Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρόβλημα με χρέος προς μεσιτικό γραφείο.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πρόβλημα με χρέος προς μεσιτικό γραφείο.

    Καλησπέρα.
    Θέλω να ρωτήσω το εξής.
    Λίγο πριν φύγω μόνιμα για Σουηδία είχα γραφτεί σε ένα site για ανεύρεση σπιτιού με κάποια συνδρομή για 3 μήνες (bopunkten.se), στο οποίο γράφεσαι με το personnummer, το οποίο το είχα βγάλει ήδη. Δεν υπήρχε τρόπος για να πληρώσω αυτή την συνδρομή οnline με κάποια πιστωτική ή paypal και επειδή δεν ήταν μακριά η μέρα που θα έφευγα είπα να το αφήσω προς το παρόν και το βλέπω αργότερα όταν θα είμαι ήδη επάνω. Μέχρι τότε ίσως να μου στέλνανε και κανένα email για να πληρώσω οnline.
    Όταν ήρθα στην Σουηδία, μετά από μερικές μέρες μου ήρθε ένα χαρτί από την Klarna (klarna.se) που πάνω πάνω έγραφε Påminnelse για να πληρώσω τα χρωστούμενα, αλλά με καταληκτική ημερομηνία τη ίδια εκείνη ημέρα. Επειδή δεν προλάβαινα να το πληρώσω την συγκεκριμένη ημέρα το άφησα περιμένοντας την επόμενη ειδοποίηση (για να έχω και τα λεφτά μέχρι τότε). Πριν λίγες μέρες μου ήρθε και το επόμενο χαρτί από την Segoria που πάνω πάνω γράφει Inkassokrav για να πληρώσω τα χρωστούμενα με τις διάφορες προσαυξήσεις και ευτυχώς αυτή την φορά έχω μερικές μέρες ακόμα μέχρι να λήξει.
    Η ερώτηση είναι, υπάρχει κάποια ποινή τύπου Τειρεσία επειδή καθυστέρησα να πληρώσω; Θα υπάρξει κάποια ποινή αν δεν πληρωθεί και αυτή την φορά (που θα πληρωθεί, αλλά απλά έχω την περιέργεια);

    #2
    Originally posted by whiterabbit View Post
    Καλησπέρα.
    Θέλω να ρωτήσω το εξής.
    Λίγο πριν φύγω μόνιμα για Σουηδία είχα γραφτεί σε ένα site για ανεύρεση σπιτιού με κάποια συνδρομή για 3 μήνες (bopunkten.se), στο οποίο γράφεσαι με το personnummer, το οποίο το είχα βγάλει ήδη. Δεν υπήρχε τρόπος για να πληρώσω αυτή την συνδρομή οnline με κάποια πιστωτική ή paypal και επειδή δεν ήταν μακριά η μέρα που θα έφευγα είπα να το αφήσω προς το παρόν και το βλέπω αργότερα όταν θα είμαι ήδη επάνω. Μέχρι τότε ίσως να μου στέλνανε και κανένα email για να πληρώσω οnline.
    Όταν ήρθα στην Σουηδία, μετά από μερικές μέρες μου ήρθε ένα χαρτί από την Klarna (klarna.se) που πάνω πάνω έγραφε Påminnelse για να πληρώσω τα χρωστούμενα, αλλά με καταληκτική ημερομηνία τη ίδια εκείνη ημέρα. Επειδή δεν προλάβαινα να το πληρώσω την συγκεκριμένη ημέρα το άφησα περιμένοντας την επόμενη ειδοποίηση (για να έχω και τα λεφτά μέχρι τότε). Πριν λίγες μέρες μου ήρθε και το επόμενο χαρτί από την Segoria που πάνω πάνω γράφει Inkassokrav για να πληρώσω τα χρωστούμενα με τις διάφορες προσαυξήσεις και ευτυχώς αυτή την φορά έχω μερικές μέρες ακόμα μέχρι να λήξει.
    Η ερώτηση είναι, υπάρχει κάποια ποινή τύπου Τειρεσία επειδή καθυστέρησα να πληρώσω; Θα υπάρξει κάποια ποινή αν δεν πληρωθεί και αυτή την φορά (που θα πληρωθεί, αλλά απλά έχω την περιέργεια);
    Καλως ηρθες.

    Επειδη εδω,δεν ειναι Ελλαδα(ευτηχως),σε οτι εχει να κανει με οικονομικες υποχρεωσεις προς ολους(Δημοσιο η ιδιωτικους οργανισμους)θα πρεπει ολοι να ειμαστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ προσεκτικοι.Θα πω ενα παραδειγμα ,εγω περσυ τον αυγουστο ελειπα σχεδον ενα μηνα,ειχε ερθει στο σπιτι αλληλογραφια την οποια δεν ανοιξε φυσικα κανεις(μεγα λαθος),και μεσα σε ολα ηταν και ο λογαριασμος απο τα διοδια(Transport Styrelsen),εφοσον δεν πληρωθηκε μεσα σε 10 μερες απο τη ληξη,μπηκε ενα προστιμο 20% και ηρθε μετα απο 20 μερες.Φυσικα αν και αυτο δεν το πληρωνα τοτε θα αναλαμβανε το http://www.kronofogden.se/,το οποιο και ειναι ο Σουηδικος Τειρεσιας.Μετα απο μια ειδοποιηση απο αυτους,στη δευτερη εισαι "μαυρισμενος".Οποτε ΠΡΟΣΟΧΗ ,δεν αφηνουμε τιποτα για αυριο,ειναι κριμμα απο λιγες κορωνες να βρεθει καποιος χωρις οικονομικη αξιοπιστια.

    Comment


      #3
      Οι λογαριασμοί όλοι πρέπει να πληρώνονται στην ώρα τους . Τα τιμολόγια γράφουν ποιά είναι η τελευταία ημέρα πληρωμής . Καλό είναι να μην καθυστερείται γιατί τότε έρχεται αυτό το χαρτί που λέγεται påminnelse δηλαδή υπενθύμιση ,και υπάρχει μιά επιβάρυνση στο ποσό του τιμολογίου απο 50 κορώνες και πάνω , αναλόγως το ποσό και το τιμολόγιο. Αλλά και άν συμβεί αυτό δηλαδή να έρθει αυτό το χαρτί της υπενθύμισης , δεν πειράζει , μπορεί να συμβεί και να ξεχάσουμε κάτι .

      Από εκεί και πέρα όμως πρέπει να πληρωθεί οπωσδήποτε το τιμολόγιο γιατί οι συνέπειες είναι δυσάρεστες !!!

      Καινούργιοι σε μια ξένη χώρα κοιτάμε να είμαστε άψογοι στις υποχρεώσεις μας !!

      Προσοχή λοπόν στους λογαριασμούς και στα τιμολόγια που πρέπει να πληρώσουμε !!!
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment

      Working...
      X