Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Λοιπόν απορία μου. Χτες με κάλεσε ο supervisor μου στο γραφείο του στο εργοστασιο που εργάζομαι εδώ και 3 βδομάδες να μου πει ότι ότι τον Γενάρη θα προσλάβουν προσωπικό κ είμαι μέσα σε αυτούς κατα πάσα πιθανότητα. Του εξήγησα την κατάσταση μου με το iec πρόγραμμα και μου πε να μην με ανησυχεί αυτό γιατί από την στιγμή που θα με προσλάβουν μπορω να πω στο κράτος οτι εχω μόνιμη δουλειά σε μεγάλο εργοστάσιο και ότι θα με αφήσουν να μείνω. Του είπα ότι είστε σίγουρος? Και μου ειπε ναι. Τωρα.... ισχύει κάτι τέτοιο?

    Comment


      Canadian Experience Class – Number of applications accepted ΝΕΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ!
      Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου έιναι άπιαστα..!

      Comment


        Originally posted by Dimit View Post
        Λοιπόν απορία μου. Χτες με κάλεσε ο supervisor μου στο γραφείο του στο εργοστασιο που εργάζομαι εδώ και 3 βδομάδες να μου πει ότι ότι τον Γενάρη θα προσλάβουν προσωπικό κ είμαι μέσα σε αυτούς κατα πάσα πιθανότητα. Του εξήγησα την κατάσταση μου με το iec πρόγραμμα και μου πε να μην με ανησυχεί αυτό γιατί από την στιγμή που θα με προσλάβουν μπορω να πω στο κράτος οτι εχω μόνιμη δουλειά σε μεγάλο εργοστάσιο και ότι θα με αφήσουν να μείνω. Του είπα ότι είστε σίγουρος? Και μου ειπε ναι. Τωρα.... ισχύει κάτι τέτοιο?
        Μπραβο Δημητρη !!!

        με το IEC δεν εχεις 1 χρονο αδεια εργασιας κλπ ?


        μετα κοιτα να ενταχτεις εδω: Am I eligible to apply as a permanent resident under the Canadian Experience Class?

        Δικαιολογητικα εδω: Applying for permanent residence—Canadian Experience Class

        Comment


          Originally posted by jack83
          Ευχαριστω τα γνωριζω τα περισσοτερα αλλα θα τα ηθελα λιγο πιο μασημενα απο οσους ειναι ηδη καναδα και τι εχουν κανει!
          Επεσα πανω σε αυτο: Travel and Work Abroad | Filing Canadian Income Tax for participants through IEC| International Experience Canada ειναι ενδιαφερον

          ειναι απο την Ουκρανικη Πρεσβεια του Καναδα.

          Comment


            Other Tax Questions?
            Call the International Tax Services Office:

            In Canada: 1-800-267-5177
            Internationally: 1-613-952-3741

            Comment


              Originally posted by claus View Post
              Μπραβο Δημητρη !!!

              με το IEC δεν εχεις 1 χρονο αδεια εργασιας κλπ ?


              μετα κοιτα να ενταχτεις εδω: Am I eligible to apply as a permanent resident under the Canadian Experience Class?

              Δικαιολογητικα εδω: Applying for permanent residence—Canadian Experience Class
              Με το iec έχεις 1 χρόνο εργασίας κ μπορεί και άλλον εναν.

              Αλλα πως μπορώ να το κανω αυτο που μ εστειλες αφού είμαι general labourer στο εργοστασιο ? Μήπως πρέπει το εργοστάσιο να βγάλει σε εμένα lmo? Γιατί μέσες άκρες μου ειπαν απο τον Γενάρη θα προσλάβουν προσωπικό κ είμαι μέσα μάλλον. Απο κει και πέρα ρε παιδια τι κάνουμε?

              Comment


                Originally posted by jack83
                μετα λογικά πας εδω Canadian Experience Class – Number of applications accepted και παιρνεις αλλη μια 3αρα χρονια!
                Καπου εκει μεσα ξεκινας και χαρτια για permanent! Με λιγα λογια αν μπορεις να δουλευεις εχεις 4 χρονια ανετα Καναδα!
                Βεβαια αν η εταιρεια θελει να σου κανει τα χαρτια κυνηγα το γιατι αυτο θα ειναι μονιμο και οχι προσωρινο!

                Ευχαριστω claus για τα φορολογικα!

                Αυτα φιλε moυ jack83 ειναι για noc b ενω εγω ειμαι noc d. Οποτε τι κανουμε?

                Comment


                  Καληςπερα!ειμαι στο μοντρεαλ για διακοπές εδώ και 4-5 μήνες και μένω στον κουμπάρο μου ο οποίος έχει restaurant.ρωτηςαμε μια δικηγόρο πω μπορούμε να κινηθούμε για να πάρω κάποιο work permit και είπε ότι μια καλή λύση ειναι σαν manager/administrator για το εστιατόριο και ότι θα βοηθήσει ενα πτυχίο οικονομικών που έχω απο ενα πανεπιστήμιο στην Ελλάδα (ότι θα βοηθάω και στα οικονομικά του μαγαζιού ).θελει 2.500$ (1.500 στην αρχή και αλλά 1.000$ αν ολα πανε καλα και δίνει πολυ καλές πιθανότητες να πετύχει για ενα η ίσως δυο χρόνια.16/12 λήγει η visa μου και θα φύγω.Πρέπει ούτως η άλλως να πάω Ελλάδα για προσωπικούς λόγους και από Φλεβάρη θα ειμαι σε θέση αν γίνει κάτι θετικό να ξανά έρθω .αν γνωρίζει κάποιος τι θα ήταν το καλύτερο να κάνω,ίσως και χωρίς την δικηγόρο θα βοηθήσει πολυ.πχ με το ice η οτιδήποτε .ευχαριστω!

                  Comment


                    iec.jpg
                    ⬆⬆⬆⬆
                    Έχω δρόμο ακόμα!
                    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                    https://pablitogreco.com

                    Comment


                      [QUOTE=NickD;76577]iec.jpg
                      ⬆⬆⬆⬆
                      ποτέ έκανες την αίτηση;;;

                      Comment


                        nickd κανω τωρα upload την αποδειξη αλλα δειχνει να καθυστερει πολυ η φορτωση της σελιδας...εκανε το ιδιο και σ'εσενα;

                        Comment


                          Originally posted by v.polina View Post
                          nickd κανω τωρα upload την αποδειξη αλλα δειχνει να καθυστερει πολυ η φορτωση της σελιδας...εκανε το ιδιο και σ'εσενα;
                          Όχι δε μου το έκανε σε καμιά περίπτωση.
                          Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                          https://pablitogreco.com

                          Comment


                            [QUOTE=Panagospapei;76603]
                            Originally posted by NickD View Post
                            [ATTACH=CONFIG]8872[/ATTACH]
                            ⬆⬆⬆⬆
                            ποτέ έκανες την αίτηση;;;
                            Στις 20 Σεπτεμβρίου έκανα την αίτηση.
                            Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                            https://pablitogreco.com

                            Comment


                              τελικα ηταν δικο μου το λαθος,ανεβαζα το αρχειο της αποδειξης σε bmp και το μεγεθος ξεπερνουσε το προβλεπομενο,οποτε το ανεβασα ξανα σε jpg

                              Comment


                                Μπορεί το εργοστάσιο που δουλεύω με το iec πρόγραμμα να βγάλει lmo για να με προσλάβει μόνιμα? Γιατί με τα προγράμματα που έχει το ontario και με noc d που είμαι δεν νομίζω ότι μπορώ να μείνω παραπάνω απο την λήξη του iec. Το πολύ πολύ να πάρω κ τον δεύτερο χρόνο του iec. Αλλά από εκεί και μετά? ?? Οποίος μπορεί ας με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί

                                Comment

                                Working...
                                X