Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλημερα απο καβαλα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημερα απο καβαλα

    Καλημερα παιδια....

    εδω και καιρω διαβαζουμε το φορουμ αλλα δεν ετιχε ποτε να κανουμε την εγγραφη... σημερα, που εχω αυπνιες, ειπα να κανω την εγγραφη για εμενα και τον συζηγο μου...

    Λιγα λογια για μας...

    εγω η ευη γενηθηκα και μεγαλωσα γερμανια... στα 24 μου απο σημερα σε αυριο εφοσον εληξε η συμβαση μου μαζεψα τα πραγματακια μου και ηρθα ελλαδα με μεγααααλα ονειρα.... Πηγα θεσσαλονικη στο goethe οπου εβγαλα ενα διπλομα με τησ ελπιδες να μπορω να διωασκο σε φροντιστιριο... παπαλα νουμερο ενα... τα υπουργια μου μαυρισανε την ψυχη και εγω απλα πληρωσα εεεεενα καρο λεφτα...
    μετα ηθελα να αναγνωρισουν το πτυχιο μου "κρατικα αναγνωρισμενη παιδαγωγος" στην ελλαδα και κατοβαθμιστικα Βοι, Βρεφωνιπιοκομου... και ξανα μανα ενα καρο λεφτα ενσταση μετα την ενσταση και τπτ... Εμενα θεσσαλονικη 6 χρονια και ψιλο δουλευα μια εδω μια εκι...

    γνωρισα τον καλο μου και το '11 παντρευτηκαμε... εγω εχασα την δουλεια μου, ο καλος μου δουλευε ολοι μερα ντελιβερι και χρονος 0 και χριματα 0... Ετσι αποφασησαμε να ερθουμε καβαλα οπου εχουμε να μεινουμε χωρις νοικια. εχει τωρα 6 μηνες που ειμαστε εδω, δουλεια δεν εχουμε και σκεφτομαστε αν και μεχρη το καλοκαιρι δεν βρεθει μια λυση να την κοπανησουμε γερμανια... εγω μιλαω την γλωσσα μια που πηγα και εκι σχολειο και ο καλος μου με μενα μαζι εμαθε κατι λιγα και μαθαινει ακομα... Αλλα και παλι στεναχωριεμε παρα πολυ ενο ξερω πως εκι θα ειμαστε κλασις καλυτερα... το μονο που θελουμε ειναι να ειμαστε ανεξαρτητη και να μπορουμε να δουμε μια φυσιολογικη ζωη χωρις να φοβομαστε τι θα μας φερει το αυριο....

    και τωρα 10000 σορρυ για τα ελληνικα μου αλλα ελληνικα εμαθα μονη μου, δεν ειχα την ευκαιρια να παω σε ελληνικο σχολειο...

    #2
    Καλημέρα Εύη κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

    Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά, να έχετε υγεία κ καλή τύχη...!!! κ
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment

    Working...
    X