Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σας πατριώτες καλή χρονιά με υγεία για όλους, προσπαθώ να δω τι θα κάνω με την αίτηση για το IEC, θεωρείται ότι είναι εύκολο να κάνω της αίτηση μόνος μου ? έχω αγχωθεί δεν ξέρω ημερομηνίες και ψάχνω, αν μπορεί κάποιος να μου πεί 2 πράγματα, διαβάζω και τα προηγούμενα σχόλια των φίλων βέβαια.

    Comment


      Καλησπερα στην παρέα!!!
      Το iec για το 2015 μήπως γνωρίζει καποιος ποτε θα ανοίξει;;;
      Στο site δεν ειναι οπως πέρυσι και δυσκολεύομαι να βρω ακρη.
      Ευχαριστω πατριωτάκια!!!

      Comment


        Αγαπητοί, το IEC 2015 δε θα ανοίξει πριν τα μέσα Φεβρουαρίου. Υπομονή.

        -> Προφανώς η καθυστέρηση οφείλεται στην εμφάνιση του νέου προγράμματος Express Entry.
        Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
        https://pablitogreco.com

        Comment


          Originally posted by NickD View Post
          Αγαπητοί, το IEC 2015 δε θα ανοίξει πριν τα μέσα Φεβρουαρίου. Υπομονή.

          -> Προφανώς η καθυστέρηση οφείλεται στην εμφάνιση του νέου προγράμματος Express Entry.
          @NickD υπαρχει σε καποιο επισημο site η πληροφορια που αναφερεις? γιατι το ψαχνω για εναν φιλο και δεν εχω βρει κατι επισημο.
          “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

          Comment


            Originally posted by BlackRed View Post
            @NickD υπαρχει σε καποιο επισημο site η πληροφορια που αναφερεις? γιατι το ψαχνω για εναν φιλο και δεν εχω βρει κατι επισημο.
            International Experience Canada - travel and work in Canada

            International Experience Canada - travel and work in CanadaThe International Experience Canada (IEC) 2015 season will not open before mid-February 2015.

            Comment


              Originally posted by australian View Post
              International Experience Canada - travel and work in Canada

              International Experience Canada - travel and work in CanadaThe International Experience Canada (IEC) 2015 season will not open before mid-February 2015.
              Ευχαριστω Australian! Η εγω ειμαι στραβος (καθως εχω μπει στο site τοσες φορες) η το εγραψαν τωρα τελευταια
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                Ευτυχώς απάντησαν άλλοι γρηγορότερα από ότι εγώ. :_)
                Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                https://pablitogreco.com

                Comment


                  Ρε παιδιά το νεο πρόγραμμα του καναδα το Express entry ειναι λιγο αδικο για εμας που ηρθαμε με το IEC ή ειναι η ιδεα μου?

                  Comment


                    Originally posted by Dimit View Post
                    Ρε παιδιά το νεο πρόγραμμα του καναδα το Express entry ειναι λιγο αδικο για εμας που ηρθαμε με το IEC ή ειναι η ιδεα μου?
                    Είναι, αλλά αν ακόμα δεν έχεις γίνει μόνιμος μπορείς να συμμετάσχεις. Εγώ μάλλον θα το κάνω.
                    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                    https://pablitogreco.com

                    Comment


                      Οτι εστειλα τα χαρτια μου γ το cec το παλιο εκλεισε το προγραμμα κ ανοιξε το expres entry

                      Comment


                        Hey guys!!! Gnwrizei kaneis giati den exei anoiksei akoma to IEC gia Ellada? :'(

                        Comment


                          Originally posted by dorilaki View Post
                          Hey guys!!! Gnwrizei kaneis giati den exei anoiksei akoma to IEC gia Ellada? :'(
                          Χωρις να εχω καποιο δεδομενο για να στηριξω την υποθεση μου, θα ελεγα οτι η καθυστερηση οφειλεται στο Express Entry, το καινουργιο συστημα που εφαρμοζει απο τον Ιανουαριο το Immigration του Καναδα.

                          Επισης υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες αιτησεις απο προηγουμενα χρονια που ακομα δεν εχουν εξεταστει οποτε μαλλον το βαρος εχει πεσει σε αυτα τα δυο.
                          “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                          Comment


                            Καλησπέρα παιδιά. :-) Έχω μια βασική απορία η οποία με βασανίζει. Είμαι εδώ με working holidays και κάνω την αίτησή μου για young professionals.

                            1) Δουλεύω ήδη με ένα full-time contract για έναν εργοδότη από πρώτη Οκτωβρίου 2014 μέχρι σήμερα.
                            2) Είμαι ήδη στη διαδικασία να κάνω τα taxes.

                            Το συμβόλαιό μου συμπεριλαμβάνει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες. Χρειάζομαι όπως και να έχει το Labour Market Impact Assessment (LMIA);

                            Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας στο θέμα αυτό. Σας ευχαριστώ πολύ.
                            Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                            https://pablitogreco.com

                            Comment


                              Originally posted by NickD View Post
                              Καλησπέρα παιδιά. :-) Έχω μια βασική απορία η οποία με βασανίζει. Είμαι εδώ με working holidays και κάνω την αίτησή μου για young professionals.

                              1) Δουλεύω ήδη με ένα full-time contract για έναν εργοδότη από πρώτη Οκτωβρίου 2014 μέχρι σήμερα.
                              2) Είμαι ήδη στη διαδικασία να κάνω τα taxes.

                              Το συμβόλαιό μου συμπεριλαμβάνει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες. Χρειάζομαι όπως και να έχει το Labour Market Impact Assessment (LMIA);

                              Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας στο θέμα αυτό. Σας ευχαριστώ πολύ.
                              Το Young Professionals δεν απαιτει την υπαρξη LMIA, τουλαχιστον δεν την απαιτουσε μεχρι περσι. Απ'οτι εχω δει η μονη (σημαντικη) διαφορα ειναι οτι το επαγγελμα σου πρεπει να ειναι skilled, δηλαδη να ανηκει στα NOC 0,Α η Β.

                              Find out if you can apply for the International Experience Canada program, how to become a candidate and what to do after you’re in the pool

                              "Starting in 2015, the job you are offered in Canada must be classified as a National Occupation Code (NOC) Skill Type Level 0, A, or B to be considered as contributing to your “professional development”."


                              Και μια ερωτηση απο εμενα Nick. Τι εννοεις "κανω την αιτηση μου για Young Professionals"? Εχει ανοιξει το IEC?
                              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                              Comment


                                Originally posted by BlackRed View Post
                                Το Young Professionals δεν απαιτει την υπαρξη LMIA, τουλαχιστον δεν την απαιτουσε μεχρι περσι. Απ'οτι εχω δει η μονη (σημαντικη) διαφορα ειναι οτι το επαγγελμα σου πρεπει να ειναι skilled, δηλαδη να ανηκει στα NOC 0,Α η Β.

                                International Experience Canada - travel and work in Canada
                                "Starting in 2015, the job you are offered in Canada must be classified as a National Occupation Code (NOC) Skill Type Level 0, A, or B to be considered as contributing to your “professional development”."


                                Και μια ερωτηση απο εμενα Nick. Τι εννοεις "κανω την αιτηση μου για Young Professionals"? Εχει ανοιξει το IEC?
                                BlackRed σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

                                1) Τα πράγματα, μάλλον, έχουν αλλάξει. Απαιτείται η ύπαρξη LMIA για να καταθέσω αίτηση επέκτασης, όπως φαίνεται στο πεδίο στην check list {(Labour Market Impact Assessments (LMIA) from ESDC or Proof of Submission (required)}. Μπορώ να ανεβάσω και φωτογραφία για τους ενδιαφερόμενους.
                                2) Το επάγγελμά μου είναι στο 0513 στο NOC.
                                3) Το IEC είναι ανοικτό για αυτούς που έχουν ήδη μια work permit. Όλα είναι ανοικτά στο λογαριασμό μου. Αυτό καταλαβαίνω.

                                Ας συνεχίσουμε να ανταλλάσσουμε πληροφορίες για όλους. Ευχαριστώ πολύ. :-)
                                Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                                https://pablitogreco.com

                                Comment

                                Working...
                                X