Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα παιδιά! Ελπίζω να είστε καλά και ειδικά όλοι όσοι ζουν Καναδά να μην έχουν κανένα πρόβλημα με το κύμα ψύχους που σαρώνει τη Βόρεια Αμερική.
    Όπως έχω πει έχω γίνει δεκτός στο IEC και αν μπορώ να έχω βρει εργασία πριν φύγω καλό θα ήταν. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει κάποιο αξιόπιστο job agency για εύρεση εργασίας - σε οποιαδήποτε επαρχία του Καναδά, σε οποιοδήποτε αντικείμενο εργασίας -
    Η μόνη αναφορά που υπάρχει στο forum είναι από τον Dimit για την Teppen. Έχω βρει κι εγώ 2 job agency από το google και κάποιες εταιρίες από το craigslist. Κάθε επιπλέον πληροφορία ευπρόσδεκτη! Να στε όλοι καλα!

    Comment


      Μπορεις να δεις και την manpower.ca

      Comment


        Originally posted by Dimit View Post
        Μπορεις να δεις και την manpower.ca
        Σε ευχαριστω Dimit!

        Comment


          Όπως έχω γράψει παραπάνω είμαι ήδη στον δεύτερο χρόνο iec young professionals αλλά το πρόβλημα μ είναι ότι στην δουλειά έγινε ένα μεγάλο laid off και είμαι και γω μέσα σε αυτό και θέλω να ρωτήσω τώρα τι κάνω με το work permit του young professional? Μπορώ να μείνω στον Καναδά , μπορώ να ψάξω άλλον εργοδότη?

          Comment


            Originally posted by Dimit View Post
            Όπως έχω γράψει παραπάνω είμαι ήδη στον δεύτερο χρόνο iec young professionals αλλά το πρόβλημα μ είναι ότι στην δουλειά έγινε ένα μεγάλο laid off και είμαι και γω μέσα σε αυτό και θέλω να ρωτήσω τώρα τι κάνω με το work permit του young professional? Μπορώ να μείνω στον Καναδά , μπορώ να ψάξω άλλον εργοδότη?
            Φυσικα και μπορεις Dimit!

            Application to Change Conditions or Extend Your Stay in Canada as a Worker.
            “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

            Comment


              Και το θεμα ειναι οτι εχω ηδη κανει apply for permant resident και τωρα με αυτο το laid off θα μ λειπουν 2 βδοναδες για να κλεισω 1 χρονο as skilled worker. Τωρα....??

              Comment


                Originally posted by Dimit View Post
                Και το θεμα ειναι οτι εχω ηδη κανει apply for permant resident και τωρα με αυτο το laid off θα μ λειπουν 2 βδοναδες για να κλεισω 1 χρονο as skilled worker. Τωρα....??
                Ζητα τους να σε κρατησουν "στα χαρτια" σαν εργαζομενο για δυο παραπανω βδομαδες και να πληρωσεις απο την τσεπη σου τα taxes της μισθοδοσιας που θα σου δωσουν.

                Κουλη ιδεα το ξερω, αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                Comment


                  Δεν παιζει τους το ειπα αυτο. Το μονο π μπορουνε να κανουνε ειναι να με κραρησουν στα χαρτια σαν απληρωτη αδεια.

                  Comment


                    Και αυτό γίνεται οπότε την βόλεψες.

                    Comment


                      καλησπέρα παιδιά .. Παρατηρήσατε την αλλαγή στη σελίδα του IEC ?
                      Απο ότι είδα δεν λέει πουθενά τώρα πότε περίπου θα ανοίξει . ξέρει κανείς κάτι ?
                      η τελευταία ενημέρωση που είχα δεί ηταν οτι θα ανοίξει απο Γενάρη..

                      ευχαριστώ εκ των προτέρων

                      Comment


                        χιλια συγνωμη αν εχει αναφερθει αλλα διαβασα 25 σελιδες κ δεν βρηκα κατι...αν εισαι παντρεμενος με παιδια γινετε να κανεις αιτηση για το working holiday?

                        Comment


                          Originally posted by tatiana View Post
                          χιλια συγνωμη αν εχει αναφερθει αλλα διαβασα 25 σελιδες κ δεν βρηκα κατι...αν εισαι παντρεμενος με παιδια γινετε να κανεις αιτηση για το working holiday?
                          Απ'όσο ξέρω γίνεται, αλλά τα παιδιά μένουν εκτός προγράμματος όπως και ο/η σύζυγος που δεν έχει εγκριθεί με κανένα IEC πρόγραμμα.

                          Comment


                            Originally posted by tatiana View Post
                            χιλια συγνωμη αν εχει αναφερθει αλλα διαβασα 25 σελιδες κ δεν βρηκα κατι...αν εισαι παντρεμενος με παιδια γινετε να κανεις αιτηση για το working holiday?
                            Μην ανησυχεις, δεν νομιζω οτι εχει ξαναρωτησει καποιος.
                            Κανεις και εσυ και ο αντρας σου αιτηση(2 στο συνολο), και στην φορμα του family information γραφετε και οι δυο οτι θα σας "συνοδεψουν" τα παιδια σας στον Καναδα.
                            ΥΠΟΘΕΤΩ οτι δεν θα υπαρχει προβλημα.
                            Καλη επιτυχια και χρονια πολλα!!!
                            “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                            Comment


                              ευχαριστω πολυ για την γρηγορη αποντηση...εγω εχω καναδικη υπηκοοτητα αλλα εχω ενα προβλημα με την καρτα υπηκοοτητας κ θελω ενα πενταμηνο για να την φτιαξω κ αλλον ενα μηνα για διαβατηριο μιλωντας παντα αν ειμαι στον καναδα κ θα γινω σπονσορ του αλλα το προγγραμα αυτο αν του το εγκρινουν ειναι πολυ καλο γιατι θα μπορει να δουλεψει οσο εγκρινετε η αιτιση του σπονσορ..η απορια μου αν κ δεν νομιζω να ξερερετε ειναι αν μπορει ο αντρασ μου να φερει μονοσ του τα παιδια καναδα γιατι εγω μαλλον θα ειμαι ηδη εκει....και αλλη μια ερωτησει που βλεπω ποτε ανοιγει το προγραμμα για το 2015..ευχαριστω παρα πολυ χρονια πολλα με υγεια κ χαρα...

                              Comment


                                tatiana, σου προτεινω να δηλωσετε και οι 2 το iec και απλα να πας εσυ κατευθειαν και μολις φτιαξεις τα χαρτια σου να ερθει και ο αντρας σου με τα παιδια ο οποιος θα μπορει να δουλεψει εξαρχης και τα παιδια να ειναι με τουριστικη γιατι δεν επιτρεπει το προγραμμα να φερνεις παιδια,καπου το εγραφε οταν εκανα κιεγω αιτηση δεν θυμαμαι που. το σιγουρο ειναι οτι απο την ημερομηνια που εγκρινεται η αιτηση σου εχεις 1 ολοκληρο χρονο για να πας καναδα να την ενεργοποιησεις οποτε εχετε περιθωριο να φυγετε χωριστα.αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι αν δικαιουσαι να δηλωσεις το προγραμμα αφου εισαι καναδη ή αν θα το δηλωσει μονο ο αντρας σου κιεσυ πρεπει να πας με τουριστικη για να φτιαξεις τα χαρτια σου

                                Comment

                                Working...
                                X