Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    επειδη μου στειλανε προχτες να συνεχισω στη δευτερη φαση του iec-working holidays, δλδ να δωσω τα χρηματα,το διαβατηριο και το βιογραφικο, εχω την εξης απορια για οσους ειναι ηδη εκει:
    1. στις περιοχες που ειστε,τα μεσα μηνιαια εξοδα ποσα ειναι?με μια ασχετη απο τον τομεα μου δουλεια (πωλητρια,ταμειο κλπ)θα μπορω ναχω καποιο κερδος στο τελος του ετος, δεδομενου οτι τα 3 χιλιαρικα που χρειαζονται για να παω θα τα δανιστω?μη βγω και ζημειωμενη!
    2. οταν με δεχτουν στο προγραμμα και στειλω ο,τι στειλω,, θα μπορω να δηλωσω καποια δουλεια απο πριν παω που απαιτει να εχεις αδεια εργασιας στη χωρα ή αυτη ενεργοποιειται αφού μπω καναδα?Ρωταω γιατι στον τομεα μου οι περισσοτερες θεσεις δηλωνονται 2-6 μηνες πριν αρχισει καποια δουλεια,παρολα αυτα δεν δεχονται να κανεις αιτηση αν δεν εχεις αδεια εργασιας.
    ευχαριστω

    Comment


      Καλησπερα παιδια ηθελα να κανω μια ερωτηση οσων αφορα την πληρωμη της συμμετοχης,πως γινεται εννοω πας σε μια τραπεζα και τους λες τον αριθμο λογαριασμου και οτι ειναι για ειδικο σκοπο?

      Comment


        Οποιος ξερει κατι ας απαντησει γιατι πρεπει αμεσα να παω να βαλω τα χρηματα.

        Comment


          Originally posted by Giorgos27com View Post
          Οποιος ξερει κατι ας απαντησει γιατι πρεπει αμεσα να παω να βαλω τα χρηματα.
          Θα πάς στα μηνύματα στην σελίδα που έκανες την αρχική αίτηση και θα δείς λογικά αυτό το μήνυμα.

          The payment towards the Program Participation Fee must be made through an Electronic Funds Transfer to the Embassy of Canada in Athens, using the following information:

          - Name of account: Canadian Embassy
          - Name of financial institution: Piraeus Bank, Irodotou Branch
          - Address: 14 Irodotou St., 106 75 Athens, Greece
          - Account number: τα στοιχεία τους
          - SWIFT Bank Identifier Code (BIC): PIRBGRAA
          - IBAN (International Bank Account Number): τα στοιχεία τους
          - Payment purpose: ο αριθμός της αίτησής σου


          Note: Ensure that the financial institution includes the full WTN on the Payment purpose.

          After you make your payment, upload a copy of the corresponding payment receipt to your IEC-Kompass account: this is your proof of payment. Your proof of payment must show the following information:

          - Name of account holder
          - Name of financial institution
          - Account number of funds recipient
          - Amount paid
          - Date on which the payment was made
          - Reference number for the payment
          - Payment purpose/Payment reference number:


          Θα πάς στην τράπεζα Πειραιώς και θα καταθέσεις τα λεφτά που σου είπανε στον συγκεκριμένο λογαριασμό.Στην απόδειξη θα ζητήσεις απο τον υπάλληλο της τράπεζας να αναγράφονται τα παρακάτω:

          - Name of account holder/το όνομα του κατόχου λογαριασμού
          - Name of financial institution / Το όνομα της τράπεζας
          - Account number of funds recipient /αριθμός λογαριασμού απο μεριάς τους
          - Amount paid /τα χρήματα που καταθέτεις
          - Date on which the payment was made /Ημερομηνία κατάθεσης
          - Reference number for the payment /αριθμός αναφοράς πληρωμής
          - Payment purpose/Payment reference number: /ο κωδικός αριθμός της αίτησής σου

          Έπειτα θα σκανάρεις την απόδειξη και θα την ανεβάσεις στην σελίδα τους.
          Ελπίζω να βοήθησα.Άν ισχύει κάτι διαφορετικό πείτε...

          Comment


            στο μειλ που στειλανε οτι μεχρι τις 5-6-14 εχουμε προθεσμια να πληρωσουμε, λεει συγγεκριμενα το εξης:
            Payment Amount: C$150
            Payment Method: Online payment by credit card
            Please go to the “My IEC Application” section in order to make your payment.
            No other currencies or other form of payment will be accepted.
            ισως πιο παλια να δεχονταν και αλλους τυπους πληρωμων και να τοχουνε καταργησει.κιεγω ψαχνω ατομο με πιστωτικη να με εξυπηρετησει.εκτος αυτου ψαχνω και πληροφοριες για "καταλληλα" μερη να παω.αμα εχει κανεις καμια ιδεα,ας στειλει πμ

            Comment


              @Cryo ουτε εγω ειχα πιστωτικη οταν ημουν στην Ελλαδα, μπορεις ομως να πληρωσεις και με χρεωστικη που ειναι Visa,
              π.χ εγω πληρωσα με χρεωστικη της Πειραιως.
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                δεν εχω τιποτα blackred, οτι χρειαζεται το πληρωνω κασερι!
                θα ψαξω απο γνωστους.
                προς το παρον επειγει να διαλεξω περιοχη,μιας που γεωλογους χωρις προυπηρεσια δεν ζητανε ιδιαιτερα.ασε που ειδα οτι πανρουνε 1500 ευρω,να δω τι θα πρωτοπληρωνω!

                Comment


                  Παιδια να ενημερωσω οτη η cryo εχει δικιο για τον τροπο πληρωμης και εγω ετσι το εκανα τελικα με χρεωστικη visa φιλου απο τραπεζα πειραιως.Το επομενο βημα ποιο ειναι παιδια περιμενουμε απαντηση για την παραλαβη των χρηματων,θα πρεπει να ξαναβγαλω το ποινικο μητρωο μιας και μου εληξε η διαρκεια των 3 μηνων που ισχυει πριν 10 μερες.Σε ποια φαση μας ζητανε το ποινικο μητρωο και αν χρειαζεται καποιο αλλο εγγραφο μεταφρασμενο?

                  Comment


                    παντως με eurobank mastercard debit δουλεια δεν εκανα.αυριο θα φορτωθω σε αλλον να μου δωσει την καρτα του

                    Comment


                      Originally posted by Giorgos27com View Post
                      Παιδια να ενημερωσω οτη η cryo εχει δικιο για τον τροπο πληρωμης και εγω ετσι το εκανα τελικα με χρεωστικη visa φιλου απο τραπεζα πειραιως.Το επομενο βημα ποιο ειναι παιδια περιμενουμε απαντηση για την παραλαβη των χρηματων,θα πρεπει να ξαναβγαλω το ποινικο μητρωο μιας και μου εληξε η διαρκεια των 3 μηνων που ισχυει πριν 10 μερες.Σε ποια φαση μας ζητανε το ποινικο μητρωο και αν χρειαζεται καποιο αλλο εγγραφο μεταφρασμενο?
                      Θα σου απαντουσα αν θυμομουν, ειμαι ομως σιγουρος οτι και για τις 2 ερωτησεις η απαντηση υπαρχει στις προηγουμενες σελιδες.
                      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                      Comment


                        Καλησπέρα σε όλους. Έλαβα σήμερα το letter of acceptance, ακολούθησα τις οδηγίες και δημιούργησα personal checklist code. Μετά έκανα εγγραφή στο myCic και έβαλα και το personal checklist code και όλα καλά.

                        Έκανα log out και μετά που προσπάθησα να ξαναμπώ, μου έλεγε invalid username ή password. Οπότε λέω μάλλον λάθος password θα έβαλα... Πατάω στο forgot my password και μου ζητάει username... Πατάω το username και μου βγάζει invalid username....

                        Δεν μου έβγαλε καμία security question για να απαντήσω.... Οπότε πήγα να δημιουργήσω καινούργιο GCKey, το έκανα κι όταν προσπάθησα να βάλω το personal checklist code μου, ΔΕΝ το δεχόταν!

                        Please HELP!!!!!!!!!!!

                        Comment


                          Το έχω πάθει κ εγώ αυτό στο παρελθόν, αυτό που έκανα είναι να το αφήσω για 1,2 μέρες και μετά προσπάθησα να συνδεθώ ξανά και δεν είχα κανένα πρόβλημα ελπίζω να δουλέψει κ σε εσένα.
                          Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                          Comment


                            Δεν είναι κάτι σοβαρό cactus. Συμφωνώ με τον anteonius.

                            Anteonius, έχεις αναζητήσει λύση για σταθερό internet στο Τορόντο, ή ξέρεις κάτι σχετικά με αυτό; Σε ευχαριστώ.
                            Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                            https://pablitogreco.com

                            Comment


                              Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα! Ειμαι νεος στο forum το οποιο βρηκα εντελως τυχαια και μπορω να πω οτι εχει παρα πολλες χρησιμες πληροφοριες. Εχω αρχισει να διαβαζω τις ενοτητες που με ενδιαφερουν και εχω σκοπο να αφιερωσω αρκετο χρονο στο πλουσιο υλικο που υπαρχει εδω μεσα. Η συγχωριανη μου cactus βλεπω οτι ελαβε το letter of acceptance αυτο τον μηνα γι αυτο κι εγω ειπα να κανω αιτηση για το IEC αν και οι πιθανοτητες δεν ειναι πολλες λογω waiting list. Και παλι σας ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες που μας δινετε!

                              Comment


                                Originally posted by greko View Post
                                Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα! Ειμαι νεος στο forum το οποιο βρηκα εντελως τυχαια και μπορω να πω οτι εχει παρα πολλες χρησιμες πληροφοριες. Εχω αρχισει να διαβαζω τις ενοτητες που με ενδιαφερουν και εχω σκοπο να αφιερωσω αρκετο χρονο στο πλουσιο υλικο που υπαρχει εδω μεσα. Η συγχωριανη μου cactus βλεπω οτι ελαβε το letter of acceptance αυτο τον μηνα γι αυτο κι εγω ειπα να κανω αιτηση για το IEC αν και οι πιθανοτητες δεν ειναι πολλες λογω waiting list. Και παλι σας ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες που μας δινετε!
                                Καλη επιτυχια σε οτι προσπαθησεις greko! Καλως ηρθες
                                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                                Comment

                                Working...
                                X