Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα! Είχα δημιουργήσει λογαριασμό IEC πέρσυ και είχα συμπληρώσει απλά κάποια στοιχεία μου χωρίς όμως να κάνω αίτηση... Κάνω log in κανονικά στο IEC2013 αλλά αν προσπαθήσω να κάνω log in στο IEC2014 δεν μπορώ.... Φέτος(2014) που θέλω να προχωρήσω την αίτηση θα πρέπει να συνεχίσω με τον παλιό μου λογαριασμό ή πρέπει να δημιουργήσω καινούργιο; Γιατί όταν κάνω log in με το IEC2013 μου λέει πως οι θέσεις καλύφθηκαν και δεν μπορώ να προχωρήσω....

    Στο link με την ερώτηση "Χρειάζεται να ανοίξω καινούργιο λογαριασμό για το 2014 ή μπορώ να χρησιμοποιήσω τον ίδιο λογαριασμό που δημιούργησα για να υποβάλω την αίτηση μου το 2013", πατάω πάνω εμφανίζει διάφορες απαντήσεις σε FAQ αλλά καμία απάντηση για την ερώτηση αυτή....!!! Help!!!!!

    Comment


      Παιδιά βρήκα την απάντηση, αλλά στα αγγλικά! Γράφει πως πρέπει να δημιουργήσουμε νέο λογαριασμό για το 2014! Εγώ έψαχνα στη σελίδα που ήταν στα ελληνικά και δεν είχε καμία απάντηση....

      Comment


        Μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα link ή αν μπορεί να γράψει εδώ αναλυτικά τη λίστα με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για ΟΛΗ τη διαδικασία; Θέλω πριν ξεκινήσω να έχω αν μπορώ όλα τα δικαιολογητιά έτοιμα (κάπου είχα διαβάσει πως ζητάνε ποινικό μητρώο) εκτός από τα άλλα δικαιολογητικά, αλλά δεν μπορώ να βρω κάπου την αναλυτική λίστα!!!

        Καλή χρονιά είπα; Δεν είπα!!! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!

        Comment


          Originally posted by cactus View Post
          Μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα link ή αν μπορεί να γράψει εδώ αναλυτικά τη λίστα με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για ΟΛΗ τη διαδικασία; Θέλω πριν ξεκινήσω να έχω αν μπορώ όλα τα δικαιολογητιά έτοιμα (κάπου είχα διαβάσει πως ζητάνε ποινικό μητρώο) εκτός από τα άλλα δικαιολογητικά, αλλά δεν μπορώ να βρω κάπου την αναλυτική λίστα!!!

          Καλή χρονιά είπα; Δεν είπα!!! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!
          Καλη χρονιά και απο μένα!!!Λοιπόν έχουμε και λέμε....

          Αφού φτιάξεις το νέο σου λογαριασμό στο Kompass θα σου ζητήσουν το διαβατήριο σκαναρισμένο και ένα βιογραφικό σου!Αφού πληρώσεις τα χρήματα θα σου στείλουν ένα Conditional Acceptance letter και θα πρέπει να κάνεις ένα λογαριασμό στο MyCIC.

          Θα σου ζητήσουν τα εξής:

          α) να συμπληρώσεις μια αίτηση online IMM1295 την συμπληρώνεις και την κάνεις upload online

          β) και μια αίτηση IMM5707 τις αιτήσεις μπορείς να τις βρεις εδώ We couldn't find that Web page (Error 404) / Nous ne pouvons trouver cette page Web (Erreur 404) - Canada.ca αλλά νομίζω οτι θα σου δίνουν και σύνδεσμο μέσα στο λογαριασμό σου στο MyCIC και θα τις βρεις εύκολα οπότε μην αγχώνεσαι. Αυτή την αίτηση την συμπληρώνεις στον υπολογιστή σου και έπειτα την εκτυπώνεις για να την υπογράψεις χειρόγραφα , την σκανάρεις και την κάνεις upload!

          γ)σου ζητάνε ξανά το διαβατήριο σκαναρισμένο

          δ)μια φωτογραφία σου

          ε)το ποινικό σου μητρώο μεταφρασμένο

          στ)ξανά το βιογραφικό σου

          ζ)το Conditional Acceptance letter το οποίο όπως σου είπα θα το στείλουν απο το IEC στον λογαριασμό Kompass.
          Αυτά!Τα κάνεις όλα submit και μετά το σταυρό μας να πάνε όλα καλά!!!Αν κάτι λέω λάθος παρακαλώ διορθώστε με...νομίζω με αυτή τη σειρά τα έκανα εγώ!!!Ελπίζω να βοήθησα!!!

          Comment


            Originally posted by Annaas View Post
            β) και μια αίτηση IMM5707 τις αιτήσεις μπορείς να τις βρεις εδώ We couldn't find that Web page (Error 404) / Nous ne pouvons trouver cette page Web (Erreur 404) - Canada.ca αλλά νομίζω οτι θα σου δίνουν και σύνδεσμο μέσα στο λογαριασμό σου στο MyCIC και θα τις βρεις εύκολα οπότε μην αγχώνεσαι. Αυτή την αίτηση την συμπληρώνεις στον υπολογιστή σου και έπειτα την εκτυπώνεις για να την υπογράψεις χειρόγραφα , την σκανάρεις και την κάνεις upload!
            εννοειται και βοηθησες !!! πολυ καλη !!!!

            αυτη ειναι η αιτηση IMM5707 ? http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kit...s/IMM5707E.PDF

            Comment


              Originally posted by claus View Post
              εννοειται και βοηθησες !!! πολυ καλη !!!!

              αυτη ειναι η αιτηση IMM5707 ? http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kit...s/IMM5707E.PDF
              Ναι αυτη ειναι η αιτηση, πολυ καλη περιγραφη Annaas
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!!!!

                Comment


                  Originally posted by cactus View Post
                  Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!!!!
                  Καλη χρονια και σε σενα, και το πιο βασικο, καλη επιτυχια
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    Serafim Αν έχεις λάβει υπογεγραμμένη επιστολή προσφοράς απασχόλησης ή σύμβασης απασχόλησης στον Καναδά, Δεν ψάχνεις για δουλεία έχεις δουλεία. Αν και δεν είμαι σίγουρος νομίζω πως αυτό το πρόγραμμα αφορά περισσότερο αυτούς που είναι ήδη στον Καναδά και εργάζονται. Οπότε είναι ποιο εύκολο να λάβει κάποιος αυτά τα χαρτιά από τον εργοδότη. Αν είσαι στην Ελλάδα και έχεις την προσφορά εργασίας, είναι ποιο εύκολο να βγάλεις Βίζα.
                    Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                    Comment


                      Ειμαι ήδη Καναδά με το iec πρόγραμμα και για τον δεύτερο χρόνο χρειάζομαι ποινοκο μητρωο απο την Ελλάδα ή απο τον Καναδά μιας και ειμαι εδω κ εργάζομαι κιοκας? Αν ειναι απο την Ελλάδα μπορώ να χρησιμοποιισω το ίδιο?

                      Comment


                        δεν ξερω αν θα σου ζητησουν και καναδικο ποινικο μητρωο μια που κανεις ηδη IEC,

                        παντως για τις διαδικασιες του επομενου IEC, θεωρειται οτι τις κανεις σαν Ελληνας, οποτε θελεις σιγουρα το ελληνικο ποινικο μητρωο.


                        μπορεις να το βγαλεις και απο ελληνικη πρεσβεια, ρωτησε το

                        το παλιο δεν κανει, πρεπει να δωσεις καποιο που να εχει εκδοθει το τελευταιο 6μηνο

                        Comment


                          @Dimit

                          Αν εχεις κανει αιτηση στο young professionals, θα ενημερωσω σχετικα εδω στο φορουμ οταν μου ζητηθει ποινικο μητρωο.
                          “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                          Comment


                            • Working Holiday
                              Quota: 180
                              Working Holiday places remaining: 104
                              Updated: 10/01/2014
                            • Young Professionals
                              Quota: 10
                              Young Professionals places remaining: 3
                              Updated: 10/01/2014
                            • International Co-op
                              Quota: 10
                              International Co-op places remaining: 9
                              Updated: 10/01/2014

                            Comment


                              Καλημέρα παιδιά!!! Εύχομαι όμορφη Κυριακή!!!:

                              Θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις και ερωτήσεις ταυτόχρονα και αν μπορεί κάποιος να αφιερώσει λίγο χρόνο για να μου απαντήσει θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα !!!

                              Οι ερωτήσεις μου αφορούν κυρίως τους "περσινούς" τυχερούς επιτυχόντες οι οποίοι βρίσκονται ήδη στον Καναδά με το περσινό πρόγραμμα IEC και κυρίως στην κατηγορία Working Holiday!

                              Η απορία μου ξεκινά βλέποντας τις θέσεις στην κατηγορία young professionals να μην έχουν εξαντληθεί ακόμα.

                              Μου κάνει εντύπωση γιατί νομίζω οτι αν θέλει κάποιος να μείνει για ένα χρόνο ακόμα στον Καναδά πρέπει να αιτηθεί σε διαφορετική κατηγορία για να το πετύχει.Σωστά;Οπότε και ξεκινώ τις απορίες μου-παρατηρήσεις...

                              α)Κανένας απο τους περσινούς δεν θέλει να μείνει έναν ακόμα χρόνο στον Καναδά? (Δε νομίζω να πάρω θετική απάντηση εδώ χα!χα! γι' αυτό η ερώτηση μου είναι περισσότερο ρητορική!!!)

                              β)Μήπως βρήκατε κάποιο άλλο τρόπο για να μείνετε εσείς τα περσινά πατριωτάκια ; Με LMO ας πούμε; LMO μπορεί να βγει θετικό για κάθε επάγγελμα ή υπάρχει δυσκολία ανάλογα το επάγγελμα;

                              Αν σας είναι εύκολο δώστε σε μας τους φετινούς λίγες πληροφορίες σχετικά με το τι γίνεται μετά.Μοιραστείτε εμπειρίες σας απο αυτό το χρονο που είστε ήδη εκεί.Και το πιο άσημαντο είναι σημαντικό, τουλάχιστον για μένα προσωπικά!

                              Πείτε μας την ιστορία σας, τι αντιμετωπίσατε κλπ.

                              Θα χαρώ πολύ να ακούσω νέα απο τα πατριωτάκια που βρίσκονται ήδη εκεί και είναι ένα βήμα μπροστά μας στην μετανάστευση προς το Καναδά...

                              Comment


                                Εν συντομια θα σου πω οτι υπαρχει και το canadia expirence class που με εναν χρονο μπορεις να κανεις aplly for permant. Οποτε μπορει καποιοι να μπηκαν εκει και να μην πηραν τον δευτερο χρονο για το iec. Εγω κοιταω να τον παρω τον δευτερο χρον απλα περιμανω την επιστολη απο την δουλεια για το ξεκινησω. Τωρα για το lmo..... Δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο. Υπαρχουν περιπτωσεις ατομων που ηρθαν για ενα χρονο και βρηκαν εργοδοτη που τους εβγαλε lmo αλλα νομιζω ειναι λιγοι που το καταφεραν
                                . Αλλοι πηγαν μανιτομπα και θα κανουν εκει τα χαρτια τους ειναι καπως πιο ευκολα απο οτι στο ονταριο.

                                Comment

                                Working...
                                X