Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    UPDATE 2 Μαϊου 2014: Ζορίζομαι πάρα πολύ στο να βρω ένα δωμάτιο (private room, shared bathroom & kitchen, e.t.c). Ψάχνω πάρα πολύ ειδικά στο Craiglist. Απευθύνθηκα και στους Έλληνες του Τορόντο (δεν εννοώ αυτούς από το patriotaki) αλλά κανένας δεν ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΝ. Θέλει πολύ προσπάθεια και θράσος. Τα δωμάτια φεύγουν πολύ γρήγορα. Αν έχετε άλλη εμπειρία ΒΟΗΘΗΣΤΕ.

    ----
    Αναζητώ μια καλή λύση για διαμονή στο Τορόντο, 1-2 μήνες. Δε μου έχει κεντρίσει κάτι το ενδιαφέρον. Μπορείτε να προτείνετε κάτι σχετικά με αυτό; Οτιδήποτε.

    Ευχαριστώ.
    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
    https://pablitogreco.com

    Comment


      Originally posted by NickD View Post
      Αναζητώ μια καλή λύση για διαμονή στο Τορόντο, 1-2 μήνες. Δε μου έχει κεντρίσει κάτι το ενδιαφέρον. Μπορείτε να προτείνετε κάτι σχετικά με αυτό; Οτιδήποτε.

      Ευχαριστώ.
      Τα πραγματα ειναι σχετικα με το τι δινεις σημασια σαν ανθρωπος η με το που ειναι η δουλεια σου αν εχεις βρει ηδη.Δηλαδη εαν μπορεις να συγκατηκεις με αλους με κοινοχρηστα μπανια και τα σχετικα υπαρχουν φθηνες λυσεις σε ολες τις περιοχες αλλα σημαντικο ειναι να μενεις κοντα στην δουλεια σου θα βοηθησει πολυ.Εγω μενω κοντα στην Greek Town δηλαδη εχω προσβαση σε πολλα Ελληνικα προιοντα που δεν τα βρισκεις ευκολα παντου οπως χαμομηλι και αλλα πολλα και ειμαι κοντα στην δουλεια μου η οποια ειναι στο κεντρο.Πιστευω οτι τετοιοι παραγοντες πρεπει να παιξουν ρολο στην επιλογη καποιου νεοφερμενου χωρις πολους γνωστους στο Τοροντο

      Comment


        Originally posted by kostasbez View Post
        Τα πραγματα ειναι σχετικα με το τι δινεις σημασια σαν ανθρωπος η με το που ειναι η δουλεια σου αν εχεις βρει ηδη.Δηλαδη εαν μπορεις να συγκατηκεις με αλους με κοινοχρηστα μπανια και τα σχετικα υπαρχουν φθηνες λυσεις σε ολες τις περιοχες αλλα σημαντικο ειναι να μενεις κοντα στην δουλεια σου θα βοηθησει πολυ.Εγω μενω κοντα στην Greek Town δηλαδη εχω προσβαση σε πολλα Ελληνικα προιοντα που δεν τα βρισκεις ευκολα παντου οπως χαμομηλι και αλλα πολλα και ειμαι κοντα στην δουλεια μου η οποια ειναι στο κεντρο.Πιστευω οτι τετοιοι παραγοντες πρεπει να παιξουν ρολο στην επιλογη καποιου νεοφερμενου χωρις πολους γνωστους στο Τοροντο
        Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Η δουλειά είναι αυτό που θα καθορίσει τα πάντα. Όμως, δεν έρχομαι ακόμα με μια έτοιμη. Η Greek Town ακούγεται καλή επιλογή.
        Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
        https://pablitogreco.com

        Comment


          Χρονια πολλα!!! Να ενημερωσω τα πατριωτακια οτι στον 2ο χρονο του IEC(young professionals για εμενα) υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης εργοδοτη αφου εγκριθει η αιτηση.

          Δηλαδη εγω ειχα δηλωσει τον τωρινο μου εργοδοτη οταν εκανα την αιτηση αλλα στη συνεχεια δεν ηθελα να εργαστω για αυτον.

          Το work permit του young professionals ειναι κλειστο οποτε ειναι πολυ σημαντικο στο τελος του πρωτου χρονου ο καθενας σας να εχει κατι καλο στα χερια του για τον δευτερο χρονο. Και φυσικα σχετικο με τις σπουδες σας.

          Περισσοτερα οταν κανω την αιτηση για αλλαγη εργοδοτη.
          “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

          Comment


            Originally posted by BlackRed View Post
            Χρονια πολλα!!! Να ενημερωσω τα πατριωτακια οτι στον 2ο χρονο του IEC(young professionals για εμενα) υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης εργοδοτη αφου εγκριθει η αιτηση.

            Δηλαδη εγω ειχα δηλωσει τον τωρινο μου εργοδοτη οταν εκανα την αιτηση αλλα στη συνεχεια δεν ηθελα να εργαστω για αυτον.

            Το work permit του young professionals ειναι κλειστο οποτε ειναι πολυ σημαντικο στο τελος του πρωτου χρονου ο καθενας σας να εχει κατι καλο στα χερια του για τον δευτερο χρονο. Και φυσικα σχετικο με τις σπουδες σας.

            Περισσοτερα οταν κανω την αιτηση για αλλαγη εργοδοτη.
            Χρήσιμες πληροφορίες. Ευχαριστούμε.
            Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
            https://pablitogreco.com

            Comment


              Καλημέρα σε όλους! Έχω άλλη μια ερώτηση σχετικά με την ασφάλεια υγείας, αφού αυτό είναι το τελευταίο που μου έχει μείνει να κάνω και το αποφεύγω μιας και δεν είμαι ακόμα σίγουρη για το τι πρέπει να κάνω ακριβώς. Διάβασα από διάφορα μέλη ότι θα βγάλουν ή έχουν ήδη βγάλει ασφάλεια για τρεις μήνες. Εγώ έρχομαι με το working holidays. Μας καλύπτουν οι τρεις μήνες, δεδομένου ότι πάμε για να βρούμε δουλειά, που σημαίνει ότι θα ασφαλιστούμε κιόλας ή πρέπει να έχουμε ασφάλεια για ακριβώς ένα χρόνο, μέχρι την ημερομηνία δηλαδή που θα φύγουμε?
              Ευχαριστώ

              Comment


                Και κάτι τελευταίο. Είχα κάνει αυτή την ερώτηση στο θέμα "Μετανάστευση στον Καναδά" αλλά δεν απάντησε κανείς. Αν παντρευτώ με τον αρραβωνιαστικό μου (Καναδός πολίτης που ζει και εργάζεται στο Τορόντο) όσο είμαι εκεί με το working holidays, μπορούμε να ξεκινήσουμε κατευθείαν τη διαδικασία για το spousal sponsorship? Είναι νόμιμο? Θα κινήσει υποψίες? Ανανεώνεται η άδεια εργασίας αν δεν έχει βγει η απάντηση μέχρι να λήξει ο χρόνος του working holidays?
                Thanks again!!!

                Comment


                  Originally posted by mrna82 View Post
                  Καλημέρα σε όλους! Έχω άλλη μια ερώτηση σχετικά με την ασφάλεια υγείας, αφού αυτό είναι το τελευταίο που μου έχει μείνει να κάνω και το αποφεύγω μιας και δεν είμαι ακόμα σίγουρη για το τι πρέπει να κάνω ακριβώς. Διάβασα από διάφορα μέλη ότι θα βγάλουν ή έχουν ήδη βγάλει ασφάλεια για τρεις μήνες. Εγώ έρχομαι με το working holidays. Μας καλύπτουν οι τρεις μήνες, δεδομένου ότι πάμε για να βρούμε δουλειά, που σημαίνει ότι θα ασφαλιστούμε κιόλας ή πρέπει να έχουμε ασφάλεια για ακριβώς ένα χρόνο, μέχρι την ημερομηνία δηλαδή που θα φύγουμε?
                  Ευχαριστώ
                  Καλημερα! Πρεπει μπαινοντας στο αεροδρομιο πρεπει να εχεις ασφαλεια που να σε καλυπτει για 100.000+. επαναπατρισμο κτλ. Η ασφαλεια πρεπει να εχει ισχυ για ενα χρονο, οσο δηλαδη διαρκει και το work permit σου. Δεν τους αφορα αν θα αποκτησεις ασφαλεια οταν θα βρεις δουλεια.

                  Originally posted by mrna82 View Post
                  Και κάτι τελευταίο. Είχα κάνει αυτή την ερώτηση στο θέμα "Μετανάστευση στον Καναδά" αλλά δεν απάντησε κανείς. Αν παντρευτώ με τον αρραβωνιαστικό μου (Καναδός πολίτης που ζει και εργάζεται στο Τορόντο) όσο είμαι εκεί με το working holidays, μπορούμε να ξεκινήσουμε κατευθείαν τη διαδικασία για το spousal sponsorship? Είναι νόμιμο? Θα κινήσει υποψίες? Ανανεώνεται η άδεια εργασίας αν δεν έχει βγει η απάντηση μέχρι να λήξει ο χρόνος του working holidays?
                  Thanks again!!!
                  Δεν εχω ασφαλη γνωμη επι του θεματος. αυτο που ξερω ειναι οτι καθε γαμος που γινεται τοσο γρηγορα στον Καναδα δημιουργει υποψιες για ευνοητους λογους.
                  Αν το προχωρησετε, να ειστε ετοιμοι να παρουσιασετε αποδειξεις για τη σχεση σας σε βαθος χρονων και εξονυχιστικο ελεγχο.
                  Καλη επιτυχια!!!
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    Μιας και λογικα ειμαστε οι πρωτοι(εγω και η γυναικα μου) που ανανεωσαμε για δευτερο χρονο μεσω του IEC(Young Professionals) να σας ενημερωσω για το πως πηγε η διαδικασια.

                    Φυγαμε απο το Calgary με αυτοκινητο και πηγαμε στα συνορα με Αμερικη(Carway), περασαμε απο τον ελεγχο της Αμερικης, τους εξηγησα οτι θα κανω αναστροφη για να ανανεωσω το work permit μου και μου εβγαλαν προσωρινη απαγορευση εισοδου στην Αμερικη. Αυτο ειναι μια τυπικη διαδικασια για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο οτι δεν θα μπουμε στη χωρα τους και εχει ισχυ μονο για λιγες μερες(ισως μονο μια).

                    Κανοντας αναστροφη και φτανοντας στον καναδικο ελεγχο, σταματησαμε παλι σε εναν υπαλληλο και του εξηγησα τα παραπανω. Μπαινοντας στο γραφειο ο υπαλληλος μας ρωτησε γιατι θελουμε να ανανεωσουμε τη βιζα αφου εχουμε αλλο ενα μηνα στο working holiday. Του εξηγησα οτι σκεφτομαστε να μετακομισουμε σε αλλη πολη και ειναι προτιμοτερο να το κανουμε τωρα.

                    Εκει αρχισε το μπερδεμα καθως η βιζα στο young professionals ειναι ΚΛΕΙΣΤΗ ο υπαλληλος δεν γνωριζε οτι εχουμε το δικαιωμα οταν παρουμε την βιζα να αλλαξουμε εργοδοτη μεσω αιτησης. Επισης μας ζητησαν και ασφαλεια (βγαλαμε απο true traveller). Αφου περιμεναμε δεκα λεπτα σε ενα waiting room μας εξεφρασε και παλι τις επιφυλαξεις του. Κοντολογις, δεν ηθελε να μας δωσει κλειστο work permit την στιγμη που εμεις δεν θελαμε(κατα το δικο του σκεπτικο) να εργαστουμε στον εργοδοτη που θα εγραφε πανω το work permit.

                    Αφου του εξηγησαμε οτι θα μετακομισουμε μονο αν εγκριθει η αιτηση για αλλαγη εργοδοτη γιατι η προτεραιοτητα μας ειναι να ειμαστε νομιμοι και να παραμεινουμε στη χωρα το εψαξε παραπανω (τα 30 λεπτα που περιμεναμε εμοιαζαν αιωνες) και τελικα μας εδωσε την βιζα για τον δευτερο χρονο.

                    Το ζουμι της υποθεσης και αυτο που ενδιαφερει εσας, ειναι οτι (οπως εξηγησα και στον υπαλληλο) βασιστηκαμε στην ειλικρινια και καναμε τα παντα βαση νομου. Το να πεις ψεμματα σε υπαλληλους συνορων/αεροδρομιων περιγραφεται ακριβως σε μια διαφημιση της Alberta για τον συνδυασμο οδηγηγης και αλκοολ:

                    The worst decision you'll ever make

                    Καλη επιτυχια στους επομενους και σας παρακαλω οτι ερωτηση θελετε εδω και οχι μεσω πμ για να βοηθηθουν ολοι.
                    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                    Comment


                      Originally posted by mrna82 View Post
                      Καλημέρα σε όλους! Έχω άλλη μια ερώτηση σχετικά με την ασφάλεια υγείας, αφού αυτό είναι το τελευταίο που μου έχει μείνει να κάνω και το αποφεύγω μιας και δεν είμαι ακόμα σίγουρη για το τι πρέπει να κάνω ακριβώς. Διάβασα από διάφορα μέλη ότι θα βγάλουν ή έχουν ήδη βγάλει ασφάλεια για τρεις μήνες. Εγώ έρχομαι με το working holidays. Μας καλύπτουν οι τρεις μήνες, δεδομένου ότι πάμε για να βρούμε δουλειά, που σημαίνει ότι θα ασφαλιστούμε κιόλας ή πρέπει να έχουμε ασφάλεια για ακριβώς ένα χρόνο, μέχρι την ημερομηνία δηλαδή που θα φύγουμε?
                      Ευχαριστώ
                      Θα σου πω τι θα κάνω εγώ που φεύγω σε πολύ λίγο. Θα βγάλω από true traveller ασφάλεια με ΕΠΑΝΑΠΑΤΡΙΣΜΟ για 75 ημέρες. Στο αεροδρόμιο θα τους πω την αλήθεια, ότι δηλαδή θα αγοράσω Καναδική ασφάλεια (για όσους μήνες απομένουν) γιατί είναι ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ. Το κάνω αυτό γιατί δε μπορώ να ξοδεύομαι πριν ακόμα φτάσω στο αεροδρόμιο. Ελπίζω να βοηθήσει.
                      Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                      https://pablitogreco.com

                      Comment


                        Originally posted by BlackRed View Post
                        Το ζουμι της υποθεσης και αυτο που ενδιαφερει εσας, ειναι οτι (οπως εξηγησα και στον υπαλληλο) βασιστηκαμε στην ειλικρινια και καναμε τα παντα βαση νομου. Το να πεις ψεμματα σε υπαλληλους συνορων/αεροδρομιων περιγραφεται ακριβως σε μια διαφημιση της Alberta για τον συνδυασμο οδηγηγης και αλκοολ:

                        The worst decision you'll ever make

                        Καλη επιτυχια στους επομενους και σας παρακαλω οτι ερωτηση θελετε εδω και οχι μεσω πμ για να βοηθηθουν ολοι.
                        Πόσο δίκιο έχεις. Ο Καναδάς δεν είναι Ελλάδα. Επίσης, εξαιρετικά χρήσιμες οι πληροφορίες που παραθέτεις! Εύχομαι να έχουμε και εμείς την ευκαιρία για 2ο χρόνο. Καλή συνέχεια! :-)
                        Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                        https://pablitogreco.com

                        Comment


                          καλησπέρα παιδιά καινούργιος εδώ και θα ήθελα μερικές πληροφορίες από κάποιους που ξέρουν...ο αδερφός μου βρίσκεται στον καναδά με την γυναίκα του με το πρόγραμμα working holiday και προχωράει το θέμα των χαρτιών του.έχω μπει στην διαδικασία και εγώ να ξεκινήσω την αίτηση μου.είμαι παντρεμένος με ένα παιδί και από όσο ξέρω πρέπει να κάνω την αίτηση μου ξεχωριστά με την γυναίκα μου μήπως γνωρίζετε με το θέμα του παιδιού τι γίνετε?εννοώ ότι αν εγκριθεί η αίτηση μου έρχεται κ η γυναίκα μου μαζί?και το παιδί με την δικιά μου αίτηση περνάει?σημειωτέων ότι ο γιος μου έχει 67% αναπηρία απο εγχείρηση καρδιάς και δεν ξερω αν υπάρχει κάποιο νομικό κόλλημα για αυτό...HELP!!!!!

                          Comment


                            επειδη και εγω ετοιμαζω τα χαρτια μοθ για το working holiday θα ηθελα να ρωτησω τον zerogeorge δειχνει γνωστης...ειναι ο αδερφος μου καναδα και μολις εγκριθει το προγραμμα θα φυγω και εγω. το θεμα ειναι οτι ειμαι παντρεμενοσ με 2 παιδια και η γυναικα μου θα πρεπει να κανει αιτηση ξεχωριστα απο εμενα το γνωριζω αυτο.τα παιδια ομως με ποιον τροπο μπαινουν στον καναδα?με την μητερα με τον πατερα ή αν εγκριθω μονο εγω ή η γυναικα μου μπορει να τραβηξει τους υπολοιπους?σημειωτεων οτι ο γιος μου εχει 67% αναπηρια λογω καρδιας και δεν ξερω αν υπαρχει καποιο νομικο κολλημα...οποιος γνωριζει θα εκτιμουσα την βοηθεια του ειμαι πολυ αγχωμενος για το θεμα των παιδιων ευχαριστω εκ των προτερων

                            Comment


                              Originally posted by butche View Post
                              επειδη και εγω ετοιμαζω τα χαρτια μοθ για το working holiday θα ηθελα να ρωτησω τον zerogeorge δειχνει γνωστης...ειναι ο αδερφος μου καναδα και μολις εγκριθει το προγραμμα θα φυγω και εγω. το θεμα ειναι οτι ειμαι παντρεμενοσ με 2 παιδια και η γυναικα μου θα πρεπει να κανει αιτηση ξεχωριστα απο εμενα το γνωριζω αυτο.τα παιδια ομως με ποιον τροπο μπαινουν στον καναδα?με την μητερα με τον πατερα ή αν εγκριθω μονο εγω ή η γυναικα μου μπορει να τραβηξει τους υπολοιπους?σημειωτεων οτι ο γιος μου εχει 67% αναπηρια λογω καρδιας και δεν ξερω αν υπαρχει καποιο νομικο κολλημα...οποιος γνωριζει θα εκτιμουσα την βοηθεια του ειμαι πολυ αγχωμενος για το θεμα των παιδιων ευχαριστω εκ των προτερων
                              Γειά σου φίλε,η αλήθεια είναι πως δέν έχω και την καλύτερη γνώση πάνω στο μεταναστευτικό αλλά μπορώ να δώσω μιά γνώμη απο το ψάξιμο που έχω κάνει πάνω στο ζήτημα.Μιά ακόμη αλήθεια είναι πως η δική σου περίπτωση είναι αρκετά ιδιάζουσα και διαφορετική.
                              Δέν πρέπει να ξεχνάμε πως το working holidays ΔΕΝ είναι ένα μεταναστευτικό πρόγραμμα.Αυτό σημαίνει πως ναί μεν σου δίνει την ευκαιρία να μπείς στον Καναδά και να ψάξεις για δουλειά,αλλά δέν σου εξασφαλίζει τίποτε επι της ουσίας.Και θα εξηγήσω.Για να μήν πούμε τα ίδια πράγματα,θα μιλήσω για την δική σου περίπτωση,που είναι πάρα πολύ δύσκολη απο πολλές πλευρές.
                              Το πρώτο ζήτημα που προκύπτει άμεσα,είναι πως θα πρέπει να δώσετε εξηγήσεις στους Καναδούς όταν θα κάνετε την αίτηση για τον λόγο που μεταβαίνετε οικογενειακώς στον Καναδά μέσω ενός τέτοιου προγράμματος που υποτίθεται πως είναι ένα πρόγραμμα γνωριμίας και επαφής της Καναδικής κουλτούρας με τους νέους απο όλο τον κόσμο.
                              Το δεύτερο ζητούμενο και πολύ σοβαρότερο έχει να κάνει με το παιδί σας που έχει αναπηρία.Αρχικά πιστεύω πως θα πρέπει να αναζητήσετε τον τρόπο,όπου σε πιθανή μετάβαση στον Καναδά θα είστε σε θέση μέσω των Καναδικών υπηρεσιών υγείας να παρέχετε ό,τιδήποτε χρειάζεται το παιδί.Το θέμα είναι πως όταν θα πάτε στον Καναδά δέν θα ασφαλιστείτε αμέσως και ακόμη κι άν βρείτε άμεσα εργασία,νομίζω πως θα πάρει κάποιο καιρό(αναλόγως και την πολιτεία).Ένα επιπλέον πρόβλημα που προκύπτει είναι πως θα πρέπει -άν εγκριθούν οι αιτήσεις σας-να βγάλετε ασφάλεια που να σας καλύπτει για ένα χρόνο, όλους. Πρέπει να έχετε υπ'όψιν πως οι περισσότερες ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες δέν ασφαλίζουν πελάτες με σοβαρό ιατρικό ιστορικό.
                              Το τρίτο ζητούμενο είναι να έχετε εκεί ανθρώπους που θα σας βοηθήσουν,γιατί στην αρχή προφανώς και θα είναι πολύ δύσκολα και ειδικά με κάποιον άρρωστο στην οικογένεια.

                              Ελπίζω να βοήθησα,ψάξτε το και απο μόνοι σας αλλά άν κάποιος απο εδώ ξέρει κάτι παραπάνω ή κάτι διαφορετικό παρακαλώ να μας πεί.

                              Comment


                                Butche καλως ηρθες και καλη τυχη!

                                Θα πρεπει να κανετε διαφορετικες αιτησεις σωστα, το θεμα με τα παιδια ειναι οτι στο αντιστοιχο πεδιο για το αν θα σας συνοδεψουν στον Καναδα θα πρεπει να βαλετε ναι και οι δυο.

                                Για την ερωτηση σου αν μπορει να σε συνοδεψει η γυναικα σου αν εγκριθει η δικια σου αιτηση, δεν το γνωριζω. Εμενα εγκριθηκε και η δικια μου και της γυναικας μου τον πρωτο χρονο.

                                Για το θεμα της αναπηριας, σωστα λεει ο zerogeorge οτι το working holiday ειναι προγραμμα γνωριμιας με τον Καναδα, ωστοσο δεν τρωνε κουτοχορτο στο immigration και ξερουν οτι 9/10 απο αυτους που κανουν αιτηση θα επιδιωξουν να μεινουν παραπανω απο τον ενα χρονο. Η πρωτη τους ανησυχια ειναι να μην γινεις "βαρος" στην κυβερνηση του Καναδα οποτε αν ημουν στη θεση σου θα εξασφαλιζα μια πολυ καλη ασφαλεια υγειας αν εγκριθει η αιτηση σου και θα εφερνα ενα σεβαστο χρηματικο ποσο για να δειξω οτι θα στηριξω την οικογενεια μου σε βαθος χρονου. Με αυτο τον τροπο δεν νομιζω να εχεις προβλημα
                                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                                Comment

                                Working...
                                X