Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Τακης - Ντινα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    9-4-2013
    Σημερα πηγα στην πρεσβεια και εδωσα τα χαρτια για να βγει το νεο διαβατηριο της γυναικας μου.
    Μου ειπαν πως σε 10 ημερες θα το εχουμε στα χερια μας.

    Επρεπε να ειμαι εκει στις 9 ομως μας πηρε ο υπνος και ξυπνησαμε 6.50
    αρα ειχαμε 2 και 10 λεπτα να διανυσουμε την αποσταση Πατρα - Αθηνα 220 χλμ με οτι αυτο συνεπαγετε απο θεμα κινησης εκεινη την ωρα στο κεντρο της Αθηνας καθως και το αθλιο κομματι απο Πατρα εως Κιατο.

    8.45 παρκαριζα ενα δρομο ποιο κατω απο την πρεσβεια (εννοειτε παρανομα)και το octavia με εβριζε με οτι μπινελικι εχει μαθει και εβγαζε καπνους απο παντου.

    Μπηκαμε μεσα στις 9 το πρωι και δεν κανω πλακα 9.15 ειχαμε τελειωσει.
    (Αθανατη Ελλαδα, για να παρεις ενα χαρτι απο το δημοσιο πρεπει να χασεις 10 μεροκαματα.)

    Α μην ξεχασω λιγο μετα απο εμας στην πρεσβεια εφτασαν ορδες ατομων για θεωρησεις διαβατηριων.

    Μολις παραλαβουμε το ποθητο διαβατηριο παμε σφαιρα για να κλεισουμε τα εισιτηρια μας.

    Εως τωρα ολα πανε οπως τα ειχαμε υπολογισει ευτυχως.
    Στοχος μας εως 20-25 Μαιου να βρισκομαστε στην Μελβουρνη.
    Αν δεν φτάσει ο Άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, Δεν βγάνει η ράχη του φτερούγες να πετάξει.

    Comment


      #32
      Η υπογραφή σου...είναι όλα τα λεφτά..!
      Hellas 4 ever ...βουρ για Australia....
      έχουμε και την Greece4ever..,ίδια περίπτωση

      Comment


        #33
        Originally posted by australian View Post
        Η υπογραφή σου...είναι όλα τα λεφτά..!
        Hellas 4 ever ...βουρ για Australia....
        έχουμε και την Greece4ever..,ίδια περίπτωση

        Το οτι αγαπω την Πατριδα μου η οποια σιγουρα ειναι η μονη που δεν φταιει για το καταντημα που βρισκεται αυτη τη στιγμη,
        δεν προκειται να αλλαξει ποτε.

        Το οτι αυτοι που διοικουν την μοιρα της Πατριδας μας, μας αναγκαζουν να ψαξουμε μια νεα Πατριδα την οποια οσο περισσοτερο την σεβαστουμε τοσο ποιο μεγαλη θα ειναι η αγκαλια της ειναι δεδομενο.

        Ομως θεωρω οτι η Ελλαδα μας πρεπει να ειναι ΠΑΝΤΑ μεσα στην καρδια μας
        και σε οποια γωνια του κοσμου κι αν αναγκαστουμε να βρεθουμε πρεπει να δωσουμε μαχη να μεινει ΖΩΝΤΑΝΗ και για να γινει ΚΑΛΥΤΕΡΗ.
        Γι αυτο μην παιρνεις στραβα την υπογραφη μου, να εισαι σιγουρος πως επειδη εχω ξανακανει μεταναστης ξερω να σεβομαι και να αγαπω ΚΑΙ τον τοπο που με φιλοξενει στην αγκαλια του.
        Αν δεν φτάσει ο Άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, Δεν βγάνει η ράχη του φτερούγες να πετάξει.

        Comment


          #34
          Originally posted by panos patrinos View Post
          Το οτι αγαπω την Πατριδα μου η οποια σιγουρα ειναι η μονη που δεν φταιει για το καταντημα που βρισκεται αυτη τη στιγμη,
          Ευτυχώς αυτό είναι απλά μια άποψη γιατί τα γεγονότα λένε το αντίθετο.

          Comment


            #35
            Originally posted by random View Post
            Ευτυχώς αυτό είναι απλά μια άποψη γιατί τα γεγονότα λένε το αντίθετο.
            δεν καταλαβα τι θελεις να πεις.
            Αν δεν φτάσει ο Άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, Δεν βγάνει η ράχη του φτερούγες να πετάξει.

            Comment


              #36
              Ότι υπήρχαν μεγάλες τρύπες στους οικονομικούς πυλώνες της ελλάδας, με αποτέλεσμα να είναι (δικαίως) η πρώτη που χτυπήθηκε τόσο δυνατά από την παγκόσμια οικονομική κρίση. Οι σπατάλες του καθόλου παραγωγικού δημοσίου, οι πολιτικές που εφαρμόστηκαν με την συγκατάθεση της πλειοψηφίας του λαού, η έλλειψη σωστών μηχανισμών ελέγχου για τις επιδοτήσεις και οι ατιμώρητες πράξεις διαφθοράς είναι μερικά από τα "εγχώρια" προβλήματα που συνέβαλαν σε αυτό. Δυστυχώς, ο μεγαλύτερος βαθμός ευθύνης πηγαίνει στην ελλάδα αλλιώς οι επιπτώσεις της κρίσης θα ήταν στα 8-15% ανεργία όπως είναι στις ευρωπαικές χώρες του βορρά.

              Comment


                #37
                Originally posted by random View Post
                Ότι υπήρχαν μεγάλες τρύπες στους οικονομικούς πυλώνες της ελλάδας, με αποτέλεσμα να είναι (δικαίως) η πρώτη που χτυπήθηκε τόσο δυνατά από την παγκόσμια οικονομική κρίση. Οι σπατάλες του καθόλου παραγωγικού δημοσίου, οι πολιτικές που εφαρμόστηκαν με την συγκατάθεση της πλειοψηφίας του λαού, η έλλειψη σωστών μηχανισμών ελέγχου για τις επιδοτήσεις και οι ατιμώρητες πράξεις διαφθοράς είναι μερικά από τα "εγχώρια" προβλήματα που συνέβαλαν σε αυτό. Δυστυχώς, ο μεγαλύτερος βαθμός ευθύνης πηγαίνει στην ελλάδα αλλιώς οι επιπτώσεις της κρίσης θα ήταν στα 8-15% ανεργία όπως είναι στις ευρωπαικές χώρες του βορρά.

                φιλε random ευθυνη δεν εχει σε καμμια περιπτωση η Ελλαδα

                Οι ευθυνες πανε πρωτα στους Ελληνες που ψηφιζαν τα ρουσφετια τους ο καθενας και επειτα σε αυτους που κυβερνουν τα τελευταια 40 χρονια αυτο τον ερμο τοπο.
                Αν δεν φτάσει ο Άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, Δεν βγάνει η ράχη του φτερούγες να πετάξει.

                Comment


                  #38
                  Και οι έλληνες που ζούνε;

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by random View Post
                    Και οι έλληνες που ζούνε;
                    αδερφε θα μας τρελανεις.
                    Εαν εσυ κανεις κακη διαχειριση στο σπιτι σου,παιζεις τζογο,δεν δουλευεις,καταλαλωνεις περισσοτερα απο οσα παραγεις φταιει το σπιτι και οχι εσυ?
                    ΗΜΑΡΤΟΝ
                    Αν δεν φτάσει ο Άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, Δεν βγάνει η ράχη του φτερούγες να πετάξει.

                    Comment


                      #40
                      Οκ κατάλαβα πως το εννοείς αλλά παραπάνω έγραψες

                      ξερω να σεβομαι και να αγαπω ΚΑΙ τον τοπο που με φιλοξενει στην αγκαλια του.
                      που σημαίνει ότι πας σε μια άλλη χώρα για τους κοινωνικούς-οικονομικούς μηχανισμούς της, κι όχι απλά για να δεις το σπίτι.

                      Επιμένω ότι η χώρα είναι κυρίως οι άνθρωποι και από ότι φαίνεται η πλειοψηφία είναι αυτή που είτε κάνει κακή διαχείριση, είτε δηλώνει απάθεια/αδιαφορία για την κατάσταση της. Ένα μήνυμα λοιπόν που μπορεί να ερμηνευτεί και ως "δεν φταίμε εμείς καθόλου που η χώρα μας κατάντησε έτσι" (λέξη κλειδί το καθόλου), το βρίσκω επικίνδυνο και ως random θα τολμήσω να καταδικάσω αυτή τη εθελοτυφλία, με την ελπίδα κάποιος που θα τα διαβάζει αυτά να είναι πιο προσγειωμένος στην πραγματικότητα.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by panos patrinos View Post
                        Γεια χαρα σε ολους.
                        Σημερα εγινε ενα ακομα βηματακι που θα μας φερει κοντυτερα στην αλλη πλευρα του πλανητη, στην Νεα μας Πατριδα.
                        Μιλησα πρωι πρωι με την πρεσβεια και ηδη μου στελνουν την φορμα να την συμπληρωσει η γυναικα μου για να εκδοθει το νεο της διαβατηριο.
                        Αν ολα πανε καλα απο 20 εως τελος Μαιου θα βρισκομαστε στην Μελβουρνη.
                        Απ οτι ρωτησα στην πρεσβεια απο δευτερα θα εχω την φορμα, τριτη την στελνω και εως παρασκευη θα την εχουν παραλαβει συμπληρωμενη.
                        Απο εκει και μετα σε 15 μερες(γυρω στις 20 Απριλιου) θα εχουμε το πολυποθητο διαβατηριο στα χερια μας και σφαιρα για εισητηρια γιατι δεν θα εχουμε αλλη εκρεμμοτητα.
                        Επειδη δεν εχουμε συγγενεις να μας φιλοξενησουν αλλα και να ειχαμε θα ηταν η τελευταια μας επιλογη , θα ηθελα εσεις που ειστε εκει να μου προτεινετε καποιο φθηνο μερος ειτε ξενοδοχειο ειτε σπιτι που θα μπορουσα να ερθω σε επαφη για να νοικιασουμε και να κανονισουμε την διαμονη μας τις πρωτες 5-10 ημερες μεχρι να βρουμε κατι καλυτερο.
                        Ειδα μια φιλη που βρηκαν με 220 δολλαρια την εβδομαδα σπιτι και θα ηταν το τελειοτερο και για εμας να μπορουσαμε να βρουμε κατι αντιστοιχο.

                        Εχετε μας στο πισω μερος του μυαλου σας κι εμας
                        Η προτεινετε μας links που θα μας βοηθησουν στο ξεκινημα.

                        Επισης εαν υπαρχουν νεοφερμενοι που το σπιτι που μενουν ειναι τοσο ωστε να μας δεχτουν και να μοιραστουμε το ενοικιο και ολα τα αλλα εξοδα τις πρωτες ημερες μεχρι να βρουμε καπου αλλου θα ειναι υπεροχο.

                        Ειμαστε σε επαφη για τα νεωτερα και ενα βημα κοντυτερα στην Νεα μας Πατριδα.
                        Pano καλησπέρα,

                        Αν έχεις βρεί κάτι νεώτερο σχετικά με την διαμονή με ενδιαφέρει. Πηγαίνω και εγώ Μελβούρνη 19/5 και προς το παρόν θα μείνω σε κάτι hostel μεσω booking.com. Ψάχνω και στο patriotaki αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό για διαμονή στην Αυστραλία......ισως και να μήν ψάχνω σωστά ...δεν ξέρω. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι θα το εκτιμούσα γιατί και εγώ ανήκω στο group "Πάω Μελβούρνη - χωρίς συγγενείς" !!! Τhanks

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by Ikariwths View Post
                          Pano καλησπέρα,

                          Αν έχεις βρεί κάτι νεώτερο σχετικά με την διαμονή με ενδιαφέρει. Πηγαίνω και εγώ Μελβούρνη 19/5 και προς το παρόν θα μείνω σε κάτι hostel μεσω booking.com. Ψάχνω και στο patriotaki αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό για διαμονή στην Αυστραλία......ισως και να μήν ψάχνω σωστά ...δεν ξέρω. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι θα το εκτιμούσα γιατί και εγώ ανήκω στο group "Πάω Μελβούρνη - χωρίς συγγενείς" !!! Τhanks
                          κι εγω απο το διαδυκτιο ψαχνομαι για σπιτι.
                          Αν δεν φτάσει ο Άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, Δεν βγάνει η ράχη του φτερούγες να πετάξει.

                          Comment


                            #43
                            καλήσπερα σε ολους.
                            εχω καιρο να γραψω επειδη εχουμε αρκετο τρεξιμο.
                            Τα πραγματα προχωρουν κανονικα ηρθε το νεο διαβατηριο της γυναικας μου κλεισαμε και τα εισιτηρια και ειμαστε στην διαδικασια των χαρτιων που θα χρειαστουν για αυτην.
                            30 Μαιου πεταμε με etihad 1199 το δικο μου εισιτηριο με επιστροφη και 684 της γυναικας μου.
                            31 Μαιου 18.30 πρωτα ο Θεος θα παταμε Μελβουρνη κι απο εκεινη την ημερα θα ξεκινησει η νεα μας ζωη.
                            Ευχομαι να πανε ολα καλα και σ εμας και σε ολο τον κοσμο.
                            Ραντεβου στο cafe Νικοs
                            Αν δεν φτάσει ο Άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, Δεν βγάνει η ράχη του φτερούγες να πετάξει.

                            Comment


                              #44
                              ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑΚΗ ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ
                              ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

                              Τώρα το θέμα σπιτιού είναι ενα πρόβλήμα σε πρώτη φάση

                              εδω σου παραθέτω μερικά λίνκ και εύχομαι τα καλύτερα
                              εδω για λίγο καιρό Short Term in Melbourne Region, VIC - Gumtree Australia
                              ρίξε μια ματιά
                              και εδω μεσιτικά Real Estate & Property For Sale in Melbourne, VIC (Page 1) - realestate.com.au
                              πιστεύω να πάρεις και άλλες απαντήσεις εγω δεν ξέρω κάτι άλλο

                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment

                              Working...
                              X