Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δίνω αναφορά στο forum:

    (6 Φεβρουαρίου 2014) Επίσημη μετάφραση ποινικού μητρώου μέσω Βρετανικού Συμβουλίου Θεσσαλονίκης: 25 euro έτοιμο σε 3 εργάσιμες. Παραλαβή με το αποδεικτικό πληρωμής μόνο μέσω online banking.

    Ελπίζω να φανεί χρήσιμο σε μελλοντικά ενδιαφερόμενους.
    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
    https://pablitogreco.com

    Comment


      Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές!!!!
      Εύχομαι όσοι περιμένουν να λάβουν σύντομα νέα για να μην αγωνιούν άλλο!Ξέρω πως αυτή η αναμονή σε σκοτώνει!!!
      Moure Την αίτηση την καταθέσαμε με τον άντρα μου στο CIC στις 14 Δεκεμβρίου και λάβαμε την απάντηση εχθές!

      Comment


        Working holliday 77 θεσεις εμειναν. Καλα τι γινεται? απο 14 θεσεις 77 τωρα . Οποτε τρεξτε!

        Comment


          Originally posted by Dimit View Post
          Working holliday 77 θεσεις εμειναν. Καλα τι γινεται? απο 14 θεσεις 77 τωρα . Οποτε τρεξτε!
          δεν ξερω τί βγαλανε,εγω παντως δεν εχω ειδοποιηθει για να ετοιμασω χαρτια και ειμαι θεση 209.

          Comment


            Παιδιά καλησπέρα!Έχει κανείς υπόψιν του καμία ασφαλιστική για την ασφάλεια που χρειαζόμαστε για να ταξιδέψουμε;Εχω μιλήσει με allianz,ing,και κάποιες άλλες αλλά καμία δεν καλύπτει επαναπατρισμό που είναι απαραίτητο για το πρόγραμμα! Είχα δει μια που είχατε αναρτήσει παλιότερα την Bupa αλλά δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα.
            Ψάχνω κάτι οικονομικό όπως καταλαβαίνετε γιατί τα έξοδα είναι πολλά!
            Σας παρακαλώ αν έχετε ιδέα πείτε μου!!!Ευχαριστώ πολύ

            Comment


              Καλησπερα απο το Calgary,

              αρχισαν να δινονται απαντησεις και στην κατηγορια Young Professionals. Εγω και η γυναικα μου που ειχαμε την πρωτη και την δευτερη αιτηση γιναμε δεκτοι για τον δευτερο χρονο στον Καναδα

              Για οποιον εχει κανει αιτηση στο YP να ενημερωσω οτι δεν μας ζητηθηκε ουτε ποινικο μητρωο ουτε κανενα εξτρα εγγραφο, μετα απο περιπου δυο μηνες αναμονης απο την ημερα που καταθεσαμε την αιτηση στο MyCIC, λαβαμε κατευθειαν τις τελικες απαντησεις!!!

              Τις επομενες ημερες θα ξερω περισσοτερα για τον τυπο work permit που δινει το YP και θα ενημερωσω σχετικα.

              Καλη επιτυχια σε οσους περιμενουν!!!!!!!
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                Originally posted by BlackRed View Post
                Καλησπερα απο το Calgary,

                αρχισαν να δινονται απαντησεις και στην κατηγορια Young Professionals. Εγω και η γυναικα μου που ειχαμε την πρωτη και την δευτερη αιτηση γιναμε δεκτοι για τον δευτερο χρονο στον Καναδα

                Για οποιον εχει κανει αιτηση στο YP να ενημερωσω οτι δεν μας ζητηθηκε ουτε ποινικο μητρωο ουτε κανενα εξτρα εγγραφο, μετα απο περιπου δυο μηνες αναμονης απο την ημερα που καταθεσαμε την αιτηση στο MyCIC, λαβαμε κατευθειαν τις τελικες απαντησεις!!!

                Τις επομενες ημερες θα ξερω περισσοτερα για τον τυπο work permit που δινει το YP και θα ενημερωσω σχετικα.

                Καλη επιτυχια σε οσους περιμενουν!!!!!!!
                Μπράβο σας παιδιά. Αλλα εμενα γιατι μ ζηταει ποινικο μητωο να ανεβάσω? Δεν εχω ανοίξει ακομα το mycic γιατι αν θυμάμαι καλά θα χω 1 μηνα να ανεβασω τα αρχεια.

                Comment


                  Originally posted by Dimit View Post
                  Μπράβο σας παιδιά. Αλλα εμενα γιατι μ ζηταει ποινικο μητωο να ανεβάσω? Δεν εχω ανοίξει ακομα το mycic γιατι αν θυμάμαι καλά θα χω 1 μηνα να ανεβασω τα αρχεια.
                  Δεν γνωριζω Dimit αλλα καθε αιτηση ειναι διαφορετικη. Σε καποιους μπορει να ζητουν εξτρα εγγραφα και σε καποιους αλλους οχι.

                  Good luck!!!
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    Γειά σας παιδιά προσπαθώ να κάνω το IEC έχουν δεχθεί την πρώτη μου αίτηση από το IEC και τώρα πρέπει να συμπληρώσω την αίτηση για το CIC σε μια από τις ερωτήσεις με ρωτάει σε ποια περιοχή θέλω να δουλέψω, εγώ αυτή την στιγμή βρίσκομαι στο Τορόντο έχω βρει και δουλειά για όταν φτιάξω τα χαρτιά μου και όλα κανονικά αλλά σκέφτομαι το ενδεχόμενο να φύγω για Μανιτομπα γιατί θέλω να μείνω στον Καναδά μόνιμα και σκέφτομαι μετα το IEC να κάνω το πρόγραμμα της Μανιτομπα αλλά μέχρι τώρα δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω με κάποιον Έλληνα εκεί. . .
                    Το ερώτημα είναι το εξής αν δηλώσω τώρα ότι θα καθίσω στο Οντάριο και αποδεχθούν την αίτηση μου θα μπορέσω αργότερα να δουλέψω στη Μανιτομπα αν αλλάξω γνώμη; Έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα και κάπου διάβασα ότι όταν σε δεχθούν μπορείς να δουλέψεις σε όλο τον Καναδά ισχύει ή κάτι κατάλαβα λάθος και είμαι αναγκασμένος να δουλέψω μόνο στο Οντάριο;

                    Και κάτι ακόμα τώρα που με έχουν δεχθεί στο πρώτο στάδιο υπάρχουν υπάρχει πιθανότητα να χάσω την θέση (να βιαστώ δηλαδή); ή να το σκεφτώ λίγο καλύτερα να δω αν μπορώ να βρω δουλειά στην Μανιτομπα και μετα;
                    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                    Comment


                      Originally posted by BlackRed View Post
                      Καλησπερα απο το Calgary,

                      αρχισαν να δινονται απαντησεις και στην κατηγορια Young Professionals. Εγω και η γυναικα μου που ειχαμε την πρωτη και την δευτερη αιτηση γιναμε δεκτοι για τον δευτερο χρονο στον Καναδα

                      Για οποιον εχει κανει αιτηση στο YP να ενημερωσω οτι δεν μας ζητηθηκε ουτε ποινικο μητρωο ουτε κανενα εξτρα εγγραφο, μετα απο περιπου δυο μηνες αναμονης απο την ημερα που καταθεσαμε την αιτηση στο MyCIC, λαβαμε κατευθειαν τις τελικες απαντησεις!!!

                      Τις επομενες ημερες θα ξερω περισσοτερα για τον τυπο work permit που δινει το YP και θα ενημερωσω σχετικα.

                      Καλη επιτυχια σε οσους περιμενουν!!!!!!!
                      Μπράβο παιδιά τέλεια!!!!
                      Μου είπε τα ευχάριστα και ο άντρας μου που μιλήσατε!Εύχομαι να πιούμε ένα καφέ όταν έρθουμε με το καλό στον Καναδά!!!

                      Comment


                        Originally posted by Dean View Post
                        Γειά σας παιδιά προσπαθώ να κάνω το IEC έχουν δεχθεί την πρώτη μου αίτηση από το IEC και τώρα πρέπει να συμπληρώσω την αίτηση για το CIC σε μια από τις ερωτήσεις με ρωτάει σε ποια περιοχή θέλω να δουλέψω, εγώ αυτή την στιγμή βρίσκομαι στο Τορόντο έχω βρει και δουλειά για όταν φτιάξω τα χαρτιά μου και όλα κανονικά αλλά σκέφτομαι το ενδεχόμενο να φύγω για Μανιτομπα γιατί θέλω να μείνω στον Καναδά μόνιμα και σκέφτομαι μετα το IEC να κάνω το πρόγραμμα της Μανιτομπα αλλά μέχρι τώρα δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω με κάποιον Έλληνα εκεί. . .
                        Το ερώτημα είναι το εξής αν δηλώσω τώρα ότι θα καθίσω στο Οντάριο και αποδεχθούν την αίτηση μου θα μπορέσω αργότερα να δουλέψω στη Μανιτομπα αν αλλάξω γνώμη; Έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα και κάπου διάβασα ότι όταν σε δεχθούν μπορείς να δουλέψεις σε όλο τον Καναδά ισχύει ή κάτι κατάλαβα λάθος και είμαι αναγκασμένος να δουλέψω μόνο στο Οντάριο;

                        Και κάτι ακόμα τώρα που με έχουν δεχθεί στο πρώτο στάδιο υπάρχουν υπάρχει πιθανότητα να χάσω την θέση (να βιαστώ δηλαδή); ή να το σκεφτώ λίγο καλύτερα να δω αν μπορώ να βρω δουλειά στην Μανιτομπα και μετα;
                        Ευχαριστώ εκ των προτέρων
                        Εγώ δήλωσα Alberta,αλλά θα πάω Ontario.Μπορείς να δουλέψεις σε οποιοδήποτε μέρος,ούτως ή άλλως άν δέν έχεις κανονισμένη δουλειά με ονόματα και διευθύνσεις δέν δηλώνεις τίποτε.Μπαίνεις στον Καναδά κι απο 'κεί και πέρα ψάχνεσαι.

                        Comment


                          Ευχαριστώ

                          Comment


                            Καλημερα παιδια sos μου στειλαν μην.
                            Απο το cic και μου λενε για ποιο λογο θελω να παω μαζι με την γυναικα μου και που θα αφισω το παιδι μας!
                            Για ποιο λογο ια παρατισω την δουλεια μου!δεν ξερω τι να απαν.

                            Comment


                              Kαλημέρα πές μου λίγο τις διαδικασίες που ακολούθησες απο την αρχή.Τί έχεις δηλώσει;

                              Comment


                                Καταρχην προκειται για working holiday.
                                Εκανα ξεχωριστη αιτηση εγω (εργαζομαι) κ αλλη η γυναικα μου (ανεργη) μεσω iec κ λαβαμε το Cal.

                                Στη συνεχεια καταθεσαμε κ οι 2 αιτηση στο cic με τα απαραιτητα δικαιολογητικα.Στην αιτηση δηλωσαμε οτι θα παμε μαζι για work holiday κ οτι η κορη μας (19μηνων) θα μεινει Ελλαδα.

                                Σημερα ηρθε mail στην γυναικα μου απο το cic κ ζηταει να εξηγησει τα παρακατω:
                                •Γιατι αποφασισαμε να την συνοδευσω σε work holiday
                                •Αν εχω η προκειται να αφησω την δουλεια μου
                                •αν εχουμε κανονισει για το παιδι μας που θα αφησουμε πισω
                                •ποιο ηταν το κινητρο να ταξιδεψουμε στον Καναδα για working holiday

                                Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να κανουν τετοιου ειδους ερωτησεις;!
                                Δεν ειναι αυτονοητο να θελουμε να παμε μαζι Καναδα;

                                Comment

                                Working...
                                X