Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Έχω κάνει αίτηση για το working Holidays

    το θέμα είναι οτι τους είχα στείλει και το βιογραφικό και στην αίτηση IMM1295E φαίνονται αυτά τα στοιχεία. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι μου ξαναζητάνε τα ίδια πράγρματα αλλά και δεν ξέρω και πως πρέπει να τους απαντήσω

    Comment


      Καλησπερα,

      Δεν μπορω να καταλαβω ρε παιδια τι ειναι αυτα που ζητανε..τι εισιτηρια τι για το βιογραφικο σου. Πραγματικα δεν ξερω γιατι γινεται αυτο, νομιζω με τις ωρες τους ειναι. Αυτο που λετε για την φορμα 1295 εγω εκει ειχα γραψει για την περιγραφη της θεσης που θα ηθελα να εργαστω (γιατι ειμαι με working holidays και δεν εχω letter απο εργοδοτη) εγραψα ακριβως τι θελω να βρω πανω στον τομεα μου. Και τωρα που το σκεφτομαι ηταν λαθος γιατι ισως σκεφτοντουσαν οτι εγω παω για μετα να μεινω μονιμα αν βρω καλη δουλεια.
      Τωρα στον φιλο Serafim μηπως εγραψες τιποτα εκει στο σημειο στην φορμα και τους ξινισε καπως και θελουν να το δουν?
      Σορρυ αν ειναι λαθος αυτο που λεω απλα δεν ειναι λογικο αυτα αυτα που ζητανε..ενω σε ολους τους αλλους δεν ζητηθηκε

      Ευχομαι σε ολους να τους ερθουν τα Ιntroduction Letters...

      Comment


        Φίλε John κοίταξα αναλυτικά τι τους έχω στείλει και κατάλαβα οτι παρέλειψα κάτι.
        Όταν σου ζητάνε το CV έχει μια υποσημείωση που λέει να γράψεις και τι κάνεις σήμερα. Εγώ όταν το έστειλα δεν το είχα προσέξει αυτό και έγραψα τι δουλειά έκανα εως ότου μείνω άνεργος και υπέθεσα οτι αφου και στην αίτηση 1295 γράφεις τι δουλείες έκανες κτλ και πάνω πάνω είχα βάλει οτι τώρα ειμαι Unemployed είμαι καλυμμένος .

        Απ' ότι κατάλαβα είτε δεν είδαν ακόμα την αίτηση 1295 είτε ξεψειρίζουν την μαϊμού

        Comment


          Αν καταλαβα καλα εννοεις το κομματι της 1295 που γραφεις την εμπειρια σου απο το παρελθον μεχρι τωρα.
          Εγω σε αυτο το κομματι (του τωρα) που λες εγραψα : Seeking for opportunities in my profession.
          Και αυτο σκεφτηκα οτι ισως τους ξενιζε καπως, αλλα δοξα το Θεο σε μια μερα μου ηρθε το POI..Hμουν απο τους τυχερους.
          Μην ανησυχεις απλα σε σενα ισως ετυχε, εξαλλου πιστευω οπως τα εχω δει με αυτο το προγραμμα ειναι λιγο δυσκολο αν πληρεις τα βασικα requirements να σε δωσουν μετα ακυρο.

          Καλη επιτυχια σε ολους.

          Comment


            Οπως τα λες φίλε serafim μάλλον ξεψειρίζουν την μαϊμού
            Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

            Comment


              Τι να πω τοτε εμενα θα επρεπε να εχουν καθυστερησει και οχι τον φιλο Serafim, τι να πω..πιστευω οτι ειναι οτι να ναι..Δεν ξερουν τι θελουν..
              Καλη τυχη παιδες!

              Comment


                Κατι το οποιο παρατηρησα σημερα στο letter που πηρα οταν εγινα αποδεκτος στο πρωτο σταδιο του IEC, οσοι το εχετε δειτε την τελευταια παραγραφο, λογικα θα λεει και σε εσας το ιδιο:

                When you initiate your work permit application with CIC, you will be assigned a work permit file number. Please submit this number to your IEC-Kompass account. To do so, log on to your IEC-Kompass account and complete the CIC File Number form, which is available under the “My Profile” section. Failure to submit the CIC File Number to IEC-Kompass may result in a delay in processing your IEC application.

                Αυτο μας λυνει νομιζω την απορια για το νουμερο που εχει ειπωθει πιο πανω οτι πρεπει να κανουμε update στο πρωτο λογαριασμο του IEC.

                Oπως εχει ειπωθει απο τους φιλους που ηδη ειναι Καναδα δεν παιζει και πολυ ρολο, απλα επειδη ισως καποιοι περιμεναν καποια απαντηση και τωρα το προσεξα.

                Σορρυ για τα πολλα μηνυματα.

                Comment


                  Ήρθε !!!

                  Your application to study or work in Canada has been approved !!!

                  επιτέλους μετα απο αρκετό καιρό και το μπέρδεμα που είχα σήμερα μου έστειλαν το LOI
                  θα ήθελα να ευχαριστώ όλα τα παιδιά που με βοήθησαν και εύχομαι να έρθει και σε εσάς γρήγορα

                  Comment


                    Καλημέρα παιδιά,
                    Να κάνω μια ερώτηση κρίσεως;; Έχω εγκριθεί για το IEC με την κοπέλα μου και ταξιδεύουμε τον Οκτώβριο. Το θέμα είναι ότι η κοπέλα μου έχει συγγενείς στούς οποίους θα μείνουμε.
                    Η ερώτηση είναι αν θεωρείτε πως πρέπει να αναφέρουμε κατά την άφιξη μας πως έχουμε συγγενείς ή όχι (και αν πρέπει να αναφέρουμε πως είμαστε και ζευγάρι), δεδομένου ότι γενικά καλό είναι μα είμαστε ειλικρινείς απέναντι τους.
                    Επίσης αν θεωρείτε πως δεν πρέπει να αναφερθούμε τι προτείνετε να πούμε σε τυχόν ερώτηση για το που θα μείνουμε κ.τ.λ.
                    Σας ευχαριστώ

                    Comment


                      παιδια συγχαρητηρια σε ολους σας,καλη αρχη και περιμενουμε ανταποκρισεις σας!!!εγω ανηκω σε αλλη κατηγορια-family sponsorship- αλλα σας παρακολουθω για να μαζεωη πληροφοριες μιας και ειμαστε απο τους τυχερους-ατυχους που δεν εχουν γνωστους-συγγενεις εκει!

                      alekspara νομιζω οτι απο την στιγμη που εχεις εγκριση στα χερια σου δεν υπαρχει λογος να πεις ψεματα....

                      Comment


                        Εφ οσων ερχεστε με το IEC δεν ενδιαφερει κανεναν αν εχετε συγγενεις στον Καναδα, και καλυτερα να μην αναφερετε τιποτα αν δε σας ρωτησουν. Υποτιθεται οτι ερχεστε για διακοπες με δικαιωμα εργασιας για 1 χρονο κ οχι για μεταναστευση. Το μονο που θα σας ρωτησουν πριν βγαλετε την αδεια εργασιας ειναι γιατι ερχεστε Καναδα, μονο αν δουν ή βρουν κατι περιεργο ή ο υπαλληλος ξυπνησε ασχημα θα κατσει να ρωτησει που πατε και που θα μεινετε κτλ. Παντως οσο λιγοτερα πειτε τοσο το καλυτερο. Αν ρωτησουν μπορειτε να αναφερετε οτι θα συναντησετε συγγενεις αλλα αν δε σας ρωτησουν μην πειτε τιποτα καλυτερα.

                        Comment


                          Γεια σας,

                          Συγχαρητηρια σε ολους. Ειμαι και εγω ενας απο τους τυχερους του IEC.
                          Οσον αφορα αυτο που ειπωθηκε πιο πανω για το τι να πεις στο αεροδρομιο με ενδιαφερει, πιστευω μπορεις να πεις και βασικα πρεπει να πεις οτι ηρθα και για να δουλεψω γιατι το χαρτι λεει : Your application to study or work in Canada has been approved
                          Αρα θα σε ρωτησει αν βαλει work permit, οποτε πιστευω οτι καλο ειναι να πεις ηρθα to explore Canada and might find a job in order to save some money for my expenses...και μπορεις αν σε πουνε που θα μεινεις οτι για αρχη εχω καποιους φιλους μεχρι να βρω κατι δικο μου..

                          Διορθωσεις ευπροσδεκτες...

                          Ευχαριστω

                          Comment


                            Μπραβο σε ολα τα παιδια, ευχομαι να ερθετε με το καλο και να σας πανε ολα τελεια!!!!!!!!!!

                            Οπως ειπαν και τα αλλα παιδια, οχι ψεμματα στο αεροδρομια, ευτυχως το IEC ειναι ενα προγραμμα χωρις περιορισμους και δεν πρεπει να υπαρχει αγχος για το αεροδρομιο. Λιγες κουβεντες, μετρημενες και ολα θα πανε καλα!

                            Originally posted by jack83
                            Οσοι ειστε ηδη Καναδα με IEC εχετε βρει δουλειες? Απο συγγενεις? Μισθοι πανω κατω?
                            Θες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?Για ποια επαγγελματα ρωτας? Εγω δουλευω απο τη 12η μου μερα στον Καναδα, η γυναικα μου επισης δουλευει και γενικα υπαρχουν αρκετες δουλειες στο Calgary με τον βασικο μισθο και λιγο παραπανω. Και οχι, δεν εχουμε συγγενεις στο Calgary για να μας βρουν δουλειες.
                            “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                            Comment


                              Ναι!!! ΕπιτέλουςΕπιτέλους Ήρθε

                              Your application to study or work in Canada has been approved !!!
                              Μετά απο 3 Μήνες μου ήρθε το LOI
                              Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλα τα πατριωτάκηα
                              Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                              Comment


                                συγχαρητηρια!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X