Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Nik2013 View Post
    Καταρχην προκειται για working holiday.
    Εκανα ξεχωριστη αιτηση εγω (εργαζομαι) κ αλλη η γυναικα μου (ανεργη) μεσω iec κ λαβαμε το Cal.

    Στη συνεχεια καταθεσαμε κ οι 2 αιτηση στο cic με τα απαραιτητα δικαιολογητικα.Στην αιτηση δηλωσαμε οτι θα παμε μαζι για work holiday κ οτι η κορη μας (19μηνων) θα μεινει Ελλαδα.



    Σημερα ηρθε mail στην γυναικα μου απο το cic κ ζηταει να εξηγησει τα παρακατω:
    •Γιατι αποφασισαμε να την συνοδευσω σε work holiday
    •Αν εχω η προκειται να αφησω την δουλεια μου
    •αν εχουμε κανονισει για το παιδι μας που θα αφησουμε πισω
    •ποιο ηταν το κινητρο να ταξιδεψουμε στον Καναδα για working holiday

    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να κανουν τετοιου ειδους ερωτησεις;!
    Δεν ειναι αυτονοητο να θελουμε να παμε μαζι Καναδα;
    Κατ'αρχήν θα πρέπει να τους εξηγήσεις πως κάνατε καί οι δύο αίτηση και πως έχει εγκριθεί καί για τους δύο μέχρι τώρα.Για την δουλειά νομίζω θα πρέπει να δηλώσεις αυτό που τους έχεις πεί απο την αρχή.Άν έχεις δουλειά και αυτοί το γνωρίζουν,θα τους πείς πως δέν θα την αφήσεις και απλά πάτε διακοπές με την γυναίκα σου και για να βγάλετε τα έξοδα θα πρέπει να είστε σε θέση να βρείτε και κάποια δουλειά εκεί.Για το παιδί θα πρέπει να πείτε πού θα το αφήσετε και πως δέν είναι δυνατόν να το πάρετε μαζί.Το κίνητρο για να πάτε μαζί στον Καναδά είναι οι διακοπές.
    Γενικά καλό είναι να αποφύγετε τα χτυπητά παραμύθια.
    Όλα τα παραπάνω είναι απλά η προσωπική μου άποψη και φυσικά σε καμία περίπτωση μή δένετε κόμπο αυτά που λέω.Εσείς θα αποφασίσετε καλύτερα και να συμβουλευτείτε και κάποιον άλλον.Ελπίζω να βοήθησα...

    Comment


      Μηπως γνωριζει κανεις αν το ποινικο μητρωο πρεπει να γραφει και τον αριθμο διαβατριου επανω? Γιατι εγω το πηρα απο το υπουργειο δικαιοσυνης αλλα αναγραφει μονο τον αριθμο ταυτοτητας, και οντως χρειαζεται ο αρ. διαβατηριου μηπως μπορει να το προσθεσει ο μεταφραστης κατα την μεταφραση του στα αγγλικα?

      Comment


        Originally posted by apololos View Post
        Μηπως γνωριζει κανεις αν το ποινικο μητρωο πρεπει να γραφει και τον αριθμο διαβατριου επανω? Γιατι εγω το πηρα απο το υπουργειο δικαιοσυνης αλλα αναγραφει μονο τον αριθμο ταυτοτητας, και οντως χρειαζεται ο αρ. διαβατηριου μηπως μπορει να το προσθεσει ο μεταφραστης κατα την μεταφραση του στα αγγλικα?
        Καλησπέρα!
        Το δικό μου ποινικό μητρώο δεν έγραφε ούτε αριθμό ταυτότητας ούτε αριθμό διαβατηρίου, έγραφε μόνο το ονοματεπώνυμο μου και το δέχτηκαν έτσι! Δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα!

        Comment


          ευχαριστω annas ελπιζω να δεχτουνε κ το δικο μου

          Comment


            Γειά σας παιδιά!!!! Καλά κούλουμα να έχετε όλοι!!!
            Έχω ένα θεματάκι και θέλω τα φώτα σας ...όποιος ξέρει!!!
            Εχω ξαναρωτήσει αλλά δεν μου απάντησε κανείς και ζητάω συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλά είμαι λίγο desparate!!!!
            Ετοιμαζόμαστε να φύγουμε με το IEC περίπου στις 20 Μαρτίου και δεν έχω βρεί ασφάλεια!!! Εχει κανείς να προτείνει κάποια?????(εκτός απο την Bupa International).
            Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

            Comment


              True traveler

              Comment


                Originally posted by Nik2013 View Post
                True traveler
                Καλημέρα!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!!

                Comment


                  Να 'σαι καλά!
                  Ψάχναμε κ εμεις αλλά δεν βλέπω να περνουμε το οκ απο το cic..
                  Καλη επιτυχια να εχετε στη νεα σας πατριδα!

                  Comment


                    Συγγνωμη για την καθυστερηση. Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, αυτα τους γραψαμε. Ειδωμεν τωρα ποτε θα απαντησουν... Αν κ μαλλον δυσκολα τα πραγματα..
                    Ευχομαι σε εσενα κ στους υπολοιπους καλυτερη τυχη απο εμας!

                    Comment


                      Καλησπέρα σε όλους!!! Μόλις μπήκα στο site του IEC και είδα πως στην κατηγορία working holiday στις θέσεις που απέμειναν λέει waiting list. Εγώ είμαι στη waiting list με αριθμό νο 197 και ο σύζυγος μου με αριθμό νο 199 αλλά ακόμα δεν έχουμε λάβει κάποιο μήνυμα που να μας αναφέρει να ανεβάσουμε τα απαραίτητα δικαιολογητικά...

                      Κανένας παρόμοια εμπειρία;

                      Comment


                        Καλησπέρα σε όλους! Η αίτησή μου για το working holidays έχει γίνει δεκτή και φτάνω στον Καναδά μέσα Αυγούστου. Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το ποινικό μητρώο. Το ζητάνε στο αεροδρόμιο? Γιατί όταν έκανα την αίτησή μου, το ποινικό μητρώο είχε εξαφανιστεί από τη λίστα των εγγράφων που έπρεπε να κάνουμε upload και έτσι δεν μπορούσα να το στείλω, όμως παρόλα αυτά έγινε δεκτή η αίτησή μου. Γι'αυτό ρωτάω, θα πρέπει να το έχω μαζί μου όταν μπω στη χώρα? Και κάτι άλλο, πώς ακριβώς τους αποδεικνύουμε ότι έχουμε αρκετά χρήματα για τον πρώτο καιρό? Εγώ θα μείνω κατευθείαν σε σπίτι φίλων. Είμαι υποχρεωμένη παρόλα αυτά να αποδείξω ότι έχω αυτά τα χρήματα?

                        Comment


                          Καλησπέρα mrna82 Με το καλό να έρθεις στον Καναδά κ εύχομαι όλα να σου πάνε καλά.
                          Για τα πράγματα που ρωτάς:
                          1)Το ποινικό μητρώο δεν στο ζητάνε στο αεροδρόμιο. Και δεν νομίζω πως θα σου χρειαστεί ξανά όσο καιρό είσαι εδώ.

                          2) Μπορείς να αποδείξεις ότι έχεις τα λεφτά που ζητάνε με το να τους τα δείξεις σαν μετρητά, ή κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει πως έχεις τα λεφτά σε δικό σου λογαριασμό κ μπορείς να τα πάρεις αν σου χρειαστούν.
                          Τώρα πως θα το κάνεις αυτό από την στιγμή που οι τράπεζες του Καναδά δεν συνεργάζονται με της Ελλάδας μην ρωτάς, δεν ξέρω, εγώ τα είχα μετρητά, όμως ούτε εμένα μου ζήτησαν να τους τα δείξω ούτε σε κανένα άλλο από όσους γνωρίζω, θα σου έλεγα όμως να μην κάνεις το λάθος κ έρθεις χωρείς τα λεφτά που ζητάνε ή ασφάλεια.

                          Σου εύχομαι κ πάλι όλα να σου πάνε καλά.
                          Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                          Comment


                            Ακριβως οπως τα λεει ο φιλος μου ο anteonius!!!
                            “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                            Comment


                              Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Να σας κουράσω λίγο ακόμα? Έχω κάνει άπειρες έρευνες για όλα τα θέματα και μέχρι στιγμής τα έχω καταφέρει μια χαρά. Στο θέμα της ασφάλειας, όμως, σηκώνω τα χέρια ψηλά. Έστειλα εχθές κάποια mail. Η blue cross μου απάντησε ότι πρέπει να έχω valid B.C. Medical Service Plan coverage from the provincial government. Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό, οπότε λογικά δεν το έχω...! Μία άλλη κυρία από το expatriate insurance services μου έστειλε ένα plan από την ασφαλιστική Morgan price international healthcare αλλά δε βλέπω πουθενά να με καλύπτει για repatriation, όπως ζητείται. Δε νομίζω ότι θα τα καταφέρω μόνη μου στο θέμα της ασφάλειας. Επίσης, δεν ξέρω πώς γίνεται η πληρωμή. Δίνω μονοκοπανιά όλο το ποσό ή πληρώνω κάθε μήνα? Και πώς θα σιγουρευτούν αυτοί, αφού δεν έχω κάποιο τραπεζικό λογαριασμό στον Καναδά? Τέλος, ο φίλος μου είναι Καναδός και βρίσκεται στο Τορόντο. Μήπως να πάει αυτός σε κάποια ασφαλιστική και να μου τα ετοιμάσει εκείνος? Πραγματικά, φοβάμαι ότι δε θα βγάλω άκρη και έχω αρχίσει και αγχώνομαι.. Μου φαίνοται όλα κινέζικα...

                              Comment


                                Δοκιμασε την true traveller που προτεινε ο Nik2013 στην προηγουμενη σελιδα.

                                Απ'οτι λενε καποια παιδια ειναι καλη.
                                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                                Comment

                                Working...
                                X