Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σίγουρα όλοι θέλουμε να μάθουμε νέα απο τα πατριωτάκια jack83 αλλά ας κάνουμε λίγο υπομονή δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι ο κάθε ένας αν εργάζονται ή ακόμη και αν έχουν χρήματα για Internet ελπίζω μόνο να είναι όλοι καλά και κάποια στιγμή να μας ενημέρωσουν και εμάς.
    Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

    Comment


      Οταν σου στείλουν με μνμ το LOI που σου λένε μεχρι πότε μπορείς να μπεις Καναδά μετα πρέπει να κάνουμε τπτ άλλο μεσω του λογαριασμού στο Mycic?

      Comment


        Απο οσο ξερω φιλε Dimit και απο οτι κανανε ολοι εδω μεσα,
        Με το που παρεις το Introduction Letter απλα μια αφαλεια διεθνη εισιτηρια και εφυγες. Υπαρχει κατι που λενε μερικοι οτι πρεπει το CIC number να το κανεις update, στον πρωτο λογαριασμο στο ΙΕC, αλλα δεν το εκαναν οι πιο πολλοι απο οτι νομιζω, αν και ακομα περιμενω μια απαντηση σε αυτο. Ισως καποιος το δει και δωσει τα φωτα του.
        Και δεν ειμαι και σιγουρος ποιο ειναι το number που πρεπει να βαλεις, εχω δει οτι λενε ενα που ξεκιναει με W πανω δεξια στο Letter.

        Και μια αλλη ερωτηση: Στο Letter λεει και σε σας : Your application to study or work in Canada has been approved?
        Γιατι βαζει και το study? Ισως δεν εχει νοημα η απορια απλα το σκεφτομουν...

        Ευχαριστω

        Comment


          Εγω οταν ελαβα το LOI δεν εκανα τιποτε παραπανω στο Mycic και ολα πηγαν μια χαρα.
          Μπηκα τωρα να δω μιας και ρωτησατε παραπανω και δεν εχει αλλαξει κατι, να φανταστειτε στο Final Decision γραφει ακομα Pending, αν και ειμαι 2 μηνες Καναδα.
          Οσο για το CIC File Number δε νομιζω οτι αλλαζει κατι και να μη το βαλετε αλλα μπορειτε να κανετε update οσοι θελετε, αυτο που λεει οτι πρεπει να βαλετε θα το βρειτε στο LOI καπου κεντρικα γραφει εναν αριθμο πχ W3005...

          Οσο για το " Your application to study or work in Canada has been approved" δεν υπαρχει προβλημα, μαλλον ειναι αυτοματοποιημενο μηνυμα απο την πρεσβεια, δεν εχει καμια απολυτως επιπτωση σε τιποτα, οσοι εχετε παρει το LOI δε χρειαζετε να πειραξετε τιποτα αλλο στο profile σας, ειστε ετοιμοι. Αν καποιος θελει να κανει update το File Number ας το κανει, παντως δεν αλλαζει κατι. Ξεκινηστε να οργανωνεστε και καλη τυχη!!!

          Comment


            Originally posted by nor-gr View Post
            Εγω οταν ελαβα το LOI δεν εκανα τιποτε παραπανω στο Mycic και ολα πηγαν μια χαρα.
            Μπηκα τωρα να δω μιας και ρωτησατε παραπανω και δεν εχει αλλαξει κατι, να φανταστειτε στο Final Decision γραφει ακομα Pending, αν και ειμαι 2 μηνες Καναδα.
            Οσο για το CIC File Number δε νομιζω οτι αλλαζει κατι και να μη το βαλετε αλλα μπορειτε να κανετε update οσοι θελετε, αυτο που λεει οτι πρεπει να βαλετε θα το βρειτε στο LOI καπου κεντρικα γραφει εναν αριθμο πχ W3005...

            Οσο για το " Your application to study or work in Canada has been approved" δεν υπαρχει προβλημα, μαλλον ειναι αυτοματοποιημενο μηνυμα απο την πρεσβεια, δεν εχει καμια απολυτως επιπτωση σε τιποτα, οσοι εχετε παρει το LOI δε χρειαζετε να πειραξετε τιποτα αλλο στο profile σας, ειστε ετοιμοι. Αν καποιος θελει να κανει update το File Number ας το κανει, παντως δεν αλλαζει κατι. Ξεκινηστε να οργανωνεστε και καλη τυχη!!!
            Επιβεβαιωνω οσα λεει ο φιλος nor-gr καθως βρισκομαστε στην ιδια ακριβως κατασταση.
            “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

            Comment


              Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω τι χρειάζεται να έχω εκτός από το διαβατήριο και την ταυτότητα μου για ταξίδι στον Καναδά ώς τουρίστας.. Ευχαριστώ

              Comment


                Εισητηριο

                Comment


                  Ναι το ξέχασα αυτό. Εννοώ μήπως χρειάζομαι κάποιο άλλο έγγραφο?? Επίσης έχω κάνει αίτηση στο IEC αλλά είμαι στο αρχικό στάδιο στη πληρωμή των 150$, θα μπορέσω να συνεχίσω τη διαδικασία στον Καναδά? Ποια έγγραφα χρειάζεται ώστε να τα έχω όλα έτοιμα? (ποινικό μητρώο κτλπ) Ευχαριστώ

                  Comment


                    6 μήνες είναι το χρονικό περιθώριο που μπορώ να μείνω ως τουρίστας?

                    Comment


                      Ναι 6 μηνες!

                      Comment


                        Για αυτους που ειναι ηδη Καναδα με το IEC, επειδη αναφερθηκε πιο επανω για το οτι σε ρωτανε στο αεροδρομιο, πρεπει να εισαι προσεκτικος τι θα πεις? Πρεπει να δειξεις οτι κατι σε κραταει πισω. Η' επειδη εχεις την βιζα εισαι κυριος? Και απλα λες οτι ηρθα για να βρω μια απασχοληση (αν ειμαι τυχερος επανω στο αντικειμενο μου) και ταυτοχρονα να εξερευνησω τον Καναδα..Πιστευω αν πεις οτι εχεις και συγγενεις - φιλους βοηθαει? η οχι?
                        Ευχαριστω...

                        Comment


                          Οταν μπαινεις στον Καναδα με το IEC, απλα να προσεχεις να τους πεις οτι πας για 1 χρονο με το προγραμμα IEC και να μην δωσεις πολλες πληροφοριες γενικα, οσο λιγοτερα πεις τοσο το καλυτερο, κι αν δε σε ρωτησουν μην τους πεις παραπανω. Αν ερχεσαι με working holidays οπως λεει και το προγραμμα, ερχεσαι Καναδα για ταξιδι,να γνωρισεις τη χωρα και πιθανοτατα να εργασθεις αν βρεθει κατι. Δεν μπορει να σου πει κανεις τιποτα αφου εχεις το LOI αλλα για να αποφυγεις ταλαιπωριες και τυχον μπερδεματα απλα δεν αναφερεις πολλα οπως πχ σκεφτομαι να μεινω μονιμα ή θελω να βρω δουλεια για να μεινω κτλ. Το ξερουν οτι αυτο θελουμε ολοι οταν ερχομαστε, αλλα τυπικα δε το λεμε.
                          Εμενα οταν με ρωτησε ο υπαλληλος στον ελεγχο γιατι ερχομαι Καναδα του ειπα : I am coming in Canada under the IEC program, and here's my LOI. Τιποτε αλλο.

                          Τωρα αν καποιος θελει να ερθει Καναδα πιο πριν σαν τουριστας μπορει, δεν υπαρχει προβλημα αλλα δεν ξερω αν εχει καποιο νοημα. Απλα για να παρει την αδεια εργασιας του πρεπει να ξαναβγει απο τη χωρα και να ξαναμπει για να εκδοσει το work permit στο αεροδρομιο. Τυπικα εχεις το δικαιωμα να χρησιμοποιησεις το LOI μεσα σε 12 μηνες απο τοτε που το παιρνεις αρα δεν μπορει κανεις να σου πει τιποτε. Αν δε σε ρωτησουν παλι στον ελεγχο δεν τους λες τιποτα για IEC κτλ. Αν σε ρωτησουν τους λες οτι ηρθα για λιγο για προσωπικους λογους αλλα θα φυγω παλι πισω Ελλαδα, υπολογιζω να ερθω με το IEC αργοτερα.

                          Comment


                            Εγώ θέλω να πάω Καναδά ως τουρίστας.. Αρχικά βλέπω στο site ότι θέλει medical health τι είναι αυτό ξέρει κανείς? Δεν χρειάζομαι μόνο διαβατήριο ταυτότητα και το εισιτήριο?

                            Comment


                              Παιδιά μια βοήθεια !!
                              Μου έστειλαν σήμερα στο email ενα μήνυμα :

                              Code:
                               Dear Sir,
                              
                               
                              
                              In order to complete processing your application, you are kindly requested to provide our office with:
                              
                               
                              
                              -       whereabouts and occupation since Oct 2012
                              
                               
                              
                              Sincerely,
                              
                               
                              
                              Visa Section/Section des Visas 
                              
                              Via Zara, 30 
                              
                              00198 Rome, Italy/Italie 
                              
                              Website / site internet: www.canada.it 
                              
                              E-mail - courriel: romevisa@international.gc.ca
                              δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θέλουν, υπάρχει κάποιος που του έτυχε κάτι τέτοιο? ή εχει ακούσει ?

                              απο ότι καταλαβαίνω ζητάνε αν δουλεύω απο τον oct 2012 εώς σήμερα, αλλά έχω δηλωσει στην αίτηση 1295 οτι είμαι άνεργος.
                              Και όποια απάντηση πρεπει να τους δώσω, με ποιον τρόπο θα τους την στείλω? δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο η κάποια αίτηση.

                              Comment


                                Nektarios Nu το πιο πιθανο ειναι οτι δε θα σου ζητηθει να κανεις ιατρικες εξετασεις, δεν εχω ακουσει να ζητησαν σε κανεναν, νομιζω οτι ειναι μονο για εκεινους που εχουν ταξιδεψει σε τριτοκοσμικες χωρες που μαστιζονται απο επιδημιες ή συντρεχει καποιος αλλος λογος να τους ζητηθει. Κ επειδη κανεις απο μας δεν εχει κανει εξετασεις, στην αδεια που θα εκδοσεις θα γραφει οτι δε μπορεις να δουλεψεις σε child care, secondary school teaching και health care.

                                Serafim Δεν ακουσα ποτε να ζητησαν σε κανενα κατι τετοιο. Εχεις κανει αιτηση για το young professionals ή working holidays?
                                Μαλλον κατι βρηκαν στις πληροφοριες που τους εστειλλες και θελουν να το ερευνησουν παραπανω. Θα σου λεγα να τους στειλεις email να ρωτησεις για clarification αλλα πιστευω θα αργησουν να απαντησουν. Μπορεις να δοκιμασεις να παρεις τηλ, δε χανεις τιποτα, ή καλυτερα ψάξε στο Canada Immigration - Information on Immigration to Canada
                                Κ εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι θελουν ενα βιογραφικο για το τι εκανες γενικοτερα απο τον Οκτωμβρη του 2012 μεχρι τωρα, με τι ασχολεισαι ολον αυτον τον καιρο κτλ, οχι μονο επαγγελματικα, αλλα φυσικα και αυτο.

                                Comment

                                Working...
                                X