Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τα Noc είναι η κατηγορία που ανήκεις ανάλογα με τι έχεις σπουδασεις αν εισαι Noc 0 , A , B είναι για skilled worker τα Noc C ,D ειναι για lower worker's.

    Comment


      ^ εχεις δικιο, δεν μπορεις να μπεις στο Canadian Experience Class με NOC D:
      Can lower-skilled workers apply for permanent residence under the Canadian Experience Class?

      Can lower-skilled workers apply for permanent residence under the Canadian Experience Class?

      No. To apply for permanent residence under the Canadian Experience Class, you must work in one or more of these National Occupational Classification (NOC) categories:
      • Skill Type 0 (managerial occupations),
      • Skill Level A (professional occupations) or
      • Skill Level B (technical occupations and skilled trades).

      However, Provincial Nominee Programs may be available to lower-skilled workers. These are workers in jobs classified at NOC skill levels C and D.

      _____________________


      μπορεις να αλλαξεις βεβαια κατηγορια και να βρεις αλλη δουλεια...

      ή να το γυρισεις στα PNP ;-)

      Originally posted by Dimit View Post
      Μπορεί το εργοστάσιο που δουλεύω με το iec πρόγραμμα να βγάλει lmo για να με προσλάβει μόνιμα? Γιατί με τα προγράμματα που έχει το ontario και με noc d που είμαι δεν νομίζω ότι μπορώ να μείνω παραπάνω απο την λήξη του iec. Το πολύ πολύ να πάρω κ τον δεύτερο χρόνο του iec. Αλλά από εκεί και μετά? ?? Οποίος μπορεί ας με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί
      γιατι δεν ρωτας στο τμημα προσωπικου της εταιριας σου ? αν μπορουν και θελουν να το κανουν να σε προσλαβουν ?

      γενικα, γιατι δεν ρωτας εναν λογιστη/ δικηγορο τοπικα ?

      Comment


        Εχω ρωτήσει τον supervisor μ και μια μια κοπέλα που είναι στο human resources της εταιρείας κ μου λενε οτι δεν ξερουν κ οτι πρέπει να ρωτήσουν τα μεγαλα αφεντικά της εταιρείας κ οταν μαθουν θα μου πουν. Τωρα απο την μια σκέφτομαι οτι μπραβο που θα ασχοληθούν μαζί μου κ απο την αλλη το εργαστασιο εχει πολυ πολύ δουλειά κ θελουν ατομα να δουλεψουν κ οχι να φυγουν κ οτι αν μαθουν κάτι αρνητικό για εμένα σιγα μη μου το πουν. Τωρα....... αντε βγαλε ακρη.

        Comment


          ΣΧΕΤΙΚΑ με την αιτηση IMM1295 μια ερωτηση εαν καποιος ξερει εαν δεν εχεις εργοδοτη ουτε διευθυνση να δηλωσεις στον Καναδα τι γραφεις σε αυτα τα παιδια της αιτησης?

          Comment


            apla grafeis: Not Applicable

            Comment


              Originally posted by pantel10 View Post
              Φιλε dimit τα 3 χρονια open work permit πως θα τα παρεις; Σορρυ που ρωταω.. Και κατι ακομα εγω παω με το IEC με αρραβωνιαστικια Καναδη οποτε μετα εμενα με κραταει μετα το χρονο. Σκεφτομαι να ερθει κ η αδερφη μου η οποια ειναι 35 με διδακτορικο κ καλη προυπηρεσια. Στο ποιντ συστεμ βγαζει πανω απο 67. Να το ξεκινησει; Γιατι καπου ειχα διαβασει οτι αυτες τις αιτησεις ο Καναδας τις εχει παγωσει... Και νομιζω σαν αδερφος της εγω αν οταν τα κανει ειμαι κ περμανεντ εγω θα τσιμπισει ακομα κανα ποντο, αν κ τα συμπληρωνει ανετα απο οτι βλεπουμε. Οποια ιδεα καλοδεχουμενη.Ευχαριστω
              Ναι να το ξεκινησει το IEC, αλλα μολις ανοξει, του χρονου

              και για το PR της να κανει αυτο: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...ce-class-5501/ ανεξαρτητα απο εσενα.


              η αδελφη σου τα Provincial Programs τα εχει δει ? Manitoba ?

              Comment


                Originally posted by claus View Post
                Ναι να το ξεκινησει το IEC, αλλα μολις ανοξει, του χρονου

                και για το PR της να κανει αυτο: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...ce-class-5501/ ανεξαρτητα απο εσενα.


                η αδελφη σου τα Provincial Programs τα εχει δει ? Manitoba ?

                Claus ευχαριστω θα το κοιταξω απλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο που ειπα για το γεγονος οτι τα εχουν παγωσει αυτα..καπου εχει αναφερθει παλαιοτερα και σε αναρτηση εδω..
                Οσο για την Μανιτομπα νομιζω οτι εκλεισαν, καποιοι ειχαν κανει συνεντευξη το καλοκαιρι Αθηνα που ειχαν ερθει Καναδοι και καποιοθς απο αυτους τους καλεσαν.

                Αν καποιος γνωριζει κατι ας ενημερωσει.

                Comment


                  το IEC εχει συγκεκριμενες θεσεις ετησιως, περσι ηταν 180+10+10

                  δεν εχει παγωσει, απλα καληφθηκαν οι θεσεις

                  φετος θα δουμε ποσες συνολικα θεσεις θα προκηρυξουν


                  για Manitoba, παιζει ακομα μεσω Home, δες εδω: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...html#post76033

                  Comment


                    το IEC εχει συγκεκριμενες θεσεις ετησιως, περσι ηταν 180+10+10

                    δεν εχει παγωσει, απλα καληφθηκαν οι θεσεις

                    φετος θα δουμε ποσες συνολικα θεσεις θα προκηρυξουν


                    για Manitoba, παιζει ακομα μεσω HIIC: Home, δες εδω: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...html#post76033

                    Comment


                      Originally posted by claus View Post
                      το IEC εχει συγκεκριμενες θεσεις ετησιως, περσι ηταν 180+10+10

                      δεν εχει παγωσει, απλα καληφθηκαν οι θεσεις

                      φετος θα δουμε ποσες συνολικα θεσεις θα προκηρυξουν


                      για Manitoba, παιζει ακομα μεσω HIIC: Home, δες εδω: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...html#post76033

                      To παγωσει πηγαινε στο οτι οι Καναδοι (οπως εχει αναφερθει σε αλλα μερη του φορουμ) τις ποιντ συστεμ βιζες και γενικα εργασιακες (εκτος απο faimily και επαναπατρισμους) τις παγωσαν λόγου πολυ μεγαλου ογκου.

                      Comment


                        ^ οχι δεν ισχυει αυτο.

                        250.000 αιτησεις ετησιως εγκρινονται

                        40.000 απο αυτες ειναι τα Family κλπ

                        Comment


                          εδω τα σωστα νουμερα: http://www.patriotaki.net/μετανάστευση-στον-καναδά-73/canada-immigration-sponsor-family-4966/index8.html#post77337

                          Comment


                            claus σε ευχαριστω πολυ!ενδιαφερον

                            Comment


                              IEC (International Experience Canada) 2014

                              Το Πρόγραμμα International Experience Canada για Έλληνες υπηκόους – Ταξιδέψτε και εργαστείτε στον Καναδά
                              Ταξιδέψτ&eps ilon; και εργαστε& #x3AF;τε στον Καναδά | Προσω&r



                              200 νέες θέσεις διαθέσιμες για το 2014!



                              Το πρόγραμμα International Experience Canada για το 2014 ανοίγει την Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου 2013.



                              Η διαδικασία υποβολής αιτήσεων για το έτος 2014 θα γίνει σε δύο στάδια. Το πρώτο στάδιο θα διεξαχθεί εξολοκλήρου ηλεκτρονικά, μέσω του προσωπικού σας λογαριασμού IECKompass – μεταξύ άλλων, το στάδιο αυτό περιλαμβάνει την ηλεκτρονική υποβολή όλων των απαιτούμενων συνοδευτικών εγγράφων (μέσω του Διαδικτύου). Έντυπες αιτήσεις δεν θα γίνουν δεκτές.

                              Ονειρεύεστε να ζήσετε έναν χρόνο στον Καναδά και να εργαστείτε ταυτόχρονα. Ίσως να θέλετε να αποκτήσετε πολύτιμη διεθνή επαγγελματική πείρα σε μια δίγλωσση χώρα... να ταξιδέψετε σε όλον τον Καναδά έχοντας τη δυνατότητα να εργάζεστε παράλληλα, κάνοντας "ενδιάμεσες στάσεις" στη διαδρομή... ή απλώς να κάνετεπρακτική άσκηση στο εξωτερικό για να εμπλουτίσετε τις σπουδές σας.


                              Γνωρίζατε ότι ο Καναδάς έχει συνάψει συμφωνία με την Ελλάδα για να σας διευκολύνει σε όλα αυτά;

                              Για να ξεκινήσετε τη διαδικασία υποβολής αίτησης για το IEC, συμβουλευθείτε τον Οδηγό υποβολής αίτησης βήμα προς βήμα.




                              Μέσω του Προγράμματος International Experience Canada, μπορείτε να υποβάλετε αίτηση για έκδοση προσωρινής άδειας εργασίας και να ταξιδέψετε και να εργαστείτε στον Καναδά για διάστημα μέχρι και έναν χρόνο.


                              Πρόγραμμα International Experience Canada

                              Το Πρόγραμμα International Experience Canada επιτρέπει σε Έλληνες υπηκόους ηλικίας 18 έως και 35 ετών:

                              • να διαμείνουν στον Καναδά για διάστημα μέχρι και έναν χρόνο,
                              • να εργαστούν νόμιμα στον Καναδά,
                              • να γνωρίσουν μια άλλη κουλτούρα.


                              Ξεκινήστε σήμερα – Επιλέξτε την εμπειρία που θα θέλατε να ζήσετε!

                              Comment

                              Working...
                              X