο βαριά είναι η καρδιά μου. Από τα 5 χρόνια μου που έφυγα από την Γερμανία, την Ελλάδα αισθάνομαι πατρίδα μου, γιαυτήν λαχταράω, αυτήν θέλω. Όμως.. Όσο και αν το χαρακτηρίζω δειλία να φύγω, δεν αντέχω άλλο.
    Σας ευχαριστώ όλους σας, κι ας είστε ξένοι, που έχετε γράψει από μία γραμμή μέχρι και σελίδες ατελείωτες και μπορούμε κι εμείς να μαθαίνουμε τι περίπου θα συναντήσουμε εκεί.
    Αν και για να πω την αλήθεια με τόσο διάβασμα, τόσες φορές, έχει θολώσει το μυαλό μου....

    #2
    Καλησπέρα Ναταλία κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...
    Εύχομαι να σας πάνε όλα όπως τα σχεδιάζεται κ να είστε πάντα καλά....!!!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      Καλησπέρα Νάταλι.
      Δέν χρειάζεσαι διαβατήρια για να πάτε γερμανία απο την στιγμή που είσαι ευρωπαία ταξηδέυεις μόνο με ταυτότητα.
      Και το καλύτερο ειναι να βρείς δουλεία πρήν πάς, εκτός βεβαία αν έχεις σπίτι η συγγενείς εκεί.

      Comment


        #4
        Σας ευχαριστώ παιδιά για το καλωσόρισμα...
        Κώστα τα κορίτσια μου από όσο διάβασα τουλάχιστον χρειάζονται διαβατήριο, μήπως κατάλαβα λάθος;
        Προσωρινά θα φιλοξενηθώ σε έναν θείο όσο για δουλειά, επειδή γνωρίζω τη θέλησή μου και την αντοχή μου, είμαι σίγουρη ότι θα βρω.
        Και μάλλον θα χρειαστώ νέα ταυτότητα, η δική μου γράφει Ελληνικούλια επάνω ακόμα....

        Comment


          #5
          Ναι αν ειναι μικρά και δεν έχουν βγάλει ταυτότητα οκ απλά γιατί ειναι και εξόδα 90ε ηταν τα παράβολα για το ένα.
          Βγάλε διαβατήριο τότε και αν θελήσεις στο μέλλον γερμανική ταυτότητα. Α και αν έχετε παλια διπλώματα οδήγησης αλλάξτε τα στην ελλάδα γιατί έξω ειναι ποιο ακριβά.

          Comment


            #6
            Καλησπέρα Nataly, καλώς ήρθες και σου εύχομαι Καλή Επιτυχία.
            Τα παιδιά στην Ελλάδα μπορούν από τα 12 να βγάλουν ταυτότητα. Βέβαια τα διαβατήρια σίγουρα είναι ποιο αξιόπιστα.

            Comment


              #7
              Ναι αυτό μου είπαν από το τμήμα διαβατηρίων εδώ. Το κόστος για το ένα παιδί είναι 58 + 13 για τα παράβολα αλλά υποχρεούνται να βγάλουν ταυτότητα πρώτα επειδή έχουν κλείσει πρόσφατα τα 13 τους χρόνια.

              Comment


                #8
                Οσο αφορα το δίπλωμα ... Ενας φίλος πριν μερικούς μήνες απλά έκανε μεταφραση το παλιο ( ροζ) εδω με 22 euro .
                Μετά κατεθεσε τα χαρτία και πήρε το νέο - Γερμανικό - δίπλωμα ( Αρχικά ενα χαρτί, το κανονικό σε 1-2 εβδομάδες ) .
                Από οσο θυμάμαι δεν έδωσε άλλα λεφτα πέρα της μετάφρασης .
                Θα ρωτήσω όμως και θα το επιβεβαιώσω , μην παραπληροφορούμε κιολας ;)

                Comment


                  #9
                  Που ακριβώς μεταφράζετε τα έγγραφα στα Γερμανικά; Ψάχνω το λινκ αλλά δεν το βρίκσω; Και τι γίνεται στην περίπτωσή μου που είμαι επαρχία; Μπορώ να τα στείλω κάπως;

                  Comment


                    #10
                    Λοιπον ρώτησα για την μετάφραση , εστειλαν ενα mail στην Ελληνική πρεσβεια και τους δώσαν τα στοιχεία της μεταφραστριας .
                    Στείλαν ταχυδρομικός φωτοτυπία του διπλώματος , και μετα απο μερικές μερες πήραν την μετάφραση έτοιμη και σφραγισμένη .
                    Κόστος μαζί με το ταχυδρομείο 22 euro . Λογικα αμα έχεις πολλα έγραφα , ίσως κανει καλυτερη τιμή .

                    Comment


                      #11
                      Μην σκεφτεσαι τοσο πολυ και να ανχωνεσαι αφου εχεις την γερμανικη υπηκοοτητα θα τα βρεις τα πραγματα ποιο ευκολα απο αλλους.Οπλισου με αρκετη υπομονη και ξεκινα σου ευχωμαι καλη τυχη και καλη δυναμη!!

                      Comment

                      Working...
                      X