Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αδερφε Αντωνη...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!

    Τι να πω, μετα απο τοσο καιρο που περιμενεις δεν ξερω πως να σε συγχαρω χαχαχαχα!

    Με το καλο να μας ερθεις φιλε και καλη αρχη στη νεα σου ζωη!!!

    Υπεροχα νεα!!!
    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

    Comment


      Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά BlackRed & v.polina

      BlackRed Φυσικά δεν ξέχασα πως χρωστάω έναν καφέ στο Calgary Και όχι μόνο, καθώς εσυ με παρότρυνες για το IEC Ποτέ δεν ξέρουμε κάτι που σε μας φαίνεται λίγο, (μια κουβέντα, μια πληροφορία) τι αποτέλεσμα θα έχει και αυτό το λέω για όλους στο forum. BlackRed Θα τα πούμε και στο Skype Α μην το ξεχάσω πες μου τι σου έχει λήψη απο Ελλάδα να στο φέρω μέχρι και DVD με τις ομιλίες της βουλής χαχαχα
      Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

      Comment


        καλημερα,

        Πηγαινοντας με το IEC πρεπει να εχουμε εισιτηριο κλεισμενο με επιστροφη?
        Ρωταω μηπως τους υποψιασουμε, αν και ο ενας χρονος ειναι ευλογο διαστημα να πεις οτι θα κλεισω πιο μετα..
        Ας μας πουνε οι φιλοι που μπηκανε με το προγραμμα να ξερουμε..
        Ευχαριστω

        Comment


          Originally posted by pantel10 View Post
          καλημερα,

          Πηγαινοντας με το IEC πρεπει να εχουμε εισιτηριο κλεισμενο με επιστροφη?
          Ρωταω μηπως τους υποψιασουμε, αν και ο ενας χρονος ειναι ευλογο διαστημα να πεις οτι θα κλεισω πιο μετα..
          Ας μας πουνε οι φιλοι που μπηκανε με το προγραμμα να ξερουμε..
          Ευχαριστω

          Οχι φιλε pantel10, δε χρειαζεσαι εισητηριο με επιστροφη. Υποτιθεται οτι η ασφαλεια σου καλυπτει επαναπατρισμο και τα 2,500 δολαρια που αναφερει το προγραμμα σε καλυπτουν να γυρισεις αν χρειαστει. Αλλα δε θα κοιταξουν τιποτα, ουτε ασφαλεια ουτε λεφτα ουτε εισητηριο. Μονο το LOI και το διαβατηριο σου. Τουλαχιστον απ οσο γνωριζω εγω αν παρεις το LOI εισαι καλυμμενος. Εισητηριο 100% δε χρειαζεσαι, αφου δεν μπορεις κιολας να κλεισεις εισητηριο για 1 χρονο μετα.

          Comment


            Καλημερα φιλοι μου!
            Σκεφτομαι σοβαρα να την κανω για Καναδα ! Ειμαι μεταξυ Καναδα και Αυστραλιας και σκεφτομαι μεσα στον επομενο μηνα να κατασταλαξω!
            Εχω τελειωσει γεοπονος αλλα ποτε δεν ασχοληθηκα !! Δουλευω ηλεκτροσυγκολλητης MIG/MAG απο 14 χρονων παιδακι (λογο της επιχειρισης του πατερα μου) και αγροτικες εργασιες (τρακτερ,κομπινες,φορτηγα,οργωματα,θερισματα) οπως και επισκευες των μηχανηματων !!
            Η αρραβωνιαστικια μου εχει 2 πτυχια πανεπιστημου ΑΕΙ ! Πληροφορικη(προγραματισμος-ιντερνετ) και ψυχολογια !
            Υπαρχει φως ?
            Υπαρχει καποια λιστα οπως ειναι στην Αυστραλια που τσεκαρεις τα επαγγελματα?
            Υπαρχουν περιοχες αγροτικες εκει?
            Τι παιζεται με τις βιζες?

            Comment


              να κανω μια μαλλον κουφη ερωτηση;
              τελικα ια κανω αιτηση για iec για να μην εχω προβλημα να εργαστω μεχρι να κανουμε family sponsorship στον καναδα,γατι πρεπει να φυγουμε συντομα και δεν μας "παιρνει" να μην εχω work permit ολο το διαστημα που θα περιμενουμε την εγκριση.
              το θεμα ειναι οτι δεν εχω εργαστει και στην αιτηση που ζηταει να γραψω empolyment history ενω γραφω οτι τα τελευταια 5 χρονια ειμαι unemployed μου το εχει ακομα "pending"
              μηπως γνωριζει καποιος τι ακομα μπορω να γραψω;εχω εργαστει σαν baby sitter και εκανα και ιδιαιτερα αγγλικων αλλα δεν μπορω να τα αποδειξω,να γραψω αυτα;please help me!

              Comment


                Originally posted by v.polina View Post
                να κανω μια μαλλον κουφη ερωτηση;
                τελικα ια κανω αιτηση για iec για να μην εχω προβλημα να εργαστω μεχρι να κανουμε family sponsorship στον καναδα,γατι πρεπει να φυγουμε συντομα και δεν μας "παιρνει" να μην εχω work permit ολο το διαστημα που θα περιμενουμε την εγκριση.
                το θεμα ειναι οτι δεν εχω εργαστει και στην αιτηση που ζηταει να γραψω empolyment history ενω γραφω οτι τα τελευταια 5 χρονια ειμαι unemployed μου το εχει ακομα "pending"
                μηπως γνωριζει καποιος τι ακομα μπορω να γραψω;εχω εργαστει σαν baby sitter και εκανα και ιδιαιτερα αγγλικων αλλα δεν μπορω να τα αποδειξω,να γραψω αυτα;please help me!
                polina απο την εμπειρία μου σε βιογραφικά εξωτερικού σου προτείνω να μην γράψεις άνεργη γιατί χτυπάει αρνητικά... Καλύτερα να γράψεις για εθελοντική εργασία σε διάφορες εθελοντικές οργανώσεις ή να γράψεις αυτοαπασχολούμενη σε μαθήματα αγγλικών... Άποψή μου είναι αυτή δεν είμαι σίγουρη ότι είναι το σωστό απλώς αυτό βγάζω ως συμπέρασμα από τα πολλά CV

                Comment


                  ok.εγραψα λοιπον οτι εργαστηκα οπου τελος παντων εργαστηκα,αν και αυτο δεν επρεπε να εχει και ιδιαιτερη σημασια,γιατι για working holiday παω.και τους εστειλα και ενα θεικο resume (canadian style) αλλα και παλι δεν μπορω να κανω submit my application επειδη αυτο το κομματι γραφει ακομα pending.........grrrrrrr

                  Comment


                    ακυρο!complete!!!εφαγα τα ματια μου επι μια ωρα να δω τι φταιει...............

                    Comment


                      geia sou Serafim!!
                      mou zhthsan kai emena to idio den theloun mono pou douleues alla kai se pio meros hsoun olon auton ton kairo!!egw otan ksekinhsa thn aithsh hmoun kanada kai meta gurisa ellada kai thn teleiwsa!! mallon me to diabathrio mou auto fainotan kai ousiastika hthelan na doun an eimai ellada!! graftous ena geniko cv apo tote pou theloun legontas tous kai pou briskese apo thn hmeromhnia pou sou eipan mexri twra!! an hsoun kai esu kanada mesa se auto to xroniko diastima na tous to peis kai sto telos grapse kai thn diethinsh pou katoikeis twra!
                      ayta elpizw na bohthhsa!! an xreiasteis kati pes mou
                      kalh epityxia emena hrthe to LOI!!

                      Comment


                        Ευχαριστώ πολύ eva
                        Ευτύχως και εμένα μου εχει έρθει το LOI ! Όταν μου ζήτησαν αυτά έψαξα πάρα πολύ πριν τους στείλω απάντηση και είδα τελικά οτι χρειάζεται να τους στείλεις που δουλευείς , εαν δουλευεις μέχρι σήμερα και που ήσουν- είσαι αυτο το διαστημα. Τους τα έστειλα λοιπόν και μετα απο 5-6 μέρες μου έστειλαν το LOI

                        Comment


                          Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος που ειναι Καναδα με το IEC ή με αλλον τροπο και ειναι μηχανικος να με βοηθησει λιγο σε μια απορια που εχω. Το ΙELTS μου ληγει σε 2 μηνες και σκοπευω μεσα στον Σεπτεμβριο να φυγω με το ΙΕC. Για αυτω και ρωταω απο τωρα μηπως μπορω εκ των προτερων να κανω καποια αιτηση (για registration) σαν engineer στο state του Ονταριο γιατι Τοροντο θα παω αρχικα. Για να μην χασω το IELTS.Εχω κανει καποιες αρχικες επαφες αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει κανει κατι παρομοιο σαν μηχανικος.

                          Απο οσα εχω διαβασει καθε πολιτεια εχει ξεχωριστο οργανισμο ας το πουμε και αρχικα γραφεσαι σαν ΕΙΤ (in training) και μετα απο καποια χρονια δουλειας πας για PEng.

                          Μηπως δεν μπορω να κανω τιποτα αν δεν βρω δουλεια? Δηλαδη αφου βρω με τον εργοδοτη μου μετα μπορω να προχορησω σε αυτες τις διαδικασιες?

                          Αν παω μπορω να δουλευω σαν μηχανικος αλλα με την 'επιτηρηση' ας πουμε καποιου PEng.?

                          Pωταω γιατι παω για μονιμα Καναδα καθως μετα το IEC θα κανω σπονσορ απο την κοπελα μου που ειναι υπηκοος.

                          Ευχαριστω.

                          Comment


                            Η μετανάστευση στον Καναδά !
                            Όλες οι πληροφορίες σχετικά με την μετανάστευση στον Καναδά !

                            Πάτα εδώ !Canadavisa !
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              Originally posted by pantel10 View Post
                              Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος που ειναι Καναδα με το IEC ή με αλλον τροπο και ειναι μηχανικος να με βοηθησει λιγο σε μια απορια που εχω. Το ΙELTS μου ληγει σε 2 μηνες και σκοπευω μεσα στον Σεπτεμβριο να φυγω με το ΙΕC. Για αυτω και ρωταω απο τωρα μηπως μπορω εκ των προτερων να κανω καποια αιτηση (για registration) σαν engineer στο state του Ονταριο γιατι Τοροντο θα παω αρχικα. Για να μην χασω το IELTS.Εχω κανει καποιες αρχικες επαφες αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει κανει κατι παρομοιο σαν μηχανικος.

                              Απο οσα εχω διαβασει καθε πολιτεια εχει ξεχωριστο οργανισμο ας το πουμε και αρχικα γραφεσαι σαν ΕΙΤ (in training) και μετα απο καποια χρονια δουλειας πας για PEng.

                              Μηπως δεν μπορω να κανω τιποτα αν δεν βρω δουλεια? Δηλαδη αφου βρω με τον εργοδοτη μου μετα μπορω να προχορησω σε αυτες τις διαδικασιες?

                              Αν παω μπορω να δουλευω σαν μηχανικος αλλα με την 'επιτηρηση' ας πουμε καποιου PEng.?

                              Pωταω γιατι παω για μονιμα Καναδα καθως μετα το IEC θα κανω σπονσορ απο την κοπελα μου που ειναι υπηκοος.

                              Ευχαριστω.
                              Πληροφορίες για τις απορίες που έχεις θα βρείς εδώ !

                              Πάτα εδώ !Canada !
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                Γεια σε όλους/ες!

                                Χαίρομαι πάρα πολύ που βρήκα αυτό το φόρουμ το οποίο εδώ και μέρες διαβάζω με μανία (όπως και άλλα sites σχετικά με τη μετανάστευση στον Καναδά, που ευτυχώς υπάρχουν αρκετά).
                                Παρότι έχω κατατοπιστεί αρκετά, έχω κάποιες απορίες ακόμη.

                                • Υπάρχει κάποια διευκόλυνση ή έστω κάποιες πιθανότητες, εάν κάνω την αίτηση για το IEC, να γίνω δεκτή μαζί με τον σύζυγό μου;
                                • Είναι δυνατόν να ανανεώσεις την παραμονή σου ώστε να γίνει μόνιμη; Αυτό τι προυποθέτει;

                                Ευχαριστώ πολύ.

                                Comment

                                Working...
                                X