Announcement

Collapse
No announcement yet.

Χρήσιμες Πληροφορίες για τους Διακινούμενους Ασφαλισμένους Πολίτες εντός της Ε.Ε.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Χρήσιμες Πληροφορίες για τους Διακινούμενους Ασφαλισμένους Πολίτες εντός της Ε.Ε.

    Αγαπητοί φίλοι, αν και θεωρώ ευτόν προνομιούχο, καθότι έχω δουλειά και ως εκ τούτου αδυνατώ να νιώσω έστω και κατά προσέγγιση τα δυνατά αρνητικά συναισθήματα της ανασφάλειας, αβεβαιότητας, θυμού έως και οργής που νιώθει κάποιος ο οποίος βλέπει να κατεδαφίζεται ξαφνικά η ζωή του (όποιος δεν τα βιώνει και λέει πως καταλαβαίνει πιστεύω ότι απλά υποκρίνεται).
    Παρόλα αυτά το μυαλό μου, η ψυχή μου και η καρδιά μου είναι με όλους εσάς που αναζητείτε μια καλύτερη τύχη και καλύτερη ζωή για εσάς και την οικογένεια σας και για τον λόγο αυτό σχεδόν από την αρχή παρακολουθώ σιωπηλώς το εν λόγω Forum.
    Δεν θα σας κουράσω άλλο και άλλωστε αφορμή για την έγγραφη αυτή επαφή με το παρόν forum, ήταν η κοινοποίηση προς όλους εσάς ενός εγγράφου του Υπουργείου Εργασίας με κάποιες, πιστεύω, πολύ χρήσιμες πληροφορίες για όλους.
    Εύχομαι ολόψυχα καλή και μεγάλη δύναμη σε όλους και είθε να βρείτε αυτό που αναζητείτε.


    Σας παραθέτω τμήμα του εγγράφου:

    ΘΕΜΑ: Πληροφορίες για τους διακινούμενους ασφαλισμένους πολίτες εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

    Σας ενημερώνουμε ότι η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει επικαιροποιήσει τις πληροφορίες προς τους διακινούμενους εργαζομένους με τη δημιουργία των κάτωθι ηλεκτρονικών σελίδων:

    1) Ελεύθερη κυκλοφορία των εργαζομένων και κοινωνική πολιτική:
    05.10 Ευρετήριο της ισχύουσας νομοθεσίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης

    2) Κοινωνική ασφάλιση στην Ευρωπαϊκή Ένωση- τα δικαιώματα σας ανά χώρα:
    Τα δικαιώματά σας ανά χώρα - Απασχόληση, κοινωνικές υποθέσεις και κοινωνική ένταξη - Ευρωπαϊκή Επιτροπή

    3) Συντονισμός της κοινωνικής ασφάλισης σε επίπεδο Ε.Ε.-τα δικαιώματα σας στην κοινωνική ασφάλιση:
    Συντονισμός της κοινωνικής ασφάλισης σε επίπεδο ΕΕ - Απασχόληση, κοινωνικές υποθέσεις και κοινωνική ένταξη - Ευρωπαϊκή Επιτροπή

    4) Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας σε εφαρμογή έξυπνων κινητών:
    Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας - Απασχόληση, κοινωνικές υποθέσεις και κοινωνική ένταξη - Ευρωπαϊκή Επιτροπή

    5) Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας- Moving in the EU- Your social security rights:
    Βίντεο - Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας - Απασχόληση, κοινωνικές υποθέσεις και κοινωνική ένταξη - Ευρωπαϊκή Επιτροπή

    6) Moving within E.U.-Which country will pay my old-age pension:

    EC Audiovisual Service - Video

    7) Moving within E.U.- How does moving affect my right to unemployment benefits:
    EC Audiovisual Service - Video

    8) Moving within E.U.- Which country is responsible for your social security rights:
    EC Audiovisual Service - Video

    #2
    Originally posted by acetop75 View Post
    Αγαπητοί φίλοι, αν και θεωρώ ευτόν προνομιούχο, καθότι έχω δουλειά και ως εκ τούτου αδυνατώ να νιώσω έστω και κατά προσέγγιση τα δυνατά αρνητικά συναισθήματα της ανασφάλειας, αβεβαιότητας, θυμού έως και οργής που νιώθει κάποιος ο οποίος βλέπει να κατεδαφίζεται ξαφνικά η ζωή του (όποιος δεν τα βιώνει και λέει πως καταλαβαίνει πιστεύω ότι απλά υποκρίνεται).
    Παρόλα αυτά το μυαλό μου, η ψυχή μου και η καρδιά μου είναι με όλους εσάς που αναζητείται μια καλύτερη τύχη και καλύτερη ζωή για εσάς και την οικογένεια σας και για τον λόγο αυτό σχεδόν από την αρχή παρακολουθώ σιωπηλώς το εν λόγω Forum.

    Δεν θα σας κουράσω άλλο και άλλωστε αφορμή για την έγγραφη αυτή επαφή με το παρόν forum, ήταν η κοινοποίηση προς όλους εσάς ενός εγγράφου του Υπουργείου Εργασίας με κάποιες, πιστεύω, πολύ χρήσιμες πληροφορίες για όλους.

    Εύχομαι ολόψυχα καλή και μεγάλη δύναμη σε όλους και είθε να βρείτε αυτό που αναζητείτε.
    Καλησπέρα acetop75
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας
    Μόνο κ μόνο η κίνησή σου λέει πολλά...!!!
    Εύχομαι να είσαι πάντα καλά εσύ κ η οικογένειά σου...!!!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      Φοιτητικά δάνεια με ευνοϊκούς όρους από το νέο Erasmus+

      Newsbeast.gr | ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ : Φοιτητικά δάνεια με ευνοϊκούς όρους από το νέο Erasmus+

      Useful Link : ERASMUS+ : κατάρτιση και εκπαίδευση στο εξωτερικό για πάνω από 4 εκατ. νέους

      Comment


        #4
        acetop75

        Καλώς ήρθες στην παρέα μας !

        Για να μάθετε περισσότερα σχετικά με τη νομοθεσία της Ε.Ε και το πώς είναι να ζείτε, να εργάζεστε και να μετακινείστε στην Ευρώπη, μεταβείτε στο δικτυακό τόπο Europa !
        Ευρωπαϊκή Δικτυακή Πύλη !
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment

        Working...
        X