Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα παιδιά, έχει κανείς ενεργοποιήσει τη βίζα του δείχνοντας χρήματα σε ελληνικό λογαριασμό μετα από όσα έγιναν με τους ελέγχους κεφαλαίων;

    Comment


      Originally posted by Giorgos27com View Post
      Καλησπέρα παιδια!
      Αν περάσει ο 1 χρόνος αφου εγκριθεί η βιζα μπορούμε να παρουμε παράταση για λιγη περίοδο ακόμα?
      Από όσο γνωρίζω όχι. Μην το ρισκάρεις.
      Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
      https://pablitogreco.com

      Comment


        Originally posted by margarita69 View Post
        Καλησπέρα παιδιά, έχει κανείς ενεργοποιήσει τη βίζα του δείχνοντας χρήματα σε ελληνικό λογαριασμό μετα από όσα έγιναν με τους ελέγχους κεφαλαίων;
        Δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό, όμως από την εμπειρία μου δεν το ελέγχουν στην είσοδο. Απλά το αναφέρεις. Όμως, εννοείται πως τα μετρητά είναι η καλύτερη επιλογή.
        Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
        https://pablitogreco.com

        Comment


          Originally posted by dorilaki View Post
          Kalispera!!! To IEC gia tin ellada anoigei 5 tou mina kai ithela na rwtisw an gnwrizete an tha exw provlima kathws exw idi kleisei eisitiria (me epistrofi stous 3mines) gia Canada kai feugw 11 tou mina (as a visitor)....logika tha prolavw na kanw upload ta aparaitita documents apo Ellada giati ta exw ola etoima metafrasmena alla genika i misi diadikasia tha ginei enw eimai idi Canada.
          Opoia pliroforia diathetete epi tou thematos tha mou itan polu xrisimi. Euxaristw!!
          Λυπάμαι πολύ που δεν προλάβαμε να σου απαντήσουμε. Τι συνέβη τελικά στην περίπτωσή σου;
          Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
          https://pablitogreco.com

          Comment


            Καλησπέρα παιδιά,
            Έχω κάνει αίτηση για το ΙΕC working holiday και σήμερα μου ήρθε το POE introduction letter που λέει ότι έγινε approved για ένα χρόνο.Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται από δω και πέρα. Πηγαίνω Buffalo(είμαι ήδη toronto σαν visitor εδώ και 2 μήνες) και περνάω από interview για πάρω το work permit? Χρειάζεται travel insurance για ένα χρόνο να δείξω στον officer? Γενικά τι άλλα χαρτιά χρειάζονται και τι άλλο πρέπει να προσέξω ?
            Σας Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

            Comment


              Originally posted by ditigab View Post
              Καλησπέρα παιδιά,
              Έχω κάνει αίτηση για το ΙΕC working holiday και σήμερα μου ήρθε το POE introduction letter που λέει ότι έγινε approved για ένα χρόνο.Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται από δω και πέρα. Πηγαίνω Buffalo(είμαι ήδη toronto σαν visitor εδώ και 2 μήνες) και περνάω από interview για πάρω το work permit? Χρειάζεται travel insurance για ένα χρόνο να δείξω στον officer? Γενικά τι άλλα χαρτιά χρειάζονται και τι άλλο πρέπει να προσέξω ?
              Σας Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
              Πηγαίνεις Buffalo και γυρίζεις πίσω. Έχεις ήδη ενημερώσει τους υπαλλήλους του Immigration πως το μόνο που θέλεις είναι να βγεις και να μπεις ξανά. Μπαίνοντας ξανά στον Καναδά οι πρώτοι φύλακες θα σε στείλουν στο Immigration για την τυπική διαδικασία της έκδοσης του προσωρινού work permit. Travel insurance δε χρειάζεται ούτε πια τα 2.500 μετρητά (αν και καλό θα ήταν να έχεις απλά για να τα δείξεις). Απάντησε τυπικά σε όλες τις ερωτήσεις σου με σιγουριά και δείξε τους πως έρχεσαι στον Καναδά για συγκεκριμένα πράγματα.

              Όλα θα πάνε καλά.
              Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
              https://pablitogreco.com

              Comment


                Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη αν είμαι σε λάθος topic. H γυναίκα μου και τα δύο μας παιδιά είναι αυτη τη στιγμη στο Τορόντο. Το πλάνο μας ήταν να με κάνει η γυναικα μου sponsor (αφού εχει υπηκότητα Καναδική) για PR . Η διαδικασία όμως είναι πολύπλοκη, ακριβή και χρονοβόρα.
                Βλέποντας και διαβάζοντας για το IEC κατάλαβα πως μάλλον είναι μια πιο γρήγορη διαδικασία για να μπορείς να δουλέψεις σχετικά γρήγορα. Επίσης συμπληρωσα ένα τεστ για το αν καλύπτω τις προυποθέσεις για work permit και βγήκε θετικό. Μάλιστα μου δώθηκε και ένας αριθμός! Στο τεστ εβαλα πως τη διαδικασία τη κανω από Καναδά και όχι από Ελλαδα. Δηλαδή σκοπός μου είναι να πάω εκεί να μπορέσω να δουλεψω σχετικά γρήγορα και αν όλα πάνε καλά να συνεχίσω τα χαρτια για PR ως sponsored.
                Υπόψην πως μέχρι τώρα μέναμε Ελλάδα οπότε και η γυναίκα μου ελειπε 13 χρόνια. Επίσης είμαι 44 χρονών και δεν ξερω αν με καλύπτει το IEC αλλά το τεστ αξιολόγησης ηταν ο.κ. Συγνώμη για τη κούραση αλλά κάθε βοήθεια θα ήταν υπέρπολύτιμη

                Comment


                  Καλησπέρα παιδιά!

                  Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής στη Ελλάδα και πρόκειται να βρεθώ στον Καναδά στα τέλη Ιουνίου. Θα μείνω εκεί για τρεις μήνες για να κάνω τη διπλωματική μου μέσω του Erasmus. Στο διάστημα αυτό θέλω να αναζητήσω πρακτική άσκηση ή/και εργασία μέσω του IEC. Μιας και πολλοί εδώ έχουν πραγματοποιήσει τη διαδικασία, θα ήθελα να τη βοήθειά σας σε ορισμένα θέματα:

                  α) Ποια είναι τα δικαιολογητικά που συνήθως ζητάνε, ώστε να τα έχω έτοιμα μαζί μου και να μη χρειαστεί να τρέχω από εκεί τις διαδικασίες; (Ξέρω σίγουρα ότι θέλει πιστοποιητικό ποινικού μητρώου μεταφρασμένο και για πρακτική άσκηση βεβαίωση σπουδών στα Αγγλικά)
                  β) Σε περίπτωση που ξεκινήσω πρακτική μέσω του IEC και ο εργοδότης θέλει να συνεχίσουμε τη συνεργασία μας μπορώ να συνεχίσω αμέσως μέσω του προγράμματος για εργασία ή θα πρέπει να περιμένω την επόμενη χρονιά (είχα διαβάσει στη συζήτηση ότι για όσους είναι ήδη στο πρόγραμμα τα pools είναι συνέχεια ανοικτά); Σε αντίθετη περίπτωση, υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια! Δώστε ένα χεράκι παρακαλώ, γιατί μέσω πρεσβείας δεν βγάζω άκρη!

                  Comment


                    Expression of Interest Letter

                    Καλησπέρα και από εμένα παιδιά είμαι κάτοχος MBA και με πρυπηρεσία 17 έτη στα Χρηματοοικονομικά. Μόλις έκανα τα χαρτιά μου για Manitoba και αυτό που μου λείπει είναι το Expression of Interest Letter
                    θα μπορούσατε να με βοηθήσετε ? Τι γράψατε και εγινε αποδεκτό ? μετα Ielts γιατ εχει λήξει !!!

                    Comment


                      Καλησπέρα Ikaros από Καναδά. Από ότι γνωρίζω IEC είναι μέχρι τα 35 εκτός αν έχει αλλάξει οπότε ζητάω συγνώμη, τώρα για το work permit μετά την αλλαγή στην κυβέρνηση τα πράγματα είναι ποιο εύκολα, από την στιγμή που η γυναίκα σου θα σε κάνει sponsor και θα καταθέσετε τα χαρτιά, σε 3 με 4 μήνες αν κάνεις κ αιτήσει για work permit είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σου δώσουν και work permit.
                      Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                      Comment


                        Καλησπέρα σας,

                        Έχουμε λάβει POE letter για το working holidays του IEC.
                        Σκοπός μας όμως είναι η μόνιμη εγκατάσταση στον Καναδά. Γνωρίζει κάποιος αν αυτό θα ήταν εφικτό μέσω του IEC?
                        Επίσης η αίτηση έγινε μέσω ενός γραφείου, όλα τα έγγραφα είχαν σταλεί σε φωτοτυπία χωρίς να γίνει κάποια μετάφραση και αυτήν την στιγμή δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς πρέπει να προσκομισουμε κατα την είσοδο μας. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε αυτο;

                        Σας ευχαριστώ

                        Comment


                          Εαν εργαστείς για 6 μήνες στην Μανιτόμπα ,η τοπική κυβέρνηση μέσω του MPNP μπορεί να σε υποστηρίξει για να γίνεις nominee και τελικώς permanent resident .Δες τι παίζει με τον καιρό γιατί το χειμώνα είναι δύσκολα .

                          Comment


                            Το κακό Σπύρο η Μανιτόμπα είναι ότι δεν έχουν όλα τα επαγγέλματα άνθιση στην περιοχή, ούτε ακόμη το Εντομοντον και στην Αλπέρτα.

                            Comment


                              Originally posted by Apisteftos View Post
                              Το κακό Σπύρο η Μανιτόμπα είναι ότι δεν έχουν όλα τα επαγγέλματα άνθιση στην περιοχή, ούτε ακόμη το Εντομοντον και στην Αλπέρτα.
                              Ναι ,αλλα είναι ένας τρόπος να μπεις στην χώρα.Δυστυχώς ,θα πρέπει να συμβιβαστείς με πάρα πολλά για να κανεις ένα τετοιο βήμα.

                              Comment


                                letter

                                Originally posted by ck_ec29710 View Post
                                γεια σας! ειμαι καινούργια εδώ!

                                πριν λίγο καιρό έκανα αίτηση για το IEC. εφόσον είδα ότι εδώ συζητούνται παρόμοια θέματα, αποφάσισα να γραφτώ για να ανταλλάξω τυχόν πληροφορίες με κάποιους που έχουν, επίσης, κάνει ή θέλουν να κάνουν αίτηση μέσω του συγκεκριμένου προγράμματος.
                                έχω περάσει την πρώτη φάση και τώρα μαζεύω τα απαραίτητα για την δεύτερη (CIC).

                                υ.γ. Blackread είδα ότι είχες ανοίξει θέμα, αλλά δεν μπορούσα να το βρω και δημιούργησα καινούργιο. Ελπίζω να μην χάνω κάτι ενδιαφέρον!
                                *** Θα ήθελα να ρωτήσω έχει κάνει κάποιος το letter ? εχετε κάποιο δείγμα για το τι γραψατε γιατί δεν το εχω στειλει και ειναι το μονο που μπυ εκρεμει

                                Comment

                                Working...
                                X