Announcement

Collapse
No announcement yet.

εταιρεία συμβούλων μεταναστευσής

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    αμα βγει βιζα εργασιας εισαι καλυμενος,οποτε, ναι,στέκει να πληρωσεις.
    το "πριν" δε στεκει. για μενα τουλαχιστον

    Comment


      Originally posted by patousis View Post
      ...........και μετα να γινει η Βιζα, απο την οποια διαδικασια και θα πληρωθει..
      Originally posted by cryo View Post
      αμα βγει βιζα εργασιας εισαι καλυμενος,οποτε, ναι,στέκει να πληρωσεις.
      το "πριν" δε στεκει. για μενα τουλαχιστον
      Λογικα ναι, μετα την βιζα πληρωνονται. Συμφωνω cryo, πρεπει να πληρωνεις οταν δεις καποιο αποτελεσμα, οι προκαταβολες και τα υπολοιπα που ζητανε πρεπει να αποφευγονται!
      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

      Comment


        Σε ευχαριστόύμε patousis

        Comment


          kalispera,,,piga kai egw pali sto grafeio kai mou eipe gia ta 700e telos panton epidei psaxnome me ena filo na fugoume animerose efoson exeis ksekinisei esu tis diadikasies na kseroume ti na kanoume se euxaristo..makari na pane ola kala sto euxome alithia..alla exe to nou sou giati paizoun polla....

          Comment


            kalispera,,,piga kai egw pali sto grafeio kai mou eipe gia ta 700e telos panton epidei psaxnome me ena filo na fugoume animerose efoson exeis ksekinisei esu tis diadikasies na kseroume ti na kanoume se euxaristo..makari na pane ola kala sto euxome alithia..alla exe to nou sou giati paizoun polla....
            Originally posted by ersmidwife View Post
            Kalispera karxaria ,mallon to akouses lathos!!! allakse o tropos pliromis nai s'auto me enimerose kai emena i upalilos kai auto m to eipe otan eixa vgei gia kafe mazi tis k me tin fili m, dinis ta lefta sinolo 700 euro alla meta pou tha sou exei erthi i simvasi kai alla 500$ sto canada kai tin rwtisa gia pio pio logo egine afto? se ti kerdizi kai i apantisi tis einai ( epidi exoun megali pelatia teleftea dn xreiazete na zitisoun tosa polla gt kerdizi arketa o dikigoro pou parepitontos ton eida poios einai o dikigoros pou paei kanada ,kai s'autin allagi vgenoume kerdizmeni epidi anti na dwsis px 3000$ sto canada dinis mono 500 $ alla epidi egw eimai apo tous protous tha pliroso me tin prwti pliromo dld i amivi tha einai enas olokliros misthos kai oti dn einai aparetito na ta dwsw me tin prwti pliromi alla mporo kai se 6 mines ,dld anagkastika tha einai se epafi mazi mexri na plirothoun pragma pou afto me kathisixase oti ola einai kala dn uparxi tpt to upopto

            Comment


              pedia mporite na mou pite pios ine aytos endiaferome ke go gia kanada.eyxaristo poli

              Comment


                Καταρχήν σας εύχομαι να πάνε όλα καλά.

                Όμως στην περίπτωση που δεν γίνει τίποτε , θα σας δώσουν τα χρήματά σας πίσω ? Διαβάσατε τα ‘’ψιλά’’ γράμματα του συμβολαίου που υπογράψατε πόσο δε μάλλον από την στιγμή που εμπλέκεται και δικηγόρος στην μέση ? Και κάτι τελευταίο. Από ότι ξέρω τα γραφεία εύρεσης εργασίας δεν λειτουργού με αυτόν τον τρόπο. Εσείς που μένετε στην Αθήνα προσπαθήστε να έρθετε σε επαφή με άτομα που έχουν φύγει ήδη στον Καναδά . Όσοι έχετε πληρώσει το γραφείο , απαιτήστε αποδείξεις . Πχ τηλέφωνα πελατών της συγκειμένης εταιρίας ή των εργοδοτών στον ΚΑΝΑΔΑ για να γίνει έστω μια υποτυπώδης εξακρίβωση. Εδώ και μήνες ΔΕΝ έχω διαβάσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ post από κάποιον ‘’πελάτη’’ που πήγε στον Καναδά. ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ.

                Και από την στιγμή που το γραφείο αυτό ισχυρίζεται ότι έχει τόσο πολλούς πελάτες και σας κάνει μάλιστα και εκπτώσεις ανεβοκατεβάζοντας την ‘’ταρίφα’’ (κατά περίπτωση από ότι κατάλαβα) δεν μπορεί να σας δόση κάποιες εξακριβωμένες πληροφορίες/ αποδείξεις κλπ …. ???????? Η γνώμη μου ? STAY AWAY.

                Comment


                  έχει κανείς προσωπική εμπειρία από το γραφείο CIC International Group?

                  δεν ενδιαφερόμαστε για εύρεση εργασίας άλλα για family sponsorship, είναι αξιόπιστοι ή θα κλαίμε τα λεφτά μας και θα μείνουμε και ξεκρέμαστοι?
                  ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

                  Comment


                    πρωτού ξεκινήσω, να σας πω πως είμαι παθούσα από εταιρεία μετανάστευσης και μάλιστα στον καναδά. το πάθημα μου έγινε μάθημα (όλο παροιμίες λέω ) και έχω ψάξει πάρα πολύ τους κανόνες μετανάστευσης αλλά και του νόμους και κανόνες μετανάστευσης που διέπουν τους δικηγόρους και τις εταιρείες μετανάστευσης στον καναδά.
                    για να μπορεί κάποιος να δίνει συμβουλές σχετικά με την μετανάστευση στον καναδά ή/και να μπορεί να αντιπροσωπεύσει τον μελλοντικό μετανάστη στο καναδικό κράτος και μάλιστα στο cic (Citizenship and Immigration Canada) θα πρέπει να είναι: (α) δικηγόρος, εγγεγραμμένος στον δικηγορικό σύλλογο της πόλης και της επαρχίας (province) όπου δραστηριοποιείται, (β) σύμβουλος μετανάστευσης, εγγεγραμμένος στο iccrc (Immigration Consultants of Canada Regulatory Council). οι άνθρωποι αυτοί είναι καναδοί πολίτες, και συνήθως είναι οι ίδιοι μετανάστες οι οποίοι έχουν σπουδές στη νομική είστε στον καναδά είτε στην χώρα προέλευσης είτε και τα δύο, (γ) πράκτορες μετανάστευσης (agents) οι οποίοι δεν έχουν κανένα νομικό υπόβαθρο και απλά δίνουν βασικές συμβουλές σχετικά με τη μετανάστευση και στη συνέχεια αναλαμβάνει την υπόθεση του υποψήφιου μετανάστη ο δικηγόρος ή ο σύμβουλος του οποίου είναι agent.
                    με εξαίρεση την 3η περίπτωση, θα πρέπει ο παρέχων τις συμβουλευτικές υπηρεσίες μετανάστευσης να είναι καναδός πολίτης. επίσης, βάσει νόμου στον καναδά, αν κάποιος θέλει να δει αν υπάρχει φάκελος ανοιχτός στο cic δεν μπορεί να το δει αν δεν είναι καναδός πολίτης (όχι permanent resident αλλά canadian citizen).
                    επομένως όσοι σας λένε, ότι είναι εταιρείες μετανάστευσης στην ελλάδα είναι όλοι ψεύτες και απατεώνες. υπάρχει μια περίτπωση να είναι agents, αλλά θα πρέπει να αναφέρεται ξεκάθαρα οτι είναι agents του τάδε δικηγόρου ή σύμβουλου.
                    πρωτού ξεκινήσει κάποιος διαδικασία με δικηγόρο ή σύμβουλο θα πρέπει να υπογράψει σχετικό συμβόλαιο. επίσης, για να μπορέσει ο δικηγόρος ή ο σύμβουλος να ενεργεί αντί του μετανάστη υπάρχει ειδικό έντυπο/συμφωνητικό που υπογράφεται και από τα δύο μέρη και παρέχεται από το cic, και δεν είναι σε καμία περίπτωση έγγραφο τύπου ιδιωτικού συμφωνητικού.
                    σχετικά με τα λεφτά. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ βάσει νόμου στον καναδά να παίρνει κάποιος χρήματα από υποψήφιο μετανάστη πρωτού ξεκινήσει η διαδικασία και πρωτού υπογραφούν τα σχετικά συμβόλαια και συμφωνητικά. το μόνο που μπορεί κάποιος να χρεώσει πριν ξεκινήσει η διαδικασία είναι ένα μικρό ποσό για τις αρχικές συμβουλευτικές υπηρεσίες, το οποίο φυσικά υπολογίζεται στο τελικό ποσό που θα πάρει, εφόσον προχωρήσει στην συνεργασία. οι δικηγόροι συνήθως χρεώνουν με την ώρα και ξεκινούν από $100 την ώρα και όσο πάει (δικηγόροι είναι, σε γδέρουν σε όλες τις χώρες ). το συνολικό κόστος για τέτοιου είδους υπηρεσίες, και εξαρτάται από την πολυπλοκότητα του φακέλου (αν κάποιος έχει καταδίκες και θέλει να μεταναστεύσει είναι πολύπλοκη περίπτωση) κυμαίνεται γύρω στα $5,000.
                    όσο ήμουν στην ελλάδα, είχε επικοινωνήσει με μια εταιρεία (δεν θυμάμαι το όνομα δυστυχώς) και μου είχαν ζητήσει $10,000! φυσικά και δεν το συζήτησα και δεν συνεργάστηκα μαζί τους. η εταιρεία στην οποία αναφέρεστε σε παραπάνω ποστ, έχω να σας πω πω είναι απατεώνες. τους είχα πάρει τηλέφωνο, γιατί είχαν βγάλει αγγελίες στην εφημερίδα για όλα τα επαγγέλματα, το οποίο δεν ισχύει (αν δεν ανήκεις σε συγκεκριμένη κατηγορία, ο καναδάς δεν σε δέχεται σαν μετανάστη στα fswp (federal skilled worker program) και fstp (federal skilled trades program)) και όταν τους έκανα ερωτήσεις σχετικές με τους κανόνες τις μετανάστευσης και με ποιά εταιρεία συνεργάζονται στον καναδά, δεν συνέχισαν τη συζήτηση αλλά επέμειναν να πάμε στον γραφείο με 150 ευρώ μαζί μας. γιατί να δώσω 150 ευρώ για φωτογραφίες. εξάλλου, οι φωτογραφίες που χρειάζεται το cic είναι τύπου διαβατηρίου και τις υποβάλλεις σε αργότερο στάδιο και όχι από την αρχή!
                    κάποιος αναφέρθηκε στο γραφείο campbell cohen ή αλλιώς canadavisa.com. πριν από 2 χρόνια επικοινώνησα μαζί τους. δυστυχώς τότε δεν ήξερα όσα ξέρω τώρα γιατί δεν ήξερα και που να ψάξω να μάθω. τους έστειλα βιογραφικό, μου απάντησαν οτι με δέχονται στον καναδά άμεσα. υπογράφω το μεταξύ μας συμβόλαιο για να μου παρέχει συμβουλευτικές υπηρεσίες και πληρώνω και $750 αμερικής (μου έκανε εντύπωση που ήταν $ αμερικής και όχι καναδά, αλλά σκέφτηκα έλα μωρέ το ίδιο είναι). στέλνω σκαναρισμένα τα χαρτιά μου και μου λένε, ααα ξέρετε δεν κάνετε qualify, αλλά πρέπει να γραφτείτε να μάθετε γαλλικά και μόνο με τη βεβαίωση εγγραφής στα μαθήματα είστε οκ για το quebec. δεν ήμουν και πολύ ενθουσιασμένη αλλά αφού το ήθελε και ο άντρας μου τόσο πολύ λέω, ας το κάνουμε. γράφομαι σε μαθήματα και ξεκινώ γαλλικά εξ αποστάσεως, λόγω έλλειψης χρόνου. δείχνω τη βεβαίωση εγγραφής στα γαλλικά και μου απαντούν, δεν κάνετε qualify αν δεν γνωρίζετε γαλλικά σε ικανοποιητικό επίπεδο! μετά από αυτό έκλαψα τα $750 και συνέχισα τη ζωή μου αποδεχόμενη οτι δεν θα έρθω στον καναδά. μεσολάβησαν και άλλα, και άλλος ένας απατεώνας (δεν έχουμε το αποκλειστικό προνόμιο να τους έχουμε στην ελλάδα...) και πολύ ψάξιμο για τις διαδικασίες και νομοθεσίες του καναδά για να είμαι σήμερα στη χώρα που δεν είναι της παρούσης. θέλω να καταλήξω στο ότι, αν και δικηγορικό γραφείο και πολύ γνωστό το campbell & cohen, δεν ήταν και το πιο αξιόπιστο...
                    στο ερώτημα της elecores, δεν ξέρω την εταιρεία αυτή. θα σου δώσω δυο συμβουλές από προσωπική εμπειρία. ψάξε να βρεις οτι είναι εγγεγραμμένη στο iccrc ή στον δικηγορικό σύλλογο της σχετικής επαρχίας που ανήκει. ζήτησε τους τον αριθμό, αν δεν στον δώσουν, είναι απατεώνες. και η δεύτερη συμβουλή, μακριά από ινδούς, είναι ψεύτες. μπορεί να ακούγεται στεροτυπικό και ρατσιστικό (δεν είμαι χρυσαυγίτισσα) αλλά είναι αλήθεια, θα κλαις τα λεφτά σου και μπορεί να σε μπλέξουν και σε τίποτα βρωμοδουλειές. όποιον έχω ρωτήσει για ινδούς (ειδικά αυτοί με τα σαρίκια) μου λένε το ίδιο. φυσικά δεν αποκλείω το οτι υπάρχουν οι εξαιρέσεις, οι οποίες επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
                    The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                    Comment


                      Σε ευχαριστώ για όλα που μου έγραψες,
                      καλά για τους ινδούς το ξέρω κι εγώ!!! εντάξει στην Ελλάδα ζούμε

                      Originally posted by canadiara View Post
                      (γ) πράκτορες μετανάστευσης (agents) οι οποίοι δεν έχουν κανένα νομικό υπόβαθρο και απλά δίνουν βασικές συμβουλές σχετικά με τη μετανάστευση και στη συνέχεια αναλαμβάνει την υπόθεση του υποψήφιου μετανάστη ο δικηγόρος ή ο σύμβουλος του οποίου είναι agent.
                      με εξαίρεση την 3η περίπτωση, θα πρέπει ο παρέχων τις συμβουλευτικές υπηρεσίες μετανάστευσης να είναι καναδός πολίτης. επίσης, βάσει νόμου στον καναδά, αν κάποιος θέλει να δει αν υπάρχει φάκελος ανοιχτός στο cic δεν μπορεί να το δει αν δεν είναι καναδός πολίτης (όχι permanent resident αλλά canadian citizen).
                      επομένως όσοι σας λένε, ότι είναι εταιρείες μετανάστευσης στην ελλάδα είναι όλοι ψεύτες και απατεώνες. υπάρχει μια περίτπωση να είναι agents, αλλά θα πρέπει να αναφέρεται ξεκάθαρα οτι είναι agents του τάδε δικηγόρου ή σύμβουλου.
                      πρωτού ξεκινήσει κάποιος διαδικασία με δικηγόρο ή σύμβουλο θα πρέπει να υπογράψει σχετικό συμβόλαιο. επίσης, για να μπορέσει ο δικηγόρος ή ο σύμβουλος να ενεργεί αντί του μετανάστη υπάρχει ειδικό έντυπο/συμφωνητικό που υπογράφεται και από τα δύο μέρη και παρέχεται από το cic, και δεν είναι σε καμία περίπτωση έγγραφο τύπου ιδιωτικού συμφωνητικού.
                      σχετικά με τα λεφτά. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ βάσει νόμου στον καναδά να παίρνει κάποιος χρήματα από υποψήφιο μετανάστη πρωτού ξεκινήσει η διαδικασία και πρωτού υπογραφούν τα σχετικά συμβόλαια και συμφωνητικά. το μόνο που μπορεί κάποιος να χρεώσει πριν ξεκινήσει η διαδικασία είναι ένα μικρό ποσό για τις αρχικές συμβουλευτικές υπηρεσίες, το οποίο φυσικά υπολογίζεται στο τελικό ποσό που θα πάρει, εφόσον προχωρήσει στην συνεργασία. οι δικηγόροι συνήθως χρεώνουν με την ώρα και ξεκινούν από $100 την ώρα και όσο πάει (δικηγόροι είναι, σε γδέρουν σε όλες τις χώρες ). το συνολικό κόστος για τέτοιου είδους υπηρεσίες, και εξαρτάται από την πολυπλοκότητα του φακέλου (αν κάποιος έχει καταδίκες και θέλει να μεταναστεύσει είναι πολύπλοκη περίπτωση) κυμαίνεται γύρω στα $5,000.....
                      σχεδόν έτσι όπως μου τα γράφεις εδώ μου τα είπε, με τη μόνη διαφορά μου ξεκαθάρισε από την αρχή πως αν υπάρχει ποινικό μητρώο δεν μπορούν να κάνουν τπτ και να το ξεχάσουμε.
                      ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

                      Comment


                        loipon arxika den yparxei metanasteysh xwris na exeis arketa lefta sthn akrh gia xwres opws o kanadas h h aystralia amerikh ktlp alliws o kathe pikramenos se kathe meria toy planhth tha eperne mia balitsa na zhsei ekei. den paizoyn ayta. 2on to budjet pou xreiazetai einai gyrw sto 10 xiliaro eyrw gia exoda taxidiwtika enoikiaseis spitiwn kai gia ta prwta exoda. meta xreizesai pistopoihsh agglikwn IELTS pou thn dineis sto bretaniko symvoulio sto kolwnaki kai analogos ths eidikothtas pou exeis vrei douleia analogws tha prepei na piaseis thn antisoixei vathmologia. twra oson afora na stivaxteis me allous 5 se ena spiti ayto to kanoyn oi pakistanoi sthn ellada pou mpainoun paranoma kai noikiazoun spitia paranoma. ston kanada xreizesai visa ergasias gia na noikiaseis spiti kai yparxei contact posoi to noikiasan kai elegxontai posoi zoun ekei , genika xreizontai kapoies sovares proypotheseis na paei kapoios ston kanada kai oxi o kathe pikramenos ths zwhs pou dystyxws eimaste polloi edw alla ton kanada kai kathe proygmenh xwra oydwlos toys apasxolei ok? elpizw na voithisa

                        Comment


                          apanthsh

                          koitaxe oson afora to teleytaio skelos pragmati eite gia gallika eite gia agglika xreizesai oposdhpote thn analogh pistopoihsh kai na piaseis to antoistixo score - vathmo pou apaitei h eidikothta ayth o kwdikos ths dhladh ston kanada. allo skore exei o lantzerhs allo o receptionist allo o logisths kai allo o politikos mhxanikos paadeigma ok? o cohen pragmati exei vohthsei poly kosmo alla oxi olous giati apla den mporoun na ginoun oloi accept apo ton kanada kai xrewnei ws dikhgoros me thn wra gia tis yphresies pou prosferei.
                          an oloi htan toso aplo na fygoyn o kanadas tha eixe disekatommyria plythismo. kathe prospatheia metanasteyshs exei kai riska mhn eiste toso ellhnares na vlepete to nomisma kai apo tis 2 opseis. sxetika me to alo me ta 150 erw kai tis photos phges sto ksakoysto grafeio sthn liosiwn pou ekei toys rwtas pote feygw? se 2 mhnes . agglika thelei? oxi . ayto ginetai? ame ginetai. xaxaxaxa einai toso profanes to lathos toys poy aporw?

                          Comment


                            ksexaste to toronto montreal ktlp. mono h perioxh ths alberta paizei calgary , edmonton kai gyrw poleis ok? kai kala kanoyn siga mhn feroun oles is fyles toy faraw se poleis poy exoyn 9-10 ekatommyria plythismo . na ginoun sthn ellada mhn pw ti akrivws.ksekinate apo eparxia magkes kai ama sas aresei kai propantws thelei agglika kai lefta h olh istoria alliw kalynhxta

                            Comment


                              apanthsh

                              rosslyn-pcc.com ok?

                              Comment


                                apanthsh

                                den ta xereis kala file moy. pragmati o katwteros misthos einai aytos alla den soy stelnoyn contract me tosa liga lefta afou metanasteyeis. 2onmia gkarsoneria sto calgary kai oxi sto toronto giati ayta pou les einai times toronto kai pio panw mhn sou pw einai 700 dollars to mhna. an vgazei sthn xeiroterh 2700 dollars kai dinei ta 700 sto noiki toy menoyn 2000 dollars dhladh kapou 1600 eyrw an ayta den ftanoun kapoion gia to xekinhma toy giati meta fysika tha vgazeis perisotera otan tha eisai mesa sta pragmata e tote ti na pw? katse edw me perissotera pou vgazeis.

                                Comment

                                Working...
                                X