Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μπράβο Cryo. Τα καλύτερα σου εύχομαι. yes: Φιλιά και στους εν Τορόντο Έλληνες.
    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
    https://pablitogreco.com

    Comment


      καλησπερα σας!!!! θελω να ρωτησω αν αυτο το προγραμμα αναφερεται στο working holiday το οποιο ισχυει για ενα χρονο, αν οποιοσδηποτε μπορει να με κατατοπισει και να μου δωσει πληροφοριες αν μπορει να μου στειλει ενα μηνυμα παρακαλω πολυ!!!!

      Comment


        Γεια σας .! Πρωτα απο ολα θελω να σας ευχαριστήσω ολους για τις χρήσιμες πληροφοριες που δίνεται . Εκατσα μια ολόκληρη μερα και διάβασα ολο το thread .
        Ειμαι και εγω απο αυτους που κοιτούν να φυγουν για Καναδα . Αυριο μ ερχεται το διαβατήριο και συμπληρώνω την αίτηση . ( μιας και απο οτι ειδα χρειαζεται αριθμο διαβατηρίου ) . Προς το παρον εχω ενα προβλημα . Στο site του προγράμματος δεν αναφερει πλεον κενές θέσεις . Λεει waiting list. Αυτο σημαινει πως τελείωσαν οι θέσεις ξαι πρπει να περιμενω μεχρι του χρόνου .; Η να κανω την αίτηση και ποτε δεν ξερεις . :-/

        Comment


          Καλησπέρα σε όλους και όλες. Θα ήθελα να ενημερώσω όλους όσους έρχονται στο Τορόντο ή είναι ήδη εδώ (φρέσκοι), πως είμαι διαθέσιμος να τους βοηθήσω στα πρώτα τους βήματα (χωρίς κόστος). Στείλτε ένα μήνυμα.

          Να είστε όλοι καλά. :-)
          Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
          https://pablitogreco.com

          Comment


            Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Έχω κάποιες σημαντικές ερωτήσεις. Είμαι στο Τορόντο με Working Holidays. Απαντήστε ή παραπέμψτε με κάπου, μόνο εφόσον γνωρίζετε.

            1) α) MONO με full-time job σχετική με το πτυχίο σου μπορείς να πάρεις 1 χρόνο επέκταση (Young Professionals);

            β) Αν έχεις full-time job εκτός του πτυχίου;

            γ) Αν έχεις part-time job σχετική με το πτυχίο σου;

            δ) Αν έχεις part-time εκτός του πτυχίου;

            2) Ετοιμάζομαι να δημιουργήσω μια Inc. (Incorporated business - νόμιμη εταιρία / μπορώ να το κάνω με το SIN μου και 400 cad) που θα προσφέρει υπηρεσίες και προϊόντα εντός του πτυχίου μου. Γνωρίζεται αν θα επηρεάσει θετικά το status μου;

            3) Πόσους μήνες εργασίας full ή part time θα πρέπει να συμπληρώσω για να μπορώ να πάρω πιο εύκολα την επέκταση (Young Professionals);

            4) Να απευθυνθώ σε εργατολόγο δικηγόρο ή σε ειδικό μετανάστευσης;
            Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
            https://pablitogreco.com

            Comment


              Γεια σας παιδια! Την 1η Οκτωβριου ελαβα το cal απο το IEC για το προγραμμα working holiday και σημερα ολοκληρωσα την αιτηση στο CIC. Ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι οταν ξεκινησα τη διαδικασια στις 6 Ιουνιου(τοτε εμαθα για το προγραμμα), δεν περιμενα να βγει κατι απο αυτη την προσπαθεια (waiting list #464). Tελικα πριν 2 βδομαδες μου εστειλαν email για να συνεχισω την αιτηση μου στο IEC. Θελω να το μοιραστω μαζι σας γιατι ποιοι θα με καταλαβουν καλυτερα, μονο οσοι εχουν περασει παρομοια αγωνια για την τελικη απαντηση απο το CIC. Επισης να πω οτι βοηθησαν πολυ οι πληροφοριες που διαβασα (στην προετοιμασια και οργανωση των εγγραφων). Να στε καλα ολα τα πατριωτακια οπου κι αν βρισκεστε!!

              Comment


                Originally posted by NickD View Post
                Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Έχω κάποιες σημαντικές ερωτήσεις. Είμαι στο Τορόντο με Working Holidays. Απαντήστε ή παραπέμψτε με κάπου, μόνο εφόσον γνωρίζετε.

                1) α) MONO με full-time job σχετική με το πτυχίο σου μπορείς να πάρεις 1 χρόνο επέκταση (Young Professionals);

                β) Αν έχεις full-time job εκτός του πτυχίου;

                γ) Αν έχεις part-time job σχετική με το πτυχίο σου;

                δ) Αν έχεις part-time εκτός του πτυχίου;

                2) Ετοιμάζομαι να δημιουργήσω μια Inc. (Incorporated business - νόμιμη εταιρία / μπορώ να το κάνω με το SIN μου και 400 cad) που θα προσφέρει υπηρεσίες και προϊόντα εντός του πτυχίου μου. Γνωρίζεται αν θα επηρεάσει θετικά το status μου;

                3) Πόσους μήνες εργασίας full ή part time θα πρέπει να συμπληρώσω για να μπορώ να πάρω πιο εύκολα την επέκταση (Young Professionals);

                4) Να απευθυνθώ σε εργατολόγο δικηγόρο ή σε ειδικό μετανάστευσης;
                1α) Δεν γνωριζω αν ΜΟΝΟ ετσι μπορεις να παρεις 1 χρονο, παντως σιγουρα ειναι οι καλυτερες συνθηκες για να κανεις αιτηση.

                1β) Αν εχεις προυπηρεσια στην Ελλαδα πανω σε αυτη την εργασια σιγουρα θα βοηθησει.

                1γ και 1δ) Η σελιδα του iec αναφερει "However, if you are applying under either the Young Professionals or the International Co-op (Internship) category, you need to already have a contract for a job, work placement or internship in Canada." Τα συμπερασματα δικα σου.

                2) δεν το γνωριζω

                3) Δεν νομιζω οτι καταλαβαινω πληρως την ερωτηση σου αλλα αν εννοεις αυτο που σκεφτομαι, δεν χρειαζεται να εχεις μηνες προυπηρεσιας για να παρεις την επεκταση. Job offer χρειαζεσαι.

                4) Η διαδικασια ειναι σχεδον οσο απλη ηταν και για το working holiday, το αν θα ζητησεις την βοηθεια ειδικου ειναι δικου σου θεμα. Εγω δεν το εκανα και εγκριθηκαν και οι δυο αιτησεις, και εμενα και της γυναικας μου.
                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                Comment


                  Originally posted by greko View Post
                  Γεια σας παιδια! Την 1η Οκτωβριου ελαβα το cal απο το IEC για το προγραμμα working holiday και σημερα ολοκληρωσα την αιτηση στο CIC. Ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι οταν ξεκινησα τη διαδικασια στις 6 Ιουνιου(τοτε εμαθα για το προγραμμα), δεν περιμενα να βγει κατι απο αυτη την προσπαθεια (waiting list #464). Tελικα πριν 2 βδομαδες μου εστειλαν email για να συνεχισω την αιτηση μου στο IEC. Θελω να το μοιραστω μαζι σας γιατι ποιοι θα με καταλαβουν καλυτερα, μονο οσοι εχουν περασει παρομοια αγωνια για την τελικη απαντηση απο το CIC. Επισης να πω οτι βοηθησαν πολυ οι πληροφοριες που διαβασα (στην προετοιμασια και οργανωση των εγγραφων). Να στε καλα ολα τα πατριωτακια οπου κι αν βρισκεστε!!
                  Πολυ ωραια νεα !!! Καλη τυχη
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    Συμπαθατε με για τα bold και τα μεγαλυτερα γραμματα αλλα μιας και πλησιαζει ο Δεκεμβριος και αρκετοι θα ξαναγυρισουν σε αυτο νημα ψαχνοντας πληροφοριες για το IEC, εχω να αναφερω κατι πολυ σημαντικο.

                    Το work permit που θα παρετε απο το YOUNG PROFESSIONALS δεν ειναι δεσμευτικο για ολοκληρο το χρονο οπως ειναι το LMO/LMIA. Οποιαδηποτε στιγμη μπορειτε να διακοψετε την εργασια σας και να αναζητησετε καινουργιο job offer.

                    Κατα τη διαρκεια της αναζητησης εργασιας μπορειτε να μεινετε κανονικα στη χωρα, μεχρι την ημερομηνια ληξης του work permit. Οταν βρεθει το επιθυμητο job offer, κανετε την αιτηση για "change conditions for workers" Και την στελνετε για αξιολογηση. Η διαδικασια κραταει 2 βδομαδες μεσω ιντερνετ και ενα μηνα μεσω ταχυδρομειου.
                    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                    Comment


                      Originally posted by BlackRed View Post
                      Συμπαθατε με για τα bold και τα μεγαλυτερα γραμματα αλλα μιας και πλησιαζει ο Δεκεμβριος και αρκετοι θα ξαναγυρισουν σε αυτο νημα πληροφοριες για το IEC, εχω να αναφερω κατι πολυ σημαντικο.
                      ------------
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        Originally posted by BlackRed View Post
                        Πολυ ωραια νεα !!! Καλη τυχη
                        Thanks BlackRed....θα ενημερωσω! Take care

                        Comment


                          Καλησπερα παιδια!! Ολα τελικα πηγαν καλα και προχθες ελαβα το POE !! Τωρα αν αποφασισω να αναχωρησω εντος του ετους σκεφτομαι οτι ισως υπαρχει ενα θεματακι σχετικα με τις ημερομηνιες για την αιτηση του Young Professionals της επομενης χρονιας. Φυσικα δεν κολλαω σε κατι τοσο υποθετικο που θα με απασχολησει σε 1 χρονο απο σημερα (και αλλωστε ποιος μπορει να γνωριζει τι θα εχει συμβει σε ενα χρονο απο τωρα) απλα θα ηθελα να ρωτησω, κι αν καποιος ξερει να μου απαντησει, τι γινεται σε περιπτωση που φυγω τωρα και ληξει η περιοδος μου τον Νοεμβριο του 2015 αλλα οι νεες αιτησεις ξεκινησουν τον Δεκεμβριο του 2015; Θα μπορουσα π.χ. να καλυψω αυτο το μικρο διαστημα αναμονης σαν τουριστας; Υπαρχει αλλο μελος που να του ετυχε κατι παρομοιο; Επαναλαμβανω οτι ειναι μια απλη σκεψη που κανω.....Εγω ουτως ή αλλιως ηδη εχω αρχισει τις ερευνες και κανω τον προγραμματισμο μου για τη νεα μου διαδρομη.....να στε ολοι καλα και σας ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια!!

                          Comment


                            greko, εγω σου προτεινω να φυγεις μολις μπορεσεις και σε βολευει,διοτι μπορεις να παραμεινεις και σαν τουριστας,δεν σε διωχουνε την επομενη μερα!
                            τι να πω κιεγω που δεν εχω βρει τιποτα για να φυγω ακομα,ελαχιστες θεσεις πληρωνουνε αρκετα για να συμφερει να δηλωσω και απο αυτες ουτε για συνεντευξη δεν μεχουνε παρει!

                            Comment


                              Ρε παιδιά ξέρετε αν θα τρέξει το πρόγραμμα ξανά για το νέο έτος? Ή αυτό ήταν και τέλος

                              Comment


                                Συμφωνω cryo αυτο θα κανω. Θελω να τακτοποιησω μονο καποια βασικα πριν. Προσωπικα το επαγγελματικο δεν με εμποδιζει, αν και ηδη στελνω βιογραφικα. Δω ή δεν δω ανταπροκριση δεν θα κατσω να περιμενω θα φυγω και θα ξεκινησω την προσπαθεια μου απο Καναδα.

                                Comment

                                Working...
                                X