Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Farfyffs

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Καλημέρα Άννα!!! Έλεγα μήπως βρισκόμασταν & σου έδινα τις ευχές από κοντά, αλλά τελικά δεν θα γίνει η συνάντηση βλέπω.....Δεν πειράζει ίσως τύχει να γνωριστούμε κάτω..... καλό σας ταξίδι λοιπόν, καλή δύναμη για τη συνέχεια!!! μακάρι τα καλύτερά σας όνειρα, να είναι η χειρότερη κατάσταση που θα βρείτε εκεί..... Καλή αρχή!!!!
    Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

    Comment


      #17
      Originally posted by FarfyFfs View Post

      Τον Αύγουστο λοιπόν μιας και έχουμε πάρει ήδη την απόφαση για Αυστραλία ήρθα σε επαφή με το θείο μου (αδερφός του παππού μου) ο οποίος ήταν Ελλάδα στο χωριό μας επάνω Καστοριά μαζί με τη γυναίκα του. Με το θείο αυτό να σημειώσω πως είχαμε πολλή καλή σχέση και πολλή συχνή, κάθε καλοκαίρ ερχόνται Ελλάδα και μένουν για τουλάχιστο 3 μήνες, έχουμε φιλοξενήσει πολλές φορές και τα παιδιά του με τις γυναίκες τους, δηλαδή θέλω να πώ ότι δεν ήταν έεεενας θείος ξεχασμένος στα ξένα που τον θυμήθηκα ξαφνικά επειδή θέλω να φύγω από Ελλάδα. Το αστείο έιναι πως αυτός με παρότρυνε αρχικά για Αυστραλία. Και εκεί αρχίσανε οι κλασικές κλισέ ατάκες που λίγο πολύ όλοι τις έχουμε ακούσει από ένα συγγενή "θα σε βοηθήσω μην στεναχωριέσαι" "εγω είμαι εδώ για ότι θέλεις " κου του λου. Τεσπά με τα πολλά αφού μου έταξε λαγούς με πετραχίλια, και έχω μπει εγω στη διαδικασία έρευνας για το Σιδενυ μιας και εκεί μένει και θα πηγαίναμε αρχικά στο σπίτι του για το πρώτο διάστημα, μετά από 3 εβδομάδες περίπου με παίρνει τηλέφων και αρχίζει να μου τα μασάει και το κορυφαιότατο όλων πηγε να με βγαλει τρελλή εμένα και άλλα 10 άτομα που ήταν παρόντες στην κουβέντα, ότι και καλά δεν είπε ποτέ οτι θα βοηθήσει. Όπως είχα πει και σε ένα παλιότερο ποστ μου, δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να σε βοηθήσει , αν δεν κουνήσεις μονος χέρια πόδια μην περιμένεις προκοπή. Αυτό που μου την έδωσε ήταν όλες οι αεριτζίδηκες φαμφαρολογίες που ξέρασε το στόμα του. Αν έλεγε από την αρχή όχι δεν θα είχα πρόβλημα, αλλά αυτό με την έδωσε. Μάλλον δεν πίστευε ότι θα το κάνω, όταν κατάλαβε ότι το εννοώ εκεί έκανε και πίσω. τεσπά δεν βαριεσαι, καλύτερα που έγινε νωρίς, παρά να έφτανα Αυστραλία και να με περίμενε αυτή η έκπληξη.
      Γιατί δεν τον ρωτάς τι τον έκανε να αλλάξει γνώμη; Για να βελτιώσετε τη σχέση σας αφού είχατε ανέκαθεν επικοινωνία

      Comment


        #18
        Originally posted by random View Post
        Γιατί δεν τον ρωτάς τι τον έκανε να αλλάξει γνώμη; Για να βελτιώσετε τη σχέση σας αφού είχατε ανέκαθεν επικοινωνία
        Γιατί ξέρω, η θεία μου :p κ όταν η γυναίκα βαράει το χέρι στο τραπέζι ο άντρας κάθεται σουζα :D

        Παιδιά να είστε καλά όλοι για τα καλα σας λόγια, εύχομαι αν ερθει ησ τιγμή που όλοι μας θα έχουμε πετύχει τα βέλτιστα που θα μας ικανοποιούν στην καθημερινότητα μας.
        Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

        Comment


          #19
          Βοήθεια είναι και το να σου δώσει κάποιες κατευθυντικές επεξηγήσεις για το πως λειτουργούν τα πράγματα εκεί. Δεν χρειάζεται απαραίτητα να σε φιλοξενήσει.

          Γιατί ξέρω, η θεία μου :p κ όταν η γυναίκα βαράει το χέρι στο τραπέζι ο άντρας κάθεται σουζα :D
          Ενδιαφέρον :P

          Comment


            #20
            Originally posted by random View Post
            Βοήθεια είναι και το να σου δώσει κάποιες κατευθυντικές επεξηγήσεις για το πως λειτουργούν τα πράγματα εκεί. Δεν χρειάζεται απαραίτητα να σε φιλοξενήσει.



            Ενδιαφέρον :P
            Δεν κάθισα να αναλύσω όλα τα παρελκόμενα και δε θέλω να σου πω την αλήθεια, το αποτέλεσμα ήταν αυτό και επειδή επακολούθησαν κ άλλα απλά δεν ασχολήθηκα, και ούτε θέλω τη βοήθεια τους οποιαδήποτε μορφής, έστω και πληροφορίες γιατί μετά είναι εις θέση να λένε πως μας στρώσανε και κόκκινα χαλιά και γίνανε κ χίλια κομμάτια. Δε βαριέσαι, καλύτερα μόνοι μας.
            Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

            Comment


              #21
              Originally posted by FarfyFfs View Post
              Δεν κάθισα να αναλύσω όλα τα παρελκόμενα και δε θέλω να σου πω την αλήθεια, το αποτέλεσμα ήταν αυτό και επειδή επακολούθησαν κ άλλα απλά δεν ασχολήθηκα, και ούτε θέλω τη βοήθεια τους οποιαδήποτε μορφής, έστω και πληροφορίες γιατί μετά είναι εις θέση να λένε πως μας στρώσανε και κόκκινα χαλιά και γίνανε κ χίλια κομμάτια. Δε βαριέσαι, καλύτερα μόνοι μας.
              Αν είναι έτσι, καλύτερα που το άφησες. Υποτίθεται μπαίνουμε στη διαδικασία να βοηθήσουμε επειδή το θέλουμε και μας κάνει να αισθανόμαστε καλύτερα. Αν ο τελικός σκοπός είναι να παίρνουμε πάντα κάτι για αντάλλαγμα, τότε χάνουμε την ουσία.

              Comment


                #22
                Μπράβο Αννα, μπράβο, μπράβο!!!

                Σας εύχομαι καλό ταξίδι στη νέα πατρίδα! Ο αποχωρισμός είναι δύσκολος, αλλά αυτοί που σας αγαπάνε χαίρονται που κάντετε ένα τόσο τολμηρό βήμα. Ευχομαι ολόψυχα να πάνε όπως τα έχετε ονειρευτεί. Και οι δυσκολίες της αρχής είναι αυτές που τελικά κάνουν ωραίο το ταξίδι...

                Comment


                  #23
                  Σου εύχομαι να βρεις τα πράγματα εκεί ,καλύτερα από ότι τα φανταζόσουν!!Θα περιμένουμε με ανυπομονησία την ανταπόκριση σου.Καλό ταξίδι και καλή τύχη.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by FarfyFfs View Post
                    φτάνουμε στο τέλος νοεμβρίου όπου παραιτούμε από τη δουλεία και εχω όλο αυτό το διάστημα μόνο ενα ευχαριστο νεο, πως είμαι υποψήφια για υποτροφία στο Monash University στη Μελβουρνη, την οποία και δεν πηρα , τζάμπα και η χαρα.
                    Συγχαρητήρια, ολα ευκολα απο εδω και περα να ερθουνε. Δεν ήξερα πως δίνουν υποτροφίες τα πανεπιστήμια της Αυστραλίας σε ξένους. Πως τα καταφερες? Που έψαξες?

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by FarfyFfs View Post

                      Παιδααααααααακια μου καλά, στις 5 Μαρτίου λέω να κλείσω εισητήριο από τις 2 ομως θα είμαι στας Αθήνας να δω αγαπημένα μου πρόσωπα πριν την αναχώρηση. Σας ευχαριστώ όλους τόοοοοοοοοοοοσο πολύ μα τόοοοοοοοοοοοοοσο πολύ, και χαίρομαι που είμαι κ εγώ μέρος και μέλος αυτής της μεγαααααλης παρεας ^^ αν για λίγο καιρό δεν μπαινω οσο συχνα μπαινω τωρα μην με παρεξηγήσετε θα ειναι το διαστημα της τακτοποίησης μας στο αστραλια. Εύχομα κάποια στιγμή να μπορεσουμε όλοι μαζι να κανουμε μια συναντηση Down under , να το γλεντισουμε και να το καψουμε ^^
                      Θα μου κανω απντειτ το θρεντι οταν θα εχω νεότερα και για τις συνθήκες στη Μελβούρνη, τη ζωή ενος φοιτητή, της χαροκαμένης απο το άγχος μαίας που αγωνίζεται για την αναγνώριση του πτυχιου , και ο γολγοθας της Permanent :P Θα το χωρίσω και σε κεφάλαια, βιβλίο θα γράψω :D[/FONT][/B]
                      μπραβο ,Αννα μου! (και γραφεις και πολυ ομορφα και ''ζωντανα''!)

                      ολα να σας ερθουν καλά κοριτσι μου και να βοηθησεις να γεννηθουν στο μελλον, πολλα πολλα Αυστραλακια και μη ,σου ευχομαι !
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #26
                        Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά να είστε καλά όλοι για τα καλά σας λόγια ^^ εύχομαι σε όλους τα όνειρα και οι στόχοι σας να γίνουν η πραγματικότητα σας.

                        @revekka87 Σε κάθε πολιτεία υπάρχουν κάποιοι όροι και προυποθέσεις για να είσαι υποψήφιος για υποτροφία. Πτυχίο ισάξιο του Bachelor, η προπτυχιακη σου σχολή να είναι αναγνωρισμένη και να υπάρχει με΄σα στον κατάλογο του πανεπιστημίου όπου αιτήσε, να χεις βαθμό πτυχίου πάνω από 85% μέσο όρο, και αυτό είναι ανάλογα την πολιτεία επίσης, κυμαίνονται οι βαθμοί πολύ, αν εχεις προυπηρεσία, αν εχεις ερευνητικές πτυχιακές και λοιπές εργασίες, καλές συστατικές , τέτοια πράγματα.
                        Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                        Comment


                          #27
                          Γεια σου farfyffs ήθελα να σου πω οτι αν δεν έκλεισες τα εισιτήρια σου να δεις τις τιμές από κωνσταντινούπολη. Είναι πολύ φθηνότερη και έχει περισσότερες επιλογές σε αεροπορικες. Το λέω επειδή κατάλαβα ότι μπορείς να μείνεις ξάνθη και έχει 2 δρομολόγια τη μερα για την Πόλη.

                          Comment


                            #28
                            Παιδιά έφτασε η ωρα κ ακόμα δεν το εχω συνειδητοποιήσει, πεταμε αύριο στις 14¨00 το μεσημερι με etihad, (ελπίζω να μου περασουν τις χειραποσκευες χαχα) ευτυχως χαλαρωσα λιγο αυτες τις ημερες που ειδα φιλους στην αθηνα γιατί με ειχε καταβαλει τοσο πολυ το αγχος κ η στεναχωρια που αφηνα τους δικους μου πισω που ειχα κλειστει στον εαυτο μου και δεν αντεχα να εχω κανεναν γυρω μου. Τεσπά χαιρετώ και σύντομα θα ανανεώσω την ανταπόκριση μου με νεακια
                            Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                            Comment


                              #29
                              ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ!!!!! Καλή αρχή & καλή δύναμη για τη συνέχεια!!!!
                              Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                              Comment


                                #30
                                Καλό ταξίδι!!!!
                                A journey of a thousand miles begins with a single step.

                                Comment

                                Working...
                                X