Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μια ερώτηση γ το iec ειμαι καναδα κ φευγω σε 10 μέρες το ποινικο μητρωο ακομα δεν έχει βγει κ στην αίτηση για work permit στο current resident status τι να βαλω? Να βαλω καναδα μιας κ είμαι εδω? Ή να βάλω αθηνα?

    Comment


      Originally posted by Dimit View Post
      Μια ερώτηση γ το iec ειμαι καναδα κ φευγω σε 10 μέρες το ποινικο μητρωο ακομα δεν έχει βγει κ στην αίτηση για work permit στο current resident status τι να βαλω? Να βαλω καναδα μιας κ είμαι εδω? Ή να βάλω αθηνα?
      Εννοειται πως θα βαλεις Αθηνα θα στο παρει λαθος διαφορετικα. Ειναι η πρωτη σου φορα στο προγραμμα?

      Comment


        Παιδιά ρωτάει για το στρατό.
        έβαλα ναι, αλλά ζητάει έγγραφα.τι να κάνω?

        Comment


          Originally posted by dimitris84 View Post
          Παιδιά ρωτάει για το στρατό.
          έβαλα ναι, αλλά ζητάει έγγραφα.τι να κάνω?
          Δεν εχει ζητησει σε κανεναν μας εγγραφο. Δεν καταλαβαινω που το ειδες αυτο.
          “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

          Comment


            Ναι. Ειναι πρωτη μου φορα.

            Comment


              Originally posted by dimitris84 View Post
              Παιδιά ρωτάει για το στρατό.
              έβαλα ναι, αλλά ζητάει έγγραφα.τι να κάνω?
              Τι ακριβως ζηταει ?

              Comment


                Παιδιά καλησπέρα,
                Είμαι και εγώ νέος στο forum μιας και το βρήκα τυχαία καθώς ετοιμάζω τα χαρτιά για το IEC μαζί με την κοπέλα μου. Είμαστε στην αρχή ακόμα καθώς εκείνη δεν έχει διαβατήριο και έχει καταθέσει τα χαρτιά για την έκδοση του. Επίσης έχουμε κάνει ηλεκτρονική αίτηση για την έκδοση ποινικού μητρώου το οποίο μόλις πάρουμε στα χέρια μας θα το πάμε για μετάφραση μαζί με τους τίτλους σπουδών μας.
                Να αναφέρω μόνο ότι έχουμε (η κοπέλα μου βασικά) συγγενείς εκεί οι οποίοι θα μας ζητήσουν για δουλειά πάνω στον τομέα σπουδών μας, άρα δεν πάμε για working holiday αλλά για young professionals καθώς για το international Co-op πρέπει να είσαι φοιτητής και όχι απόφοιτος όπως εμείς. Βρισκόμαστε στην αρχή ακόμα και οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη!!! Παρακολουθώ το forum καθημερινά και θα σας ενημερώνω και για την πορεία των αιτήσεων μας.

                Comment


                  Originally posted by alekspara View Post
                  Παιδιά καλησπέρα,
                  Είμαι και εγώ νέος στο forum μιας και το βρήκα τυχαία καθώς ετοιμάζω τα χαρτιά για το IEC μαζί με την κοπέλα μου. Είμαστε στην αρχή ακόμα καθώς εκείνη δεν έχει διαβατήριο και έχει καταθέσει τα χαρτιά για την έκδοση του. Επίσης έχουμε κάνει ηλεκτρονική αίτηση για την έκδοση ποινικού μητρώου το οποίο μόλις πάρουμε στα χέρια μας θα το πάμε για μετάφραση μαζί με τους τίτλους σπουδών μας.
                  Να αναφέρω μόνο ότι έχουμε (η κοπέλα μου βασικά) συγγενείς εκεί οι οποίοι θα μας ζητήσουν για δουλειά πάνω στον τομέα σπουδών μας, άρα δεν πάμε για working holiday αλλά για young professionals καθώς για το international Co-op πρέπει να είσαι φοιτητής και όχι απόφοιτος όπως εμείς. Βρισκόμαστε στην αρχή ακόμα και οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη!!! Παρακολουθώ το forum καθημερινά και θα σας ενημερώνω και για την πορεία των αιτήσεων μας.
                  Καλως ηρθες alekspara Μια χαρα σας βρισκω, φαινεται οτι εχετε διαβασει το θεμα η τελος παντων το εχετε ψαξει αρκετα.

                  Δεν υπαρχει κατι στο οποιο να χρειαζεστε βοηθεια -προς το παρον- οποτε το μονο που μενει ειναι να σας ευχηθω καλη επιτυχια

                  Οτι χρειαστειτε, εδω ειμαστε
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    Παιδια μπορεί κάποιος να μου δώσει το Link για το MyCIC ?
                    Μια μέρα άπαντησα στις ερωτήσεις που έχει εκεί κατέβασα και τις 2 αιτήσεις που έχει την IMM1295 και την IMM1507 και άφου είδα τι περιπού ήθελαν βγήκα.
                    Μετα απο 2-3μέρες που θέλησα να ξαναμπω και να κάνω upload κτλ δεν μπορώ να βρώ πιο είναι το σωστο link οπως πχ έβλεπα το account μου στο ΙΕC

                    πάω εδώ -> http://www.cic.gc.ca/ctc-vac/cometocanada.asp αλλά δεν ξέρω που και πως θα δω αυτά που είχα απαντήσει και που πρέπει να βάλω το κωδικο που μου έδωσαν

                    Comment


                      Serafim μπορεις να μπεις απο εδω:

                      CIC MyCIC

                      Comment


                        Περιμενω γ το ποινικο μητρωο μονο γ να τελειώσω το iec μ λεει ότι έχουν μείνει 60 μέρες προθεσμία κ θελω να ρωτήσω μπορώ να χάσω τη θέση μ μέχρι τοτε?

                        Comment


                          Originally posted by Dimit View Post
                          Περιμενω γ το ποινικο μητρωο μονο γ να τελειώσω το iec μ λεει ότι έχουν μείνει 60 μέρες προθεσμία κ θελω να ρωτήσω μπορώ να χάσω τη θέση μ μέχρι τοτε?
                          Οσο εχεις προθεσμια η οποια δεν εχει τελειωσει, φυσικα και ΟΧΙ.
                          Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, ο χρονος που δινουν ειναι υπεραρκετος!
                          Καλη επιτυχια
                          “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                          Comment


                            Αξίζει να βάλεις έναν δικηγόρο από το Καναδά να σ κάνει τα χαρτιά σ γ lmo σε εστιατόριο συγγενή σ ή οχι. Γιατί να βοηθήσουν θέλουν απλά 2 φορές πηραν αρνητικο lmo γιατί το έκαναν μονοι τους γ μάγειρα ενώ εγω είμαι στην ελληνική ζαχαροπλαστικη ( παστελια χαλβας Φαρσάλων κ λουκούμια). Κ απλα θέλω την βοήθεια σας αν αξίζει να βάλω δικηγόρο

                            Comment


                              έχει κανεις άλλος πρόβλημα με το site του CIC ?

                              2μέρες προσπαθώ να μπω και μου βγάζει :

                              SORRY ...

                              this on-line service is currently not available.

                              Possible reasons:

                              We are currently updating this Web site.
                              We are experiencing technical difficulties.

                              Please try again later.

                              Comment


                                Originally posted by Serafim View Post
                                έχει κανεις άλλος πρόβλημα με το site του CIC ?

                                2μέρες προσπαθώ να μπω .................
                                Μολις μπηκα στον λογαριασμο μου και ειναι μια χαρα.

                                Δοκιμασε με καποιον αλλο browser, ισως αυτος που χρησιμοποιεις να εχει "μπουκωσει".
                                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                                Comment

                                Working...
                                X