Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μπράβο alekspara τι να σου ευχηθούμε τώρα; Αντε καλώ ταξίδι και όλα να σου πάνε καλά
    Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

    Comment


      Serafim Καλός ήρθες στο κλαμπ εγω περιμένω απο 27/5 ελπίζω όμως πως όλα θα πάνε καλά στο τέλος μην ανησυχείς εφόσον δεν έχουμε λάβει αρνητική απάντηση έχουμε ελπίδες
      Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

      Comment


        Anteonius ευχαριστώ για τις ευχές σου. Προετοιμάζομαι σιγά σιγά αν και αργώ ακόμα να φύγω(αρχές Οκτωβρίου φεύγω).
        Παιδιά να ξαναρωτήσω κάτι;; Σχετικά με την ασφάλεια όσοι την έχετε κάνει μέσω ποιας εταιρείας κάνατε; Αν μπορούσατε να δώσετε και μερικές λεπτομέρειες θα βοηθούσατε πολύ.
        Ευχαριστώ

        Comment


          Με το καλο alekspara να μας ερθεις, για την ασφαλεια που ρωτας καλο θα ηταν να ζητησεις προσφορες απο παντου και στο τελος να καταληξεις. Εγω προσωπικα εκανα στην bupa international, (Legal notices Bupa International | Bupa International) κ αυτο γιατι ηταν ενας γνωστος μου ασφαλιστης και μπορεσε να μου κανει καλυτερο πακετο. Δεν εχει μεγαλη σημασια για το προγραμμα, το πιο πιθανο ειναι οτι δε θα σου την ζητησουν, αλλα ειναι σημαντικο να δεις και για σενα τι καλυπτει γιατι φευγεις για 1 χρονο σε μια ξενη χωρα, κ αν σου συμβει κατι (χτυπα ξυλο) θα σου κοστισει πολυ πιο ακριβα απ οτι Ελλαδα. Θα σου προτεινα μονο να πληρωνεις την ασφαλεια καθε μηνα αν μπορεις ή καθε τριμηνο , οποτε αν κατι γινει να μπορεις να σταματησεις την πληρωμη κ αυτοματα ακυρωνεται και το συμβολαιο συνηθως. Για να καλυπτει τις απαιτησεις του προγραμματος πρεπει να καλυπτει πανω απο 100 χιλ δολαρια, να καλυπτει επαναπατρισμο και νοσοκομειακη καλυψη.

          Καλη επιτυχια!

          Comment


            Καλημερα,

            Θα εκτιμουσα πολυ αν μπορουσε καποιος να διευκρινισει την ερωρηση που εκανα πιο πανω σχετικα με το validity date. Αυτη η ημερομηνια ειναι μεχρι την ληξη της βιζας (δηλαδη ηδη μετραει ο χρονος) ή μεχρι τοτε πρεπει να μπω στον Καναδα και απο εκει και μετα θα μετρησει ο χρονος?

            Επισης επειδη εχει αναφερθει οτι δεν την ζητανε στον αεροδρομια την ασφαλεια, να κλεισω στον Καναδα ασφαλεια γινεται? Ρωταω μηπως ειναι πιο οικονομικα εκει και μπορουμε επισης να την πληρωνουμε καθε μηνα οπως αναφερθηκε πιο επανω?

            Ευχαριστω και σορρυ που επαναλαμβανω την ερωτηση.

            Comment


              Καλημερα John85,

              Εχεις 1 χρονο απο τη μερα που πηρες το LOI για να μπεις στον Καναδα και απο τη μερα που μπαινεις στον Καναδα και εκδιδεις την αδεια εργασιας σου, απο τοτε ξεκινα και μετρα ο ενας χρονος. Δηλαδη αν σου ρθε το χαρτι 1 Μαιου 2013 μπορεις να μπεις Καναδα μεχρι τελη Απριλιου 2014 και να ισχυει η αδεια εργασιας σου μεχρι τελη Απριλιου 2015.

              Μπορεις να αγορασεις ασφαλιση απο οποιαδηποτε χωρα του κοσμου αρκει να καλυπτει τις αναγκεις του προγραμματος. Αν θες παρε προσφορες απο διαφορες χωρες (δες και Αγγλια) και μετα βλεπεις που σε συμφερει. Μεχρι στιγμης δεν γνωριζω να την εχουν ζητησει σε κανεναν, αλλα καλο ειναι να εχεις ασφαλιση. Εγω εκλεισα απο Ελλαδα πριν φυγω και μπορω να την πληρωνω καθε μηνα, δεν ειναι απαραιτητο να κλεισεις απο Καναδα.

              Καλη τυχη

              Comment


                John85 Μέχρι τότε μπορείς να πας Καναδά από την ημέρα που πάρεις το LOI Έχεις 1 Χρόνο περιθώριο να ταξιδέψεις, και μόλις περάσεις τα σύνορά μετρά ο 1 Χρόνος της βίζας.
                Είναι αλήθεια πως σχεδόν σε κανένα από τα παιδία που έχουν πάει Καναδά μέσω του προγράμματος δεν ζήτησαν την ασφάλεια αλλά ούτε και τα χρήματα.
                Αλλά δεν θα σου πρότεινα να πας χωρίς αυτά γιατί, αν λέμε αν στα ζητήσουν και δεν τα έχεις σε στέλνουν πάλι πίσω και δεν μπορείς να πας ξανά ούτε σαν (τουρίστας)
                Ασφάλεια που θα πληρώνεις κάθε μήνα μπορείς να κάνεις και από εδώ, και όταν πας εκεί με το καλό και βολευτείς δεν την πληρώνεις και αυτόματα καταργείτε. Κάνεις μία Καναδική και ησυχάζεις.
                Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                Comment


                  Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια nor-gr anteonius.

                  Εχω δει πως μπορεις να μεινεις αλλον εναν χρονο αν αλλαξεις σε καποιο αλλο απο τα τρια προσφερομενα προγραμματα.
                  Επειδη ασχολειστε καιρο με τη υποθεση Καναδα απο οτι εχω καταλαβει, γνωριζετε αν υπαρχει στν Καναδα η δυνατοτητα για σπονσορ απο εργοδοτη ωστε να μεινεις στην χωρα? Εννοω οπως υπαρχει στην Αυστραλια για παραδειγμα.

                  Γιατι ολοι μας εχουμε στο μυαλο αν βρουμε καποια δουλεια και τους κανουμε και δουλεψουμε καλα να μπορουν να μας κρατησουν.
                  Σας ρωταω γιατι καπου διαβαζα οτι ο Καναδας εχει παγωσει ολου αυτου του ειδους βιζας (πλην αυτων επαναπατρισμου, για Καναδους υπηκοους κτλ..)

                  Ευχαριστω και παλι εκ των προτερων.

                  Comment


                    Παντα υπάρχει αυτη η δυνατοτητα, υπαρχουν αρκετα που μπορεις να κανεις αν εχεις εργοδοτη, και μεσω του IEC ακομα, αν ερχεσαι την πρωτη χρονια ως working holiday, την δευτερη μπορεις να συνεχισεις ως Young professional (αν δεν εχει αλλαξει κατι στο προγραμμα του χρονου) και μετά μπορεις να κανεις αιτηση και για permanent resident. Το θεμα ειναι να μπεις στη χωρα, να ξεκινησεις και αν βρεις εργοδοτη και πας καλα, μετα μπορουν να γινουν πολλα. Παντα υπαρχει ενας τροπος. Το IEC ομως ειναι πραγματικα ο πιο ευκολος δρομος για work permit.

                    Comment


                      Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα nor-gr
                      Είναι πολύ καλό που προσπαθείς από τώρα να οργανώσεις την μόνιμη παραμονή σου στον Καναδά όλοι αυτό θέλουμε δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να θέλει να πάει στον Καναδά και μετά από 1 χρόνο να γυρίσει στα Ελληνικά Σκ……α (Συγνώμη για την έκφραση)

                      Σκοπός είναι να μπεις στην χώρα νόμιμα για να μπορείς να εργαστείς και μετά νομίζω πως όλοι θα βρούμε την άκρη εξάλλου και ο Οδυσσέας (πολυμήχανος) Έλληνας ήταν.

                      Don’t worry byφτέκι.
                      Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                      Comment


                        Originally posted by jack83
                        οσοι ειστε καναδα μεσω του προγραματος εχετε βρει δουλεια? Απο συγγενεις/φιλους ή μεσω αγγελιων?
                        ΑΠο λεφτα? Για δωστε μια ιδεα
                        τα χω πει τα δικά μου αλλά τα ξαναλέω, μόνο μέσω γνωστών μπορείς να βρεις δουλειά στο βανκούβερ, εγώ έτσι κατάφερα να βρω. μετά άλλαξα δουλειά (μάλλον εργοδότη γιατί η δουλειά είναι η ίδια), αλλά το έκανα έχοντας "σβήσει" το ελληνικό παρελθόν μου, κοινώς, ότι εμπειρία είχα και ότι γνώσεις είχα δεν τις έγραψα στο βιογραφικό, έγραψα μόνο την καναδική εμπειρία. και το έπαιξα καναδή. η αρχή είναι δύσκολη μετά κάτι θα γίνει, αν σε πάρει ένας εργοδότης τότε ο επόμενος δεν θα το σκεφτεί και πολύ.
                        The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                        Comment


                          Γειας και απο μενα!!!
                          και εγω μολις σημερα γραφτηκα στο forum γιατι χρειαζομαι αμεσα βοηθεια!!!!εχω κανει αιτηση για STO IEC εχω τελειςσει το stage 1 και με εχοθν δεχτει!! πηγαινοντας ομως στο stage 2 δεν μπορεσα να βρς ακρη!εφτιαξα κωδικο στο mycic και απαντησα σε κατι ερςτησεισ για να μοθ στειλουν τον cheklist code !μαλλον εχς κανει κατι λαθοσ γιατι μοθ εστειλαν εναν κςδικο για visitor και οταν παω να κανω aply online δεν τον δεχετε.μπορει καποιοσ να μου πει τι πρεπει ακριβως να κανω για το stage 2??και αν εχω κανει κατι λαθος στην ερςτησεισ μπορω να κανω παλι την διαδικασια απο την αρχη για νεο κωδικο?

                          Comment


                            Μάλλον στις ερωτΗσεις δεν έβαλες γ working to canada και more than 6 months σε κάποιες ερωτήσεις.

                            Comment


                              Καλησπερα,

                              Αναφερθηε και πιο πανω για το αν χρειαζεται να κανεις update το CIC number στον λογαριασμο του IEC (πρωτο σταδιο). Σε μενα αν και εχω παρει το Introduction Letter στο Application status μου βου δειχνει pending τα δυο τελευταια σταδια ( Assessment και final Decision), μήπως επειδη πρεπει να κανω το CIC number update, να βαλω δηλαδη αυτο που αναφερθηκε πιο πανω που αρχιζει απο W στο introduction letter?
                              Sorry που ρωταω οι πιο πολλοι ειδα δεν το εκαναν καν, απλα αν το εκανε κανενας ας ενημερωσει.

                              Και κατι ακομα προκειται να ανανεωσω το διαβατηριο μου πριν παω γιατι θα ληξει ενω θα ειμαι Καναδα (ξερω επρεπε να το κανω πριν κανω την την αιτηση για το IEC, αλλα για ιδιαιτερους λογου δεν το εκανα), εχω δει στο site του IEC οτι δεν υπαρχει προβλημα αρκει να ενημερωσεις τον υπαλληλο στο αεροδρομιο και να εχεις για καλο και για κακο μια φωτοτυπια του παλιου. Απλα αν εκανε κανενας κτ παρομοιο ας ενημερωσει.

                              Ευχαριστω εκ των προτερων και σορρυ για το μεγαλο μηνυμα

                              Comment


                                Originally posted by jack83
                                John85 εχει να κανεις update το νουμερο του διαβατηριου σου μεσα στο IEC!

                                Την πρωτη σου ερωτηση και εγω θα ηθελε καποιος να την απαντησει!

                                Πολυ αργουν ρε παιδι μου αντε...
                                Να σαι καλα φιλε δεν το ειχα προσεξει..ολα τα προβλεπουν αυτοι ρε παιδι μου..
                                Σε ευχαριστω..οσο για την αλλη ερωτηση υπομονη καποιος θα δωσει τα φωτα του, αν και απο οτι εχω καταλαβει λιγοι το εκαναν....δεν πρεπει να εχει τοση σημασια...

                                Comment

                                Working...
                                X