Announcement

Collapse
No announcement yet.

εταιρεία συμβούλων μεταναστευσής

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    apanthsh

    den paizei kanena s na pairnei 4000 dollars kathara. 3000 kai kala einai kai xaroymenos - h na nai. oson afora tis times ksekola me to toronto den yparxei metanasteysh apodekth sto toronto pleon. den pairneis thetiko LMO ekei

    Comment


      akrivws opws ta leei o filos einai ta lefta se ftanoyn gia na kaneis mia aksipreph zwh sto xekinhma soy kai analoga tis ikanothtes soy lefta super sto mellon. oi times pou grafei o allos filos 1500 dollars kai vale einai times toronto ksekolate den yparxei metanasteysh apo ellada se toronto direct. den tha se kanei h kyvernhsh dektoys. ola einai komple sthn timh toy enoikioy kai h zwh ekei se arketa pragmata ektos apo tsigara pota ktlp einai pio fthnh apo thn ellada.

      Comment


        file oi ellhnares ta touvla den xeroun ti ginetai ekei kai ta vlepoun ola ws valkanioi. kala ta les. kapoioi nomizoun pows tha paroun mia valitsa san to xatzhxrhsto me to tsaroyxi pou katavene sthn athina kai tha pane ston kanada. magkes thelei lefta agglika proyphresia kai pollh prospatheia kai tyxh . thelei STANDARDS gia na pate ekei den mporei na paei o kathe pikramenos ths zwhs ekei apo olo ton planhth

        Comment


          einai etairia metanasteyshs kai oxi grafeio eyresews ergasias ara sigoyra den eeinai kanadoi ergodotes apla afou kanoyn ena viografiko me to kathe pelath syn kapoia arxika stoixeia toy diavathrio ktlp stelnoyn to fakelo toy kathenwn ekei gia na doyn tis pithanotes pou yparxoun na toys dialexei kapoios wste na mpoun sthn diadikasia ths metanasteyshs diadikasies alles meta visas, exetasewn agglikwn ktlp. mhn viazesai na vgzeis symparasmata an den eisai apolyta sigoyrws gia to ti les.

          Comment


            epeidh ta xerw ta pragmata thn prwth fora eixan 150 syn enan mistho pragmati opos to les. meta to allaxane opws moy eipan kai mena sto thlefwno giati ghke enas nomos pou leei oti xreizetai pistopoihsh agglikwn IELTS. gia kathe eidikothta fysika kai analogws vathmos. ayto ekane pollous na kopoun kai na mhn perasoyn, opote o anthrwpos ekei pou exei thn etairia profanws kai exase polla lefta apo ayto giati plhrwnotan apo ayta pou tha evgazes ekei. afou den phges tzampa etrexe ayto to sythma. nomizw gia ayto to allax padws kathe etairia exei dikaiwma na allazei tis yphresies tis opote kai opws to epithymei ektws apo toys hdh yparxontes pelatis tis vevaia.

            Comment


              den xerw gia poio grafei milas padws kai vevaia prepei na to psaxeis me kathe tropo . twra oson afora ta thlefwna fysika kai apagoreyetai dia ropaloyna soy dwsei thlwfwna pelatwn ( prosopika dedomena ) . alla ergodoth fysika kai na exeis giati oxi gia na tsekareis

              Comment


                eisai pelaths ekei ? exeis kanei xartia?

                Comment


                  Φιλε zenmaster καλως ηρθες στο patriotaki

                  Αφου σου ευχηθω καλη επιτυχια σε οτι προσπαθησεις, θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις ελληνικους χαρακτηρες και αν θες να απαντησεις σε καποιο μηνυμα/post εχει κατω δεξια απο το καθενα την επιλογη "Απαντηση με παραθεση".

                  Εχεις γραψει τοσα μηνυματα κατεβατα και δεν φαινεται σε κανενα απο αυτα σε ποιον απευθυνεσαι. Στην απαντηση με παραθεση το μηνυμα για το οποιο θες να απαντησεις μπαινει σε ενα πλαισιο και εσυ γραφεις απο κατω την απαντηση σου ωστε να ειναι κατανοητο σε ολους τους υπολοιπους που μπαινουν να διαβασουν και ετσι να εχουμε εποικοδομητικες συζητησεις. Φιλικα και χωρις παρεξηγηση
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    οκ

                    οκ αντιληπτο αν και ηθελα να απαντησω μαζικα σε πολλα μυνηματα που κρινω οτι δεν εχουν βαση απο εδω και περα θα τα κανω πιο συγκεκριμενα και να ξεκαθαριζω που απευθηνονται. ευχαριστω για την συμβουλη και την υποδοχη.

                    Comment


                      Φίλε zenmaster γνωρίζεις κατι για τη rosslyn? κανουν δουλεια εφόσον ο πελάτης πλήρη όλες τισ προυποθεσεις που ζητα η πρεσβεία? δλδ αγγλικά προυπηρεσια κ τα σχετικά

                      Comment


                        ξερω απο εναν φιλο που ειναι απο αλβανια και λεγεται ΑΡΜΠΕΝ ΡΟΥΚΑ εχει κανει αιτηση εκει και την εχει κανει διοτι ενας συγγενης του ειναι ηδη στον καναδα απο το γραφειο αυτο οως λεει. και επειδη αυτο δεν λεει κατι για ορισμενους θα του ζητησω την χαρη αν θελει να βαλω το τηλ του στο φορουμ να επικοινωνησουν καποιοι μαζι του. αν και εφοσον το επιθυμει. παντως εκει λενε οποιος παει να ενημερωθει οτι χρειαζεται αγγλικα προυπηρεσια τριετη και καποια δικαιολογητικα γενικα. μαλιστα το ξεκοβουν αν δεν ξερεις αγγλικα και δεν εχεις βεβαιωση εργοδοτη για να πιασεις καποιους ποντους δεν γινεται χωρις αυτα. και μαλιστα αυτα του ειπωθηκαν πριν καν δωσει ενα ευρω απο την πρωτη ενημερωση.
                        σκεφτομαι εγω τωρα χωρις να εχω σχεση με αυτους αλλα μονο απο τον φιλο μου οτι ξερω ειναι δυνατον αμα θελαν να δαγκωσουν κοσμο να λεγανε ολα αυτα απο την αρχη?? θελει το 1 το 2 το 3??? δεν θα τα λεγαν ολα ευκολα και απλα προκειμενου να τα παρουν απο ολους?? δεν ξερω επαναλαμβανω απλα κανω καποιες υποθεσεις με βαση καποια δεδομενα που γνωριζω και λενε και αυτοι εκει

                        Comment


                          Και εγώ περιμένω νεα απο ενα παιδι που εχει πάει κ του ζητησαν ielts για να δω τι γίνεται με αυτούς. Εχθές έδωσε για εξετάσεις και μαλλον θα τον πιάσει τον βαθμό. τι να πω.... οψόμεθα

                          Comment


                            αν χτυπα ξυλο καποιος κοπει απο την πρεσβεια λεγεται και ο λογος οποτε θα ξερεις τι παιζει.

                            Comment


                              Καλησπέρα παιδιά κι απο μένα, είμαι ένας απο τους πολλούς που παλεύουν να πάνε Καναδά (όχι ότι εκεί είναι ολα ρόδινα αλλά καλύτερα από ότι εδώ).
                              Τυχαία βρήκα αυτό το όνομα της Rosslyn και έπεσα στο topic αυτό.
                              Θα σας πώ αρχικά ότι έχω κάνει τα χαρτιά μου (μαζί με τη γυναίκα μου) για Καναδά (Quebec Skilled Worker για την ακριβεια) και κοντεύω να τελειώσω, μόλις πέρασα και τις εξετάσεις που ζητάνε, θα ξαναστείλω κάτι ποινικά μητρώα που τα πειρμένω και μετά θα περιμένω τη visa.
                              Συνεργάζομαι με την εταιρία του David Cohen (εννοώ αυτούς επέλεξα/πλήρωσα να με βοηθήσουν για τη διαδικασία), και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το 2011 που ξεκίνησα (ναι, θέλει τρελλή υπομονή), ήταν από τους πιο φθηνούς και "καθαρούς" στο θέμα της μετανάστευσης. Δλδ ό,τι ελεγαν ίσχυε, είναι και δικηγόροι, οχι απλοι consultants που θεωρητικα θα μπορούσε να είναι ο καθένας μας, εγκεκριμένοι και στις λίστες του υπουργείου μετανάστευσης του Καναδα.
                              Τα λέω όλα αυτά γιατί κι εγώ πριν απο αυτούς είχα βρεί μια κυρια consultant στην Ελλάδα που μου ζητούσε τα τετραπλάσια λεφτά από το canadavisa. Και δεν ήταν δικηγόρος, και πια δεν υπάρχει καν η σελίδα της.

                              Η συμβουλή μου; Δεν υπάρχουν "σωτήρες" σε αυτό το δρόμο, ούτε εύκολοι τρόποι. 2 + χρόνια που το ψάχνω, δεν έχω βρεί κάποιους που να δίνουν "απλόχερα" δουλεία σε κόσμο. Δεν είναι τόσο απλό να γίνει αυτό.
                              Βρήκα κι εγώ ψευτόμεσσίες (μιας και που πλησιάζει το Πασχα) που μου έλεγαν με 9000 ευρώ!!! θα μου τα βγάλουν όλα τα χαρτιά σε μια εβδομάδα (μετά που είπα όχι το έκαναν ξαφνικά 4500!) και θα μου έβρισκαν δουλειά.

                              Μακάρι αυτή η εταιρία η Rosslyn (μου θυμίζει την οδό που έμενα στην Αγγλία χαχα) να είναι αληθινή, αλλά κρατάω υπερβολικά πολλές επιφυλάξεις.
                              Υπάρχει κάποιος που να βρήκε δουλειά; δε νομίζω...άσε που αμα ψάξεις στο internet με το όνομα του δικηγόρου βγάζει ένα "περιεργο" Link (που δεν παίζει παρεπιπτόντως) το οποιο ειναι το παρακάτω
                              Ελευθεροτυπία - ΔΣΑ: Δίωξη για «εμπόριο ελπίδας» σε δικηγόρο
                              www.enet.gr/.../c=112,dt=27.08.2003,id=63037408 - Translate this page
                              Aug 27, 2003 – Ιδρυτής του σωματείου ο Ιωάννης Ζαρκωτος, ο οποίος θεωρείται ένας από τους ... Σε βάρος του ασκήθηκε αυτεπάγγελτη πειθαρχική δίωξη για ...


                              Προσοχή παιδιά.
                              Ο καλύτερος τρόπος ειναι και ο πιο δύσκολος, που θέλει γερά στομάχια και νεύρα.
                              Αλλιώς πάς σαν τουρίστας εκεί, ψάχνεις για προσωρινή δουλειά και ανανεώνεις τη βίζα μέχρι να φτάσεις στα 2 χρόνια για να κάνεις τα χαρτιά σου. Μπορείς να γίνεις υποχείριο του κάθε εργοδότη εκεί αλλά τουλάχιστο το παλευεις μόνος σου, και δεν έχεις δώσει "αερα" λεφτά σε ψευτομεσσίες...

                              Comment


                                Originally posted by canadiara View Post
                                πρωτού ξεκινήσω, να σας πω πως είμαι παθούσα από εταιρεία μετανάστευσης και μάλιστα στον καναδά. το πάθημα μου έγινε μάθημα (όλο παροιμίες λέω ) και έχω ψάξει πάρα πολύ τους κανόνες μετανάστευσης αλλά και του νόμους και κανόνες μετανάστευσης που διέπουν τους δικηγόρους και τις εταιρείες μετανάστευσης στον καναδά.
                                για να μπορεί κάποιος να δίνει συμβουλές σχετικά με την μετανάστευση στον καναδά ή/και να μπορεί να αντιπροσωπεύσει τον μελλοντικό μετανάστη στο καναδικό κράτος και μάλιστα στο cic (Citizenship and Immigration Canada) θα πρέπει να είναι: (α) δικηγόρος, εγγεγραμμένος στον δικηγορικό σύλλογο της πόλης και της επαρχίας (province) όπου δραστηριοποιείται, (β) σύμβουλος μετανάστευσης, εγγεγραμμένος στο iccrc (Immigration Consultants of Canada Regulatory Council). οι άνθρωποι αυτοί είναι καναδοί πολίτες, και συνήθως είναι οι ίδιοι μετανάστες οι οποίοι έχουν σπουδές στη νομική είστε στον καναδά είτε στην χώρα προέλευσης είτε και τα δύο, (γ) πράκτορες μετανάστευσης (agents) οι οποίοι δεν έχουν κανένα νομικό υπόβαθρο και απλά δίνουν βασικές συμβουλές σχετικά με τη μετανάστευση και στη συνέχεια αναλαμβάνει την υπόθεση του υποψήφιου μετανάστη ο δικηγόρος ή ο σύμβουλος του οποίου είναι agent.
                                με εξαίρεση την 3η περίπτωση, θα πρέπει ο παρέχων τις συμβουλευτικές υπηρεσίες μετανάστευσης να είναι καναδός πολίτης. επίσης, βάσει νόμου στον καναδά, αν κάποιος θέλει να δει αν υπάρχει φάκελος ανοιχτός στο cic δεν μπορεί να το δει αν δεν είναι καναδός πολίτης (όχι permanent resident αλλά canadian citizen).
                                επομένως όσοι σας λένε, ότι είναι εταιρείες μετανάστευσης στην ελλάδα είναι όλοι ψεύτες και απατεώνες. υπάρχει μια περίτπωση να είναι agents, αλλά θα πρέπει να αναφέρεται ξεκάθαρα οτι είναι agents του τάδε δικηγόρου ή σύμβουλου.
                                πρωτού ξεκινήσει κάποιος διαδικασία με δικηγόρο ή σύμβουλο θα πρέπει να υπογράψει σχετικό συμβόλαιο. επίσης, για να μπορέσει ο δικηγόρος ή ο σύμβουλος να ενεργεί αντί του μετανάστη υπάρχει ειδικό έντυπο/συμφωνητικό που υπογράφεται και από τα δύο μέρη και παρέχεται από το cic, και δεν είναι σε καμία περίπτωση έγγραφο τύπου ιδιωτικού συμφωνητικού.
                                σχετικά με τα λεφτά. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ βάσει νόμου στον καναδά να παίρνει κάποιος χρήματα από υποψήφιο μετανάστη πρωτού ξεκινήσει η διαδικασία και πρωτού υπογραφούν τα σχετικά συμβόλαια και συμφωνητικά. το μόνο που μπορεί κάποιος να χρεώσει πριν ξεκινήσει η διαδικασία είναι ένα μικρό ποσό για τις αρχικές συμβουλευτικές υπηρεσίες, το οποίο φυσικά υπολογίζεται στο τελικό ποσό που θα πάρει, εφόσον προχωρήσει στην συνεργασία. οι δικηγόροι συνήθως χρεώνουν με την ώρα και ξεκινούν από $100 την ώρα και όσο πάει (δικηγόροι είναι, σε γδέρουν σε όλες τις χώρες ). το συνολικό κόστος για τέτοιου είδους υπηρεσίες, και εξαρτάται από την πολυπλοκότητα του φακέλου (αν κάποιος έχει καταδίκες και θέλει να μεταναστεύσει είναι πολύπλοκη περίπτωση) κυμαίνεται γύρω στα $5,000.
                                όσο ήμουν στην ελλάδα, είχε επικοινωνήσει με μια εταιρεία (δεν θυμάμαι το όνομα δυστυχώς) και μου είχαν ζητήσει $10,000! φυσικά και δεν το συζήτησα και δεν συνεργάστηκα μαζί τους. η εταιρεία στην οποία αναφέρεστε σε παραπάνω ποστ, έχω να σας πω πω είναι απατεώνες. τους είχα πάρει τηλέφωνο, γιατί είχαν βγάλει αγγελίες στην εφημερίδα για όλα τα επαγγέλματα, το οποίο δεν ισχύει (αν δεν ανήκεις σε συγκεκριμένη κατηγορία, ο καναδάς δεν σε δέχεται σαν μετανάστη στα fswp (federal skilled worker program) και fstp (federal skilled trades program)) και όταν τους έκανα ερωτήσεις σχετικές με τους κανόνες τις μετανάστευσης και με ποιά εταιρεία συνεργάζονται στον καναδά, δεν συνέχισαν τη συζήτηση αλλά επέμειναν να πάμε στον γραφείο με 150 ευρώ μαζί μας. γιατί να δώσω 150 ευρώ για φωτογραφίες. εξάλλου, οι φωτογραφίες που χρειάζεται το cic είναι τύπου διαβατηρίου και τις υποβάλλεις σε αργότερο στάδιο και όχι από την αρχή!
                                κάποιος αναφέρθηκε στο γραφείο campbell cohen ή αλλιώς canadavisa.com. πριν από 2 χρόνια επικοινώνησα μαζί τους. δυστυχώς τότε δεν ήξερα όσα ξέρω τώρα γιατί δεν ήξερα και που να ψάξω να μάθω. τους έστειλα βιογραφικό, μου απάντησαν οτι με δέχονται στον καναδά άμεσα. υπογράφω το μεταξύ μας συμβόλαιο για να μου παρέχει συμβουλευτικές υπηρεσίες και πληρώνω και $750 αμερικής (μου έκανε εντύπωση που ήταν $ αμερικής και όχι καναδά, αλλά σκέφτηκα έλα μωρέ το ίδιο είναι). στέλνω σκαναρισμένα τα χαρτιά μου και μου λένε, ααα ξέρετε δεν κάνετε qualify, αλλά πρέπει να γραφτείτε να μάθετε γαλλικά και μόνο με τη βεβαίωση εγγραφής στα μαθήματα είστε οκ για το quebec. δεν ήμουν και πολύ ενθουσιασμένη αλλά αφού το ήθελε και ο άντρας μου τόσο πολύ λέω, ας το κάνουμε. γράφομαι σε μαθήματα και ξεκινώ γαλλικά εξ αποστάσεως, λόγω έλλειψης χρόνου. δείχνω τη βεβαίωση εγγραφής στα γαλλικά και μου απαντούν, δεν κάνετε qualify αν δεν γνωρίζετε γαλλικά σε ικανοποιητικό επίπεδο! μετά από αυτό έκλαψα τα $750 και συνέχισα τη ζωή μου αποδεχόμενη οτι δεν θα έρθω στον καναδά. μεσολάβησαν και άλλα, και άλλος ένας απατεώνας (δεν έχουμε το αποκλειστικό προνόμιο να τους έχουμε στην ελλάδα...) και πολύ ψάξιμο για τις διαδικασίες και νομοθεσίες του καναδά για να είμαι σήμερα στη χώρα που δεν είναι της παρούσης. θέλω να καταλήξω στο ότι, αν και δικηγορικό γραφείο και πολύ γνωστό το campbell & cohen, δεν ήταν και το πιο αξιόπιστο...
                                στο ερώτημα της elecores, δεν ξέρω την εταιρεία αυτή. θα σου δώσω δυο συμβουλές από προσωπική εμπειρία. ψάξε να βρεις οτι είναι εγγεγραμμένη στο iccrc ή στον δικηγορικό σύλλογο της σχετικής επαρχίας που ανήκει. ζήτησε τους τον αριθμό, αν δεν στον δώσουν, είναι απατεώνες. και η δεύτερη συμβουλή, μακριά από ινδούς, είναι ψεύτες. μπορεί να ακούγεται στεροτυπικό και ρατσιστικό (δεν είμαι χρυσαυγίτισσα) αλλά είναι αλήθεια, θα κλαις τα λεφτά σου και μπορεί να σε μπλέξουν και σε τίποτα βρωμοδουλειές. όποιον έχω ρωτήσει για ινδούς (ειδικά αυτοί με τα σαρίκια) μου λένε το ίδιο. φυσικά δεν αποκλείω το οτι υπάρχουν οι εξαιρέσεις, οι οποίες επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
                                Canadiara γεια.. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ελπίζω η ανάρτησή σου να αποτρέψει αρκετά άτομα από το να μπλεχτούν με απατεώνες (προσωπικά πιστεύω ότι η συγκεκριμένη εταιρία είναι ‘’μαϊμού ‘’.Βγάζει μάτι )!!!.

                                Comment

                                Working...
                                X