Announcement

Collapse
No announcement yet.

IEC (International Experience Canada)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by pantel10 View Post
    Καλησπερα φιλοι,

    Διαβαζοντας εδω ειδα οτι σαν ασφαλιση κπ προτεινε την Bupa International.
    Υπαρχει καποιος αλλοσ που μπορει να προτεινει κτ αλλο? Ειδικα οι φιλοι που ειναι ηδη Καναδα.

    θενκς
    γιατι δεν κοιτας κατι απο ελλαδα?αν δεις οτι δεν σε παιρνει μετα (το οικονομικο κοματι)σταματας να το πληρωνεις και κοβεται αυτοματως.σε περιπτωση που αν πας στον καναδα βρεις κατι καλυτερο κ πιο οικονομικο

    Comment


      Originally posted by jack83
      jimmyban καλως ηρθες και καλη τυχη!
      Εγω εκανα το working holidays. με αυτο το προγραμμα σου λεει ελα και ψαξε βρες οτι θες για δουλεια και δεν μας νοιαζει!
      Μετα αν βρεις μια δουλεια η οποια εχει σχεση με τα πτυχια και την ειδικοτητα σου το γυρισεις σε young professional.
      Το οτι θα ψαχτεις να μεινεις μονιμα το ξερουν καλα οι Καναδοι αλλα απο την στιγμη που εισαι ενας νεος με πτυχια και ειδαν οτι δουλεψες οσο ησουν εδω και βοηθησες την οικονομια τους θα σε δουν με αλλο ματι οταν κανεις χαρτια για να μεινεις μονιμα.
      Τα παραθυρακια που αναφερεις ειναι ο θειος και η θεια!
      Εχεις καποια σχεση με εστιατορια ή μανατζμεντ ή μαγειρικη ωστε να σου φτιαξουν χαρτια να μεινεις ως χρησιμος για την δουλεια?
      Αυτα ειναι καποια πραγματα που πρεπει να δεις τι και πως μιλωντας μαζι τους οταν ερθεις εδω!
      Μην το σκεφτεσαι ξεκινα!
      σε ευχαριστω jack,ξεκινησα to apply form του iec working holiday's και θα κινηθω αναλογως!ειναι μεγαλη αποφαση αν και σιγουρα κατα 90% με βλεπω να θελω να παω καναδα!οσο για τα παραθυρα ναι αυτα ειναι.και ναι ασχολουμαι ενα διαστημα 8 χρονων με αναλογη προυπηρεσια σε μαγαζια υγειονομικου ενδιαφεροντως.εχω τελειωσει σχεδον την λογιστικη(το λεω αυτο γιατι δεν χρωσταω κανενα μαθημα παρα μονο την πτυχιακη μου να παραδωσω,για να ορκιστω),απλως δν ειμαι σιγουρος ποιο κοματι του immigration πρεπει να χρησιμοποιησω!to iec ειναι μια καλη ευκαρια για να παρεις μια γευση,και οπως ολοι πιστευω εδω μεσα δινει το πρωτο σκαλοπατι για να κινητοποιηθεις μπας και μπορεσεις να μεινεις για οσο μεγαλυτερο χρονικο διαστημα μπορεις!

      Comment


        Originally posted by jack83 View Post
        Τα παραθυρακια που αναφερεις ειναι ο θειος και η θεια!
        μηπως εσυ jack ή καποιος αλλος εδω μεσα μπορει να με δαιφωτισει με το θεμα θειου και θειας?ειτε εμπειρικα αν γνωριζει κατι ή αν ξερει σε γενικες γραμμες!αυτο που ξερω μονο οτι παιζει sponsorhip σε συγγενεις 1ου βαθμου,θειος+θεια ειναι συγγενεια 2ου βαθμου. ευχαριστω εκ'των προτερων για τυχον απαντηση

        Comment


          Jimmyban καλός ήρθες στην παρέα μας και απο εμένα σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.
          Απο προσωπική εμπειρία σου λέω πως ο θείος σου δεν μπορεί να γίνει sponsor σε εσένα σαν συγγενείς όπως πολύ σωστά είπες λόγω 2 βαθμού συγγένειας, εμένα ο θείος μου είναι 40 χρόνια στον Καναδά με δική του επιχείρηση, μόνο σαν υπάλληλο μπορούσε να με καλέσει, φυσικά δεν το έψαξα περισσότερο (μην σε πάρω και στον λαιμό μου) Γιατί με το IEC πήρα βίζα σε 2 μήνες (και λίγο περισσότερο) ενώ διαφορετικά θα ήθελα 1 χρόνο και, με τον χαμό που γίνεται στην πρεσβεία της Ιταλίας και γίνεται χαμός πίστεψε με.
          Νομίζω αυτό που εννοούσε ο φίλος jack83 είναι ότι έχεις εκεί έναν άνθρωπο να σε φιλοξενήσει που ξέρει πως λειτουργούν τα πράγματα εκεί και να σε βοηθήσει στο καινούργιο ξεκίνημα στην ζωή, (ζητώ συγνώμη αν κατάλαβα λάθος) Γιατί υπάρχουν παιδιά κ απο το πατριωτάκη που πήγαν με μια βαλίτσα χωρίς να ξέρουν κανένα και χωρίς να τους ξέρει κανείς. Για αυτό θεωρώ τον εαυτό μου και όσους είναι στην ίδια θέσει με εμένα (προνομιούχους)
          Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

          Comment


            Originally posted by anteonius View Post
            Jimmyban καλός ήρθες στην παρέα μας και απο εμένα σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.
            Απο προσωπική εμπειρία σου λέω πως ο θείος σου δεν μπορεί να γίνει sponsor σε εσένα σαν συγγενείς όπως πολύ σωστά είπες λόγω 2 βαθμού συγγένειας, εμένα ο θείος μου είναι 40 χρόνια στον Καναδά με δική του επιχείρηση, μόνο σαν υπάλληλο μπορούσε να με καλέσει, φυσικά δεν το έψαξα περισσότερο (μην σε πάρω και στον λαιμό μου) Γιατί με το IEC πήρα βίζα σε 2 μήνες (και λίγο περισσότερο) ενώ διαφορετικά θα ήθελα 1 χρόνο και, με τον χαμό που γίνεται στην πρεσβεία της Ιταλίας και γίνεται χαμός πίστεψε με.
            Νομίζω αυτό που εννοούσε ο φίλος jack83 είναι ότι έχεις εκεί έναν άνθρωπο να σε φιλοξενήσει που ξέρει πως λειτουργούν τα πράγματα εκεί και να σε βοηθήσει στο καινούργιο ξεκίνημα στην ζωή, (ζητώ συγνώμη αν κατάλαβα λάθος) Γιατί υπάρχουν παιδιά κ απο το πατριωτάκη που πήγαν με μια βαλίτσα χωρίς να ξέρουν κανένα και χωρίς να τους ξέρει κανείς. Για αυτό θεωρώ τον εαυτό μου και όσους είναι στην ίδια θέσει με εμένα (προνομιούχους)
            Αρα αν δεν καταλαβα λαθος μου λες να χρησιμοποιησω το iec,σωστα?το θεμα ειναι ομως οτι το ιec που με ενδιαφερει ειναι με περιορισμενες θεσεις πλεον,σωστα? ! ευχαριστω εκ τν προτερων

            Υ.Γ:Αρα σε περιπτωση συγγενειας 2ου'βαθμου με επιχειρηση ξεκινας την διαδικασια του skilled worker με την προυποθεση παντα οτι θα εχεις εξασφαλισμενη προσφορα εργασιας απο δικο σου ατομο¨?σε περιπτωση λαθος σκεπτικου καθε διορθωση καλοπροαιρετη. sincerelely,thanks for your time

            Comment


              Originally posted by jack83
              Ναι σωστα καταλαβατε αυτο εννοουσα!
              Περα απο την βοηθεια σε στεγη που ειναι πολυ σημαντικο να δειξεις οτι εχεις καπου να μεινεις αρα δεν θα χρειαζεσαι λεφτα, αν φτασεις με iec και working holidays που σημαινει οπου θες δουλευεις μπορεις ευκολα να ξεκινησεις να δουλευεις στον θειο σου με την αδεια εργασιας σου!
              Ταυτοχρονα θα ψαχνεσαι για το τι και πως να μεινεις μονιμα!
              Γι αυτο σε ρωτησα αν εχεις καποια σχεση με εστιατορια ωστε απο τον πρωτο χρονο του iec να σου κανει και προσκληση εργασιας ο θειος σου.
              Αν μας ελεγες λιγο το αντικειμενο σου και απο πτυχια ισως να βοηθουσαμε λιγο παραπανω!
              Γενικοτερα αν θες να εχεις μελλον απο την στιγμη που πατας το ποδι σου Καναδα θα πρεπει να ψαξεις να βρεις τροπο για να μεινεις περισσοτερο εντος του 1ου χρονου του iec. Απο την στιγμη που κανεις αιτηση για οτιδηποτε σημαινει οτι μπορεις να μεινεις μεσα στην χωρα και ας τελειωσε το iec. παιρνεις παραταση που λεμε!
              σε ευχαριστω jack.οπως ειπα πριν η προυηπηρεσια μου ειναι 9 χρονια πανω στον τομεα εστιατοριων-μπαρ,με ενσημα τουλαχιστον τα τελευταια 3 με 4 χρονια που καλυπτουν το project της πενταετιας που ζητανε συνηθως για επιβεβαιωση και ελεγχο,οσον αφορα τις σπουδες ειπα κ πριν οτι σπουδαζω λογιστικη.{λεω σπουδαζω γιατι δεν χρωσταω κανενα μαθημα απλως εχω αφησει την πτυχιακη μου για να ορκιστω} αυτο εγινε δυστηχως ή ευτηχως λογω αρκετων ωρων εργασιας.
              με τις 2 θεσεις που εχουν μεινει Iec working holiday's το ξεκινησα θα το τελειωσω και οτι βρεξει ας κατεβασει!πτυχιο αγγλικων υπαρχει cambridge+michigan καθως και 4 ενοτητες του ecdl! ielts oxi δεν εχω αλλα ειναι το τελευταιο που με αποσχολει γιατι το επιπεδο των αγγλικων μ ειναι πολυ καλο.απο προυπηρεσια ακομα εχω εργαστει σαν εποχιακος υπαλληλος στην εθνικη τραπεζα ελλαδος για 7 μηνες.
              πριν απο 2 μηνες μπηκα στα 30.

              Comment


                Jimmyban όπως είπε και ο jack ξεκινά το IEC και μην το καθυστερείς είναι σαν λευκή επιταγή, γιατι μπορείς να εργαστείς όπου θες χωρίς κανένα επαγγελματικό η γεωγραφικό περιορισμό μετά βλέπεις τι θα κάνεις για την παραμονή.
                Νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα.
                Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                Comment


                  ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ουτε φρεντο θα μου λειψει,ουτε ποτο,μου εχει φυγει εδς και καιρο αυτο το απωθημενο!ολους πρεπει να μας ενδιαφερουν πραγματα ουσιας (προσωπικη αποψη).εδω τα πραγματα δεν προκειται να αλλαξουν ουτε σε 1000 χρονια!ειμαστε προβατα σαν λαος καλως ή κακως με ελαχιστες περιπτωσεις & εξαιρεσεις!οταν λεω οτι τα πραγματα δεω προκειται να αλλαξουν ποτε εδω ουτε απο τον απλο πολιτη ουτε απο τους μεγαλυτερους.το σκεφτομουν για καναδα πριν 4 χρονια αλλα ακομα δεν ημουν σιγουρος.-->ηθελα να δω που θα μας οδηγησει το ολο θεμα της κρισης! (παω με μερα στην πολεοδομια για κατι χαρτια!ειχαν ελεγχο σε κατι υπαλληλους της πολεοδομιας στους οποιους βραθηκαν 6αψηφια νουμερα χρηματων στν λογαριασμο καταθεσεων!απανταει ο υπαλληλος να σας εξηγησω που τα βρηκα τα 106,000€.ξεκιναει λεει λεει!ξαφνικα αρχισαν να γελανε ολοι!τι ειπε?> πολυ απλα,ο πατερας μου ειναι παπας,την εβδομαδα εχει πανω απο 100 διαβασματα στα μνηματα και στην εκκλησια!το διαβασμα ειναι 20€ οποτε υπολογισε 2000€ την εβδομαδα,8κ τον μηνα 96000 τον χρονο!αντε βγαλε ακρη!εμεις σαν λαος εχουμε φαντασια που καλπαζει! (Ασχετη ιστορια,μαλλον σχετικη αν λαβει κανεις τον τοπο που μεγαλωσαμε,ειμαστε κ εμεις συνηπευθηνοι για αυτο) συγνωμη που μακρυγορω με το ολο story above,αλλα εχω ξενερωσει τοσο πολυ απο τα ελληνικα δρωμενα που ψαχνω καθε παραθυρακι διαθεσιμο για ενα λιγο καλυτερο μελλον!
                  jack εσυ βρισκεσαι ηδη καναδα?και αν ναι που σε ποιο μερος?

                  Comment


                    Μηπως γνωριζει κανεις βαση εμπειριας να μου πει για το ποινικ.μητρωο στην θεσσαλονικη απο που το παιρνεις?για να μην κατεβαινω αθηνα?ευχαριστω εκ'των προτερων

                    Comment


                      το ζητας απο κεπ!!!γενικης χρησης!!!

                      Comment


                        Originally posted by v.polina View Post
                        το ζητας απο κεπ!!!γενικης χρησης!!!
                        εισαι σιγουρη?αγαπητη?

                        Comment


                          Jack83 Για να μην τρέχουμε άσκοπα η ληξιαρχική πράξη γεννησεως σου χρειάστηκε στον Καναδά;
                          Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                          Comment


                            οχι,σιγουρη δεν ειμαι,απλα λειτουργω με βαση τη λογικη οτι αν το ηθελαν απο συγκεκριμενο φορεα θα το διευκρινιζαν...μην παρω κανεναν στο λαιμο μου.εγω παντως απο επαρχια ειμαι και στα κεπ εκανα την αιτηση για το ποινικο μητρωο.αν εχεις συγκεκριμενο παραδειγμα που δεν το δεχτηκαν-ποιοι;η πρεσβεια;η μεταφραστικη;-σε παρακαλω πολυ να μας το μεταφερεις.

                            Comment


                              Originally posted by v.polina View Post
                              οχι,σιγουρη δεν ειμαι,απλα λειτουργω με βαση τη λογικη οτι αν το ηθελαν απο συγκεκριμενο φορεα θα το διευκρινιζαν...μην παρω κανεναν στο λαιμο μου.εγω παντως απο επαρχια ειμαι και στα κεπ εκανα την αιτηση για το ποινικο μητρωο.αν εχεις συγκεκριμενο παραδειγμα που δεν το δεχτηκαν-ποιοι;η πρεσβεια;η μεταφραστικη;-σε παρακαλω πολυ να μας το μεταφερεις.
                              το γενικης χρησης εκανες μεταφραση σωστα?

                              Comment


                                ναι,το γενικης χρησης.

                                Comment

                                Working...
                                X