Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μονο μια ερωτηση εαν καποιος απο σας γνωριζει.Οι θεσεις του IEC για Working holidays τελειωσαν για το 2013.Εαν καποιος εχει φτιαξει Kompass με τα στοιχεια του και δεν εχει παρει απαντηση ουτε εχει πληρωσει τα 170 ευρω για να ολοκληρωθει η αιτηση του μπορει να ξαναλαβει μερος για το 2014 στο ιδιο προγραμα εαν αυτο ξαναισχυσει για την Ελλαδα?

    Comment


      ΝΑΙ!!!!!!

      Comment


        Thanks man

        Comment


          Originally posted by jack83 View Post
          ΝΑΙ!!!!!!
          Έχω μερικές απορίες.
          1) Πρέπει να ξανακάνουμε το 2014 ξανά αίτηση ή μήπως η αίτηση που κάναμε απλώς περιμένει τη σειρά της;
          2) Να ελπίζουμε σε συνέχιση του προγράμματος;
          Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
          https://pablitogreco.com

          Comment


            Originally posted by Dimit View Post
            Λοιπόν εχω έρθει καναδα με το πρόγραμμα iec πριν λίγες μέρες κ θέλω να βοηθήσω τα πατριοτακια μ οσο μπορώ μιας κ εγω οταν ξεκινισα να ψαχνω ηταν απο εδω μέσα κ δεν θελω να είμαι απο αυτους π εμαθαν αυτο π ηθελαν κ μετα εξαφανηστηκαν. Λοιπόν. ... εγω είμαι τωρα καναδα 4 μερες κ απο ελλαδα ειχα στείλει σε μια εταιρεία το βιογραφικό μου η οποια αμεσως μου βρήκε δουλεια κ μαλλον αρχηζω την Δευτέρα. Τωρα... μια συμβουλή μου γ οσους ψαχνουν δουλεια να ψάχνουν δουλειές π δρν προτιμούν να πανε οι καναδοι ( οπως εκανα εγώ) μια απο αυτες ειναι τα εργοστάσια γιατι εχουν βάρδιες πρωι μεσημέρι βραδυ κ δεν τ αρεσει αυτό επίσης ο μισθος στο ξεκινημα είναι χαμηλοε δηλ 12.50 $ την ώρα αλλα μετα απο περίπου 6 μηνες μπορεί να παει 26 $ . Σημαντικό να ψάχνετε σε επαρχια κ οχι σε μεγαλες πολις οπως Τορόντο κ τετοια μεγαλος ανταγωνισμός! Αυτα εκανα εγω κ βρήκα πρωτα δουλειά κ μετα ήρθα Καναδά. Και επίσης μια δουλειά σε εργοστάσιο π αν δουν οτι εισαι δουλευτερας υπάρχει μεγαλη πιθανότητα να σε κρατήσουν με το να σε κανουν σπονσορ. Οτι αλλο θέλετε κ οπου μπορω θα βοηθήσω. Επίσης το γραφείο λέγεται teppen corporation ψάξτε το στο ιντερνετ.
            Σε ευχαριστούμε πολύ. Ελπίζω να συνεχίσεις να βοηθάς. Πραγματικά θα χρειαστούμε ότι βοήθεια υπάρχει.
            Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
            https://pablitogreco.com

            Comment


              2) Να ελπίζουμε σε συνέχιση του προγράμματος;

              Φιλε nickd η απαντηση που ελαβε ενας φιλος μου σχετικα με τη συνεχιση του προγραμματος για το 2014 απο την πρεσβεια του καναδα στην αθηνα ειναι η εξης:
              Dear Mr. ΧΧΧ

              Thank you for your interest in the International Experience Canada Program.
              Please be advised that the quota for 2014 has not yet been announced. An announcement should normally come at the end of the year or beginning of next year.

              Kind regards

              International Experience Canada
              Public Affairs Section | Section des affaires publiques
              Embassy of Canada | Ambassade du Canada
              4, rue I. Ghennadiou St. 115 21 Athens | Athènes
              web: Government of Canada | Gouvernement du Canada
              email: youth-jeunesse.hellas@international.gc.ca

              Comment


                Μια ερώτηση μηπως κ μπορειτε να με βοηθήσετε βρηκα δουλειά κ εργάζομαι στον Καναδά σε ενα εργοστάσιο π φτιάχνουν εξαρτήματα αυτοκινήτων ήμουν απο τ τυχερούς π ήρθα με το iec κ την δουλειά την βρήκα από την Ελλάδα κ ξεκίνησα με το π πατησα το ποδι μ στον Καναδά κ θέλω να ρωτήσω τώρα υπάρχει περίπτωση να με κρατήσουν στην δουλειά? Η με το π θα λήξει το work permit μου θα με διώξουν κ τι πρέπει να κανουν γ να με κρατήσουν?

                Comment


                  Originally posted by panos30 View Post
                  2) Να ελπίζουμε σε συνέχιση του προγράμματος;

                  Φιλε nickd η απαντηση που ελαβε ενας φιλος μου σχετικα με τη συνεχιση του προγραμματος για το 2014 απο την πρεσβεια του καναδα στην αθηνα ειναι η εξης:
                  Dear Mr. ΧΧΧ

                  Thank you for your interest in the International Experience Canada Program.
                  Please be advised that the quota for 2014 has not yet been announced. An announcement should normally come at the end of the year or beginning of next year.

                  Kind regards

                  International Experience Canada
                  Public Affairs Section | Section des affaires publiques
                  Embassy of Canada | Ambassade du Canada
                  4, rue I. Ghennadiou St. 115 21 Athens | Athènes
                  web: Government of Canada | Gouvernement du Canada
                  email: youth-jeunesse.hellas@international.gc.ca
                  Σε ευχαριστώ πολύ. Καταλαβαίνω λοιπόν πως θα συνεχιστεί το πρόγραμμα και το 2014. Προφανώς αυτοί που περιμένουν με τις αιτήσεις τους δε χρειάζεται να ξανακάνουν.
                  Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                  https://pablitogreco.com

                  Comment


                    Τις τελευταία εβδομάδα προσπαθώ να αντλήσω πληροφορίες απο το φόρουμ για το κάποια θέματα και έχω πάρει πληροφορίες και για καποια άλλα όχι.
                    Προσπαθώ να ενημερωθώ έτσι όταν είναι η ώρα να φύγω προετοιμασμένη. Είμαι 20 χρονών, σπουδάζω Τει νοσηλευτικής και το Σεμπτέβρη 2015 τελειώνω. Θα ήθελα να ρωτήσω όταν βγεί το IEC για το 2014 θα μπορέσω να συμμετάσχω και να φύγω μετά απο 1 χρόνο(δλδ Οκτώμβρη2015); Ξέρω ότι ισχυει για ένα χρόνο απο την στιγμή που εκδίδεται το LOI. Και αν το επαγγελμα μου έχει ζήτησει στον Καναδά. Τι πρέπει να κάνω πάρω άδεια ασκήσεως του επαγγέλματος μου; Αν είναι εφικτό. Ξέρω ότι οι ερώτησεις που κάνω είναι πάνω στο νοσηλευτικό τομέα. Απλά δεν βρήκα καμία πληροφορία οι περισσότεροι ήξεραν για να χρηματοοικομικά, λογιστικά κ.τ.λ. Οποιαδήποτε πληροφορία είναι δεκτή!
                    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
                    Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου έιναι άπιαστα..!

                    Comment


                      jack83 Σ' ευχαριστώ!!! Θα το μελετήσω!!
                      Επίσης!!!!! Με βάση του IEC στον τομέα δηλαδή του "Πρακτική άσκηση στο εξωτερικό" μπορώ να κάνω την πρακτική άσκηση του τελευταίου εξαμήνου στον Καναδά σωστα;;;;
                      Πιστεύω ότι αν κάνω την πρακτική μου στον Καναδά σε κάποιο νοσοκομείο θα έχω καλύτερες προόπτικές για να μείνω και να με προσλάβουν.....! Εσείς τι πιστεύετε;;
                      Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου έιναι άπιαστα..!

                      Comment


                        ^ αν ειναι 2 χρονια το IEC, τοτε στο τελος τους,

                        μπορει να κανει αιτηση για Permanent Residency, ετσι δεν ειναι ?

                        Comment


                          Jack83 εγω είμαι εδώ κ δουλεύω ήδη σε εργοστάσιο π φτιάχνει μέρη αυτοκινήτου τι πιστεύεις? Μπορεί το εργοστάσιο να σε κρατήσει ή όχι. Είμαι Καναδά 3 βδομάδες και έπιασα δουλειά απο την πρώτη βδομάδα κ γενικά ο supervisor μ μου λέει ότι είμαι πολυ καλος γ αρχη κ οτι τα παίρνω γρήγορα. Τι πιστεύεις?

                          Comment


                            για τα Φορολογικα της Helandas και Κατοικων Εξωτερικου μπορεις να παρεις μια ιδεα απο εδω:
                            http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-87/%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%C E%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CF%8D-4635/



                            Αυτο που εχει αλλαξει ειναι οτι οι Ελληνες φορολογουνται πια για το Παγκοσμιο Εισοδημα τους

                            παρολα αυτα, με τον Καναδα υπαρχει συμβαση αποφυγης διπλης φορολογιας

                            ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΕΘΝΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ


                            Β. ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ/ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΗΣ ΔΙΠΛΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ
                            http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/ddos/b.html

                            Comment


                              Ενημέρωση: Ήρθε χθες ειδοποίηση από IEC για proof of payment.

                              Θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που πέρασαν:
                              1) Συνήθως, μετά το proof of payment, πόσος καιρός περνάει για να ολοκληρωθεί η διαδικασία (αν είναι κάποιος επιτυχών); 1, 2, 3, 4 μήνες;

                              2) Επίσης, θα μπορούσατε να παραπέμψετε στο μήνυμα του forum που αναγράφονται όλα τα απαιτούμενα χαρτιά (ielts, πιστοποιητικά, κ.τ.λ.), έτσι ώστε να είμαι προετοιμασμένος;

                              Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
                              Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                              https://pablitogreco.com

                              Comment


                                Jack83 σε ευχαριστώ.
                                1) Το IELTS είναι απαραίτητο; Να τρέξω να το πάρω;
                                2) Ποιο χρηματικό ποσό θα χρειαστεί για εκεί; 5, 8, 10 χιλιάδες ευρό;

                                Σας ευχαριστώ.
                                Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                                https://pablitogreco.com

                                Comment

                                Working...
                                X