Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας.
    > Συμβουλεύετε να έχω κάνει όλες τις μεταφράσεις από Ελλάδα ή μπορώ να τις κάνω και στον Καναδά (Ελληνικά στα Αγγλικά);

    Σας ευχαριστώ.
    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
    https://pablitogreco.com

    Comment


      Originally posted by NickD View Post
      Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας.
      > Συμβουλεύετε να έχω κάνει όλες τις μεταφράσεις από Ελλάδα ή μπορώ να τις κάνω και στον Καναδά (Ελληνικά στα Αγγλικά);

      Σας ευχαριστώ.
      Εννοειται απο Ελλαδα και ας μην τις χρησιμοποιησεις ποτε. Πανακριβη η μεταφραση στον Καναδα.
      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

      Comment


        Originally posted by BlackRed View Post
        Εννοειται απο Ελλαδα και ας μην τις χρησιμοποιησεις ποτε. Πανακριβη η μεταφραση στον Καναδα.
        72€ ζητά το Βρετανικό Συμβούλιο στη Θεσσαλονίκη, για μια δισέλιδη αναλυτική βαθμολογία πανεπιστημίου. Πόνεσε η καρδιά μου (μάλλον η τσέπη μου).

        Ποιο ακριβό από αυτό BlackRed;
        Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
        https://pablitogreco.com

        Comment


          Originally posted by NickD View Post
          72€ ζητά το Βρετανικό Συμβούλιο στη Θεσσαλονίκη, για μια δισέλιδη αναλυτική βαθμολογία πανεπιστημίου. Πόνεσε η καρδιά μου (μάλλον η τσέπη μου).

          Ποιο ακριβό από αυτό BlackRed;
          Οχι τα ιδια ειναι. Εμεις πληρωσαμε 100$ για δυο διπλωματα οποτε ειναι πανω κατω τα ιδια. Οταν μιλουσα για φθηνα ειχα στο μυαλο μου τα 9 ευρω στο μεταφραστικο στην Αθηνα ανα σελιδα.

          Κοιτα για δικηγορους που μεταφραζουν ολο και κατι φθηνο θα βρεις.
          “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

          Comment


            Originally posted by BlackRed View Post
            Οχι τα ιδια ειναι. Εμεις πληρωσαμε 100$ για δυο διπλωματα οποτε ειναι πανω κατω τα ιδια. Οταν μιλουσα για φθηνα ειχα στο μυαλο μου τα 9 ευρω στο μεταφραστικο στην Αθηνα ανα σελιδα.

            Κοιτα για δικηγορους που μεταφραζουν ολο και κατι φθηνο θα βρεις.
            Θα το ψάξω κι άλλο. Σε ευχαριστώ.
            Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
            https://pablitogreco.com

            Comment


              Είναι καλή κίνηση πριν φύγω να αφήσω ένα πληρεξούσιο σε έναν από τους γονείς μου, έτσι ώστε να λειτουργούν αντί εμού για κάθε νόμιμη χρήση (μεταβίβαση/πώληση αυτοκινήτου, φορολογικά, κ.τ.λ.);

              Θα ήθελα πολύ την άποψή σας στο θέμα. Σας ευχαριστώ.
              Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
              https://pablitogreco.com

              Comment


                Originally posted by NickD View Post
                Είναι καλή κίνηση πριν φύγω να αφήσω ένα πληρεξούσιο σε έναν από τους γονείς μου, έτσι ώστε να λειτουργούν αντί εμού για κάθε νόμιμη χρήση (μεταβίβαση/πώληση αυτοκινήτου, φορολογικά, κ.τ.λ.);

                Θα ήθελα πολύ την άποψή σας στο θέμα. Σας ευχαριστώ.
                οχι μονο ,ειναι καλη κινηση ,αλλά αριστη ! Θα σε γλυτωσει απο διαφορα...Θα μπορουν να ζητανε ,οτι κι εσυ ,αν ησουν Ελλαδα ,αρκει να τ ανεφερει ολα το πληρεξουσιο.Χαρτια απο δημοσιες υπηρεσιες ,παρε -δωσε με εταιρειες κινητης τηλεφωνιας , ποινικα μητρωα ,τραπεζες ( θα μπει κι ο αριθμος λογαριασμου και για ποιο ακριβως πραγμα ,τους δινεις δικαιωματα ),Εφορια κλπ κλπ.Ξερουν οι συμβολαιογραφοι.Μην ξεχασεις να γραφτει ,οτι τους οριζεις ,να μπορουν να σε μεταφερουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου.
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Originally posted by vertigo View Post
                  οχι μονο ,ειναι καλη κινηση ,αλλά αριστη ! Θα σε γλυτωσει απο διαφορα...Θα μπορουν να ζητανε ,οτι κι εσυ ,αν ησουν Ελλαδα ,αρκει να τ ανεφερει ολα το πληρεξουσιο.Χαρτια απο δημοσιες υπηρεσιες ,παρε -δωσε με εταιρειες κινητης τηλεφωνιας , ποινικα μητρωα ,τραπεζες ( θα μπει κι ο αριθμος λογαριασμου και για ποιο ακριβως πραγμα ,τους δινεις δικαιωματα ),Εφορια κλπ κλπ.Ξερουν οι συμβολαιογραφοι.Μην ξεχασεις να γραφτει ,οτι τους οριζεις ,να μπορουν να σε μεταφερουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου.
                  Πάρα πολύ σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση και για τις επιπρόσθετες πληροφορίες. Άρα καλό θα ήταν να το αντιγράψουν όλοι αυτό πριν φύγουν. Τα σέβη μου.
                  Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                  https://pablitogreco.com

                  Comment


                    Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Από ό,τι έχω δει, πολλοί από εσάς έχετε αγοράσει την ασφάλεια υγείας από την True Traveller. Βρήκα σήμερα το πακέτο True Value, το πιο φθηνό που έχουν και κοστίζει γύρω στις 220 λίρες για ένα χρόνο. Έχει αγοράσει κανείς το ίδιο πακέτο? Ξέρετε αν καλύπτει όλα όσα απαιτούνται? Τον επαναπατρισμό τον έχει σίγουρα.

                    Comment


                      Originally posted by mrna82 View Post
                      Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Από ό,τι έχω δει, πολλοί από εσάς έχετε αγοράσει την ασφάλεια υγείας από την True Traveller. Βρήκα σήμερα το πακέτο True Value, το πιο φθηνό που έχουν και κοστίζει γύρω στις 220 λίρες για ένα χρόνο. Έχει αγοράσει κανείς το ίδιο πακέτο? Ξέρετε αν καλύπτει όλα όσα απαιτούνται? Τον επαναπατρισμό τον έχει σίγουρα.
                      Προσωπικα πηρα το true traveller(το μεσαιο). Μικρη χρηματικη διαφορα και τα αξιζει.

                      Εισαι κομπλε με true traveller, την προηγουμενη Δευτερα πηγα στα συνορα για ανανεωση και μου εξετασαν την ασφαλεια, ολα καλα
                      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                      Comment


                        Originally posted by NickD View Post
                        Είναι καλή κίνηση πριν φύγω να αφήσω ένα πληρεξούσιο σε έναν από τους γονείς μου, έτσι ώστε να λειτουργούν αντί εμού για κάθε νόμιμη χρήση (μεταβίβαση/πώληση αυτοκινήτου, φορολογικά, κ.τ.λ.);

                        Θα ήθελα πολύ την άποψή σας στο θέμα. Σας ευχαριστώ.
                        Επειδη το ρωτησα και εγω πριν φυγω, νομιζω οτι πρεπει να αναφερεις καθε υπηρεσια ξεχωριστα γιατι αν κανεις κατι γενικο που να αναφερει ολες τις υπηρεσιες δεν θα γινει δεκτο, ειδικα στην εφορια.

                        Βεβαιωσου οτι το εχεις κανει με τον σωστο τροπο πριν φυγεις απο Ελλαδα.
                        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                        Comment


                          Σε ευχαριστώ πολύ BlackRed!!!!!!!

                          Comment


                            Originally posted by NickD View Post
                            Πάρα πολύ σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση και για τις επιπρόσθετες πληροφορίες. Άρα καλό θα ήταν να το αντιγράψουν όλοι αυτό πριν φύγουν. Τα σέβη μου.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Originally posted by BlackRed View Post
                              Επειδη το ρωτησα και εγω πριν φυγω, νομιζω οτι πρεπει να αναφερεις καθε υπηρεσια ξεχωριστα γιατι αν κανεις κατι γενικο που να αναφερει ολες τις υπηρεσιες δεν θα γινει δεκτο, ειδικα στην εφορια.

                              Βεβαιωσου οτι το εχεις κανει με τον σωστο τροπο πριν φυγεις απο Ελλαδα.
                              Το έκανα και κόστισε 65€ για 4.5 σελίδες (2.5 φύλλα) σε συμβολαιογράφο. Φρόντισα να προσθέσω όσα περισσότερα μπορούσα μέσα, έτσι ώστε να είμαι καλυμμένος. :-)
                              Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                              https://pablitogreco.com

                              Comment


                                Στο αεροδρόμιο του Τορόντο.

                                Στο αεροδρόμιο η διαδικασία ήταν γρήγορη και ευχάριστη.

                                α) Μου ζητήθηκαν τα χαρτιά για το permit, διαβατήριο και ασφάλεια (είχα για 75 ημέρες από True Traveller).

                                β) Μου έγινα να κάποιες απλές ερωτήσεις του τύπου "Τι δουλειά θα κάνεις;", "Έχεις βρει κάπου να μείνεις;". Χρηματικό ποσό δε μου ζητήθηκε, αν και είχα.

                                Να είστε ευγενικοί, χαμογελαστοί και γρήγοροι στις απαντήσεις.

                                Στο Τορόντο.

                                α) Έχω τη χαρά να φιλοξενούμε σε Έλληνες μακρινούς συγγενείς. Αυτό μου έχει σώσει έως τώρα εκατοντάδες δολάρια. ΨΑΞΤΕ ΓΙΑ ΓΝΩΣΤΟΥΣ Ή ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΎΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.

                                β) Βρήκα εργασία στον τομέα μου, με συμβόλαιο, στην 5η ημέρα γιατί ήρθα πολύ προετοιμασμένος και ενημερωμένος. ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΟ. Σε θέλουν εκεί που τους είσαι χρήσιμος και αναγκαίος.

                                γ) Θα σας είναι πιο εύκολο για την καθημερινότητά σας, να βρείτε να μείνετε κάπου γύρω από την Danforth Ave., καθώς έχει παντού Έλληνες που μιλούν Ελληνικά, άπταιστα. Για φθηνή διαμονή ψάξτε στο πιο διάσημο website τους Free Kijiji Canada Classifieds | Free Ads | Petites Annonces Gratuites καθώς και στο craigslist: toronto classifieds for jobs, apartments, personals, for sale, services, community, and events . Παίρνετε συνέχεια τηλέφωνα στις αγγελίες που σας ενδιαφέρουν γιατί τα καλά δωμάτια φεύγουν πολύ γρήγορα. Τηλέφωνα ξεκινήστε 2 εβδομάδες πριν φύγετε για Τορόντο και συνεχίστε ενώ είστε στο Τορόντο.

                                δ) Ναι, είναι αλήθεια πως η γλώσσα είναι τεράστια πύλη για το Τορόντο. Θα σας βοηθήσει σε υπέρτατο βαθμό. Τα Αγγλικά σας (κυρίως κατανόηση και ομιλία) να είναι "δυνατά". Θα παραξενευτούν (με την καλή έννοια) πολύ όταν θα δουν πως τα Αγγλικά σας είναι καλά.

                                ε) Περπατήστε σε μια διάμετρο 2 χιλιομέτρων από το σημείο που μένετε. Δείτε τι έχει γύρω. Μαγαζιά, υπηρεσίες και τα λοιπά.

                                ζ) Ένα κινητό με gps και χάρτες θα σας σώσει πολλές ώρες και χρήμα.

                                Τα υπόλοιπα στη συνέχεια. :-D
                                Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                                https://pablitogreco.com

                                Comment

                                Working...
                                X