Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα παιδιά. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας σχετικά με την online form.

    1) Have you used any other names (e.g. Nickname, maiden name, alias, etc.)? Ως χορευτής έχω ένα "ψευδώνυμο" για διαφημιστικούς/marketing λόγους. Τι θα πρέπει να συμπληρώσω;

    2) Are you currently employed? Τα τελευταία 2-3 χρόνια εργάζομαι ως ελεύθερος επαγγελματίας (self employed) στα προσωπικός γυμναστής και χορευτής λατινοαμερικάνικων χορών, χωρίς να έχω κάποια σύμβαση σε σύλλογο ή γυμναστήριο και χωρίς να είμαι εγγεγραμμένος ως ελεύθερος επαγγελματίας. Έχω κάρτα ανεργίας η οποία είναι ενημερωμένη.

    Τι θα πρέπει να συμπληρώσω;

    Σας ευχαριστώ πολύ.
    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
    https://pablitogreco.com

    Comment


      Originally posted by jimmyban View Post
      Μηπως γνωριζει κανεις βαση εμπειριας να μου πει για το ποινικ.μητρωο στην θεσσαλονικη απο που το παιρνεις?για να μην κατεβαινω αθηνα?ευχαριστω εκ'των προτερων
      Σήμερα το έκανα.

      1) Πηγαίνεις στα ΚΕΠ, ζητάς π. μητρώο γενικής χρήσης. Το ΚΕΠ κάνει αίτηση μέσω του συστήματός του.
      2) Το original π. μητρώο έρχεται στα ΚΕΠ και σε ειδοποιούν για να το παραλάβεις.
      Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
      https://pablitogreco.com

      Comment


        Jimmyban Και εγω απο ΚΕΠ πήρα το ποινικό μητρώο και δεν είχα κάνε πρόβλημα για να καταλάβεις απο την αγωνία μου έκανε αίτηση κ online όταν το πήρα στα χέρια μου είδα πως δεν έχουν καμία διάφορα. Τώρα ενημερωτικά σου λέω δεν χρειάζεται σφραγίδα Χάγης.
        Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

        Comment


          Jack83 Για την σφραγίδα Χάγης ο υπάλληλος μου είπε πως επειδή πρόκειται για χώρα εκτός της συνθήκης της Χάγης είναι απαραίτητο να έχει σφραγίδα, του εξήγησα όμως πως πρόκειται για ηλεκτρονική αίτηση βίζας και πως δεν χρειάζεται, έτσι έστειλα το ποινικό μητρώο χωρίς σφραγίδα και πήρα την βίζα κανονικά.

          Τώρα αν κάποιος θέλει να κάνει την διαδικασία που απαιτείτε για την σφραγίδα, για να νοιώθει ποιο σίγουρος ας το κάνει, εγώ απλός αναφέρω τι έγινε στην δική μου περίπτωση δεν παροτρύνω κανέναν να κάνει ότι και εγώ.

          Για το ψευδώνυμο δεν ξέρω!! Αν κάποιος το γράψει τι θα γίνει στην περίπτωση που ζητήσουν νομικά έγγραφα που να το αποδεικνύουν; Τι θα κάνει αν δεν έχει;
          Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

          Comment


            Originally posted by jack83
            Το ψευδωνυμο πρεπει να το βαλεις! Ακομα και το Ιωαννης αν σε λενε και σε φωναζουν οι φιλοι Γιαννη πρεπει να το βαλεις!
            Τωρα για το αλλο που λες, χμμμμ θα σου προτεινα να βαλεις ανεργος...
            1) Αναρωτιέμαι γιατί ζητούν το ψευδώνυμο...
            2) Γιατί να βάλω "άνεργος" αφού μπορώ να βάλω self employed;

            Σας ευχαριστώ πολύ.
            Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
            https://pablitogreco.com

            Comment


              Originally posted by NickD View Post
              1) Αναρωτιέμαι γιατί ζητούν το ψευδώνυμο...
              2) Γιατί να βάλω "άνεργος" αφού μπορώ να βάλω self employed;

              Σας ευχαριστώ πολύ.
              Καλημερα,
              οπως ειπαν τα παιδια, το ψευδωνυμο πρεπει να το βαλεις. Για να το ζητανε, καποιο λογο θα εχουνε.
              Απο τη στιγμη που δεν εισαι εγγεγραμενος ελευθερος επαγγελματιας γιατι να μην δηλωσεις "ανεργος" να εχεις το κεφαλι σου ησυχο?

              Μην εχεις αγχος για τις πληροφοριες που καταθετεις. Δεν παιρνεις "περισσοτερους ποντους" αν εχεις δουλεια αυτη τη στιγμη, ουτε αν εχεις ενα πτυχιο παραπανω. ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

              Για οποιον δεν το εχει καταλαβει ακομα μετα απο τοσες σελιδες, τα μονα στοιχεια που χρειαζεται καποιος για να γινει δεκτος στο IEC ειναι να ειναι Ελληνας, να ειναι απο 18-35 και να εχει καθαρο ποινικο μητρωο(ακομα και αυτο δεν ειναι απολυτο-ευτυχως για τον φιλο Αντωνη).
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                Originally posted by BlackRed View Post
                Καλημερα,
                οπως ειπαν τα παιδια, το ψευδωνυμο πρεπει να το βαλεις. Για να το ζητανε, καποιο λογο θα εχουνε.
                Απο τη στιγμη που δεν εισαι εγγεγραμενος ελευθερος επαγγελματιας γιατι να μην δηλωσεις "ανεργος" να εχεις το κεφαλι σου ησυχο?

                Μην εχεις αγχος για τις πληροφοριες που καταθετεις. Δεν παιρνεις "περισσοτερους ποντους" αν εχεις δουλεια αυτη τη στιγμη, ουτε αν εχεις ενα πτυχιο παραπανω. ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

                Για οποιον δεν το εχει καταλαβει ακομα μετα απο τοσες σελιδες, τα μονα στοιχεια που χρειαζεται καποιος για να γινει δεκτος στο IEC ειναι να ειναι Ελληνας, να ειναι απο 18-35 και να εχει καθαρο ποινικο μητρωο(ακομα και αυτο δεν ειναι απολυτο-ευτυχως για τον φιλο Αντωνη).
                Πιστεύω πως αυτή η απάντησή σου τα λέει όλα, μια και καλή. Σε ευχαριστώ.
                Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                https://pablitogreco.com

                Comment


                  υπαρχει κανεις που σκοπευει να φυγει για τοροντο πριν απο τον δεκεμβρη?ψαχνω για συγκατοικο,πιθανες περιοχες για ενοικιαση(danforth av,greektown, eastyork,danforth village,scarborough κοντα ομως σε ελληνικα σχολεια)!οποιος ενδιαφερεται ας στειλει pm! (33yo,married,father of two,touristic proffessions trades)

                  Comment


                    Originally posted by panos80 View Post
                    υπαρχει κανεις που σκοπευει να φυγει για τοροντο πριν απο τον δεκεμβρη?ψαχνω για συγκατοικο,πιθανες περιοχες για ενοικιαση(danforth av,greektown, eastyork,danforth village,scarborough κοντα ομως σε ελληνικα σχολεια)!οποιος ενδιαφερεται ας στειλει pm! (33yo,married,father of two,touristic proffessions trades)
                    Φεύγεις μόνος ή με την οικογένεια;
                    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                    https://pablitogreco.com

                    Comment


                      μονος μου μεχρι να κανω extend,θα εχω πολυ δουλεια μεχρι να γινει αυτο,θα χρειαστω συγκατοικο ελληνα στην αρχη!
                      τα εξοδα ειναι πολλα για την αρχη και πρεπει να τα περιορισω!

                      Comment


                        Καλησπερα,
                        Σχετικα με κατι που ειχε αναφερθει στο θεμα εδω σε προηγουμενη σελιδα για το update to CIC file Numbers στο λογαριασμο του ΙΕC, σημερα ελαβα σχετικο email και μου ζητησαν να κανω το update. Μου ειπανε ενα νουμερο που ξεκινα με w ακολουθουν 9 νουμερα. Και αφου το κανω θα λαβω ενα Welcome Letter. Tυπικο πιστευω ολη η διαδικασια αυτη, οπως ειχε ειπωθει και εδω..
                        Το εκανα πιστευω σωστα, βρισκοντας το νουμερο αυτο στο πανω δεξια μερος του Introduction Letter.
                        Ας ενημερωσει αν καποιος ελαβε κατι παρομοιο και τι εκανε.

                        Ευχαριστω

                        Comment


                          Originally posted by jack83
                          Καποιοι το εβαλαν καποιοι αλλοι οχι! Ολοι ομως ηταν ενταξει!
                          Αν ελαβες το μηνυμα στο CIC οτι πηρες την αδεια εργασιας κτλ τοτε ολα τελειωσαν και κλεισε εισητηριο!
                          Καλη τυχη!
                          Μακάρι να φτάσει και η σειρά μας.
                          Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                          https://pablitogreco.com

                          Comment


                            πατριωτακια ποσο καιρο αφου κανατε την αιτηση για το iec σας απαντησε η πρεσβεια;εχει περασει ενας μηνας και τιποτα ακομη,ανησυχω

                            Comment


                              Originally posted by v.polina View Post
                              πατριωτακια ποσο καιρο αφου κανατε την αιτηση για το iec σας απαντησε η πρεσβεια;εχει περασει ενας μηνας και τιποτα ακομη,ανησυχω
                              Δε γνωρίζω για πιο στάδιο μιλάς, πάντως το τελευταίο μήνυμα που πήρα σε .pdf έλεγε μεταξύ άλλων "The volume of applications that we have received exceeds the quota". Ίσως γι' αυτό.
                              Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                              https://pablitogreco.com

                              Comment


                                στο πρωτο σταδιο!

                                Comment

                                Working...
                                X