Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Kαι το δικο μου timeline.
    IEC Submitted: May 20th
    IEC Proof of Payment received: May 22th
    IEC Conditional Acceptance Letter received: May 24th
    CIC Application Submitted: June 2th
    CIC Submission Confirmation: June 2th
    CIC LOI received: June 12th
    Ολα καλα πηγαν. Μονο που δεν ειμαι σιγουρος για την πολη. Calgary ή Toronto. Ειμαι ηλεκτρο/της (με πτυχιο εξωτερικου) και ξερω οτι στο Calgary οι πιθανοτητες να βρω εργασια στον τομεα oil gas& minning ειναι κατα πολυ περισοτερες απο αλλες πολεις. Απλα σκεφτόμουν να ξεκινησω απο Toronto με οποιαδήποτε δουλεια (να σιγουρεψω ενα εισοδημα) για να μπορω να κοιταξω καλυτερα για την δουλεια που θελω. Δυσκολα παιρνουν στις μεγαλες εταιρίες entry level ! Πιστευω οτι σε 15 μερουλες περιπου (αφου τελειωσω κατι δουλιτσες εδω) να εχω καταλήξει και να φυγω.

    Comment


      Originally posted by Troberto View Post
      εγώ έχω τον αριθμό 191 και χθες έγινε το proof of payment. Είμαι αγχωμένος γιατί στο WTN πριν το 191 υπάρχει ο κωδικός "WHP" που σημαίνει working holiday permit. Άρα φοβάμαι μήπως οι άλλες δύο κατηγορίες παίρνουν άλλο κωδικό και άλλη αρίθμηση. Φοβάμαι δλδ μήπως είμαστε υπεράριθμοι και απλά μας δέχονται για την περίπτωση που κάποιοι δεν προσκομίσουν τα έγγραφα..
      troberto και εγώ για αυτό αγχώνομαι γιατί πιστεύω ότι οι άλλες κατηγορίες παίρνουν άλλη αρίθμηση. Όταν λες έγινε το proof of payment εννοείς ότι το έστειλες απλά ή πήρες και το ΟΚ για να πας στο δεύτερο βήμα;;;
      Εγώ το έστειλα Τρίτη και ακόμα δεν πήρα απάντηση

      Comment


        Originally posted by dimitris84 View Post
        ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ.........!!!!
        ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ....
        Your application to study or work in Canada has been approved.
        Your study or work permit will be issued to you upon arrival in Canada, subject to your compliance with the
        requirements of the Immigration and Refugee Protection Act and its Regulations.
        Χαίρομαι πολύ που πήγαν όλα καλά!

        Comment


          Originally posted by BlackRed View Post
          Καλημέρα από το βροχερό Τορόντο.

          Όλα καλά πήραμε το work permit και όπως ακριβώς το περίμενα κανείς δεν κοίταξε να εξακριβώσει τι χρήματα είχαμε μαζί μας και την ασφάλεια.

          Περισσότερα θα σας πω όταν καταφέρω να κάνω ανταπόκριση και φυσικά δεν προτρέπω κανέναν να έρθει Καναδά χωρίς χρήματα και ασφάλεια! Απλά παραθέτω την έγινε στην περίπτωση μας.
          Τέλεια! Καλή αρχή! Όλα δεξιά!

          Comment


            Originally posted by alekspara View Post
            troberto και εγώ για αυτό αγχώνομαι γιατί πιστεύω ότι οι άλλες κατηγορίες παίρνουν άλλη αρίθμηση. Όταν λες έγινε το proof of payment εννοείς ότι το έστειλες απλά ή πήρες και το ΟΚ για να πας στο δεύτερο βήμα;;;
            Εγώ το έστειλα Τρίτη και ακόμα δεν πήρα απάντηση
            την σκαναρισμένη απόδειξη από το web banking την ανέβασα την προηγούμενη παρασκευή. Την περασμένη τρίτη όμως εκεί που έλεγε "Participation Fees and Proof of Payment " από pending έγινε verified. Δηλαδή οι υπάλληλοι έλεγξαν την απόδειξη και επιβεβαίωσαν οτι πλήρωσα. Στην άλλη φάση δεν με αφήνει να προχωρήσω γιατί εκει που λέει "IEC Assessment" γράφει pending...

            Ποντάρω στο οτι κάποιοι που πήραν πχ αύξοντα αριθμό 30 το μάρτιο ενδεχομένως να μην πλήρωσαν τελικά η να μην πήγαν τα έγγραφα της δεύτερης φάσης. Οπότε υπάρχει ελπίδα να μην είμαστε υπεράριθμοι..θα δείξει σύντομα ελπίζω..

            Comment


              Originally posted by jack83
              να κανω μια ερωτηση! διαβασα οτι αυτο το προγραμμα αφορα 2 χρονια να μεινεις στον Καναδα και μετα πρεπει ν ακολουθησεις μεταναστευτικο προγραμμα αν θες να παρμεινεις κι αλλο ακομα κι αν ο εργοδοτης σου θελει να σε κρατησει, δηλαδη LMO κτλ. ισχυει? Ξερετε αν ειναι ευκολο να μεινεις μετα?
              ΕΔΩ εξηγω τι γινεται με το προγραμμα. Οσο για το μετα, υπαρχουν τροποι. Κανενας δεν ειναι ευκολος (αν δεν εχεις μεσο η προθυμο συγγενη) και θα πρεπει να αποδειξεις την αξια σου για να μεινεις. Εχω ξαναπει ομως οτι 2 χρονια ειναι μεγαλο χρονικο διαστημα και σε μια χωρα σαν τον Καναδα οι ευκαιριες ειναι πολλες. Βεβαια, αυτη ειναι απλα η αποψη μου και οποιος θελει την συμμεριζεται.
              Originally posted by jack83
              Κλασικη περιπτωση ελληνικου στοιχειου παρατηρω!
              Οσοι εβγαλαν ακρη απο το φορουμ και πηραν οτι ηθελαν αποχωρησαν...
              ΕΥΓΕ!
              Δεν θα διαφωνησω σε αυτο που λες γιατι στον ενα χρονο+ που ειμαι εδω, εχω παρατηρησει το συγκεκριμενο φαινομενο.
              Στο συγκεκριμενο κομματι του IEC ομως θα διαφωνησω γιατι εχω μιλησει με τα περισσοτερα παιδια εκτος φορουμ και οι περισσοτεροι δεν ειναι τετοιου ειδους "Ελληναρες".
              Επισης καποιοι(οπως και εγω) εχουμε ηδη ερθει στον Καναδα και ο χρονος πραγματικα ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ αν δεν σου εχουν ετοιμασει σπιτι και δουλεια.
              Προσωπικα καθομαι λιγο χαλαρος για πρωτη φορα μετα την Δευτερα που ηρθα και αφου μιλησα με τους δικους μου, το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να μπω στο πατριωτακι γιατι ξερω το αγχος που περνανε οσοι δεν εχουν ερθει ακομα. Ημουν στην θεση τους πριν μια βδομαδα.

              Υ.Γ Οση ερευνα και να κανει καποιος πριν ερθει Καναδα(και εγω εκανα αρκετη) δεν μπορει να αναλογιστει τις ΑΠΕΙΡΕΣ διαφορες που υπαρχουν με την Ελλαδα. Εχοντας κλεισει μια βδομαδα εδω ειμαι υπερευχαριστημενος με την επιλογη που εκανα. Περισσοτερα στην ανταποκριση που θα ετοιμασω σε λιγο καιρο οταν θα εχω ενσωματωθει για τα καλα και θα εχω πιο καθαρο μυαλο!
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                Originally posted by BlackRed View Post
                Επισης καποιοι(οπως και εγω) εχουμε ηδη ερθει στον Καναδα και ο χρονος πραγματικα ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ αν δεν σου εχουν ετοιμασει σπιτι και δουλεια.
                Προσωπικα καθομαι λιγο χαλαρος για πρωτη φορα μετα την Δευτερα που ηρθα και αφου μιλησα με τους δικους μου, το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να μπω στο πατριωτακι γιατι ξερω το αγχος που περνανε οσοι δεν εχουν ερθει ακομα. Ημουν στην θεση τους πριν μια βδομαδα.

                Υ.Γ Οση ερευνα και να κανει καποιος πριν ερθει Καναδα(και εγω εκανα αρκετη) δεν μπορει να αναλογιστει τις ΑΠΕΙΡΕΣ διαφορες που υπαρχουν με την Ελλαδα. Εχοντας κλεισει μια βδομαδα εδω ειμαι υπερευχαριστημενος με την επιλογη που εκανα. Περισσοτερα στην ανταποκριση που θα ετοιμασω σε λιγο καιρο οταν θα εχω ενσωματωθει για τα καλα και θα εχω πιο καθαρο μυαλο!
                αν και εκτός θέματος, καλώς ήρθες! είδες τι καλά περνάμε στον καναδά; σε λίγο δεν θα έχεις χρόνο ούτε να φας. αστιεύομαι. περίμενε να περάσουν μερικοί μήνες να δεις πως είναι η ζωή πραγματικά. εγώ τον 1ο μήνα ήμουν τρισευτυχισμένη. τώρα πάλι, δεν ξέρω να σου πω.
                βρήκες ήδη δουλειά; αν ναι, τότε είσαι τυχερός. τα δύο χρόνια είναι αρκετά αλλά και φεύγουν πολύ γρήγορα. προσωπικά βρήκα δουλειά με βοήθεια γνωστού και περισσότερο από ένα μήνα μετά αφού είχα πάρει την άδεια εργασίας του iec. βέβαια ήμουν ήδη εδώ αρκετούς μήνες και έψαχνα για δουλειά συνεχώς και εντατικά. επίσης, είναι δύσκολο να βρεθεί (με ότι βλέπω μέχρι τώρα) εργοδότης που θα δεσμευτεί να σε πάρει στη δουλειά για ένα χρόνο, ακόμα και αν δεν έχει να κάνει τίποτα και χωρίς να χρειαστεί να αναλάβει ευθύνη. όλοι φοβούνται (με εξαίρεση τους ινδούς και τους κινέζους που είναι τρελά λαμόγια) να "μπλεχτούν" με το government.
                το θετικό είναι οτι έχεις γνωστούς. εύχομαι να πάνε όλα καλά.
                The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                Comment


                  Αφου εγκριθικαμε με το iec και οταν με το καλο φτασουμε στον καναδα θα βγαλουμε sin number η ερωτηση μου ειναι η εξης ....... ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΔΙΚΗ ΜΑς ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ? εστω μια τρυπουλα? παντα ο σκοπος ειναι να καταφερουμε να μεινουμε εκει ωσπου να καθαρισει το τοπιο στην ελλαδα δηλ..... Καμια 20ρια χρονια και αν!

                  Comment


                    Παιδιά μια διευκρίνηση όσο αφορά την μετάφραση του Ποινικού Μητρώου. Σήμερα πήρα το χαρτί απο την εισαγγελία, για να το δώσω για μετάφραση πρέπει να έχει πάνω σφραγίδα της Χαγης ? Την σφραγίδα αυτή την βάζει η εισαγγελία και μετά κάνουν την μετάφραση ή υπάρχουν και μεταφραστικά κέντρα που μπορούν να βάλουν τέτοια σφραγίδα? Το υπουργείο εξωτερικών το ξεχνάμε γιατι είμαι Θεσσαλονίκη και ο χρόνος πιέζει όσο αφορά το upload΄η δεν χρειάζεται να έχει την σφραγίδα της Χαγης ?

                    ευχαριστώ

                    Comment


                      Εμενα μου το μετεφρασε δικηγορος και ημουν ΟΚ. Πηγαινε σε δικηγορο σε μια μερα εχεις τελειωσει το ανεβαζεις και εισαι μια χαρα

                      Comment


                        Originally posted by canadiara View Post
                        αν και εκτός θέματος, καλώς ήρθες! είδες τι καλά περνάμε στον καναδά; σε λίγο δεν θα έχεις χρόνο ούτε να φας. αστιεύομαι. περίμενε να περάσουν μερικοί μήνες να δεις πως είναι η ζωή πραγματικά. εγώ τον 1ο μήνα ήμουν τρισευτυχισμένη. τώρα πάλι, δεν ξέρω να σου πω.
                        βρήκες ήδη δουλειά; αν ναι, τότε είσαι τυχερός. τα δύο χρόνια είναι αρκετά αλλά και φεύγουν πολύ γρήγορα. προσωπικά βρήκα δουλειά με βοήθεια γνωστού και περισσότερο από ένα μήνα μετά αφού είχα πάρει την άδεια εργασίας του iec. βέβαια ήμουν ήδη εδώ αρκετούς μήνες και έψαχνα για δουλειά συνεχώς και εντατικά. επίσης, είναι δύσκολο να βρεθεί (με ότι βλέπω μέχρι τώρα) εργοδότης που θα δεσμευτεί να σε πάρει στη δουλειά για ένα χρόνο, ακόμα και αν δεν έχει να κάνει τίποτα και χωρίς να χρειαστεί να αναλάβει ευθύνη. όλοι φοβούνται (με εξαίρεση τους ινδούς και τους κινέζους που είναι τρελά λαμόγια) να "μπλεχτούν" με το government.
                        το θετικό είναι οτι έχεις γνωστούς. εύχομαι να πάνε όλα καλά.
                        Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου! Οχι δεν εχω βρει δουλεια ακομα, ο ενθουσιασμος μου αφορα κυριως τον Καναδα σαν ενα οργανωμενο κρατος οπου οι περισσοτεροι κατοικοι σου φερονται με απολυτο σεβασμο και ευγενεια και φυσικα περιμενουν αναλογη αντιμετωπιση.
                        Οσο για την δουλεια, εξαρταται φυσικα και απο την πολη στην οποια βρισκεται ο καθενας περα απο τους σταθερους παραγοντες(σπουδες, προυπηρεσια, τυχη κτλ). Οι γνωστοι ειναι ανθρωποι που γνωριζω τωρα εδω, δεν ηξερα κανεναν πριν ερθω. Ασφαλεστερα συμπερασματα για την αγορα εργασιας στο Καλγκαρυ θα εχω σε 7-10 μερες.

                        Originally posted by Serafim View Post
                        Παιδιά μια διευκρίνηση όσο αφορά την μετάφραση του Ποινικού Μητρώου. Σήμερα πήρα το χαρτί απο την εισαγγελία, για να το δώσω για μετάφραση πρέπει να έχει πάνω σφραγίδα της Χαγης ? Την σφραγίδα αυτή την βάζει η εισαγγελία και μετά κάνουν την μετάφραση ή υπάρχουν και μεταφραστικά κέντρα που μπορούν να βάλουν τέτοια σφραγίδα? Το υπουργείο εξωτερικών το ξεχνάμε γιατι είμαι Θεσσαλονίκη και ο χρόνος πιέζει όσο αφορά το upload΄η δεν χρειάζεται να έχει την σφραγίδα της Χαγης ?

                        ευχαριστώ
                        Σε συμφορουμιτη μας ζητησαν σφραγιδα της Χαγης, η οποια φυσικα και δεν ειναι απαραιτητη καθως αρκετοι εδω μεσα και οχι μονο πηραμε την εγκριση χωρις να εχουμε την σφραγιδα στο μητρωο. Οσο για την μεταφραση απο δικηγορο, αν ο Dimit πηρε LOI εχοντας την μεταφραση απο δικηγορο, λογικα δεν θα υπαρχει προβλημα!
                        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                        Comment


                          Ναι εχω παρει το LOI με μεταφραση απο δικηγορο.

                          Comment


                            @ blackred βλέπω οτι άλλεξες και το avatar σου και έβαλες φωτό του calgary . αν κρίνω από τη δική μου εμπειρία στο βανκούβερ και με όσα έχω διαβάσει για το clagary, πιστεύω οτι θα περάσεις καλά και πολύ πιθανό να βρεις δουλειά πιο εύκολα απ' ότι εγώ. έχω διαβάσει πολλές περιπτώσεις καναδών, όχι μεταναστών, που δεν μπόρεσαν να βρουν δουλειά στο βανκούβερ και πήγαν calgary & edmonton και όλα πήγαν καλά. η αλήθεια είναι πως είναι πολύ ευγενικοί, υπερβολικά ευγενικοί θα έλεγα. ο νόμος τηρείται γιατί όπως λέει και η σχετική διαφήμιση που ακούω τελευταία στο ραδιόφωνο για όσους παραβιάζουν τον κοκ "if you can't police yourself, we'll do it for you!"

                            @ serafim η σφραγίδα της χάγης δεν χρειάζεται. μπορείς να δεις εδώ για ποιές χώρες είναι απαραίτητη http://www.apdattikis.gov.gr/documen...0Apostille.pdf
                            επίσης, μπορείς να υποβάλλεις μετάφραση από δικηγόρο, το ίδιο έκανα και εγώ, δεν υπάρχει πρόβλημα. το μόνο που θα σου πω είναι να είναι τα χαρτιά σου ταξινομημένα σωστά και με σωστή ονομασία. ο υπάλληλος που θα ελέγξει την αίτησή σου θα δει χιλιάδες iec αιτήσεις, αν δεν τον διευκολύνεις με έναν καλό και οργανωμένο φάκελο θα πάρει πολύ περισσότερο χρόνο.
                            The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                            Comment


                              Παιδια ολα καλα με το iec οι πιο πολυ απο εδω μεσα το πηραμε και οι αλλοι ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερουν να το παρουν. Οταν τελειωσει ο χρονος μας στον καναδα πως θα καταφερουμε να μεινουμε για δουλεια? το λεω αυτο γιατι εκει ημουν πριν 2 μηνες και δεν καταφερα να βρω μια ακρη μια δουλεια που θα καταφερι να με κρατησει με LMO. Οποτε .... Παμε εκει για ενα χρονο βρισκουμε μια δουλεια και μετα τι? το θεμα ειναι να μεινουμε! Πηγα δυο μηνες εκει και δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα κιολας αλλα οταν γυρισα ελλδα και ειδα οτι παμε απο το κακο στο χειροτερο γυρισαν τα μυαλα και τωρα λεω να σηκωθω να φυγω και να μην ξαναγυρισω! Οποτε ρωταω την canadiara μιας και ειναι εκει και βρηκε και δουλεια οταν τελειωσει ο χρονος τι σκεφτεσαι να κανεις? ή εμεις που πρεπει να ψαξουμε για δουλεια για κατι σιγουρο με LMO για να μεινουμε καναδα? MANITOBA? και εκει εχω στειλει email εχω προσπαθησει να τους παρω τηλ στο hiic.ca αλλα ΤΙΠΟΤΑ.

                              Comment


                                Dimit δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να σου απάντηση με σιγουριά για το μετά. Οι περισσότεροι πάμε ψάχνοντας και εγώ μολονότι έχω κανονίσει για δουλειά και σπίτι από τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει μετά, ελπίζω ο εργοδότης μου να μείνει ικανοποιημένος απο τις υπηρεσίες μου και να με κρατήσει.
                                Μακάρι να μπορούσαμε να εξασφαλίσουμε απο εδώ την μόνιμη διαμονή μας στον Καναδά, αλλά αυτό δεν γίνεται και μάλλον αυτό το γνωρίζεις καλλίτερα απο εμένα εφόσον έχεις πάει ήδη μια φορά στον Καναδά.
                                Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                                Comment

                                Working...
                                X