Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Αν καποιος μαθει οτι οι νεες αλλαγες στα της μεταναστευσης του Καναδα επηρεαζουν το IEC, ας ενημερωσει και εδω.
    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

    Comment


      #92
      Επισης, ψιλοφτανω σε αδιεξοδο με την ασφαλεια. Σε ποια εταιρεια ειστε εσεις και με ποσα χρηματα?
      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

      Comment


        #93
        pacific blue cross με $1128 για ολο το χρονο
        The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

        Comment


          #94
          Παιδιά θα ήθελα τις συμβουλές σας .
          Επειδή τώρα και εγώ κοιτάζω να δω τι γίνεται με το πρόγραμμα θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.
          Εγώ είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός (πολυτεχνείο) εχω τελειώσει εδώ και 5 χρόνια και έχω εργαστεί σε κάποιες εταιρείες.
          Επειδή από ότι διάβασα το πρόγραμμα στα άλλα προγράμματα εκτός του Working Holiday θέλει να έχεις σύμβαση από εργοδότη του Καναδά το ξεχνάμε . Επομένως εγώ μπορώ να κάνω αίτηση για Working Holiday ? Υπάρχει περιορισμός οσο αφορά τι δουλεία θα βρείς εκει ? ή αφου πάρω το working permit μπορώ να ψάξω κάτι στην ειδικότητα μου ?

          Στην αίτηση είδα ότι θέλει να scannαρεις το διαβατηριο σου. Εάν έχουμε ληγμένο πρέπει να πάμε να βγάλουμε καινούργιο ?
          Επίσης δεν μπόρεσα να βρω πως και που πληρώνεις το παράβολο

          ευχαριστώ

          Comment


            #95
            Originally posted by Serafim View Post
            Παιδιά θα ήθελα τις συμβουλές σας .
            Επειδή τώρα και εγώ κοιτάζω να δω τι γίνεται με το πρόγραμμα θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.
            Εγώ είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός (πολυτεχνείο) εχω τελειώσει εδώ και 5 χρόνια και έχω εργαστεί σε κάποιες εταιρείες.
            Επειδή από ότι διάβασα το πρόγραμμα στα άλλα προγράμματα εκτός του Working Holiday θέλει να έχεις σύμβαση από εργοδότη του Καναδά το ξεχνάμε . Επομένως εγώ μπορώ να κάνω αίτηση για Working Holiday ? Υπάρχει περιορισμός οσο αφορά τι δουλεία θα βρείς εκει ? ή αφου πάρω το working permit μπορώ να ψάξω κάτι στην ειδικότητα μου ?

            Στην αίτηση είδα ότι θέλει να scannαρεις το διαβατηριο σου. Εάν έχουμε ληγμένο πρέπει να πάμε να βγάλουμε καινούργιο ?
            Επίσης δεν μπόρεσα να βρω πως και που πληρώνεις το παράβολο

            ευχαριστώ
            Καλησπερα , το διαβατηριο σου πρεπει να ειναι σε ισχυ για δυο χρονια ακομα τουλαχιστον αν οχι δεν περνας στο επομενο σταδιο και χανεις την θεση. Τα 110ε τα πληρωνεις στην Πειραιως θα σου ερθει σχετικο mail με πληροφοριες με τα παντα λιγο υπομονη , το προγραμμα ειναι κατι παραπανω απο αναλυτικο. Οτι αλλο χρειαστεις μας λες. Καλη Τυχη.

            Comment


              #96
              Μια ερώτηση μπορω να ανεβάσω το διαβατήριο μ με φωτο γ το iec?

              Comment


                #97
                Originally posted by Dimit View Post
                Μια ερώτηση μπορω να ανεβάσω το διαβατήριο μ με φωτο γ το iec?
                Ναι , αλλα προτιμισε το PDF για να μην στο γυρισουν πισω επειδη δεν μπορουν να το διαβασουν. Πλεον υπαρχουν πολλα apps που κανουν την εικονα PDF κοιταξε το αν εχεις smartphone.

                Comment


                  #98
                  Καλησπερα σε ολους,

                  Αν υπάρχει καποιος αποφοιτος σχετικος με IT και Voice over IP κ ενδιαφερεται για Τοροντο ας επικοινωνησει μαζί μου.
                  Υπάρχει πιθανότητα να μπορέσουμε να βοηθήσουμε 1-2 άτομα που μπορούν και θέλουν μέσω του προγράμματος IEC να βρουν εργασία σε Καναδική εταιρία.

                  Καλή Ανάσταση σε όλους και καλή τύχη!

                  Comment


                    #99
                    Θελω να πληρώσω τα 110 ευρω γ το iec αλλά ειμαι στον καναδα τώρα. Υπαρχει κανένας τρόπος να το πληρωσω απο εδώ?

                    Comment


                      Originally posted by Dimit View Post
                      Θελω να πληρώσω τα 110 ευρω γ το iec αλλά ειμαι στον καναδα τώρα. Υπαρχει κανένας τρόπος να το πληρωσω απο εδώ?
                      εγώ ήμουν καναδά ενώ έκανα την αίτηση και πλήρωσα και τα λεφτά. έβαλα λεφτά στον λογαριασμό μου στην ελλάδα, έκανα online μεταφορά και την επομένη είχα το proof of payment και όλα καλά. αν κάνεις μεταφορά από καναδικό λογαριασμό θα πληρώσεις πιο πολλά λεφτά για την μεταφορά και επιπλέον, θα κάνει και αρκετές μέρες να ολοκληρωθεί η μεταφορά.
                      The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                      Comment


                        Παιδιά καλησπέρα!Επιτρέψτε μου κι εμένα μια ερώτηση. Το Φλεβάρη που μας πέρασε έκλεισα τα 35 (έτος γεννήσεως 1978). Είμαι μέσα στο όριο ηλικίας?
                        Ευχαριστώ.

                        Comment


                          Χρονια Πολλα!
                          Για την αποδειξη χρηματων που πρεπει να δειξουμε στα συνορα του Καναδα, η δηλωση απο τραπεζα που εγω π.χ. μπορω να παρω πρεπει να μεταφραστει και αυτη στα Αγγλικα? Η θα ειναι αρκετο το ποσο που θα δειχνει σε ευρω?

                          Επισης, για μεταφρασεις μπορω να χρησιμοποιησω δικηγορο? Επειδη δε μενω Αθηνα ειναι προβλημα με αλληλογραφια κλπ στο μεταφραστικο του Υπουργειου Εξωτερικων.

                          Τελος, υπαρχει καποια κρατικη η πολιτειακη οργανωση που να μας βοηθησει να βρουμε δουλεια πριν φυγουμε απο εδω? Ο περιορισμος του 1 χρονου ειναι προβλημα, το ξερω. Η μηπως καποιο γραφειο ευρεσεως εργασιας (αξιοπιστο) για προσωρινους εργατες?
                          Μακαρι να ειχαμε την δυνατοτητα να παρουμε αδεια εργασιας διαρκειας 2 χρονων οπως αλλες χωρες.

                          Comment


                            Μια ερωτηση.... Αν ο συγγενεις που εχω στον καναδα μου γραψει το 51 % της επιχειρησης του τι μπορει να γινει μετα ? ξερει κανεις?

                            Comment


                              Originally posted by Dimit View Post
                              Μια ερωτηση.... Αν ο συγγενεις που εχω στον καναδα μου γραψει το 51 % της επιχειρησης του τι μπορει να γινει μετα ? ξερει κανεις?
                              Εισαι χαρουμενος και κανεις και εμας γραφοντας μας απο 10% σε ολα τα μελη .

                              Comment


                                Μακάρι αν γινόταν κάτι θα κάναμε. Τελείωσα με το iec έστειλα κ τ χρήματα ποσο καιρό θα κανει να έρθει το γράμμα?

                                Comment

                                Working...
                                X