Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Dimit View Post
    Μακάρι αν γινόταν κάτι θα κάναμε. Τελείωσα με το iec έστειλα κ τ χρήματα ποσο καιρό θα κανει να έρθει το γράμμα?
    Απο IEC κανα 3 ημερο μετα το clear off της πληρωμης. Μετα ξεκινανε τα δυσκολα με CIC.

    Comment


      Γιατι δύσκολα? Εν το μεταξύ ειμαι Καναδά τώρα κ γυριζω ελλαδα αρχες Ιουνίου να δω πως θα παρω το ποινικο μητρωο! Εσύ το χεις πάρει το iec.

      Comment


        Originally posted by Dimit View Post
        Γιατι δύσκολα? Εν το μεταξύ ειμαι Καναδά τώρα κ γυριζω ελλαδα αρχες Ιουνίου να δω πως θα παρω το ποινικο μητρωο! Εσύ το χεις πάρει το iec.
        Ο alt εννοει οτι η διαδικασια για το CIC ειναι λιγο πιο πολυπλοκη σε σχεση με τα αρχικα του IEC. Τιποτα τρομερο μην αγχωνεσαι.

        Υποθετω οτι εχεις σκεφτει να εξουσιοδοτησεις καποιο προσωπο εμπιστοσυνης για να αιτηθει, να παραλαβει και να σου μεταφρασει το ποινικο μητρωο ε?

        Εκτος και αν ερχεσαι ουτως η αλλως Ελλαδα και δεν το κανεις μονο για το IEC.
        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

        Comment


          Originally posted by Redbull 1061 View Post
          Παιδιά καλησπέρα!Επιτρέψτε μου κι εμένα μια ερώτηση. Το Φλεβάρη που μας πέρασε έκλεισα τα 35 (έτος γεννήσεως 1978). Είμαι μέσα στο όριο ηλικίας?
          Ευχαριστώ.
          Απο το site του IEC:
          To be eligible for the Working Holiday category, you must:

          be a Greek citizen;
          be between the ages of 18 and 35 (inclusive);
          have the equivalent of C$2,500 to help cover your expenses at the beginning of your stay;
          be prepared to take out health-care insurance for the duration of your stay – you may have to present evidence of this insurance when you enter Canada;
          pay a participation fee that is equivalent to C$150 in Euros; and
          not have participated in the Working Holiday category before. As a Greek citizen, you may participate in International Experience Canada only twice, each time in a different category.

          Αρα λογικα εισαι οκ για να κανεις την αιτηση.
          “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

          Comment


            Originally posted by xenias View Post
            Χρονια Πολλα!
            1)Για την αποδειξη χρηματων που πρεπει να δειξουμε στα συνορα του Καναδα, η δηλωση απο τραπεζα που εγω π.χ. μπορω να παρω πρεπει να μεταφραστει και αυτη στα Αγγλικα? Η θα ειναι αρκετο το ποσο που θα δειχνει σε ευρω?

            2)Επισης, για μεταφρασεις μπορω να χρησιμοποιησω δικηγορο? Επειδη δε μενω Αθηνα ειναι προβλημα με αλληλογραφια κλπ στο μεταφραστικο του Υπουργειου Εξωτερικων.

            3)Τελος, υπαρχει καποια κρατικη η πολιτειακη οργανωση που να μας βοηθησει να βρουμε δουλεια πριν φυγουμε απο εδω? Ο περιορισμος του 1 χρονου ειναι προβλημα, το ξερω. Η μηπως καποιο γραφειο ευρεσεως εργασιας (αξιοπιστο) για προσωρινους εργατες?
            Μακαρι να ειχαμε την δυνατοτητα να παρουμε αδεια εργασιας διαρκειας 2 χρονων οπως αλλες χωρες.
            1)Λογικα πρεπει να το μεταφρασεις δεν φτανει να δειξεις ενα εγγραφο που θα εχει πανω ενα ποσο αν δεν καταλαβαινουν τι θα λεει. Προσωπικα θα τα εχω πανω μου σε μετρητα.

            2)Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με τον δικηγορο.

            3)Υπαρχει αυτο στο site του IEC. Δεν το εχω τσεκαρει αλλα ριξε μια ματια. Για γραφειο ευρεσεως εργασιας δεν ξερω.
            Το προγραμμα δινει την δυνατοτητα παραμονης και για 2ο χρονο αν αλλαξεις κατηγορια(π.χ απο working holiday σε young professionals).
            Ομως δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι το προγραμμα θα συνεχιστει τον επομενο χρονο. Θα το μαθουμε το καλοκαιρι.
            “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

            Comment


              Originally posted by BlackRed View Post
              Απο το site του IEC:
              To be eligible for the Working Holiday category, you must:

              be a Greek citizen;
              be between the ages of 18 and 35 (inclusive);
              have the equivalent of C$2,500 to help cover your expenses at the beginning of your stay;
              be prepared to take out health-care insurance for the duration of your stay – you may have to present evidence of this insurance when you enter Canada;
              pay a participation fee that is equivalent to C$150 in Euros; and
              not have participated in the Working Holiday category before. As a Greek citizen, you may participate in International Experience Canada only twice, each time in a different category.

              Αρα λογικα εισαι οκ για να κανεις την αιτηση.

              Ευχαριστώ για την απαντηση!

              Comment


                Originally posted by Redbull 1061 View Post
                Ευχαριστώ για την απαντηση!
                Καλη επιτυχια
                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                Comment


                  Ποτε κατωχειρονεται μία θέση στο iec? Με την πληρωμή?

                  Comment


                    Originally posted by Dimit View Post
                    Ποτε κατωχειρονεται μία θέση στο iec? Με την πληρωμή?
                    Ναι αλλα λογικα δεν φαινεται αμεσως γιατι η σελιδα δεν ανανεωνεται καθημερινα.
                    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                    Comment


                      Originally posted by BlackRed View Post
                      1)Λογικα πρεπει να το μεταφρασεις δεν φτανει να δειξεις ενα εγγραφο που θα εχει πανω ενα ποσο αν δεν καταλαβαινουν τι θα λεει. Προσωπικα θα τα εχω πανω μου σε μετρητα.

                      2)Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με τον δικηγορο.

                      3)Υπαρχει αυτο στο site του IEC. Δεν το εχω τσεκαρει αλλα ριξε μια ματια. Για γραφειο ευρεσεως εργασιας δεν ξερω.
                      Το προγραμμα δινει την δυνατοτητα παραμονης και για 2ο χρονο αν αλλαξεις κατηγορια(π.χ απο working holiday σε young professionals).
                      Ομως δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι το προγραμμα θα συνεχιστει τον επομενο χρονο. Θα το μαθουμε το καλοκαιρι.
                      Σ'ευχαριστω πολυ.

                      Γνωριζει κανεις ποσο καιρο μπορουμε να μεινουμε στον Καναδα μετα απο την ληξη της αδειας εργασιας μας?

                      Comment


                        Λογικα στους 3 μηνες ειναι η παραμονη , φυσικα χωρις αδεια εργασιας μετα την ληξη. Οπως και να εχει μπορεις να ζητησεις extended αν βρεις σοβαρους λογους (γραμμα απο σοβαρη δουλεια με αρκετο χρονο εργασιας εκει , αγαπας την χωρα etc) χωρις να ειναι τιποτα σιγουρο φυσικα.

                        Comment


                          Γεια σας!
                          Ψάχνοντας λίγο. βρήκα αυτό το site. Πιθανότατα το έχετε ήδη δει, αλλά το παραθέτω για κάθε περίπτωση. Δεν δίνει και φοβερές πληροφορίες, αλλά ρίξτε μια ματιά!

                          WorkingHolidayinCanada.com | Just another WordPress site

                          Comment


                            Τελείωσα με το iec μου έστειλαν το γράμμα ότι να προχωρήσω στην επόμενη φάση(mycic) κ θέλω να ρωτήσω τώρα 1ον παλι θα πληρώσω μου λέει εδώ για work permit fees κ 2ον υπάρχει περίπτωση να μη με δεχτούν κ να μου αποριψουν το work permit?

                            Comment


                              Originally posted by ck_ec29710 View Post
                              Γεια σας!
                              Ψάχνοντας λίγο. βρήκα αυτό το site. Πιθανότατα το έχετε ήδη δει, αλλά το παραθέτω για κάθε περίπτωση. Δεν δίνει και φοβερές πληροφορίες, αλλά ρίξτε μια ματιά!

                              WorkingHolidayinCanada.com | Just another WordPress site
                              Απο μια πρωτη ματια φαινεται ενδιαφερον, προσωπικα δεν το ειχα δει. Ευχαριστω
                              Originally posted by Dimit View Post
                              Τελείωσα με το iec μου έστειλαν το γράμμα ότι να προχωρήσω στην επόμενη φάση(mycic) κ θέλω να ρωτήσω τώρα 1ον παλι θα πληρώσω μου λέει εδώ για work permit fees κ 2ον υπάρχει περίπτωση να μη με δεχτούν κ να μου αποριψουν το work permit?
                              1)Αν το προχωρησεις θα δεις οτι τα fees ειναι 0$ γιατι πολυ απλα τα εχεις πληρωσει στο 1ο σταδιο.
                              2)Δεν νομιζω οτι μπορει να σου πει καποιος οτι δεν υπαρχει περιπτωση να απορριφθεις. Η λογικη λεει οτι αν εχεις λευκο ποινικο μητρωο και δεν κανεις λαθος στην διαδικασια δεν θα εχεις προβλημα.
                              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                              Comment


                                Kalhspera. Meta thn liksi tou programmatos ap oti kserw mporeis na meineis ston Canada gia 6 mhnes alla me thn proipothesh na vgeis apo ta sunora kai na ksanampeis, alliws theoreise paranomos... Emena afto mou eipe h dikigoros gi afto kai to grafw.. Na kanw mia erwtisi kai egw mou hrthe to LOI apo to immigration kai prospathw na kanw upload to UCI number alla den me afhnei gt leei pws einai lathos to CIC number tous exw steilei munhma alla den mou exoun apanthsei.. mhpws ksereis kanenas gt mporei na sumvainei afto?? Episeis an den kanw lathws to UCI tha valw os CIC number kai oxi to document number h to application number??

                                Comment

                                Working...
                                X