Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ
    IMM1295 Application ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΟ UCI.
    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

    Comment


      #47
      Guess what???!!!! Παιδιά, μόλις έλαβα το LOI (Letter of introduction)!!!
      Μάλιστα μου ήρθε πάρα πολύ σύντομα! Ανέβασα την αίτηση μου στο CIC στις 12 Απριλίου και 19 Απριλίου ήρθε!
      Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν από εδώ και εγώ εδώ είμαι για όσους μπορώ να βοηθήσω!!!

      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ
      IMM1295 Application ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΟ UCI.
      ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?
      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
      nickverven, το UCI είναι ένας αριθμός που έχεις μόνο αν έχεις ξανακάνει αίτηση για κάτι αντίστοιχο στον Καναδά. Αν είναι η πρώτη φορά που κάνεις αίτηση, δεν έχεις, οπότε το αφήνεις κενό. Σου παραθέτω και την εξήγηση του site:

      UCI stands for “unique client identifier.” It is also known as a client identification number (client ID). It appears on official documents you get from Citizenship and Immigration Canada (CIC). It has four numbers, a hyphen and four more numbers. (Example: 0000-0000).

      If you are applying to CIC for the first time, you will not yet have a UCI. If so, and you are filling out a form that asks for one, write “Not Applicable” or “N/A” in the space provided.

      If you are applying online and the form does not allow you to input “N/A,” leave the space blank.

      Comment


        #48
        Originally posted by ck_ec29710 View Post
        Guess what???!!!! Παιδιά, μόλις έλαβα το LOI (Letter of introduction)!!!
        Μάλιστα μου ήρθε πάρα πολύ σύντομα! Ανέβασα την αίτηση μου στο CIC στις 12 Απριλίου και 19 Απριλίου ήρθε!
        Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν από εδώ και εγώ εδώ είμαι για όσους μπορώ να βοηθήσω!!!
        Μπραβο ck Τρομερη ταχυτητα, σε μια μολις βδομαδα!!!

        Καλη αρχη στη νεα σου ζωη

        @nickverven το εξηγησε τελεια η ck, ετσι ακριβως το αφηνεις κενο.
        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

        Comment


          #49
          Ευχαριστώ πολύ!!!! Επίσης!!!!

          Comment


            #50
            Βρε παιδια, αν δεν μπορεσουμε να βρουμε δουλεια στον Καναδα σε συντομο χρονικο διαστημα μετα τι κανουμε??
            Γυρναμε πισω??

            Comment


              #51
              Ευχαριστω πολυ ρε παιδια για την γρηγορη απαντηση!
              Τωρα Και κατι αλλο. Θα σας κουρασω λιγο αλλα δεν πιστευω να εχω πολες ερωτησεις ακομα Τι γινεται με την ηλεκτρονικη υπογραφη ΚΑΙ Το βοιογραφικο και την οικογενειακη κατασταση τα φτιαχνω στα Ελληνικα και τα μεταφραζω κ αυτα στο υπουργειο οπως και το ποινικο μητρωο?

              Comment


                #52
                xenias Αν εισαι στην κατηγορια Working Holidays εχεις το δικαιωμα να μπαστακωθεις εκει για ενα χρονο
                Με τα λεφτα μονο μην εχεις θεμα.

                Comment


                  #53
                  Originally posted by nickverven View Post
                  Ευχαριστω πολυ ρε παιδια για την γρηγορη απαντηση!
                  Τωρα Και κατι αλλο. Θα σας κουρασω λιγο αλλα δεν πιστευω να εχω πολες ερωτησεις ακομα Τι γινεται με την ηλεκτρονικη υπογραφη ΚΑΙ Το βοιογραφικο και την οικογενειακη κατασταση τα φτιαχνω στα Ελληνικα και τα μεταφραζω κ αυτα στο υπουργειο οπως και το ποινικο μητρωο?
                  Ουσιαστικα σου ζηταει resume, το οποιο διαφερει απο αυτο που εχουμε στο μυαλο μας στην Ελλαδα ως το κλασικο βιογραφικο.

                  Αναλυτικοτερα εδω: How do I create a Canadian-style résumé
                  και Writing a Cover Letter and Résumé
                  και Words to Leave off Your Résumé

                  Κοιτα να προετοιμασεις ενα καλο resume πριν πας στον Καναδα και αν ειναι εφικτο να το προσαρμοζεις στις απαιτησεις της εκαστοτε θεσης για την οποια το χρειαζεσαι.

                  Το μονο εγγραφο που μεταφραζεις ειναι το ποινικο μητρωο. Ολα τα υπολοιπα τα γραφεις εξαρχης στα αγγλικα και τα κανεις upload.
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    #54
                    Ανανεωθηκε η σελιδα του IEC.

                    Working Holiday places remaining: 69
                    Young Professionals places remaining: 6
                    International Co-op places remaining: 9
                    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by BlackRed View Post
                      Ουσιαστικα σου ζηταει resume, το οποιο διαφερει απο αυτο που εχουμε στο μυαλο μας στην Ελλαδα ως το κλασικο βιογραφικο.

                      Αναλυτικοτερα εδω: How do I create a Canadian-style résumé
                      και Writing a Cover Letter and Résumé
                      και Words to Leave off Your Résumé

                      Κοιτα να προετοιμασεις ενα καλο resume πριν πας στον Καναδα και αν ειναι εφικτο να το προσαρμοζεις στις απαιτησεις της εκαστοτε θεσης για την οποια το χρειαζεσαι.

                      Το μονο εγγραφο που μεταφραζεις ειναι το ποινικο μητρωο. Ολα τα υπολοιπα τα γραφεις εξαρχης στα αγγλικα και τα κανεις upload.
                      Ωραια. Τελειωσα και την IMM αιτηση, η μεταφραση στο υπουργειο για το ποινικο καμια βδομαδουλα και μετα το σταυρο μας στον κυριο ολα να πανε καλα...
                      Thanks BlackRed

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by nickverven View Post
                        Ωραια. Τελειωσα και την IMM αιτηση, η μεταφραση στο υπουργειο για το ποινικο καμια βδομαδουλα και μετα το σταυρο μας στον κυριο ολα να πανε καλα...
                        Thanks BlackRed
                        Good luck
                        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by xenias View Post
                          Βρε παιδια, αν δεν μπορεσουμε να βρουμε δουλεια στον Καναδα σε συντομο χρονικο διαστημα μετα τι κανουμε??
                          Γυρναμε πισω??
                          τι εννοείς όταν λες "τι κάνουμε"; αν εννοείς αν θα σε διώξει ο καναδάς, η απάντηση είναι όχι, όπως σωστά σου απάντησαν ήδη. αν εννοείς τι θα κάνεις χωρίς δουλειά, γι' αυτό και σου ζητούν να έχεις τουλάχιστον $2500 για να μπορείς να συντηρηθείς μέχρι να βρεις και επίσης η ασφάλεια υγείας που κάνεις υποτίθεται οτι σε καλύπτει σε περίπτωση ανάγκης επαναπατρισμού. όσο για το αν θα βρεις δουλειά, εξαρτάται προφανώς από το ποιά πόλη θα διαλέξεις. άλλοι, που είναι τορόντο ή κάλγκαρυ δεν αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα, εγώ πάλι που είμαι βανκούβερ, δυσκολεύομαι πάρα πολύ. δε θέλω να σε αποθαρρύνω απλά σου λέω την εμπειρία μου.
                          επίσης, εξαρτάται τι δουλειά θέλεις να κάνεις. τώρα είναι καλή εποχή για σερβιτόρος αν έχεις σχετική εμπειρία και αν μιλάς αρκετά καλά τα αγγλικά. ελπίζω να βοήθησα. ααα αν δεν έχεις πρόβλημα και ταξιδέψεις στη δυτική ακτή του καναδά, κατά βανκούβερ μεριά, προτίμησε το whistler έχει αρκετές δουλειές στον τομέα των τουριστικών επαγγελμάτων.
                          The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                          Comment


                            #58
                            Γεια σας και από εμένα. Βρίσκομαι μάλλον στο τελικό στάδιο της όλης διαδικασίας. Πήρα το work permit από CIC την Παρασκευή και το έστειλα πάλι στο IEC. Δυο απορίες έχω... μου έστειλαν ένα μήνυμα από το IEC ότι μάλλον θα λάβω κάποιο welcome letter. Ερώτηση 1) Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή απλά θα περιμένω το welcome letter από το IEC? και 2) Για την ασφάλεια. Μπορεί να είναι από κάποια ελληνική ασφαλιστική εταιρεία και πιο είναι το μίνιμουμ των καλύψεων που πρέπει να έχω? (εκτός από το χρονικό όριο που θα το κάνω ετήσιο). Σας ευχαριστώ.

                            Comment


                              #59
                              Καλησπέρα !!
                              Θέλω κ εγώ να ρωτήσω για το IEC, αν στο working holiday πάρεις το τελικό χαρτί πχ τον Ιούνιο, έχεις το δικαίωμα να μπεις στον Καναδά και να πάρεις work permit μέχρι και τον Ιούνιο του επόμενου έτους? δηλαδή δεν περιορίζεται κανείς χρονικά, πχ μέχρι το τέλος του έτους 2012??

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by chrtom View Post
                                Γεια σας και από εμένα. Βρίσκομαι μάλλον στο τελικό στάδιο της όλης διαδικασίας. Πήρα το work permit από CIC την Παρασκευή και το έστειλα πάλι στο IEC. Δυο απορίες έχω... μου έστειλαν ένα μήνυμα από το IEC ότι μάλλον θα λάβω κάποιο welcome letter. Ερώτηση 1) Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή απλά θα περιμένω το welcome letter από το IEC? και 2) Για την ασφάλεια. Μπορεί να είναι από κάποια ελληνική ασφαλιστική εταιρεία και πιο είναι το μίνιμουμ των καλύψεων που πρέπει να έχω? (εκτός από το χρονικό όριο που θα το κάνω ετήσιο). Σας ευχαριστώ.
                                Καλησπερα απο την στιγμη που πηρες το Ok απο CIC και το LOI εισαι καλλυμενος με το LOI ολα τα αλλα ειναι τυπικα. Για την ασφαλεια οτι καλλυπτει πανω απο 100,000$ και επαναπατρισμο.

                                Comment

                                Working...
                                X