Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by cactus View Post
    Τσάμπα η χαρά μου αγαπητέ Dimit... Σήμερα έκανα λογαριασμό στο IEC και έλαβα μήνυμα ότι είμαι στη waiting list... :( δυςτυχώς δοκίμαςα σε 2 pc και σε ένα tablet και δεν μπορώ να ανοίξω το μήνυμα που λέει ότι είμαι στη waiting list... Απλά διάβαςα τον τίτλο! Οπότε δεν έχω και πολλές ελπίδες...
    Wow! Μπήκα για να ρωτήσω ακριβώς το ίδιο και να το μπροστά μου. Κορυφαίο το patriotaki για μια ακόμη φορά. Αγαπητέ Dimit πήρες το ποινικό μητρώο από τα ΚΕΠ; Για κάθε νόμιμη χρήση; Σε ευχαριστώ πολύ.
    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
    https://pablitogreco.com

    Comment


      παιδια τι νουμερο εχετε γιατι κιεγω ειμαι waiting list αλλα εχω ολοκληρωσει μονο το πρωτο σταδιο,λεει να μην κανω αλλα σταδια αν δεν με ειδοποιησουνε πρωτα (εννοω επισυναψη αρχειων και πληρωμη).
      εμενα το νουμερο μου τελειωνει σε 209,οποτε υποθετω οτι ειμαι θεση 209.
      αν καποιον που ητανε σε waiting list τον ειδοποιησουνε,ας μου στειλει πμ. αμα μπορει το νουμερο του για να ξερουμε σε ποια φαση βρισκεται η λιστα τους.ευχαριστω!

      Comment


        Originally posted by cryo View Post
        παιδια τι νουμερο εχετε γιατι κιεγω ειμαι waiting list αλλα εχω ολοκληρωσει μονο το πρωτο σταδιο,λεει να μην κανω αλλα σταδια αν δεν με ειδοποιησουνε πρωτα (εννοω επισυναψη αρχειων και πληρωμη).
        εμενα το νουμερο μου τελειωνει σε 209,οποτε υποθετω οτι ειμαι θεση 209.
        αν καποιον που ητανε σε waiting list τον ειδοποιησουνε,ας μου στειλει πμ. αμα μπορει το νουμερο του για να ξερουμε σε ποια φαση βρισκεται η λιστα τους.ευχαριστω!
        Καλησπέρα! Εγώ είμαι στη waiting list νο 197.... Ακριβώς στην ίδια φάση με σένα.. Απλά αναμένουμε!

        Comment


          Originally posted by cactus View Post
          Σεβάστη η άποψη σου, αλλά επέτρεψε μου να έχω αντίθεση γνώμη σε κάποια θέματα!

          Καλή επιτυχία και σε σένα!

          Φιλικά,

          Cactus
          Αγαπητη Cactus και βεβαια μπορεις να εχεις οποια αποψη θελεις ...αν εσυ πιστευεις οτι αυτο που σου εγραψα

          Originally posted by vertigo View Post
          Δεν θα ελεγα ,οτι ειναι πολλες 53 σελιδες ,οταν καποιος ενδιαφερεται για ενα θεμα που τον αφορά...
          Η μεταναστευση ,θελει παρα πολυ διαβασμα και οι 53 σελιδες ,ενος thread ....ειναι σταγονα στον ωκεανο..
          .Kαλη επιτυχια ,σε οσα σχεδιαζεις.

          οταν ειδα το πιο κατω σχόλιο ,προς εσενα

          Originally posted by BlackRed View Post
          Cactus πριν ποσταρεις ολες αυτες τις ερωτησεις θα πρεπει να διαβασεις τις προηγουμενες σελιδες, γι'αυτο εχουμε το φορουμ.
          δεν συμφωνει με τις αποψεις σου ,
          Originally posted by cactus View Post
          Το ξέρω και το κατανοώ και ζητώ συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να ψάξω ένα-ένα τα ποστ σε 53 σελίδες... Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας όπως και να έχει.

          Φιλικά,

          cactus


          σεβαστο δικαιωμα σου. Ομως...οταν καποια μέλη ,αφιερωνουν χρονο και κοπο ,ν ανεβαζουν πληροφοριες ,ωστε να βοηθανε τα άλλα μελη...το να μην ανατρεχει οποιος ενδιαφερεται για μεταναστευση ,να μελετησει οχι μονο 53 σελιδες ενος θρεντ ,αλλά και 103 κι οχι μονο ενα θρεντ ,αλλά και οσα χρειαστει, γιατι τις βρισκει πολλες τις 53 σελιδες...τοτε ,συνηθως ,η σωστη και αναμενομενη απαντηση ,που θα παιρνει ,οταν ρωταει ,πριν μελετησει το θρεντ που τον ενδιαφερει ,με προσοχη ..θα ειναι σαν κι αυτη ,που σου εδωσε και πολυ σωστα ο BlackRed....

          Το θεμα ,σταματα εδω ,γιατι δεν εχει σκοπο ,καμμια αντιπαραθεση ,αλλά το να υπενθυμισει σε οσους ενδιαφερονται για μεταναστευση ,οτι πριν ανεβασουν ερωτησεις ,καλο θα ηταν να διαβασουν με προσοχη ,ολα τα θρεντς που αφορουν την περιπτωση τους ,γιατι καποιοι ανθρωποι ,αφιερωσαν κοπο και χρονο ,να γραψουν πληροφοριες....
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            ΑγαπητΗ vertigo,

            Για να τελειώνει το θέμα εδώ, αν και δεν ήθελα να το αναλύσω παραπάνω γιατί το θεωρώ άσκοπο αλλά μετά από τη δεύτερη παρατήρηση σου προς το άτομο μου, να σε ενημερώσω πως τις διάβασα τις 53 σελίδες, αλλά δεν είδα πουθενά να γράφει για κάποια waiting list... Ίσως δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση μου και εσύ και το μέλος blackRed το θεωρήσατε δική μου τεμπελιά ότι δεν διάβασα τις 53 σελίδες που για σας είναι σταγόνα στο ωκεανό. Μετά που διατύπωσα την ερώτηση μου πιο ξεκάθαρα βρήκα την απάντηση σε 2 λεπτά.

            Άρα ευχαριστώ όλα τα μέλη εδώ μέσα που έκαναν και κάνουν τον κόπο να γράψουν και να βοηθήσουν εμάς τους καινούργιους.

            Φιλικά,

            Μαριάννα

            Comment


              Originally posted by cactus View Post
              ΑγαπητΗ vertigo,

              Για να τελειώνει το θέμα εδώ, αν και δεν ήθελα να το αναλύσω παραπάνω γιατί το θεωρώ άσκοπο αλλά μετά από τη δεύτερη παρατήρηση σου προς το άτομο μου, να σε ενημερώσω πως τις διάβασα τις 53 σελίδες, αλλά δεν είδα πουθενά να γράφει για κάποια waiting list... Ίσως δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση μου και εσύ και το μέλος blackRed το θεωρήσατε δική μου τεμπελιά ότι δεν διάβασα τις 53 σελίδες που για σας είναι σταγόνα στο ωκεανό. Μετά που διατύπωσα την ερώτηση μου πιο ξεκάθαρα βρήκα την απάντηση σε 2 λεπτά.

              Άρα ευχαριστώ όλα τα μέλη εδώ μέσα που έκαναν και κάνουν τον κόπο να γράψουν και να βοηθήσουν εμάς τους καινούργιους.

              Φιλικά,

              Μαριάννα
              Aγαπητη Μαριαννα ,κανεις δεν σου εκανε παρατηρηση-συμβουλη και υπενθυμιση ητανε- και δεν γνωριζω το πώς διατυπωσες την ερωτηση ..το μονο που ξερω ειναι αυτο που εγραψες ,οτι ''δεν μπορώ να ψάξω ένα-ένα τα ποστ σε 53 σελίδες...'' και πανω σ αυτο ,σου εγραψα ,οτι η μεταναστευση θελει διαβασμα κλπ κλπ ....Οπως σου εγραψα και πριν ,ΔΕΝ υπαρχει θεμα αντιπαραθεσης . Καλη συνεχεια.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Παρατήρησα στη σελίδα του iec οτι οι κατηγορίες young professional and co op ανέβηκαν κατα μια θέση. Πιο ειναι πιο πιθανό να σε απόρριψη 3ο iec ή το cic ?

                Comment


                  Originally posted by Dimit View Post
                  Παρατήρησα στη σελίδα του iec οτι οι κατηγορίες young professional and co op ανέβηκαν κατα μια θέση. Πιο ειναι πιο πιθανό να σε απόρριψη 3ο iec ή το cic ?
                  Ξερω ενα δυο ατομα που απορριφθηκαν, νομιζω εγινε απο το IEC γιατι η εργασια τους δεν ηταν σχετικη με τις σπουδες τους.

                  Με καθε επιφυλαξη το μεταφερω καθως δεν μπορω να γνωριζω ακριβως τι συνεβη.
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις.

                    1) Για μια μετάφραση ενός αντίγραφου ποινικού μητρώου (το οποίο είναι επικυρωμένο και θεωρημένο για το γνήσιο της υπογραφής από τον εισαγγελέα και την προϊσταμένη του τμήματος) πρέπει να το το στείλω στο α) Υπ. Δικαιοσύνης (για επικύρωση) και μετά καπάκι στο β) Υπ. Εσωτερικών (για επικύρωση και μετάφραση) ή μπορώ να κάνω τη δουλειά κατευθείαν από το British Counsil, χωρίς τα υπουργεία;

                    2) Μιλώντας με μια πολύ γνωστή courier με ενημέρωσε πως αναλαμβάνουν ΜΟΝΟ τα δεύτερο κομμάτι της διαδικασίας (β). Τι ξέρετε εσείς και για ποια courier;

                    3) Αν είναι να κατέβω στην Αθήνα για τα υπουργεία, να πάρω όλα τα έγγραφα μαζί μου (πτυχία, πιστοποιητικά, κ.τ.λ.) για μετάφραση ή να περιμένω και την 4η φάση της διαδικασίας για IEC;

                    Σας ευχαριστώ πολύ.

                    Υ.Γ.: Μελέτησα πολλές σελίδες όπως
                    αυτές 1, 2 αλλά
                    δεν με ικανοποίησαν.
                    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                    https://pablitogreco.com

                    Comment


                      Η μεταφραση μπορει να ειναι και απο δικηγορο,δεν χρειαζεται να κανεις τις διαδικασιες που ζηταει το εξωτερικων και να τρεχεις στην αθηνα για να κανεις την δουλεια σου.εγω σε δικηγορο τις εκανα εκανα και τα δεχτηκαν μια χαρα τα χαρτια μου,χωρις 5 σφραγιδες στο καθενα,και χωρις τρεξιμο.τα χρηματα βγαινουν περισσοτερα σε δικηγορους αλλα εχεις το κεφαλι σου ησυχο,σου κανουν και επικυρωσεις αντιγραφων και εισαι καλυμμενος.
                      επειδη τα πηρα πολυ ασχημα με την συμπεριφορα των υπαλληλων του υπουργειου της μεταφραστικης υπηρεσιας οταν τους καλεσα να ζητησω διευκρινησεις,γιατι ειμαι απο επαρχια κ επρεπε να οργανωθω,οπως επισης κ οταν τους καλεσε μια φιλη που προθυμοποιηθηκε να με βοηθησει και τα "ακουσε" κι ολας,τελικα δεν συνεργαστηκα μαζι τους οποτε δεν μπορω να σου πω κατι για το δευτερο ερωτημα σου.
                      οσο για το τριτο ερωτημα,των φρονιμων τα παιδια,πριν πεινασουν μαγειρευουν

                      Comment


                        Originally posted by v.polina View Post
                        Η μεταφραση μπορει να ειναι και απο δικηγορο,δεν χρειαζεται να κανεις τις διαδικασιες που ζηταει το εξωτερικων και να τρεχεις στην αθηνα για να κανεις την δουλεια σου.εγω σε δικηγορο τις εκανα εκανα και τα δεχτηκαν μια χαρα τα χαρτια μου,χωρις 5 σφραγιδες στο καθενα,και χωρις τρεξιμο.τα χρηματα βγαινουν περισσοτερα σε δικηγορους αλλα εχεις το κεφαλι σου ησυχο,σου κανουν και επικυρωσεις αντιγραφων και εισαι καλυμμενος.
                        επειδη τα πηρα πολυ ασχημα με την συμπεριφορα των υπαλληλων του υπουργειου της μεταφραστικης υπηρεσιας οταν τους καλεσα να ζητησω διευκρινησεις,γιατι ειμαι απο επαρχια κ επρεπε να οργανωθω,οπως επισης κ οταν τους καλεσε μια φιλη που προθυμοποιηθηκε να με βοηθησει και τα "ακουσε" κι ολας,τελικα δεν συνεργαστηκα μαζι τους οποτε δεν μπορω να σου πω κατι για το δευτερο ερωτημα σου.
                        οσο για το τριτο ερωτημα,των φρονιμων τα παιδια,πριν πεινασουν μαγειρευουν
                        V.Polina σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Με βοηθά πολύ. Το κεφάλι μου είναι έτοιμο να σκάσει από τις διάφορες πληροφορίες και ενέργειες που πρέπει να κάνω (όχι πως παραπονιέμαι).

                        Αν μπορεί επίσης κάποιος να μου απαντήσει για το British Counsil;

                        Σας ευχαριστώ.
                        Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                        https://pablitogreco.com

                        Comment


                          Παιδιά!Καλησπέρα!
                          Μόλις πριν λίγο έλαβα το POI!
                          Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο; Απλά το εκτυπώνω και το έχω μαζί μου στο αεροδρόμιο μαζί με την ασφάλεια και τα 2.500 δολάρια;
                          Κανένας άλλος φετινός απο το πρόγραμμα που του ήρθε το POI να μοιραστώ τη χαρά μου;;;;
                          Ηδη στο σπίτι άρχισαν τα κλάματα απο μαμά,γιαγιά κτλ...που θα πας παιδάκι μου και τέτοια...!!!! Τι να εξηγήσεις στη γιαγιά που έζησε και στην κατοχή και έχει περάσει χειρότερες στερήσεις απο μένα.Anyway εγώ πάντως είμαι ενθουσιασμένη!!!Καναδά ερχόμστεεεεεεεεεεεε!!!!!

                          Comment


                            Συγχαρητηρια!
                            Ποσο καιρό πριν έκανες την αίτηση στο cic?

                            Comment


                              Χιλια Μπραβο Αννα! Ειδα τα ευχαριστα στο fb απο τον αντρα σου!!! Με το καλο να μας ερθετε!

                              Καλο ξεκινημα στη καινουργια σας ζωηpantamazi_
                              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                              Comment


                                Αυτά είναι ωραία νέα. Καλό ξεκίνημα! :-D
                                Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                                https://pablitogreco.com

                                Comment

                                Working...
                                X