Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Η Air Transat που ειδα να αναφερετε εχει φτηνα εισιτηρια? Απο ποιοτητα πως ειναι, ξερει κανεις?
    Μπορειτε να προτεινετε καποιες ιστοσελιδες για αγορα φτηνων εισιτηριων για Καναδα η καποιες αεροπορικες εταιρειες?

    Εγω εαν καταφερω να παω Καναδα θα εχω στην διαθεση μου γυρω στα CAD 2,500.Γι αυτο ειχα ρωτησει εαν δεν καταφερω να βρω δουλεια σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα η εαν βρω και τυχει κατι και απολυθω και μου τελειωσουν τα χρηματα,τι γινεται μεχρι το τελους του χρονου? Αν μου εχουν μεινει 3 η 4 μηνες στην αδεια ποιος θα με προσλαβει για 4 η οσους μηνες μου απομενουν?

    Comment


      #77
      Originally posted by xenias View Post
      Η Air Transat που ειδα να αναφερετε εχει φτηνα εισιτηρια? Απο ποιοτητα πως ειναι, ξερει κανεις?
      Μπορειτε να προτεινετε καποιες ιστοσελιδες για αγορα φτηνων εισιτηριων για Καναδα η καποιες αεροπορικες εταιρειες?

      Εγω εαν καταφερω να παω Καναδα θα εχω στην διαθεση μου γυρω στα CAD 2,500.Γι αυτο ειχα ρωτησει εαν δεν καταφερω να βρω δουλεια σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα η εαν βρω και τυχει κατι και απολυθω και μου τελειωσουν τα χρηματα,τι γινεται μεχρι το τελους του χρονου? Αν μου εχουν μεινει 3 η 4 μηνες στην αδεια ποιος θα με προσλαβει για 4 η οσους μηνες μου απομενουν?
      Τα πιο φθηνα εισιτηρια τα δινει η Air Transat. Η ποιοτητα ειναι ιδια με ολες τις αλλες στο ειδος της και που σε αφηνει να παιρνεις μαζι 30kg πολυ καλα ειναι πιστευω για τα λεφτα της. Σιγουρα υπαρχουν καλες προσφορες με πηγαινε ελα σε συνδιασμο αλλων εταιριων ριξε μια ματια στα γνωστα sites της Ελλαδας δεν διαφερουν καθολου απο τις τιμες των ξενων ''ταξιδιωτικων''.

      Το να πας Καναδα με 2,500CAD χωρις καποιο back-up απο πισω ειναι ρισκο το ξερεις απο την αρχη και ρισκαρεις. Η συμβουλη μου ειναι να εχεις καπου να μεινεις πισω στην Ελλαδα και αφησε καποια χρηματα Ελλαδα γυρω στα 800ε οσα χρειαζεσαι δηλαδη για να επιστρεψεις , σαν ασφαλεια προς τον εαυτο σου. Ακομα η ασφαλεια που κανεις προυποθετει επαναπατρισμο οποτε αν σε απολυσουν κτλ και μπορεις να το αποδειξεις σου πληρωνει τα εξοδα επιστροφης.

      Comment


        #78
        Originally posted by alt10 View Post
        Ακομα η ασφαλεια που κανεις προυποθετει επαναπατρισμο οποτε αν σε απολυσουν κτλ και μπορεις να το αποδειξεις σου πληρωνει τα εξοδα επιστροφης.
        Αυτο ειναι λοιπον ο επαναπατρισμος που εννοει η ασφαλεια? Εαν απολυθω, η ασφαλεια μου θα μου πληρωσει το αεροπορικο εισιτηριο της επιστροφης? Αυτο δεν το ηξερα,σ'ευχαριστω πολυ,εαν καταλαβα καλα, αυτο ειναι ενα αγχος λιγοτερο!

        Comment


          #79
          Originally posted by xenias View Post
          Αυτο ειναι λοιπον ο επαναπατρισμος που εννοει η ασφαλεια? Εαν απολυθω, η ασφαλεια μου θα μου πληρωσει το αεροπορικο εισιτηριο της επιστροφης? Αυτο δεν το ηξερα,σ'ευχαριστω πολυ,εαν καταλαβα καλα, αυτο ειναι ενα αγχος λιγοτερο!
          Το θεμα ''επαναπατρισμος'' ειναι μεγαλη ιστορια κυριως εννοει αυτο. Αλλες ασφαλιστικες το καλυπτουν αυτο μονο σε περιπτωση θανατου ή σοβαρου λογου (βλ. τραυματισμος) πρεπει να ζητησεις ακριβως τι εμπεριεχεται στην ασφαλεια σου και το ειδικο πινακακι που θα πρεπει να δειξεις στα boarders αν σου ζητηθει.

          Comment


            #80
            Originally posted by chrtom View Post
            Γεια σας και από εμένα. Βρίσκομαι μάλλον στο τελικό στάδιο της όλης διαδικασίας. Πήρα το work permit από CIC την Παρασκευή και το έστειλα πάλι στο IEC. Δυο απορίες έχω... μου έστειλαν ένα μήνυμα από το IEC ότι μάλλον θα λάβω κάποιο welcome letter. Ερώτηση 1) Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή απλά θα περιμένω το welcome letter από το IEC? και 2) Για την ασφάλεια. Μπορεί να είναι από κάποια ελληνική ασφαλιστική εταιρεία και πιο είναι το μίνιμουμ των καλύψεων που πρέπει να έχω? (εκτός από το χρονικό όριο που θα το κάνω ετήσιο). Σας ευχαριστώ.
            Μια ερώτηση έχω γιατί τα έχω μπλέξει λίγο με το τι θέλουν τώρα στο IEC. Στο acceptance letter του IEC, έλεγε όταν κάνουμε την αίτηση στο CIC να εισάγουμε στο IEC> my profile> CIC file number το work permit file number. Τότε δεν ήξερα ακριβώς τι εννοούσε και όταν έκανα την αίτηση στο CIC, έβαλα το application number από το αυτόματο μήνυμα που ήρθε ότι η αίτηση έγινε. Τώρα βλέποντας ότι στο LOI υπάρχει document number, πήγα να το αλλάξω στο IEC και δεν το δέχεται ως invalid entry. Τους έστειλα και μήνυμα, αλλά δεν ξέρω αν θα απαντήσουν. Μάλλον έκανα βλακεία από την αρχή. Με ανησυχεί και που στο IEC έχει ακόμα pending στο CIC, όπως είπατε και κάποιοι και, βέβαια, δεν έχω λάβει ακόμα welcome letter από IEC.

            Comment


              #81
              Originally posted by ck_ec29710 View Post
              Μια ερώτηση έχω γιατί τα έχω μπλέξει λίγο με το τι θέλουν τώρα στο IEC. Στο acceptance letter του IEC, έλεγε όταν κάνουμε την αίτηση στο CIC να εισάγουμε στο IEC> my profile> CIC file number το work permit file number. Τότε δεν ήξερα ακριβώς τι εννοούσε και όταν έκανα την αίτηση στο CIC, έβαλα το application number από το αυτόματο μήνυμα που ήρθε ότι η αίτηση έγινε. Τώρα βλέποντας ότι στο LOI υπάρχει document number, πήγα να το αλλάξω στο IEC και δεν το δέχεται ως invalid entry. Τους έστειλα και μήνυμα, αλλά δεν ξέρω αν θα απαντήσουν. Μάλλον έκανα βλακεία από την αρχή. Με ανησυχεί και που στο IEC έχει ακόμα pending στο CIC, όπως είπατε και κάποιοι και, βέβαια, δεν έχω λάβει ακόμα welcome letter από IEC.
              Επρεπε να περιμενεις να το βαλεις οταν το παρεις το CIC file numb. , αυτο το παιρνεις μολις παρεις και την αδεια εργασιας απο τα borders. Θα σου απαντησουν απο IEC και θα το διορθωσουν λογικα οποτε περιμενε δεν αργουν να απαντησουν .

              Comment


                #82
                Μπορει καποιοσ να μου πει στο mykompass λέει παντού pending για να προχορησουμε στη δευτερη φάση που είναι participation fees and proof of payment πρεπει το application status να αλλάξει σε complete?? επίσης σε ποιο σταδιο εισαι σίγουρος οτι έχεις κατοχυρώσει την θεση?? ευχαριστώ

                Comment


                  #83
                  Originally posted by apololos View Post
                  Μπορει καποιοσ να μου πει στο mykompass λέει παντού pending για να προχορησουμε στη δευτερη φάση που είναι participation fees and proof of payment πρεπει το application status να αλλάξει σε complete?? επίσης σε ποιο σταδιο εισαι σίγουρος οτι έχεις κατοχυρώσει την θεση?? ευχαριστώ
                  Αν απο κατω στα Application Requirements δεν εχει την επιλογη Proof of payment τοτε ναι περιμενεις. Γενικοτερα ο κανονας ειναι οτι αλλαζει το pending σε Verified η Submitted και συνεχιζεις στο επομενο επιπεδο αφου διαβασεις το μηνυμα που θα λαμβανεις στο My Messages που θα σου εξηγει την επομενη διαδικασια.

                  Τωρα για την θεση που ρωτας, αν εννοεις να εισαι ενας απο τους 200 που κανουν αιτηση, νομιζω οτι παιρνεις μια θεση οταν καταθεσεις τα 110 ευρω. Αν παλι εννοεις την τελικη εγκριση για να πας Καναδα, την αποκτας οταν παρεις το LOI/POE απο το CIC.

                  Γενικα ολα τα μηνυματα που εχω λαβει κατα την διαρκεια της αιτησης ηταν ιδιαιτερα αναλυτικα και καθοδηγουν σωστα στα επομενα σταδια.
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    #84
                    Μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση για το iec οσο είναι στον καναδα σαν τουρίστας?

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by Dimit View Post
                      Μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση για το iec οσο είναι στον καναδα σαν τουρίστας?
                      Ναι , αρκει να βαλεις οτι βρισκεσαι στην Ελλαδα αλλιως φετος δεν θα γινεται δεκτο αν εισαι στον Καναδα λογω τεχνικου λαθους.

                      Comment


                        #86
                        Ρε παιδια δυο φορές έκαναν αίτηση συγγενείς μ να με προσλάβουν γ μάγειρα(ελληνικη κουζινα - γλυκα που ειχα μαγαζί στην Αθήνα) σε εστιατόριο τους κ σημερα ήρθε παλι αποριπτικο το LMO.Τι σκ...τα γίνεται? ? Υπάρχει κανένας τρόπος γ θετικό LMO

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by Dimit View Post
                          Ρε παιδια δυο φορές έκαναν αίτηση συγγενείς μ να με προσλάβουν γ μάγειρα(ελληνικη κουζινα - γλυκα που ειχα μαγαζί στην Αθήνα) σε εστιατόριο τους κ σημερα ήρθε παλι αποριπτικο το LMO.Τι σκ...τα γίνεται? ? Υπάρχει κανένας τρόπος γ θετικό LMO
                          Δεν ειναι το σωστο μερος εδω να ποσταρεις. Το LMO εχει διαφορες παραμετρους που μπορει να χρησιποιησει κανεις ως ''κολπα''. Γιατι δεν δοκιμαζεις να πας με το IEC και απο κει να το δεις το LMO.

                          Comment


                            #88
                            Αυτο θα αρχησω να ψαχνω τωρα μιας κ είμαι τώρα στον καναδα. Πόσες θέσεις εχουν μεινει τωρα γ το iec. Κ ποσο δυσκολο ειναι.καταρχην μπορω να το κανω απο τον Καναδά?

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by Dimit View Post
                              Αυτο θα αρχησω να ψαχνω τωρα μιας κ είμαι τώρα στον καναδα. Πόσες θέσεις εχουν μεινει τωρα γ το iec. Κ ποσο δυσκολο ειναι.καταρχην μπορω να το κανω απο τον Καναδά?
                              Δεν ειναι καθολου δυσκολο οι θεσεις ειναι μετρημενες ουσιαστικα οποτε πρεπει να βιαστεις. Για να επιταχυνεις τις διαδικασιες αν τελικα το κανεις απο τωρα ζητα απο την πρεσβεια η απο καποιο ατομο στην Ελλαδα το ποινικο σου μητρωο θα σου χρειαστει στο επομενο βημα. Ελπιζω ολα να πανε καλα για οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

                              Comment


                                #90
                                Σ ευχαριστώ πολυ γ την συμβουλή σ. Κ παλι καλά π υπάρχουν τα PATRIOTAKIA.

                                Comment

                                Working...
                                X