Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μαθήματα Γερμανικών στην Αθήνα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μαθήματα Γερμανικών στην Αθήνα

    Καλησπέρα παιδιά.Για οσους βρίσκονται Αθήνα και ετοιμάζονται για Γερμανία η φύγαν πρόσφατα απο Αθήνα για Γερμανία,και κάναν η κάνουν μαθήματα Γερμανικών εδω,έχετε να μου προτείνεται κάποιο καλό και δοκιμασμένο εμπειρικά φροντηστήριο η ιδιαίτερα κτλ για να ξεκίναγα άμεσα?

    Αν είναι δυνατόν ναχει καλές τιμές (τυγχάνει ναμαι και άνεργος) και να σε προχωράει με υπερ-εντατικά μαθήματα απο το μηδέν στο Β2.Μεσα σε 6 με 8 μήνες.(Δυσκολο βέβαια αυτο,αλλά κατα το δυνατόν οσο ποιο γρήγορα ανάλογα την προσπάθεια σου και την μελέτη).

    Ειναι να φύγω άμεσα για Γερμανία τον Σεπτέμβριο και θέλω πρωτα να ξεμπερδέψω με τα Γερμανικά στην Ελλάδα,να τελιώσω το Β2.Τωρα αν δεν προλάβω σε αυτο το διάστημα θα περιμένουμε αναγκαστικά λιγους μηνες ακομη μεχρι τελος του ετους.

    Αν γνωριζεται καποιο καλο φροντηστηριο η ιδιαιτερα κτλ μου λετε,δεν ξερω αν επιτρεπεται δημοσια στο φορουμ για λογους διαφημισης,αλλιως στηλτε μου pm.

    Κοιταγα και μια (ενισχυμενη) σειρα αυτοδιδασκαλιας
    της Linquaphone αν δεν κανω λαθος πρεπει να κοστιζει κανα 450ρι Ευρω (δεν θυμαμε ακριβως ειχα ρωτησει περισυ τον Δεκεμβριο) ειναι μια σειρα με βιβλια,cd,και το καλο ειναι οτι κανεις τεστακια τα στελνεις με mail και στα διορθωνει καθηγητης,η σειρα ειναι αυτη:
    Linguaphone : Σειρές Αυτοδιδασκαλίας

    Τοχει χρησιμοποιησει κανεις αυτο?Αν ναι,αξιζει?

    Επισης βρηκα στο internet την παρακατω σελιδα αυτοδιδασκαλιας ειναι με πληρωμη και αυτη.
    My-Language | Your Language Program | Learn Today Μάθετε Γερμανικά στο διαδύκτιο

    Την χρησιμοποιει κανεις?Αν ναι,αξιζει?

    Τελος οτιδηποτε εχετε να προτεινετε σε σειρες αυτοδιδασκαλιας η σε καλα φροντηστηρια η ιδιαιτερα μου λετε.
    Αρκει να γινει δουλεια και σε συντομο διαστημα (αναλογα την μελετη και την προσπαθεια βεβαια) να φτασουμε στο Β2.

    Ευχαριστω εκ των προτερων.

    #2
    Γεια χαρά.Υπάρχουν δωρεάν μαθήματα μεχρι το Β2 ('εως και C ) από το σάιτ της Deutche Welle αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.Μαθήματα γερμανικών | DW.DE

    Comment


      #3
      Παιδια SOS,το μυνημα απευθύνεται σε οσους ειναι ειδη στην Γερμανια.Μολις βρηκα ενα φροντηστηριο (σχετικα οικονομικο) στην Αθηνα που ξεκιναν νεα τμηματα τωρα τον Μαρτιο.Με ταχυρηθμα.Το πρωινο τμημα ξεκινησε χτες,το απογευματινο ξεκιναει σημερα.Τωρα αν χασω 1 μαθημα μου ειπαν θα το αναπληρωσω το Σαββατο.

      Σε 5 μηνες μου ειπαν για το Β1.Μαρτιος εως τελη Ιουλιου,Αυγουστος κενος,και Σεπτεμβρη θα δωσω εξετασεις στο GOETHE για το Β1.

      Με το Β1 θα μπορω να συνενοηθω και να καταλαβενω ανετα στην Γερμανια?Η εργασια που ειναι να παω (αν τα καταφερω και παω τελικως) ειναι οδηγος φορτηγου.Θαμαι κομπλε με το Β1 γενικα,η θα χρειαστει μετα να κανω και μαθηματα για Β2??

      Comment


        #4
        Originally posted by Akis_ View Post
        Παιδια SOS,το μυνημα απευθύνεται σε οσους ειναι ειδη στην Γερμανια.

        Με το Β1 θα μπορω να συνενοηθω και να καταλαβενω ανετα στην Γερμανια?Η εργασια που ειναι να παω (αν τα καταφερω και παω τελικως) ειναι οδηγος φορτηγου.Θαμαι κομπλε με το Β1 γενικα,η θα χρειαστει μετα να κανω και μαθηματα για Β2??
        Καλησπέρα Akis_

        Δεν πάει με τα πτυχία ρε Άκη η γνώσση της γλώσσας. Τώρα το αν θα μπορείς να μιλάς ή όχι είναι θέμα τελείως προσωπικό. Μπορεί να μάθεις γραμματική π.χ αλλά όταν πάς να το ανοίξεις....κλάμα. Πάντως τα πιστεύω τα βασικά θα τα καταλαβαίνεις αλλά είναι θέμα εξάσκησης....η γλώσσα δεν είναι μαθηματικά 1+1=2. Είναι πολλά περισσότερα....

        Καλή δύναμη!
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          #5
          Εγώ που ρώτησα την δασκάλα των γερμανικών μου και βρίσκομαι στη Γερμανία μου είπε οτι το Β1 απευθύνεται σε άτομα που δουλεύουν ως σερβιτόροι κλπ πάντως αν έρθεις αναγκαστικά θα τα εξασκήσεις και αν χρειαστεί θα βελτιωθείς γιατί αναγκάζεσαι να μιλάς για να επιβιώσεις.Πάντως θείος μου με το Α2 κάνει τον φορτηγατζή και δεν έχει πρόβλημα.

          Comment

          Working...
          X