Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα παιδιά αύριο Πετάω για Τοροντο και είναι όλα έτοιμα ! Όταν βρω χρόνο θα σας γράψω αναλυτικα.
    Πάντως για ασφάλεια υγείας ύστερα απο αρκετό ψάξιμο και ερωτήσεις βολεύτικα με την "Ευρωπαική Πίστη" έχουν ένα πακέτο για International και έιναι και η πιο φτηνή που βρήκα.
    110 ευρώ για 3 μήνες ! Και έχει και τα έξοδα repatriation

    Comment


      Originally posted by Serafim View Post
      Καλησπέρα παιδιά αύριο Πετάω για Τοροντο και είναι όλα έτοιμα ! Όταν βρω χρόνο θα σας γράψω αναλυτικα.
      Πάντως για ασφάλεια υγείας ύστερα απο αρκετό ψάξιμο και ερωτήσεις βολεύτικα με την "Ευρωπαική Πίστη" έχουν ένα πακέτο για International και έιναι και η πιο φτηνή που βρήκα.
      110 ευρώ για 3 μήνες ! Και έχει και τα έξοδα repatriation
      Kαλό ταξίδι φίλε.Κι εγώ πετάω τον Ιούνιο για Τορόντο.
      Η ασφάλεια που βρήκες λές πως είναι για 3 μήνες.Αλλά άν πηγαίνεις Καναδά με το IEC χρειάζεται ασφάλεια για ένα χρόνο...

      Comment


        serafim καλο ταξιδι,καλη αρχη και ολα να σου πανε καλα!!!!!!!
        εμεις θα ερθουμε τοροντο 5 απριλιου!!!!
        να μας γραφεις νεα σου!!!!!

        (τωρα καταλαβα οτι εσυ θα εχεις ηδη φτασει.....οι ευχες ισχυουν οπως και να'χει!!!!)

        Comment


          Καλημερα πατριωτες
          Πετάω για Τορόντο 24 Απριλίου,θα ήθελα 3 ερωτήσεις να κάνω σε όποιον μπορεί να βοηθήσει.
          α)Η ασφάλεια (ιδιωτική) που πρέπει να έχουμε εμείς (iec visa holders) διακόπτεται με επιστροφή χρημάτων ,όταν βρούμε δουλεία με πλήρη ασφάλιση?
          β)Πού και πώς ενεργοποιούμε την βίζα.(initiation of work and study permit)?
          γ)Μετά από πόσες μέρες μπορούμε πρακτικά, να πιάσουμε μεροκαμάτο,απο τήν ημέρα που καταθέτουμε αίτημα ενεργοποίησης?
          Υ.Γ
          Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετέχουν στο site,αν δέν υπήρχε δέν θα είχα καταφέρει να κάνω την αίτηση,δεν ήταν μόνο η απλοποίηση της διαδικασίας μέσω της ανταπόκρισης,αλλα η γενική ώθηση στο έφικτο.
          Καλή τύχη σε όλους ,θα βοηθήσω όσο μπορώ όταν με το καλό φτάσω.

          Comment


            Originally posted by panos80 View Post
            Καλημερα πατριωτες
            Πετάω για Τορόντο 24 Απριλίου,θα ήθελα 3 ερωτήσεις να κάνω σε όποιον μπορεί να βοηθήσει.
            α)Η ασφάλεια (ιδιωτική) που πρέπει να έχουμε εμείς (iec visa holders) διακόπτεται με επιστροφή χρημάτων ,όταν βρούμε δουλεία με πλήρη ασφάλιση?
            β)Πού και πώς ενεργοποιούμε την βίζα.(initiation of work and study permit)?
            γ)Μετά από πόσες μέρες μπορούμε πρακτικά, να πιάσουμε μεροκαμάτο,απο τήν ημέρα που καταθέτουμε αίτημα ενεργοποίησης?
            Υ.Γ
            Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετέχουν στο site,αν δέν υπήρχε δέν θα είχα καταφέρει να κάνω την αίτηση,δεν ήταν μόνο η απλοποίηση της διαδικασίας μέσω της ανταπόκρισης,αλλα η γενική ώθηση στο έφικτο.
            Καλή τύχη σε όλους ,θα βοηθήσω όσο μπορώ όταν με το καλό φτάσω.
            Καλησπέρα panos80!Καλό ταξίδι σου εύχομαι και καλή τύχη στη νέα σου ζωή!
            Φαντάζομαι πως οι παραπάνω ερωτήσεις αφορούν το IEC και την κατηγορία Working Holiday.Αν ναι τότε για τις παραπανω ερωτήσεις έχω να σου πω τα εξης:
            1) Η ιδιωτική ασφάλιση που πρέπει να κάνεις πρέπει να έχει ισχύ για ένα χρόνο (όσο διαρκεί και το πρόγραμμα). Τα χρήματα τα προπληρώνεις στην ασφαλιστική που επιλέγεις και δεν τα παίρνεις πίσω.Δεν έχει να κάνει με την ασφάλιση σου όταν βρεις δουλειά εκεί. Ο άντρας μου που βρίσκεται ήδη Καναδά έκανε ετήσια ασφάλιση στην true traveller και κόστισε περίπου 340 λίρες. Ήταν η φθηνότερη που βρήκαμε εμείς.
            2)Η άδεια εργασίας (work permit) εκδίδεται στο αεροδρόμιο μόλις τους δείξεις το POE (port of enrty) που σου έστειλαν απο το CIC. Είναι πολύ απλή διαδικασία και δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι αν έχεις τα τρια απαραίτητα για την είσοδό σου στον Καναδά δηλ. 2500 χιλιάδες δολάρια, ασφάλεια και το POE.
            3) Μόλις με το καλό πάρεις την άδεια εργασίας στα χέρια σου θα βγάλεις SIN (social insurance number), να ανοίξεις ένα τραπεζικό λογαριασμό στο όνομα σου και είσαι έτοιμος για δουλειά. Το SIN είναι απαραίτητο για να μπορέσουν να σε προσλάβουν σε οποιαδήποτε δουλειά.Νομίζω οτι δεν κάνει πολύ καιρό να βγει.
            Δεν θυμάμαι αν χρειάζεται κάτι άλλο. Όποιος γνωρίζει περισσότερες λεπτομέρειες ας μας ενημερώσει.
            Ελπίζω να βοήθησα...αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ τα πατριωτάκια που διαβάζουν να με διορθώσουν!!!
            Σου εύχομαι να βρεις αυτό που ψάχνεις και καλή σταδιοδρομία!

            Comment


              Ευχαριστώ για το χρόνο σου και για τις πληροφορίες.Καλή τύχη και σε εσάς παιδιά.

              Comment


                Οσοι έχετε κάνει τα χαρτιά σας γ τον δεύτερο χρονο iec στην φορμα που σου ζητανε διεύθυνση κατοικίας τι βάζουμε? Της Ελλάδας ή του Καναδά μιας κ ειμαι ήδη εκει με το working holiday.

                Comment


                  Originally posted by Dimit View Post
                  Οσοι έχετε κάνει τα χαρτιά σας γ τον δεύτερο χρονο iec στην φορμα που σου ζητανε διεύθυνση κατοικίας τι βάζουμε? Της Ελλάδας ή του Καναδά μιας κ ειμαι ήδη εκει με το working holiday.
                  Του Καναδα.
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    Κατά την άφιξή σας στον Καναδά, το πιό σημαντικό είναι 1) να έχετε ένα χαρτί από τράπεζα, για παράδειγμα wire transfer order ή κάτι τέτοιο (τουλάχιστον το ελάχιστο ποσό που ζητάνε),
                    2) ή ακόμη και cash(κάτω από $10.000 και φυσικά τουλάχιστον το ελάχιστο ποσό).

                    Όσον αφορά την ασφάλεια, εμένα την πρώτη φορά δε μου τη ζήτησαν καθόλου.
                    Είχα αγοράσει ταξιδιωτική ασφάλεια για 3 μήνες από ασφαλιστική από καναδά με πιστωτική. Και αυτό που λες, Όταν/Άν σε ρωτήσουν, είναι ότι έχεις σκοπό να πάρεις την ασφάλεια(κρατική) της εκάστοτε πολιτείας με το που θα μπείς. Αυτές κανουν το πολύ 3 μήνες να βγούν. Και έτσι τους λές πως είσαι καλυμμένος/η από την ταξιδιωτική 3 μηνών που έχεις στα χέρια σου. Και πως οπωσδήποτε έχεις σκοπό να βγάλεις κρατική.

                    Καλή ιδέα είναι να μπείτε από Alberta, στον Καναδά και να νοικιάσετε ένα δωμάτιο πχ στο Calgary ή στο Edmonton. Και από κεί να ξεκινήσετε.

                    1) Να βγάλετε SIN card(Social Insurance Number), που χρειάζεστε αν έχετε σκοπό να δουλέψετε όσο είστε στον Καναδά.

                    2) Health Card, που μπορείτε να βγάλετε αμέσως στην Alberta(το πολύ 3 μήνες καθιστέρηση - εμένα μου τη στείλαν σε 3 εβδομάδες), σε αντίθεση με Τορόντο(Οντάριο), που για να βγάλεις HC θέλουν χαρτί από εργοδότη ότι σε έχουν προσλάβει full time για τουλάχιστον 6 μήνες ή 1 χρόνο.

                    3) Να ανοίξετε τραπεζικό λογαριασμό (χρειάζεστε 2 ταυτότητες, πχ διαβατήριο και SIN card)

                    4)Να βγάλετε δίπλωμα οδήγησης.

                    Και από κεί ο κόσμος είναι δικός σας.

                    Comment


                      Αγαπητοί φίλοι, με χαρά θέλω να μοιραστώ τα νέα. Η αίτησή μου (working holidays) έγινε δεκτή σήμερα το πρωί ώρα Ελλάδος, με τη συνοδεία του εγγράφου που τα εξηγεί.

                      To περίεργο είναι πως δε μου ζητήθηκε ούτε κάποια διευκρίνιση εγγράφων, ούτε συνέντευξη και ούτε ιατρικές εξετάσεις. Ίσως κάποιος από εδώ να με βοηθήσει να καταλάβω, αν χρειάζεται.

                      Η βοήθεια του patriotaki.net δε σταματά εδώ, μιας και θα χρειαστώ από και πέρα αρκετή από τα παιδιά που βρίσκονται στο Toronto. Βλέποντας το μήνυμα που άφησε πιο πάνω ο Thios, νιώθω σα να γράφτηκε για εμένα.

                      Θα ήθελα να σας ευχαριστώ από καρδιάς και ειλικρινά. Τα σέβη μου.
                      Snip20140411_2.png
                      Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                      https://pablitogreco.com

                      Comment


                        Μπράβο σου!! Παίρνω δύναμη και ελπίζω ότι κάποια μέρα θα τα καταφέρω και εγώ να φύγω..! Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!!
                        Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου έιναι άπιαστα..!

                        Comment


                          Originally posted by NickD View Post
                          Αγαπητοί φίλοι, με χαρά θέλω να μοιραστώ τα νέα. Η αίτησή μου (working holidays) έγινε δεκτή σήμερα το πρωί ώρα Ελλάδος, με τη συνοδεία του εγγράφου που τα εξηγεί.
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Originally posted by yiota_nurse View Post
                            Μπράβο σου!! Παίρνω δύναμη και ελπίζω ότι κάποια μέρα θα τα καταφέρω και εγώ να φύγω..! Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!!
                            Να είσαι αισιόδοξη και όλα θα συμβούν.
                            Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                            https://pablitogreco.com

                            Comment


                              Originally posted by jimathens View Post
                              Σε ευχαριστώ jimathens. Τίποτα δε θα κάναμε χωρίς το patriotaki.net .
                              Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                              https://pablitogreco.com

                              Comment


                                Originally posted by Serafim View Post
                                Καλησπέρα παιδιά αύριο Πετάω για Τοροντο και είναι όλα έτοιμα ! Όταν βρω χρόνο θα σας γράψω αναλυτικα.
                                Πάντως για ασφάλεια υγείας ύστερα απο αρκετό ψάξιμο και ερωτήσεις βολεύτικα με την "Ευρωπαική Πίστη" έχουν ένα πακέτο για International και έιναι και η πιο φτηνή που βρήκα.
                                110 ευρώ για 3 μήνες ! Και έχει και τα έξοδα repatriation
                                Η Ε.Π. μου τα είπε πολύ μπερδεμένα, και τα 110 euro έγιναν ξαφνικά 120 euro.

                                1) Που βρήκες τις πληροφορίες και από που;
                                2) Η Travel Insurance | Adventure Insurance | True Traveller Insurance που προτείνουν εδώ στο forum μου φαίνεται πολύ καλύτερη και ξεκάθαρη, με 132 euro για 3 μήνες.

                                Αν μπορείς να βοηθήσεις θα ήταν καλό. Σε ευχαριστώ.
                                Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                                https://pablitogreco.com

                                Comment

                                Working...
                                X