Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Dimitris1980 View Post
    Θα ξανατρέξει το συγκεκριμένο πρόγραμμα ή κάποιο ανάλογο? Ευχαριστώ.
    Δε νομίζω πως θα σταματήσει. Αυτό που σίγουρα θα γίνει πως θα αυξηθεί ο χρόνος αναμονής. Αυτό που βιώνω τώρα εγώ δηλαδή.
    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
    https://pablitogreco.com

    Comment


      Δεν ξέρουμε αν θα συνεχίσει το πρόγραμμα για δεύτερη χρόνια, αυτό που ξέρουμε είναι πως σ' αυτά τα προγράμματα δεν συμμετέχει μόνο η Ελλάδα αλλά κ άλλες χώρες απο τις οποίες ο Καναδάς περιμένει να πληρωθεί για τα προγράμματα του 2013.
      Μέσα στις χώρες που πρέπει να πληρώσουν είναι και η Ελλάδα, (Δεν ξέρω αν αυτό έχει γίνει) απο το αν πάρουν τα λεφτά τους κ αν τα πάρουν στην ώρα τους θα εξαρτηθεί η συνέχεια του προγράμματος.
      Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

      Comment


        Καλησπέρα και απο μενα, ειμαι κ εγω ένας απο τους τυχερούς του IEC. Σκέφτομαι να φύγω προς το τελος του μήνα με αρχές Νοέμβρη και πήγα σήμερα σε ένα ταξιδιωτικό γραφείο για τα εισητήρια όπου εκει με ενημέρωσαν πως δεν μπορουν να εκδόσουν μονης διαδρομής γιατι θα υπάρξει έλεγχος και στο Ελ. Βενιζέλος στη πύλη της πτήσης όπου το χαρτί του προγράμματος δεν σημαίνει κατι για τους εδώ και έτσι μου είπαν πρεπει να βγάλω αναγκαστηκα με επιστροφη και είτε να αλλαξω μετέπειτα κ με το όποιο κοστος το εισητηριο είτε να μην κανω χρήση της επιστροφης. Τι τελικά υσχίει ? Εχει αναφερθεί εδω μέσα πως κάποιοι εχουν ταξιδέψει με μονής διαδρομης, αληθεύει?

        Comment


          Originally posted by anteonius View Post
          Δεν ξέρουμε αν θα συνεχίσει το πρόγραμμα για δεύτερη χρόνια, αυτό που ξέρουμε είναι πως σ' αυτά τα προγράμματα δεν συμμετέχει μόνο η Ελλάδα αλλά κ άλλες χώρες απο τις οποίες ο Καναδάς περιμένει να πληρωθεί για τα προγράμματα του 2013.
          Μέσα στις χώρες που πρέπει να πληρώσουν είναι και η Ελλάδα, (Δεν ξέρω αν αυτό έχει γίνει) απο το αν πάρουν τα λεφτά τους κ αν τα πάρουν στην ώρα τους θα εξαρτηθεί η συνέχεια του προγράμματος.
          Έχω ουσιαστικά συγκλονιστεί αλλά κρατώ την ψυχραιμία μου. Δηλαδή όλα εξαρτόνται από το αν η Ελλάδα πληρώσει το χρέος του προγράμματος στον Καναδά; Τι φαντάζεσαι εσύ πως θα γίνει; Ποια είναι η προσωπική σου ειλικρινής άποψη;
          Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
          https://pablitogreco.com

          Comment


            Καταρχήν όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ δεν ξέρω αν η Ελλάδα έχει πληρώσει το πρόγραμμα μπορεί να το έχει κάνει.
            Να ξεκαθαρίσουμε όμως ότι αναφέρομαι στην συνέχεια του προγράμματος για το 2014-15-16 κλπ. Και αυτό καταλαβαίνουμε πως είναι λογικό, επειδή έτρεξε το πρόγραμμα το 13 δεν εγγυάται πως θα συνεχίσει, μακάρι να γίνει.
            Δεν νομίζω πως αυτοί που έχουν κάνει αίτηση το 2013 θα έχουν πρόβλημα απο την εξέλιξη που θα έχει το πράγμα.
            Ο Καναδάς είναι μια οργανωμένη χώρα και σίγουρα θα τηρήσουν το δικό τους κομμάτι ανεξάρτητα απο τι θα κάνει η Ελλάδα θα καλύψουν τις θέσεις που έχουν ανοίξει.

            Stsirop Δεν ξέρω γιατι σου το είπαν αυτό, και εγω αλλά και όσους ξέρω που είναι στον Καναδά βγάλαμε εισητήριο μονής διαδρομής. Αν αυτό έχει αλλάξει δεν το ξέρω.
            Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

            Comment


              Originally posted by stsirop View Post
              Καλησπέρα και απο μενα, ειμαι κ εγω ένας απο τους τυχερούς του IEC. Σκέφτομαι να φύγω προς το τελος του μήνα με αρχές Νοέμβρη και πήγα σήμερα σε ένα ταξιδιωτικό γραφείο για τα εισητήρια όπου εκει με ενημέρωσαν πως δεν μπορουν να εκδόσουν μονης διαδρομής γιατι θα υπάρξει έλεγχος και στο Ελ. Βενιζέλος στη πύλη της πτήσης όπου το χαρτί του προγράμματος δεν σημαίνει κατι για τους εδώ και έτσι μου είπαν πρεπει να βγάλω αναγκαστηκα με επιστροφη και είτε να αλλαξω μετέπειτα κ με το όποιο κοστος το εισητηριο είτε να μην κανω χρήση της επιστροφης. Τι τελικά υσχίει ? Εχει αναφερθεί εδω μέσα πως κάποιοι εχουν ταξιδέψει με μονής διαδρομης, αληθεύει?

              Καλησπερα,

              Και εγω εχω ακομη την ιδια απορια τι γινεται με το εισιτηριο.
              Οπως εχω γραψει και πιο πανω η πρακτορας μου ειπε χρειαζεται επιστροφης.
              Ευχαριστω τους φιλους jack83 και Blacked για την βοηθεια τους.
              Μηπως εσεις μπηκατε στην χωρα απο αλλου και οχι απο Ελλαδα? Γιατι αν θυμαμαι καποιος ηταν Καναδα βγηκε και ξαναμπηκε με το IEC.
              Συγνωμη που ρωταω παλι απλα μηπως εχει βαση το ποστ του stsirop για εμας που φευγουμε απο Ελλαδα.

              Ψαχνωντας λιγο στο σιτε του immigration σε καποιες χωρες (Αυστραλους, Αγγλους) λεει οτι θελουν επιστροφης. Εννοω στα FAQ's σε καθε χωρα εχει την ερωτηση αυτη. Στην Ελλαδα δεν την εχει.

              Σε καποιες λεει αν δεν εχεις εισιτηριο επιστροφης πρεπει να εχεις να τους δειξεις οτι εχεις λεφτα. Αν εχω πανω απο 2,500$ ειμαστε οκ ή θελουν και bank statement?

              Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις και το μεγαλο μηνυμα.

              Comment


                Ευχαριστω φιλε jack83 για την απαντηση..

                Εγω απλο εισιτηριο βρισκω και λιγο πανω απο 500Ε. Τωρα αν παρεις επιστροφης σαφως και ανεβαινει αλλα μαλλον θα το πεταξεις οπως ειπε και ο jack83, γιατι δεν εχω κ την καλυτερη εμπειρια απο αεροπορικες οταν ζητας αλλαγη ημερομηνιας ή εστω να το κρατησεις ανοιχτο..
                Σου ζητανε πολλα extra τα οποια και δεν στα ειπανε οταν το εκλεισες...

                Καποιος που μπηκε απο Ελλαδα με IEC???

                Comment


                  Απο οτι ξερω οταν πας να κλεισεις εισητηρια σε μερικες εταιριες (αν οχι ολες) υπαρχει επιλογη να μπορεις να αλλαξεις ημερομηνια και κατι αλλα στοιχεια απο το εισητηριο, αλλα πληρωνεις κατι παραπανω για το εισητηριο. Μετα δεν σε χρεωνουν κατι παραπανω.

                  Πιστευω ειναι ο πιο οικονομικος τροπος αμα σκεφτεσαι μελλοντικα να αλλαξεις το εισητηριο της επιστροφης.
                  You Can Have Whatever You Like...

                  Comment


                    Λοιπόν εχω έρθει καναδα με το πρόγραμμα iec πριν λίγες μέρες κ θέλω να βοηθήσω τα πατριοτακια μ οσο μπορώ μιας κ εγω οταν ξεκινισα να ψαχνω ηταν απο εδω μέσα κ δεν θελω να είμαι απο αυτους π εμαθαν αυτο π ηθελαν κ μετα εξαφανηστηκαν. Λοιπόν. ... εγω είμαι τωρα καναδα 4 μερες κ απο ελλαδα ειχα στείλει σε μια εταιρεία το βιογραφικό μου η οποια αμεσως μου βρήκε δουλεια κ μαλλον αρχηζω την Δευτέρα. Τωρα... μια συμβουλή μου γ οσους ψαχνουν δουλεια να ψάχνουν δουλειές π δρν προτιμούν να πανε οι καναδοι ( οπως εκανα εγώ) μια απο αυτες ειναι τα εργοστάσια γιατι εχουν βάρδιες πρωι μεσημέρι βραδυ κ δεν τ αρεσει αυτό επίσης ο μισθος στο ξεκινημα είναι χαμηλοε δηλ 12.50 $ την ώρα αλλα μετα απο περίπου 6 μηνες μπορεί να παει 26 $ . Σημαντικό να ψάχνετε σε επαρχια κ οχι σε μεγαλες πολις οπως Τορόντο κ τετοια μεγαλος ανταγωνισμός! Αυτα εκανα εγω κ βρήκα πρωτα δουλειά κ μετα ήρθα Καναδά. Και επίσης μια δουλειά σε εργοστάσιο π αν δουν οτι εισαι δουλευτερας υπάρχει μεγαλη πιθανότητα να σε κρατήσουν με το να σε κανουν σπονσορ. Οτι αλλο θέλετε κ οπου μπορω θα βοηθήσω. Επίσης το γραφείο λέγεται teppen corporation ψάξτε το στο ιντερνετ.

                    Comment


                      Γεια σου φιλε Dimit. Μπραβο για το ξεκινημα σου! Κ ευχαριστουμε που βοηθας. Μηπως μπορεις δωσεις καποιες λεπτομερειες (λινκ) για το γραφειο; Γιατι εχει διαφορα στο ιντερνετ αφου το εψαξα και δεν ειμαι σιγουρος σε ποιο αναφερεσαι.
                      Ευχαριστω εκ των προτερων

                      Comment


                        Και κατι ακομα Dimit με τι εισιτηριο πηγες Καναδα; Απλο; Απλα μια ενημερωση τι παιχτηκε στο αεροδρομιο οταν εφτασες. Ευχαριστω

                        Comment


                          Βαλε στο Google teppen corp. Job bank και δεις. Η teppen είναι ενα γραφείο όπου παει το κάθε εργοστάσιο κ ρης λέει θελω εργάτες κ αυτοι ψάχνει να τους βρει. Κ πληρώνεται απο το μισθο σ δηλ αν πηγαινες μονος στο εργοστάσιο θα σ εδιναν 15 $ αλλα με ρην teppwn σ κρατανε τα 2.5 $ γ 6μηνες περίπου επειδη σου βρηκε την δουλειά. Τωρα γ εισητριο με επιστροφη γ ενα χρόνο δεν υπάρχει κλείνεις οτι βρεις φθηνότερο π.χ εγω βρηκα φθηνό με επιστροφή σε ένα μηνα απλα δεν το δείχνει στον πράκτορα κ να το δει τ λες οτι ηταν φθηνότερα έτσι. Οταν πας στο immigration τ λες ήρθα με το iec κ θελω το work permit κ αυτό ηταν. Μην ακουτε βλακειες οτι ειναι άγριοι κ τέτοια ςιναι πολυ ευγενικοί.

                          Comment


                            Σε ευχαριστω για την απαντηση. Αλλα λιγο μια διευκρινηση. Εκλεισες με επιστροφη με την επιστροφη σε ενα μηνα; Το οποιο και σημαινει οτι θα το χασεις. Αν καταλαβα σωστα γιατι το εκανες ετσι;
                            Σορρυ αν δεν καταλαβα καλα

                            Comment


                              One way ήταν 1400 € με επιστροφή ηταν 900 €. Οπότε ....... κ βιάζομαι για την δουλειά.

                              Comment


                                Σε ευχαριστω πολυ.

                                Comment

                                Working...
                                X