Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by mrna82 View Post
    Καλησπέρα, γνωρίζετε αν το ποινικό μητρώο μπορούμε να το ζητήσουμε από την πρεσβεία μας, αν κατοικούμε σε άλλη χώρα? Η σφραγίδα της Χάγης είναι απαραίτητη? Συγκεκριμένα, θα το ζητήσω στη Γαλλία κ τη μετάφραση στα γαλλικά. Και κάτι άλλο. Αν δεν κάνουμε τις ιατρικές εξετάσεις, αλλά πηγαίνοντας στον Καναδά βρούμε δουλειά σε έναν από τους τομείς που τις απαιτούν, μπορούμε να τις κάνουμε εκεί ή αποκλειόμαστε τελείως από τα συγκεκριμένα επαγγέλματα?
    Καλησπερα και καλως ηρθες !!!


    Ναι το ποινικο στο εξωτερικο, το παιρνεις απο πρεσβεια ή προξενειο

    Σφραγιδα Χαγης δεν χρειαζεται για Καναδα


    Ιατρικες εξετασεις δεν θελει το IEC

    θελει μονο ασφαλιστικη καλυψη ετησια να εχεις οταν μπαινεις.


    ακολουθησε τις αγγλικες οδηγιες/ σελιδες,

    οι ελληνικες ειναι λιγο μπερδεμενες στην μεταφραση τους... (μαλλον εχει μπει δακτυλος δυσκολιας για τους μη γνωστες)

    Comment


      Γειά σας παιδιά!Εύχομαι Καλές γιορτές σε όλους με υγεία!Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση!

      Βρίσκομαι στο δέυτερο βήμα για το IEC ,έχω κάνει ήδη λογαριασμό στο MyCIC και έγω κάνει ήδη upload όλα τα απαραίτητα έγγραφα...

      Απο την ημέρα που έκανα upload τα έγγραφα έχω πάρει μόνο ένα e-mail το οποίο μου λέει οτι η αίτηση παρελήφθηκε επιτυχώς!
      Κάθε μέρα όμως λαμβάνω και κάποιο e-mail το οποίο μου λέει το εξής: Your application has been updated check your application status and messages for more information. Ομως στο MyCIC δεν έχει ούτε μήνυμα αλλά ούτε έχει αλλάξει κάτι στo status.

      Επίσης μου ήρθε άλλο ένα μήνυμα που μου ζητάει να κάνω upload ξανά το Conditional Acceptance Letter που τους είχα ήδη στείλει...και μου δίνει τις παρακάτω οδηγίες για να το κάνω: To provide the requested document(s), go to the MyCIC Welcome Page and click on the ‘’View Checklist’’ button beside your application number on your MyCIC Welcome Page and follow the instructions provided on that page.
      Σε μένα στο λογαριασμό MyCIC στη welcome page δεν έχει καμια επιλογή "View Checklist".

      Υπάρχει κάποιος που να βλέπει τέτοια επιλογή στο λογαριασμό του?

      Comment


        Originally posted by claus View Post
        Καλησπερα και καλως ηρθες !!!


        Ναι το ποινικο στο εξωτερικο, το παιρνεις απο πρεσβεια ή προξενειο

        Σφραγιδα Χαγης δεν χρειαζεται για Καναδα


        Ιατρικες εξετασεις δεν θελει το IEC

        θελει μονο ασφαλιστικη καλυψη ετησια να εχεις οταν μπαινεις.


        ακολουθησε τις αγγλικες οδηγιες/ σελιδες,

        οι ελληνικες ειναι λιγο μπερδεμενες στην μεταφραση τους... (μαλλον εχει μπει δακτυλος δυσκολιας για τους μη γνωστες)
        Ευχαριστώ πολύ!!! Είχα αποφασίσει να μην τη βάλω τη σφραγίδα κ να το ρισκάρω γιατί διαφορετικά δε θα προλάβω. Όταν απάντησα στο ερωτηματολόγιο Come to Canada, σε μία ερώτηση πρέπει να δηλώσεις αν σκοπεύεις να εργαστείς "σε ένα από τα παρακάτω επαγγέλματα" και μέσα σε αυτά ήταν κ το επάγγελμα της δασκάλας. Απάντησα θετικά (γιατί αυτό θα προσπαθήσω να κάνω) και μου έβγαλε μετά ότι χρειάζονται και ιατρικές εξετάσεις. Εντάξει, το πολύ πολύ τις κάνω εκεί. Όσο για την ασφαλιστική κάλυψη, έχετε κάποια λίστα για να αρχίσω να το ψάχνω? Να πω στον αρραβωνιαστικό μου μήπως που μένει στον Καναδά να μου το ψάξει από εκεί? Ποια είναι η πιο οικονομική λύση?

        Comment


          Originally posted by mrna82 View Post
          Ευχαριστώ πολύ!!! Είχα αποφασίσει να μην τη βάλω τη σφραγίδα κ να το ρισκάρω γιατί διαφορετικά δε θα προλάβω. Όταν απάντησα στο ερωτηματολόγιο Come to Canada, σε μία ερώτηση πρέπει να δηλώσεις αν σκοπεύεις να εργαστείς "σε ένα από τα παρακάτω επαγγέλματα" και μέσα σε αυτά ήταν κ το επάγγελμα της δασκάλας. Απάντησα θετικά (γιατί αυτό θα προσπαθήσω να κάνω) και μου έβγαλε μετά ότι χρειάζονται και ιατρικές εξετάσεις. Εντάξει, το πολύ πολύ τις κάνω εκεί. Όσο για την ασφαλιστική κάλυψη, έχετε κάποια λίστα για να αρχίσω να το ψάχνω? Να πω στον αρραβωνιαστικό μου μήπως που μένει στον Καναδά να μου το ψάξει από εκεί? Ποια είναι η πιο οικονομική λύση?
          Καλημέρα!!!!Εγώ στο come to Canada όταν με ρώτησε για το επάγγελμα της Δασκάλας αφού είδα οτι θέλει εξετάσεις έβαλα όχι!!!!Ξέρω οτι οι εξετάσεις κοστίζουν και προς το παρόν δεν είμαι έτοιμη οικονομικά!Βέβαια και εγώ είμαι Δασκάλα και θα με ενδιέφερε να εργαστώ στον τομέα της εκπαίδευσης.Θα μπορούσα να κάνω και εγώ εξετάσεις στον Καναδά ή αφού απάντησα ήδη όχι δεν θα μου επιτρέψουν...ξέρεις κάτι γι' αυτό???

          Comment


            το Come to Canada το εχουμε και εδω: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...B7%CF%82-5506/


            μην ασχοληθειτε με/ στοχευσετε δουλειες που θελουν πιστοποιηση/ εξομοιωση, αυτα θελουν χρονο...


            Για ασφαλιστικη καλυψη υπαρχει και αυτη: Η Bupa International παρέχει διεθνή ασφάλιση υγείας παγκοσμίας κλάσεως για εκπατρισμένους και τις οικογένειές τους. Κάντε κλικ αν χρειάζεστε ασ | Bupa International

            ...ρωτηστε ομως και τον ασφαλιστη σας ;-)

            Comment


              Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Είχα δημιουργήσει το λογαριασμό MYCIC και είχα ήδη κάνει upload κάποια από τα δικαιολογητικά. Ξανασυνδέθηκα τώρα για να συνεχίσω και δε μου δείχνει πουθενά ότι πρέπει να ανεβάσω και το ποινικό μου μητρώο, ενώ πριν λίγες μέρες ήταν στη λίστα των supported documents. ???????????????

              Comment


                Καλησπέρα mrna82!!!

                Και εγώ όπως θα διάβασες πιο πάνω αντιμετωπίζω πρόβλημα με το λογαριασμό μου στο MyCIC.

                Εμένα μου ζήτησαν ξανά ένα έγγραφο και ενώ μου έδιναν οδηγίες για το πως να το κάνω upload δεν μπορούσα να τις ακολουθήσω γιατί πολύ απλά δεν υπήρχαν ΠΟΥΘΕΝΑ.

                Εγω προσωπικά τους έστειλα e-mail σε αυτό που βρήκα στη welcome page του λογαριασμού μου.Θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο. Η προσωπική μου άποψη είναι οτι μετά την αναβάθμιση που έκαναν στη σελίδα τους το σύστημά τους άρχισε να παρουσιάζει προβλήματα.

                Θα σου πρότεινα λοιπόνα να τους στείλεις άμεσα ένα μήνυμα με το πρόβλημα για να σε βοηθήσουν να το λύσεις.

                Αν υπάρχει και κανένας άλλος που να αντιμετωπίζει τέτοιου είδους προβλήματα ας μας πει...

                Comment


                  claus Δεν ξέρω πως να υπολογίσω το σκορ μου! :D Θα έχω τελειώσει ΤΕΙ νοσηλευτικής με καλό βαθμο 9+. Θα είμαι 22χρονών. Θα έχω το Lower μπορεί και proficiency και έχω το Α1 στα γαλλικά, θα είμαι "εκπαιδευμένη" πάνω στην νοσηλευτική. Δεν έχω work experience γιατί μόλις θα έχω τελειώσει την σχολή. Δεν νομίζω να έχω προσφορά απο εργοδότη γιατί θα πρέπει να περάσω ένα bridge program για να έχω την δυνατότητα εξάσκησης του επαγγέλματος (μπορεί να δουλέψω την αρχή για την φροντίδα των ηλικιωμένων γιατί έχω δει ότι έχουν έλειψη και δεν νομίζω να θέλουν να έχω την πιστοποίηση), δεν έχω κανέναν στο Καναδά θα πάω μόνη.
                  Πόσα περίπου μόρια πιάνω; Συγγνώμη για το όλα αυτά αλλά δεν το κατέχω και πολύ...
                  Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου έιναι άπιαστα..!

                  Comment


                    Γιωτα ξεκινα απο εδω: Immigration-Qu

                    και κανε αυτο το test: Immigration et Communaut

                    Comment


                      2014 Application Process
                      http://www.canadainternational.gc.ca...licants_EN.jpg

                      2014-online-application-process_applicants_EN.jpg

                      Comment


                        Αντιμετωπιζω και γω προβλημα με τον λογαριασμο μου cic, δεν μπορω να κανω upload το ποινικο μητρωο. Ενω πριν λιγες μερες υπηρχε στη λιστα για να το κανω upload τωρα δεν υπαρχει. Τους εχω στειλει e mail και αναμενω απαντηση.

                        Comment


                          Καλησπέρα και απο μένα!Απ οτι βλέπω υπάρχουν και άλλοι που έχουν πρόβλημα με το λογαριασμό τους στο MyCIC!!! Και εγώ έχω προβλήματα απο την αρχή που ξεκίνησα τα χαρτιά μου! Το πρόγραμμα θα συνεχίσει να επεξεργάζεται τις αιτήσεις μας μάλλον με το νέο έτος μετά τις 3 Ιανουαρίου!!! Τώρα είναι αργία όπως το λέει και εδώ
                          Service Standard
                          Τι να πω παιδια!!!Καλό μας κουράγιο και υπομονή εύχομαι το νέο έτος να φέρει χαρούμενα νέα για όλους μας!!!!

                          Comment


                            Καλησπερα και καλη χρονια και απο εμενα! Εκανα και εγω το IEC και σημερα που κοιταξα το λογαριασμο μου ειχα ενα μυνημα που ελεγε Refused - IEC eligibility criteria not met. Εντομεταξυ εχω πληρωσει το παραβολο και εχω στειλει βιογραφικο και διαβατηριο οπως μου ελεγε! Ακομη αυτο το τελευταιο μυνημα που μου ηρθε οπως και αλλα εχουν ενα κωδικο στο pdf αρχειο τα οποια δεν μπορω να το ανοιξω. Ξερει κανεις ποιος μπορει να ειναι ο κωδικος;

                            Comment


                              ^ καλημερα και καλως ηρθες !!!

                              γιατι εγινες refused ?

                              _____________

                              αν δεν γινομαι αδιακριτος, τι δεν εχεις απο αυτα:

                              To be eligible for the Working Holiday category, you must:
                              • be a Greek citizen;
                              • be between the ages of 18 and 35 (inclusive);
                              • have the equivalent of C$2,500 to help cover your expenses at the beginning of your stay;
                              • be prepared to take out health-care insurance for the duration of your stay – you may have to present evidence of this insurance when you enter Canada;
                              • pay a participation fee that is equivalent to C$150 in Euros; and
                              • not have participated in the Working Holiday category before. As a Greek citizen, you may participate in International Experience Canada only twice, each time in a different category.

                              ____________

                              τα Λ7 πως τα πληρωσες ?

                              αν ειναι με πιστ. καρτα, απλα ακυρωσε την συναλλαγη οταν παρεις τον λογαριασμο (στειλε email/ fax/ γραμμα στην τραπεζα).

                              αν εκανες καταθεση, δωσε το IBAN σου και θα στα επιστρεψουν.

                              Comment


                                Originally posted by claus View Post
                                την Τεταρτη 11/12 το βραδυ στο Working Holiday ειχαν καλυφθει 24 θεσεις [ απο τις 180 ]

                                χθες 12/12 ειχαν καλυφθει 44 θεσεις .... Υπολοιπο Θεσεων: 136


                                Νεοι Επαγγελματιες: υπολοιπο θεσεων 7
                                [ απο τις 10 ]

                                Πρακτικη Ασκηση:
                                υπολοιπο θεσεων 9 [ απο τις 10 ]
                                • Working Holiday
                                  Quota: 180
                                  Working Holiday places remaining: 117
                                  Updated: 02/01/2014

                                • Young Professionals
                                  Quota: 10
                                  Young Professionals places remaining: 5
                                  Updated: 02/01/2014

                                • International Co-op
                                  Quota: 10
                                  International Co-op places remaining: 9
                                  Updated: 02/01/2014

                                Comment

                                Working...
                                X