Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    NickD Να σου πω την αλήθεια δεν με έχει απασχόληση το θέμα γιατί στο ενοίκιο μου περιλαμβάνεται και το Internet αλλά το 50$ το θες
    Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

    Comment


      Καλησπερα παιδια,προκειτε αυτες τις μερες να συμπληρωσω τις φορμες (IMM5707E και IMM1295E) περιμενω το μεταφρασμενο ποινικο μητρωο για να στειλω ολα τα χαρτια στο MY CIC.
      Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης,προκειτε αμεσα να μεταβω στο εξωτερικο και δεν ξερω ποσο διαστημα θα κατσω δηλαδη δεν ειναι σιγουρο το χρονικο διαστημα που θα βρισκομαι εκει οποτε δεν ξερω τι παρουσα διευθυνση να βαλω και στις δυο φορμες και φοβαμαι να βαλω την διευθυνση που θα μενω εκτος Ελλαδας γιατι δεν ξερω τι θα συμβει εαν φυγω και εχω βαλει διευθυνση εξωτερικου..

      Comment


        Giorgos27com καλησπερα. Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ποτε εκανες αιτηση για το IEC και ποσο καιρο περιπου για να λαβεις το μηνυμα πληρωμης;
        Ευχαριστω!

        Comment


          Να μια ενδιαφέρουσα ερώτηση για αυτούς που έχουν την εμπειρία:

          1) Τι γίνεται όταν τελειώσουν οι 12 μήνες του IEC και έχεις fulltime job στον Καναδά, και τι γίνεται όταν δεν έχεις;
          Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
          https://pablitogreco.com

          Comment


            εχει κανεις προβλημα με την φορτωση της φορμας ΙΜΜ1295?
            ολα τα αλλα αρχεια μου τα ανεβαζει κανονικα ενω σε αυτο μου βγαζει: Validation error: You have not completed the mandatory fields or you have not completed them correctly. Please make corrections where indicated.
            Error Description: We are unable to validate your document at this time, please retry later.
            ολα ειναι σκαναρισμενα,κανενα δεν ειναι απευθειας απο τις φορμες τους κα ιενω την 5707 την ανεβαζει κανονικοτατα σκαναρισμενη,την 1295 δεν την ανεβαζει.να σημειωσω οτι το αρχειο εινα ιμικροτερο απο 4μεγα και οτι εχω μια σελιδα τριπλη επειδη τα τελευταια 10 χρονια εχω κανει 8 δουλειες,οποτε την εκτυπωσα οπως ελεγε 3 φορες,συμπληρωσα τα εξτρα και τα σκαναρα μετα οοολα μαζι σε ενα αρχειο.
            εχει συμβει το ιδιο σε κανεναν αλλο?

            Comment


              Originally posted by NickD View Post
              Να μια ενδιαφέρουσα ερώτηση για αυτούς που έχουν την εμπειρία:

              1) Τι γίνεται όταν τελειώσουν οι 12 μήνες του IEC και έχεις fulltime job στον Καναδά, και τι γίνεται όταν δεν έχεις;
              Αν εχεις δουλεια και ειναι πανω στις σπουδες σου, κανεις αιτηση για δευτερο χρονο με το IEC Young Professionals. Επισης αν εχεις συμπληρωσει ενα χρονο skilled εργασια κανεις αιτηση για CEC (Canadian Experience Class).

              Originally posted by cryo View Post
              εχει κανεις προβλημα με την φορτωση της φορμας ΙΜΜ1295?
              ολα τα αλλα αρχεια μου τα ανεβαζει κανονικα ενω σε αυτο μου βγαζει: Validation error: You have not completed the mandatory fields or you have not completed them correctly. Please make corrections where indicated.
              Error Description: We are unable to validate your document at this time, please retry later.
              ολα ειναι σκαναρισμενα,κανενα δεν ειναι απευθειας απο τις φορμες τους κα ιενω την 5707 την ανεβαζει κανονικοτατα σκαναρισμενη,την 1295 δεν την ανεβαζει.να σημειωσω οτι το αρχειο εινα ιμικροτερο απο 4μεγα και οτι εχω μια σελιδα τριπλη επειδη τα τελευταια 10 χρονια εχω κανει 8 δουλειες,οποτε την εκτυπωσα οπως ελεγε 3 φορες,συμπληρωσα τα εξτρα και τα σκαναρα μετα οοολα μαζι σε ενα αρχειο.
              εχει συμβει το ιδιο σε κανεναν αλλο?
              Νομιζω μου ειχε τυχει τον πρωτο χρονο. Αν θυμαμαι καλα καποιο στοιχειο απο την αιτηση ελειπε και μου ειχε παρει ωρα να το βρω λογω στραβομαρας. Δοκιμασε να το ξανακανεις validate.
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε όλους!!μου εχει έρθει απο τις 9 μαϊού το POE INTRODUCTION LETTER!εγω σκοπεύω να μεταβεί στον καναδα απο το νέο έτος.υπαρχει κατι άλλο που πρέπει να κανω με το γράμμα αυτο;δεν αναγράφεται παγωτού ούτε ημερομηνίες,ούτε τίποτε άλλο.Απλα μου ήρθε 9 Μαΐου και θεώρησα ότι εχω έναν χρόνο περιθώριο εισόδου στην χώρα!ευχαριστω,

                Comment


                  Originally posted by Panagospapei View Post
                  ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σε όλους!!μου εχει έρθει απο τις 9 μαϊού το POE INTRODUCTION LETTER!εγω σκοπεύω να μεταβεί στον καναδα απο το νέο έτος.υπαρχει κατι άλλο που πρέπει να κανω με το γράμμα αυτο;δεν αναγράφεται παγωτού ούτε ημερομηνίες,ούτε τίποτε άλλο.Απλα μου ήρθε 9 Μαΐου και θεώρησα ότι εχω έναν χρόνο περιθώριο εισόδου στην χώρα!ευχαριστω,
                  Σωστά κατάλαβες έχεις ένα χρόνο για να μπεις στη χώρα.
                  Για να βρεις ότι χρειάζεσαι για το IEC διάβασε το θέμα από τη πρώτη σελίδα θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    Σε ευχαριστώ πολύ BlackRed. Απλός και κατανοητός. Συνεχίζω, για να τα βλέπουν όλοι:

                    1) Πόσο εύκολο είναι να εγκριθείς με IEC Young Professionals; Πρέπει να γυρίσεις Ελλάδα και μετά πίσω στον Καναδά; Ένας ειδικευμένος Καναδός δικηγόρος, θα βοηθούσε περισσότερο;
                    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                    https://pablitogreco.com

                    Comment


                      Νομιζω μου ειχε τυχει τον πρωτο χρονο. Αν θυμαμαι καλα καποιο στοιχειο απο την αιτηση ελειπε και μου ειχε παρει ωρα να το βρω λογω στραβομαρας. Δοκιμασε να το ξανακανεις validate.[/QUOTE]

                      λυθηκε το θεμα.πλεον την αιτηση IMM1295 ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΚΑΝΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ. Απλα την συμπληρωνουμε στο δικο τους και την κανουμε validate και τη στελνουμε.Στο σαιτ τους δεν το εχουνε διορθωσει ακομα,υποθετω θα το διορθωσουνε καποια στιγμη να μην ταλαιπωρουμαστε αδικα με φωτοτυπιες κλπ

                      Comment


                        Originally posted by NickD View Post
                        Σε ευχαριστώ πολύ BlackRed. Απλός και κατανοητός. Συνεχίζω, για να τα βλέπουν όλοι:

                        1) Πόσο εύκολο είναι να εγκριθείς με IEC Young Professionals; Πρέπει να γυρίσεις Ελλάδα και μετά πίσω στον Καναδά; Ένας ειδικευμένος Καναδός δικηγόρος, θα βοηθούσε περισσότερο;
                        1)Αν το job offer που εχεις στα χερια σου ειναι σχετικο με τις σπουδες σου η την προυπηρεσια σου, ειναι το ιδιο ευκολο οσο το working holiday.
                        Η μονη διαφορα ειναι στο explanation letter, το εγγραφο που εξηγει ο ενδιαφερομενος πως σχετιζεται το job offer με τις σπουδες του.

                        2)Δεν χρειαζεται να γυρισεις Ελλαδα. Οταν ερθει το POE απο το Young Professionals απλα πηγαινεις στα πλησιεστερα συνορα Αμερικης - Καναδα, κανεις αναστροφη και ανανεωνεις την βιζα(το λεγομενο flagpolling)

                        3)Δεν θα συνιστουσα την βοηθεια δικηγορου για τους εξης λογους : α) η διαδικασια ειναι το ιδιο ευκολη οσο το Working Holiday, β) κανενας δεν θα γραψει καλυτερο explanation letter απο το ατομο που κανει την αιτηση και γ) το κοστος της προσληψης δικηγορου ειναι πολυ μεγαλο σε σχεση με τις (λιγες) ωρες που χρειαζεται καποιος για να εκτελεσει την διαδικασια.

                        Originally posted by cryo View Post
                        λυθηκε το θεμα.πλεον την αιτηση IMM1295 ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΚΑΝΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ. Απλα την συμπληρωνουμε στο δικο τους και την κανουμε validate και τη στελνουμε.Στο σαιτ τους δεν το εχουνε διορθωσει ακομα,υποθετω θα το διορθωσουνε καποια στιγμη να μην ταλαιπωρουμαστε αδικα με φωτοτυπιες κλπ
                        Χαιρομαι που εβγαλες ακρη cryo και που την ποσταρες εδω να την δουνε και τα υπολοιπα παιδια
                        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                        Comment


                          Κατανοητό BlackRed. Οι πληροφορίες σου θα βοηθήσουν πολύ την περίπτωσή μου, μιας και περί αυτού πρόκειται. Τα σέβη μου και σε ευχαριστώ.
                          Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                          https://pablitogreco.com

                          Comment


                            σημερα ελαβα μειλ (εχω στειλει πριν 5 μερες στο MyCIC τα 6 εγγραφα για το working holiday), το οποιο το ελαβα μονο στο μειλ μου και οχι στο σαιτ του λογαριασμου μου στο MyCIC, απο το μειλ ROMEIMMIGRATION@international.gc.ca, στο οποιο λεει: ¨"In order to finalize you application we need you to specify where you have physically been since September 2010".
                            ψαχνω στο ιντερνετ και το βρισκω κανονικα ως "Visa Section of the Embassy of Canada inItaly", με ip στην περιοχη της ottawa, και στο επισημο σαιτ του IEC να γραφει ¨"As of September 4, 2013, you may need to give your biometrics (fingerprints and photograph) when submitting an application for a visitor visa".
                            αν ξερει καποιος τι ειναι ολα αυτα ας μου πει,διοτι ουτε στο μειλ διευκρινιζει που πρεπει να παω και τι να κανω,ουτε στην ελλαδα υπαρχει τετοιο μερος για να παω να το κανω,ουτε καν μπορω να βρω αν αυτο το μειλ δεν ειναι κανα spam και γιατι δεν απεσταλει στο λογαριασμο μου και απεσταλει μονο στο μειλ μου

                            Comment


                              ας απαντησω μονη μου στην ερωτηση μου:
                              Originally posted by cryo View Post
                              σημερα ελαβα μειλ (εχω στειλει πριν 5 μερες στο MyCIC τα 6 εγγραφα για το working holiday), το οποιο το ελαβα μονο στο μειλ μου και οχι στο σαιτ του λογαριασμου μου στο MyCIC, απο το μειλ ROMEIMMIGRATION@international.gc.ca, στο οποιο λεει: ¨"In order to finalize you application we need you to specify where you have physically been since September 2010".
                              ψαχνω στο ιντερνετ και το βρισκω κανονικα ως "Visa Section of the Embassy of Canada inItaly", με ip στην περιοχη της ottawa, και στο επισημο σαιτ του IEC να γραφει ¨"As of September 4, 2013, you may need to give your biometrics (fingerprints and photograph) when submitting an application for a visitor visa".
                              αν ξερει καποιος τι ειναι ολα αυτα ας μου πει,διοτι ουτε στο μειλ διευκρινιζει που πρεπει να παω και τι να κανω,ουτε στην ελλαδα υπαρχει τετοιο μερος για να παω να το κανω,ουτε καν μπορω να βρω αν αυτο το μειλ δεν ειναι κανα spam και γιατι δεν απεσταλει στο λογαριασμο μου και απεσταλει μονο στο μειλ μου
                              τελικα αυτο το μειλ που μου στειλανε ητανε για να διευκρινησουν που βρισκομουνα απο το 2010 και μετα επειδη ημουνα ανεργη και δεν φαινοτανε στο βιογραφικο οτι εκανα κατι (φαινοτανε δλδ οτι σπουδαζα και εκανα κατι εθελοντικο αλλα σιγα μην το προσεχαν).τους απαντησα με μειλ κιεγω αφου στο μειλ μου το στειλανεκ αι οχι στο mycic λογαριασμο μου,οτι ημουνα ελλαδα και ανεργη.
                              αυτο εγινε χτες και σημερα ελαβα το poe.
                              λοιπες διευκρινησεις:
                              εστειλα στο mycic ολα τα αρχεια
                              Submission Confirmation - July-25-2014 03:12:09
                              ελαβα το poe
                              POE Introduction letter - August-14-2014 08:44:06 me Permit validty ως τις 14 αυγουστου 2015, κοινως:
                              εκαναν 20 μερες να μου εγκρινουν την αιτηση και εχω 1 χρονο περιθωριο να μπω στη χωρα.

                              Για ευνοητους λογους αμα εχει κανεις καμια προταση πού να παω στειλτε πμ. Απο γνωστους σχετικα με το επαγγελμα μου δεν εχει απαντησει κανεις(κλασικα).υποθετω θα φυγω του χρονου το καλοκαιρι,μηπως προλαβω να μαζεψω τιποτα λεφτα ή νωριτερα αμα βρω κατι σιγουρο.

                              Comment


                                Μπραβο cryo συγχαρητηρια!!! Ευχομαι να σου πανε ολα καλα!
                                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                                Comment

                                Working...
                                X